Skocz do zawartości


Zdjęcie

ORLA PERĆ


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ewa

Ewa
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 23 wrzesień 2009 - 07:45

Do założenia tego tematu zainspirował mnie ten artykuł:

http://przewodnik.on...,1,artykul.html

Wszystkim powszechnie wiadomo, że Orla Perć to dość trudny szlak, na który nie każdy powinien się wybrać. Zdarzają się jednak przypadki nieodpowiedzialnych wypraw nieprzygotowanych turystów, co skutkuje nie raz śmiertelnymi wypadkami. A ja mam pytanie: czy ktokolwiek z Was był w tym rejonie? Bardzo interesują mnie wszelakie Wasze osobiste odczucia, opinie, komentarze i rzecz jasna….zachęcam do zamieszczania zdjęć :crazy_pilot:
  • 1

#2 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 23 wrzesień 2009 - 08:32

Cześć

Do założenia tego tematu zainspirował mnie ten artykuł:

http://przewodnik.on...,1,artykul.html

Wszystkim powszechnie wiadomo, że Orla Perć to dość trudny szlak, na który nie każdy powinien się wybrać. Zdarzają się jednak przypadki nieodpowiedzialnych wypraw nieprzygotowanych turystów, co skutkuje nie raz śmiertelnymi wypadkami. A ja mam pytanie: czy ktokolwiek z Was był w tym rejonie? Bardzo interesują mnie wszelakie Wasze osobiste odczucia, opinie, komentarze i rzecz jasna….zachęcam do zamieszczania zdjęć :crazy_pilot:

To po prostu zwykły szlak wysokogórski nie przedstawiający większych trudności dla przygotowanego i myslącego! turysty. Momentami jest przepaścisto - a że od wypadku przejawiam delikatnie mówiąc obawę przed ekspozycją - więc trzeba po prostu uważać.
Najbardziej lubiłem leżeć na Zmarzłej przełęczy i obserwowac sobie zespoły wspinające sie na Zamarłej. Dojść i zejść ze szlaku jest mnóstwo na obie strony więc utknięcie bez poważnych przyczyn świadczy tylko i wyłącznie o absolutnym barku orientacji w terenie
Orla w zimie to już wyprawa taternicka, nietrudna ale wymagająca pewnych umiejętności i sprzętu.
Dawno nie byłem na Orlej ale słyszałem o kolejkach i tłumach więc juz raczej tylko późnojesienne wyprawy pozostają. Ciekawe zresztą czy wogóle jeszcze da się przejść bo biorąc pod uwagę, że jakies 20 lat temu znosilismy z każdego odcinka po dwa 160 litrowe wory smieci to strach pomysleć co dzieje się teraz.
Pozdrowienia
  • 1

#3 filinator

filinator
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 wrzesień 2009 - 10:05

W górach nie ma łatwych szlaków-wszystko zależy od pogody,a ta bywa zmienna.Nawet ten myślący i przygotowany bywa zaskoczony i popełnia błędy.A pisanie o zwykłym szlaku,bez trudności to po prostu lekceważenie,a to już pierwszy krok do wypadku....
  • 1

#4 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 23 wrzesień 2009 - 10:14

Cześć

W górach nie ma łatwych szlaków-wszystko zależy od pogody,a ta bywa zmienna.Nawet ten myślący i przygotowany bywa zaskoczony i popełnia błędy.A pisanie o zwykłym szlaku,bez trudności to po prostu lekceważenie,a to już pierwszy krok do wypadku....

Filip proszę Cie znowu się zaczyna, napisałem że "nie przedstawia większych trudności" tak jak nie przedstawia chodzenie po drabinie. Pisanie w gazecie cyt: "zabójczej Orlej Perci" jest bzdurą nastawiona na sensacje. Dobre przygotowanie i myslenie wystarczy aby każdą wycieczkę na Orlą Perc zakończyc w schornisku.
Czy mam znowu uściślic co to znaczy dobre przygotowanie i myslenie czy moge sobie darować?
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

#5 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 23 wrzesień 2009 - 10:21

Miciu,
nie ma co się tak denerwować.
Napisanie tego iż: w górach pogoda płata figle, nigdy za wiele.
Uwaga Filipa jest słuszna, ludziom trzeba przypominać o kaprysach pogodowych w górach. Nic nie zaszkodzi podkreślić tego kolejny raz :crazy_pilot: :stres:
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#6 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 23 wrzesień 2009 - 10:46

Cześc

Miciu,
nie ma co się tak denerwować.
Napisanie tego iż: w górach pogoda płata figle, nigdy za wiele.
Uwaga Filipa jest słuszna, ludziom trzeba przypominać o kaprysach pogodowych w górach. Nic nie zaszkodzi podkreślić tego kolejny raz :crazy_pilot: :stres:

Ja tam szanuję interlokutorów i staram się ich nie obrażać oczywistościami :)
Pozdro
  • 0

#7 rosa

rosa
  • Użytkownik
  • 157 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 19:57

Nie tylko dla orłów- choć w zamyśle jej twórców miała gwarantować widoki dostępne do tej pory jedynie szybującym pod niebem orłom:). Pierwotnie szlak miał prowadzić od Polany pod Wołoszynem przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch, Zawrat, Kasprowy i Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej. Ostatecznie powstała znacznie krótsza wersja. Dziś to czterokilometrowy czerwony szlak między dwiema przełęczami- Zawratem i Krzyżnem. Przeliczany na 7 godzin marszu samą percią.
Byłam w kilku miejscach na Orlej/ szlak można przejść fragmentami choć część szlaku jest jednokierunkowa/ ale nigdy nie udało mi się przejść całej trasy. To moje górskie marzenie. Zła pogoda i świadomość , że kondycja ciągle za licha przesuwają te moje plany na zaś...bo Orla Perć nie znosi brawury, pychy i nieostrożności. Ceni rozsądek i pokorę wobec Tatr...
Ludzi na Orlej -sporo bo kusi tym "najwyższym stopniem tatrzańskiego wtajemniczenia". Ale na Rysach /dlatego, że są najwyższe /też są tłumy. Studenci tego roku robili statystyczne badania na wielu tatrzańskich szlakach. Spotkana kobieta gdzieś po drodze powiedziała, ze wchodząc na Rysy była tego dnia 1450-ta...i chyba nie wchodziła ostatnia:)...
Doklejam kilka zdjęć Orlej widzianej z Krzyżnego i Zawratu robione latem tego roku.

Załączone pliki


  • 2
Dołączona grafika

#8 Gość_jarek_*

Gość_jarek_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2009 - 20:10

Ewo, byłem tam kilka razy i każdy raz był inny ... piękna słoneczna pogoda, deszcz a i raz jeden burza się przytrafiła.
sam szlak jest spokojnie do przejścia .... ale tak jak napisał Filip 'W górach nie ma łatwych szlaków'.

swego czasu przeżyłem załamanie pogody tak gwałtowne, że .... przejście Kościeliską był wyzwaniem.
  • 0

#9 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 11 lipiec 2021 - 18:38

Widziałem Orlej cień Kazimierczaka warte lektury

http://www.orlaperc...._orlej_cien.pdf


  • 2

#10 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 572 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 13 lipiec 2021 - 03:26

Widziałem Orlej cień Kazimierczaka warte lektury

http://www.orlaperc...._orlej_cien.pdf

Fajnie sie czyta, 

U mnie taki Rosjanin biega na boso z psem po ulicach - nadczlowiek :)


  • 2

#11 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 15 lipiec 2021 - 19:40

Stara sprawa, ale jakby łańcuch był...

https://tatromaniak....u-na-granatach/

troche żartuje, ale takie piargi, trawki bez ubezpieczeń w Tatrach czy Dolomitach jednak zawsze budziły we mnie czujność.


  • 1

#12 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 15 lipiec 2021 - 21:39


ale jakby łańcuch był...
jeśli prawidłowo opisano miejsce upadku to tam za bardzo nie ma jak tego łańcucha powiesić
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#13 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:09

 


ale jakby łańcuch był...
jeśli prawidłowo opisano miejsce upadku to tam za bardzo nie ma jak tego łańcucha powiesić

 

Czort wie. Na pewno ze Skrajnego w strone Panszczyckiej jest stromo i bez zabezpieczeń, czujnie

https://www.wiecznat...a-perc-granaty/


  • 1

#14 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:26


Skrajnego w strone Panszczyckiej
tam jest takie fajne miejsce gdze wycieczka pyta się:

 

- a teraz to gdzie dalej idziemy ?

- no tu na dół 

- tuuu ????? 


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:37

Chyba Pańszczycy...


  • 0

#16 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:42

Chyba Pańszczycy...

 

myślałem o zejściu w stronę Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#17 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:45

 


ale jakby łańcuch był...
jeśli prawidłowo opisano miejsce upadku to tam za bardzo nie ma jak tego łańcucha powiesić

 

Cześć

Panowie koleś spadł bo się zagapił i koniec.

Co tu deliberować.

Pozdro


  • 0

#18 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 lipiec 2021 - 22:46

 

Chyba Pańszczycy...

 

myślałem o zejściu w stronę Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej

 

Cześć
A to w takim razie przepraszam. Już sprawdzam cóż to za szczerbinka jest...

Ale tam nie prowadzi szlak - przez tą przełączkę?

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 15 lipiec 2021 - 22:49

  • 0

#19 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 16 lipiec 2021 - 05:24

 

 

Chyba Pańszczycy...

 

myślałem o zejściu w stronę Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej

 

Cześć
A to w takim razie przepraszam. Już sprawdzam cóż to za szczerbinka jest...

Ale tam nie prowadzi szlak - przez tą przełączkę?

Pozdrowienia

 

Chyba chodziło o kierunek ze Skrajnego Granatu, a czy Dolina Panszczycy, czy Panszczycka Przełączka, na tamta strone, kierunek jest słuszny, dobra linie obrała nasza partia, choć Orła tam skręca, bo odchodzi grań z Żółta, kiedyś we mgle trochę byliśmy tam zakręceni, ech ci skiturowcy

https://tpn.pl/nowos...asowo-zamknieta

Załączony plik  zamkniecie_szlakow_1.pdf   1,38 MB   0 Ilość pobrań

Załączone pliki


Użytkownik star edytował ten post 16 lipiec 2021 - 05:34

  • 1

#20 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 16 lipiec 2021 - 05:38

Przy okazji zagadka, bo sam nie wiem, jakie szczyty widać i skad robiona fotka, autorska, własna, kobieta cudza, wypożyczona

 

Załączone pliki


  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych