Skocz do zawartości

Zdjęcie

Angulacja

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów

Napisano 07 luty 2024 - 23:06

słyszałeś o wkładaniu kolan do środka skrętu, to taka narciarska nazwa angulacji kolanami

No to teraz już wiem. Tylko nie mogę zrozumieć, dlaczego tworzy się takie potworki językowe. Zamiast "staraj się bardziej włożyć kolana" "musisz bardziej angulować"

Aaa, i jeszcze jedna sprawa. Wpisałem w gogiel angulacja i oto co wyszło:

Angulacja koron – część okluzyjna koron jest ustawiona bardziej mezjalnie niż część dziąsłowa. Inklinacja koron (torgue) – wszystkie zęby, oprócz siekaczy w szczęce, mają negatywną (językową) inklinację, siekacze w szczęce mają pozytywną (wargową) inklinację.

o narciarstwie nic...

• 1

#22 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów

Napisano 08 luty 2024 - 00:19

słyszałeś o wkładaniu kolan do środka skrętu, to taka narciarska nazwa angulacji kolanami

No to teraz już wiem. Tylko nie mogę zrozumieć, dlaczego tworzy się takie potworki językowe. Zamiast "staraj się bardziej włożyć kolana" "musisz bardziej angulować"

Aaa, i jeszcze jedna sprawa. Wpisałem w gogiel angulacja i oto co wyszło:

Angulacja koron – część okluzyjna koron jest ustawiona bardziej mezjalnie niż część dziąsłowa. Inklinacja koron (torgue) – wszystkie zęby, oprócz siekaczy w szczęce, mają negatywną (językową) inklinację, siekacze w szczęce mają pozytywną (wargową) inklinację.

o narciarstwie nic...

Słownictwo przyszło z angielskiego tam znajdziesz opisy techniki narciarskiej. Przy okazji: gdzie wkładasz te kolana ?  Przy okazji: a słowo inklinacja jest w narciarstwie??? Raczej w Polsce mówimy pochylenie czy przechylenie.

• 3

"ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"

#23 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów

Napisano 13 luty 2024 - 11:36

Słownictwo przyszło z angielskiego tam znajdziesz opisy techniki narciarskiej. Przy okazji: gdzie wkładasz te kolana ?  Przy okazji: a słowo inklinacja jest w narciarstwie??? Raczej w Polsce mówimy pochylenie czy przechylenie.

Maćku, z francuskiego. :) Tzn. do polskiego z angielskiego, ale do angielskiego z francuskiego. :) Jak zresztą 50% innych słów w angielskim. :)

Fakt, niezbyt udane słowo w polskim. I zupelnie nieintuicyjne. "Ukątowienie", czyli spolszczenie słowa "angulacja", brzmi jeszcze gorzej. Ale jakoś trzeba nazwać to wkładanie kolan czy bioder, bo jest też angulacja bioder. Stanisławski nieźle to tłumaczy. Wystarczy spojrzeć na jego rysunki. W zasadzie można by się bez tych wkładań obejść mocno pochylając całe ciało do środka skrętu. Tyle że to trudniejsze, mniej skuteczne (mniejsza kontrola krawędzi) i po co to robic jak można angulować. :)

Takich dziwnych terminów w narciarstwie i np. w informatyce, jest mnóstwo. Wspomniana inklinacja, antycypacja nawet kontrrotacja to dziwnie brzmiące słowa, które określają oczywiste dla każdego dobrego narciarza ruchy, wykonywane bezwiednie nawet nie znając ich nazwy. Deczko jako b. dobry narciarz zapewne wszystko to czuje i wykonuje automatycznie. Z kolei brakuje niektórych określeń. Np. słowa torsion w odniesieniu do nart, które błędnie tłumaczone jest na sztywność poprzeczną.

A w informatyce dopiero jest ciekawie. Pamietam, gdy wiele lat temu pracując we Francji jako informatyk, opierałem się wyłacznie na angielskich i francuskich terminach. Francuzi też są nieźli, bo lubią zastępować terminy angielski swoimi. Computer to u nich "ordinateur". A file to "fichier". BTW ten ordinateur to od słowa porządkować. I nie jest to głupie określenie, bo w końcu komputer nie tylko liczy. A w polskim mamy "ordynator" w szpitalu, pewnie od tego słowa. Tyle że we francuskim nie ma takiego określenia na tę funkcje w szpitalu. Jest "chef de service". Ale to była dygresja. Pamiętam więc jak po powrocie do Polski zacząłem czytac polską dokumentacje komputerową i niewiele z niej rozumiałem. A takie tłumaczenie np. toolbar na pasek narzędzi wywoływało u mnie salwy śmiechu. 

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 13 luty 2024 - 11:41

• 1

#24 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 16 luty 2024 - 13:42

dyskusja o sztywności przeniesiona tutaj

https://www.kochamna...tna/#entry96298

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych