Skocz do zawartości


Zdjęcie

The Loop to pierwszy taki szlak w Beskidach. Miłośnicy gór już zacierają ręce


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2061 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 25 luty 2023 - 17:19

https://miasta.tokfm...-beskidach.html
  • 2

#2 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 25 luty 2023 - 17:43

https://miasta.tokfm...-beskidach.html


Wszystko zaliczone. Pytanie co to zmienia? Można sobie taką wycieczkę zaplanować dowolnie według własnych upodobań, niekoniecznie na dwa tygodnie.Nawet Ślemień znalazł się na szlaku,polecam obiad w schronisku młodzieżowym.
  • 2

#3 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 25 luty 2023 - 18:06

Cześć

Dobrze rozumiem - to nie jest świeżo wytyczony szlak tylko prowadzi po szlakach już istniejących??

Pozdro


  • 1

#4 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 25 luty 2023 - 18:22

Itiner do wycieczki po istniejących szlakach w formue petli. Podział na dni, propozycje noclegów, co po drodze itp. Taki gotowiec.
Myślę że dobry pomysł.
  • 2

#5 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 25 luty 2023 - 20:22

Cześć

Paranoja w takim razie. A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi.

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 25 luty 2023 - 20:23

  • 1

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 25 luty 2023 - 20:41

Cześć

Paranoja w takim razie. A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi.

Pozdro

a dlaczego paranoja, za moich młodych czasów nazywało się to wczasy wędrowne

- najpierw byłem uczestnikiem a później nawet prowadziłem kilka takich PTTK-owskich wyjazdów.

Tyle że start i meta nie zawsze były w tym samym miejscu


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 25 luty 2023 - 21:21

Cześć
Paranoja w takim razie. A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi.
Pozdro


a dlaczego paranoja, za moich młodych czasów nazywało się to wczasy wędrowne
- najpierw byłem uczestnikiem a później nawet prowadziłem kilka takich PTTK-owskich wyjazdów.
Tyle że start i meta nie zawsze były w tym samym miejscu
Paranoja ,bo taką pętlę można sobie zaplanować według własnych możliwości czasowych, miejsc które chcemy odwiedzić i w dowolnym miejscu w kraju i za granicą,nie potrzeba do tego gotowca,tylko trochę zaangażowania. Osobiście planowanie takich wycieczek sprawia mi wielką przyjemność a przy okazji czytamy i dowiadujemy się więcej o danym miejscu.
  • 2

#8 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 25 luty 2023 - 21:27

Janie zapomniałem dodać,że nie mam możliwości dawania podziękowań za posty. ???
  • 1

#9 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 25 luty 2023 - 22:01

 

 

Cześć
Paranoja w takim razie. A myślałem, że już mnie nic nie zdziwi.
Pozdro


a dlaczego paranoja, za moich młodych czasów nazywało się to wczasy wędrowne
- najpierw byłem uczestnikiem a później nawet prowadziłem kilka takich PTTK-owskich wyjazdów.
Tyle że start i meta nie zawsze były w tym samym miejscu
Paranoja ,bo taką pętlę można sobie zaplanować według własnych możliwości czasowych, miejsc które chcemy odwiedzić i w dowolnym miejscu w kraju i za granicą,nie potrzeba do tego gotowca,tylko trochę zaangażowania. Osobiście planowanie takich wycieczek sprawia mi wielką przyjemność a przy okazji czytamy i dowiadujemy się więcej o danym miejscu.

 

Cześć

Dokładnie.

Można tylko dodać, że coraz częściej spotykam się z takim analfabetyzmem jak nieumiejętność czytania mapy a Ty tu wyjeżdżasz z planowaniem... :)

Bubol to jest jakaś masakra po prostu.

POzdro


  • 1

#10 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 25 luty 2023 - 22:32

Jest też takie narzędzie w internetach jak mapy, gdzie można zaplanować wycieczkę z orientacyjnymi czasami przejścia wysokościami itd. Też z tego korzystam,ale mapa zawsze jest w plecaku. Zawsze
https://mapa-turysty...6450/19.65692/9
  • 2

#11 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 26 luty 2023 - 13:18

Jest też takie narzędzie w internetach jak mapy, gdzie można zaplanować wycieczkę z orientacyjnymi czasami przejścia wysokościami itd. Też z tego korzystam,ale mapa zawsze jest w plecaku. Zawsze
https://mapa-turysty...6450/19.65692/9

Jak już cie zwolnią z myślenia całkowicie to tylko jeszcze potrzebne jakieś biuro z przewodnikami do wynajęcia (żeby za ciebie rozróżniał kolory szlaków)...może jeszcze jakiś szerpa coby plecak taszczył.. ;)


  • 2

#12 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 26 luty 2023 - 13:58

 

Jest też takie narzędzie w internetach jak mapy, gdzie można zaplanować wycieczkę z orientacyjnymi czasami przejścia wysokościami itd. Też z tego korzystam,ale mapa zawsze jest w plecaku. Zawsze
https://mapa-turysty...6450/19.65692/9

Jak już cie zwolnią z myślenia całkowicie to tylko jeszcze potrzebne jakieś biuro z przewodnikami do wynajęcia (żeby za ciebie rozróżniał kolory szlaków)...może jeszcze jakiś szerpa coby plecak taszczył.. ;)

 

Cześć

Nie no stary, przecież masz wszystko rozpisane, gdzie iść, gdzie skręcić, gdzie nocować, jak szybko iść, co zabrać, co i gdzie można kupić itd. Jedyna co musisz mieć to słuchawki na uszach, żeby słyszeć jak prowadzi i żeby jakieś zawodzenie wiatru czy inne p.........ne ptaki nie przeszkadzały...

Pozdro


  • 3

#13 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 26 luty 2023 - 22:37

 

Jest też takie narzędzie w internetach jak mapy, gdzie można zaplanować wycieczkę z orientacyjnymi czasami przejścia wysokościami itd. Też z tego korzystam,ale mapa zawsze jest w plecaku. Zawsze
https://mapa-turysty...6450/19.65692/9

Jak już cie zwolnią z myślenia całkowicie to tylko jeszcze potrzebne jakieś biuro z przewodnikami do wynajęcia (żeby za ciebie rozróżniał kolory szlaków)...może jeszcze jakiś szerpa coby plecak taszczył.. ;)

 

Raczej mało prawdopodobne aby jakiś Szerpa

https://pl.wikipedia.../wiki/Szerpowie

zatrudnił się na tym szlaku do noszenia plecaków

 

Przewodnicy i tragarze są niezwykle popularni w górach już od zarania historii zdobywania szczytów.

Po Tatrach tylko z przewodnikami i tragarzami chodzili między innymi Tytus Chałubiński i Stanisław Staszic

a w Himalajach bez ich pomocy Hilary nie zdobył by Everestu a Kukuczka wszystkich 14 ośmiotysięczników.


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 27 luty 2023 - 00:12

Cześć

Aaaa OK nie zrozumiałem idei. Wiesz... Ty jesteś, chyba znacznie bardziej niż ja człowiekiem gór i chcesz tą bezmózgą ekipę tam wpuszczać?

 

W obecnych czasach tragarze wprowadzają w góry tylko zbędny, słaby, niepożądany element - śmieci.

 

Janie fajne miejsca zostaną na świecie tylko dlatego, że ludzie je obronią przed ludźmi, a i to najwyżej dla Twojej wnuczki...

Reszta nie ma znaczenia. Ja tylko wyśmiewam idiotów absolutnych czyli korzystających z tego typu pomysłów.

POzdro


  • 1

#15 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 27 luty 2023 - 06:28

 

 

Jest też takie narzędzie w internetach jak mapy, gdzie można zaplanować wycieczkę z orientacyjnymi czasami przejścia wysokościami itd. Też z tego korzystam,ale mapa zawsze jest w plecaku. Zawsze
https://mapa-turysty...6450/19.65692/9

Jak już cie zwolnią z myślenia całkowicie to tylko jeszcze potrzebne jakieś biuro z przewodnikami do wynajęcia (żeby za ciebie rozróżniał kolory szlaków)...może jeszcze jakiś szerpa coby plecak taszczył.. ;)

 

Raczej mało prawdopodobne aby jakiś Szerpa

https://pl.wikipedia.../wiki/Szerpowie

zatrudnił się na tym szlaku do noszenia plecaków

 

Przewodnicy i tragarze są niezwykle popularni w górach już od zarania historii zdobywania szczytów.

Po Tatrach tylko z przewodnikami i tragarzami chodzili między innymi Tytus Chałubiński i Stanisław Staszic

a w Himalajach bez ich pomocy Hilary nie zdobył by Everestu a Kukuczka wszystkich 14 ośmiotysięczników.

 

Oczywiście żartowałem..całe przedsięwzięcie (wymyślone przez gościa o nazwisku nomen omen Zmyślony) ma na celu promocje jak przypuszczam drugiej części tego kółka  bo o ile pierwsza połowa nie wymaga reklamy i wiedzie przez tereny bardzo popularne o tyle poczynając od Jałowca juz tak malinowo nie jest a jest gdzie jeść i jest gdzie spać. Nawet tzw. szlak "chatkowy" odmalowany świeżo na drzewach rok temu - teraz wiem po co. Promowane ma być Bielsko i Śląsk - no bo jak wytłumaczyć ze idąc przez Beskid Mały omijamy Leskowiec odległy o rzut beretem a najważniejszy szczyt w paśmie na którym jest i schronisko i GOPR i ciekawa kaplica i widoki nawet na Tatry? Czy choćby Potrójną (Czarny Groń) która jest jeszcze bliżej tej pętli....mam nadzieje że chociaż kilka plastikowych wież widokowych postawią po drodze..albo może śpiewające ławki (pieśni patriotyczne na zmianę z Zenkiem).. I wtedy można oprowadzać obozy wędrowne i inne wycieczki parafialne..

 

No i jeszcze ta pretensjonalna, żenująca nazwa projektu... :)


  • 2

#16 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 27 luty 2023 - 09:12

Ja się tam nie znam, przyznam że projektu nie czytałem. Przypomnę tylko ze kiedyś takie publikacje nazywały się "Przewodnik po Beskidach. Propozycje tras" Kilka takich wydań wciąż stoi mi na półce. Czasem fajnie zajrzeć do takich zabytków.
Myślę że w tych czasach, kiedy by pojechać rowerem przez Równicę na 3 Kopce Wislanskie potrzebne są są ze 3 aplikacje mapowe i min 2 wydolnościowe, a poza drogę lepiej nie wychodzić bo można się zgubić i wilcy zjedzą, to może to być użyteczne. Każdy sposob by wyciągnąć kogoś sprzed kompa jest ok. A główne szlaki w Beskidach i tak już są stracone. Na szczęście wciąż można pójść z Czantorii na Stożek I nie spotkać nikogo. Wystarczy nieco zboczyć... tych ścieżek nie ma w przewodnikach i popularnych mapach...

Użytkownik mig edytował ten post 27 luty 2023 - 09:21

  • 2

#17 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 luty 2023 - 11:02

Nazwa faktycznie... pretensjonalna. Ale sam pomysł dobry. Przydałby się mojemu ojcu, gdy sam przed laty organizował dla nas "wczasy wędrowne". :)

 

Ojciec, chyba po rzuceniu palenia w okolicy 40-ki, czyli od roku ok. 1965, zacząl bardzo intesywnie chodzić po górach. W zimie narciarskie wyjazdy niedzielne na Kasprowy, od wiosny począwszy - piesze wyjazdy niedzielne w góry (soboty były pracujące) i wszystkie urlopy wędrowne po polskich górach. Wszystkie pasma, od Sudetów po Bieszczady. Słowackie nie były wtedy łatwo dostepne, a o pobytach w Alpach nawet nie było mowy. Wcześniej też chodził po górach, ale okazjonalnie. Na większość tych jego eskad zabierał mnie, z moją większą lub mniejszą ochotą. :) No więc od początku lat 60-tych tak intensywnie chodził po górach, że po kilku latach został przewodnikiem górskim i sam zaczął prowadzić wycieczki. Ale wracając do tych jego pierwszych wędrownych wczasów. Np. dwa tygodnie wędrowania od schroniska do schroniska od Sudetów do... nawet nie pamiętam dokąd, ale powiedzmy do Beskidu Wyspowego. Sam musiał opracować trasę. Oczywiście dostęp do informacji był ograniczony. Mapy były, ale czasem niekompletne. Dzienny przebieg nie powinien przekraczać 30 km, m.in. z uwagi na mnie, gdyż jako dziecko miałem ograniczone możliwości i wydolność. Ale zdarzały się odcinki dłuższe, np. o ile pamietam 40 km wędrówka od Rysianki? do Markowych Szczawin. Po drodze nie było żadnych schronisk czy innych przytulisk. I ojciec mocno się "wyprawą" zamartwiał. Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze, ja w wieku ok. 14 lat poradziłem sobie całkiem dobrze i skończyło się tylko na niewielkich otarciach stóp. Niekiedy, choć rzadko, nie udawało się dotrzeć do schroniska i noc przesypialiśmy... w kopkach siana. Dawne czasy. :)


  • 2

#18 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 27 luty 2023 - 13:53


Dawne czasy. :)
Fajnie napisane Andrzeju - a punkty do GOTu też zbierałeś ?
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#19 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 luty 2023 - 14:00


a punkty do GOTu też zbierałeś ?

 

A jak. :) Nazbierałem rekordową liczbę punktów. Byłem posiadaczem złotej odznaki GOT. Może nawet jeszcze gdzieś jest. Poszukam. Ojciec o to dbał. Potem, juz jako przewodnik, i przodownik GOT, sam mi coś tam podpisywał. Ale domyślasz się, że miałem to wszystko w "głębokim" poważaniu. Gdy po znojnym dniu dochodzilismy do schroniska moje pierwsze pyatnie brzmiało: "a jest tam telewizor"?


  • 1

#20 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 27 luty 2023 - 18:15

Nazwa faktycznie... pretensjonalna. Ale sam pomysł dobry. Przydałby się mojemu ojcu, gdy sam przed laty organizował dla nas "wczasy wędrowne". :)

 

Ojciec, chyba po rzuceniu palenia w okolicy 40-ki, czyli od roku ok. 1965, zacząl bardzo intesywnie chodzić po górach. W zimie narciarskie wyjazdy niedzielne na Kasprowy, od wiosny począwszy - piesze wyjazdy niedzielne w góry (soboty były pracujące) i wszystkie urlopy wędrowne po polskich górach. Wszystkie pasma, od Sudetów po Bieszczady. Słowackie nie były wtedy łatwo dostepne, a o pobytach w Alpach nawet nie było mowy. Wcześniej też chodził po górach, ale okazjonalnie. Na większość tych jego eskad zabierał mnie, z moją większą lub mniejszą ochotą. :) No więc od początku lat 60-tych tak intensywnie chodził po górach, że po kilku latach został przewodnikiem górskim i sam zaczął prowadzić wycieczki. Ale wracając do tych jego pierwszych wędrownych wczasów. Np. dwa tygodnie wędrowania od schroniska do schroniska od Sudetów do... nawet nie pamiętam dokąd, ale powiedzmy do Beskidu Wyspowego. Sam musiał opracować trasę. Oczywiście dostęp do informacji był ograniczony. Mapy były, ale czasem niekompletne. Dzienny przebieg nie powinien przekraczać 30 km, m.in. z uwagi na mnie, gdyż jako dziecko miałem ograniczone możliwości i wydolność. Ale zdarzały się odcinki dłuższe, np. o ile pamietam 40 km wędrówka od Rysianki? do Markowych Szczawin. Po drodze nie było żadnych schronisk czy innych przytulisk. I ojciec mocno się "wyprawą" zamartwiał. Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze, ja w wieku ok. 14 lat poradziłem sobie całkiem dobrze i skończyło się tylko na niewielkich otarciach stóp. Niekiedy, choć rzadko, nie udawało się dotrzeć do schroniska i noc przesypialiśmy... w kopkach siana. Dawne czasy. :)

No wiesz..teraz propozycji w necie znajdziesz "skolko ugodno".

A mnie i tak sporą frajdę sprawia "układanie" trasy po swojemu..sam decyduje jak podchodzić jak schodzić i jakie będą widoki.. 


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych