Skocz do zawartości

Zdjęcie

Flex

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3509 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 21 styczeń 2024 - 19:48

Duzo napisano nt subiektywnosci oceny Flex'u

Tak sie zdarzylo, ze ostatnio (jakies ostatnie 8 dni na nartach) jezdzilem Dalbello Lupo Pro HD o flexie 130  - dobry  but

Wczoraj wzialem moje Raptor 140 RS - jaka KOLOSALNA roznica: stopy ledwo weszly, ale pozniej sie czuly doskonale - troch trudno bylo je wyjac, bo jezdzilem przy ok -15

Przekaz impulsow na narte i czucie terenu  w tych dwoch butach - wyraznie odczuwalen na korzysc Raptor - a dzieli je tylko 10 flex'ow

tak dla rozwagi , luzna uwaga

• 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9749 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 22 styczeń 2024 - 09:55

wyraznie odczuwalen na korzysc Raptor
ale to chyba 2 różne przeznaczenia tych butów.

Flex nie jest unormowany i jeszcze nie słyszałem o urządzeniu do mierzenia tak jak w przypadku siły wypięcia wiązań

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4181 postów

Napisano 22 styczeń 2024 - 12:14

Przekaz impulsow na narte i czucie terenu  w tych dwoch butach - wyraznie odczuwalen na korzysc Raptor - a dzieli je tylko 10 flex'ow

Bo to nie kwestia flexu, jak pisze Jan wartości bardzo umownej i nieprecyzyjnej, a samego buta i jego dopasowania do naszych stóp.

Moje "poważne" buty zaczęły się na początku lat 90. Poprzednio (we Francji) jeździłem na przykrótkich tyłowłazach. Przez tą przykrótkość (a numer się teoretycznie zgadzał) o mały włos nie odmroziłem sobie palców. No więc te moje pierwsze poważne to były Salomony X-wave o flexie 90. Ciut za długie, bo nie było krótszych. Nie narzekałem. Poprawiłem wkładkami. Po ok. 10 latach kupiłem Salomony X-wave o flexie 110. Bardzo dobre. 2-3 lata temu kupiłłem Fischery o flexie 130. Ciężko się je wkłada, by nie powiedzieć gorzej. Mają ciut za małe boczne pochylenie cholewki. I szczerze mówiąc, pomimo różnych flexów, wszystkie te buty leżały mi dobrze i dobrze mi sie w nich jeździło. Nie odczuwałem żadnej różnicy teoretycznie wynikajacej z mniejszej czy większej sztywności. Może to kwestia techniki jazdy. Najwygodniejsze, choć nie do wkładania, są wbrew pozorom te ostatnie o flexie 130. Może to zasługa specjalnego termicznego fitowania vaacum?

Przed kupnem Fischerów, które przypasowały mi od pierwszego włożenia :), mierzyłem jakieś Dalbello, chyba z flexem 130. Zupełnie mi nie leżały. Odpuściłem.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 22 styczeń 2024 - 12:45

• 0

#4 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 3509 postów

Napisano 22 styczeń 2024 - 19:33

wyraznie odczuwalen na korzysc Raptor
ale to chyba 2 różne przeznaczenia tych butów.

Flex nie jest unormowany i jeszcze nie słyszałem o urządzeniu do mierzenia tak jak w przypadku siły wypięcia wiązań

Jasne

ale to nie jest roznica miedzy kopytami a sandalami - wiec jakies , troche  przyblizone podobienstwo powinno byc

Tak, po wejsciu w Raptory tak mi sie one spodobaly, ze D wydaly mi sie takie  "niedokladnie-trzymajace-noge"

Bo to nie kwestia flexu, jak pisze Jan wartości bardzo umownej i nieprecyzyjnej, a samego buta i jego dopasowania do naszych stóp.

Moje "poważne" buty zaczęły się na początku lat 90. Poprzednio (we Francji) jeździłem na przykrótkich tyłowłazach. Przez tą przykrótkość (a numer się teoretycznie zgadzał) o mały włos nie odmroziłem sobie palców. No więc te moje pierwsze poważne to były Salomony X-wave o flexie 90. Ciut za długie, bo nie było krótszych. Nie narzekałem. Poprawiłem wkładkami. Po ok. 10 latach kupiłem Salomony X-wave o flexie 110. Bardzo dobre. 2-3 lata temu kupiłłem Fischery o flexie 130. Ciężko się je wkłada, by nie powiedzieć gorzej. Mają ciut za małe boczne pochylenie cholewki. I szczerze mówiąc, pomimo różnych flexów, wszystkie te buty leżały mi dobrze i dobrze mi sie w nich jeździło. Nie odczuwałem żadnej różnicy teoretycznie wynikajacej z mniejszej czy większej sztywności. Może to kwestia techniki jazdy. Najwygodniejsze, choć nie do wkładania, są wbrew pozorom te ostatnie o flexie 130. Może to zasługa specjalnego termicznego fitowania vaacum?

Przed kupnem Fischerów, które przypasowały mi od pierwszego włożenia :), mierzyłem jakieś Dalbello, chyba z flexem 130. Zupełnie mi nie leżały. Odpuściłem.

To sie nie zgodze - syfiasty, miekki but moze byc doskonale dopasowany, a za cholere tego nie kupie

Dobrze dopasownay sztywny but to dla mnie wartosc nadrzedna....

osobiscie, od kiedy pojawily sie magiczne Flex'y, nie mialem okazji przymierzania i jazdy w niczym ponizej 120 ( a 120 i tak tylko przymierzalem)... I myslalem, ze nie bedzie takiej dozyej roznicy miedzy 130 a 140 - mimo , ze to dwie rozne f-my i rozna klasa buta..... Te D to najtwardsze  buty AT tej f-my

• 0

#5 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2048 postów

Napisano 22 styczeń 2024 - 20:52

Wczoraj wzialem moje Raptor 140 RS

Rozumie ze masz je ustawione na 140, a nie 130 lub 150? Swoja droga ciekawy pomysl regulacji sztywnosci buta.

First things first: If you’re thinking to yourself, “I don’t need a 140-flex boot,” don’t stop reading. Because out of the box, the Raptor 140 RS comes with only one cuff rivet in place, which, according to the HEAD manual, means that the Raptor 140 RS is actually a 130-flex boot. So you’ll need to add a second rivet to the spine of the boot if you want to bring the Raptor up to a “140-flex,” and the Raptor 140 RS actually has room to add a 3rd rivet to bring the boot up to a stated 150 flex.

https://blisterrevie...d-raptor-140-rs

• 0

#6 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 3509 postów

Napisano 22 styczeń 2024 - 21:16

Wczoraj wzialem moje Raptor 140 RS

Rozumie ze masz je ustawione na 140, a nie 130 lub 150? Swoja droga ciekawy pomysl regulacji sztywnosci buta.

First things first: If you’re thinking to yourself, “I don’t need a 140-flex boot,” don’t stop reading. Because out of the box, the Raptor 140 RS comes with only one cuff rivet in place, which, according to the HEAD manual, means that the Raptor 140 RS is actually a 130-flex boot. So you’ll need to add a second rivet to the spine of the boot if you want to bring the Raptor up to a “140-flex,” and the Raptor 140 RS actually has room to add a 3rd rivet to bring the boot up to a stated 150 flex.

https://blisterrevie...d-raptor-140-rs

moje sa 140 czyli dwie sruby

doo tego power boost

• 0

#7 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 838 postów
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 23 styczeń 2024 - 14:15

Jakieś dwa lata temu "badałem" rzeczony flex organoleptycznie, a że miałem mnóstwo czasu z okazji złamanego kulasa więc kupowałem buty różnych firm i zakładałem na zdrową noge - stwierdzam niniejszym że flex to jeden wielki, legendarny BS..... nota bene - wszystkie buty które zamówiłem miały flex 120~130 lub ponad jednak żadne nie były jakoś sztywniejsze od moich poprzednich Dalbello Panthera 120... takie cuda :)

Załączony plik  P1020551.JPG   108,81 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  P1020575.JPG   88,42 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  P1020584.JPG   90,53 KB   2 Ilość pobrań

..dziwne..poobracało fotki :)

• 1