Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wisła i Ustroń 22/23 świąteczno-sylwestrowe nartowanie


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#41 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 20:07


Wiesz co, ja myślę, że po prostu wystarczy być czynnym. Ja nie trenuję nie biegam, nie chodzę na siłownię bo tego nie znoszę ale jeżdżę dużo na rowerze - prawie codziennie bo do pracy - i to daje naprawdę dużo. Są tygodnie - oczywiście jak cieplej -  że łapiemy z Rybelkiem ponad 300km przez 5 dni z samej jazdy do roboty. To daje solidny efekt kondycyjny i ruchowy a pracy nad tym jakby nie czujesz. Wiesz ja już nigdy nie będę jeździł tak odważnie i dynamicznie jak kiedyś bo muszę bardzo uważać aby się nie wywrócić - nie mogę sobie pozwolić na utratę kontroli. To, że raczej nie będziemy już Hermannami to jest zrozumiałe ale pisząc o dynamice nie maiłem na myśli jakiegoś totalnego napadu. Przyspieszenie rytmu skrętu, skrócenie ruchów - wiesz o co chodzi.


Hallo Mitek,

Podziwiam naprawdę ludzi co jeżdżą na rowerze do roboty - to naprawdę super sprawa - ja nie mogę sie przezwyciężyć, próbowałem parę razy. Teraz w czasach pokoronnych nie ma to takiego znowu znaczenia, bo do roboty coraz rzadziej trzeba jechać :-) - i dobrze tak. Ja też nie lubię siłki - nudno i nie na świeżym powietrzu - ale na pewno skuteczne. Od początku pandemii wziąłem się bardzo poważnie za "trening" moich Achillesów (Haglund? bez diagnozy): po każdym bieganiu sie zapalały - na drugi dzień prawie z bólu nie mogłem chodzic - ale udało się — teraz znowu biegam - bo lubię na świeżym powietrzu w lesie. Przyzwyczajenie do trenowania pozostało i robię teraz "pseudo jogę" na następną bolączkę — ból pleców w krzyżach po nartach. Czy tylko ja tak mam, że mięśnie lędźwiowe "ważniejsze" (o wiele bardziej skatowane) niż nogi po nartach?

Bardzo poruszyła mnie Twoja wypowiedz o Twoim problemie. Chyba każdy długoletni narciarz przeżywał coś w tym rodzaju — ale najczęściej tylko czasowo — pod hasłem do wesela się zagoi: np. jazda z orteza po operacji kolana, albo nawet wyjazd na narty, gdzie pozostało tylko popatrzeć na innych. Mam nadzieje, ze to tez przejdzie albo przynajmniej się polepszy....

Serdeczne pozdrowienia 


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#42 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 20:26


Może nie dość dobrze się wyraziłem z tym prowadzeniem nart:

Poszerzenie rozstawu zawsze pomoże w eliminacji wykroku bo na szerszych nogach jest go po prostu trudniej zrobić - sprawdź nawet na sucho. Trzeba pochylić całe ciało a w wypadku wąskiego rozstawu, noga wysuwa się nijako sama bo wtedy jest lepsza kontrola nad równowagą.

Ale poszerzenie śladu nie jest niezbędnością ale na wąskim śladzie będzie trudniej.

Natomiast warto - nawet przy założeniu jazdy wąskiej - poćwiczyć kontrolę nad rozstawem nart jako element narciarskiego wykształcenia po prostu.

Może, żeby fajnie wyglądało - wystarczy zmienić spodnie?

Wiesz jesteś dość szczupły i  wypadku obcisłych strojów po prostu najdrobniejszy błąd od razu widać. Po drugie - ale to już jest kwestia mojej estetyki - rzuca się wtedy w oczy "pająkowatość" sylwetki a to kłóci się z moją wizją zwartej sylwetki w trakcie jazdy i oszczędności i ekonomii ruchów. Pisałeś też o tym odnośnie swoje jazdy i to widać. Kiedyś panowała taka przedziwna maniera obszerności ruchu jako wyrazu narciarskiej dorosłości. Niestety był to z gruntu zły pomysł. Krótki ruch, zwarta sylwetka to większa dynamika i skuteczność przy każdej technice.

Serdecznie pozdrawiam

Super porady, ale najlepsza ta ze spodniami. Teraz już wiem, do czego są dobre te XXL "ocieplacze": do zamaskowania błędów! :-). Co do sylwetki to już tak jest: jak w LO chcieliśmy w ramach SKS jechać na zawody, to ja mogłem jechać, ale jako tyczka slalomowa. No ale z zawodów i tak nic nie było, bo warunek to było wstąpienie do ZSMP!!! (Skróty znane tylko dla wtajemniczonych).

.


Użytkownik Tomexski edytował ten post 17 styczeń 2023 - 20:29

  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#43 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 17 styczeń 2023 - 21:11

 


Wiesz co, ja myślę, że po prostu wystarczy być czynnym. Ja nie trenuję nie biegam, nie chodzę na siłownię bo tego nie znoszę ale jeżdżę dużo na rowerze - prawie codziennie bo do pracy - i to daje naprawdę dużo. Są tygodnie - oczywiście jak cieplej -  że łapiemy z Rybelkiem ponad 300km przez 5 dni z samej jazdy do roboty. To daje solidny efekt kondycyjny i ruchowy a pracy nad tym jakby nie czujesz. Wiesz ja już nigdy nie będę jeździł tak odważnie i dynamicznie jak kiedyś bo muszę bardzo uważać aby się nie wywrócić - nie mogę sobie pozwolić na utratę kontroli. To, że raczej nie będziemy już Hermannami to jest zrozumiałe ale pisząc o dynamice nie maiłem na myśli jakiegoś totalnego napadu. Przyspieszenie rytmu skrętu, skrócenie ruchów - wiesz o co chodzi.

 

Hallo Mitek,

Podziwiam naprawdę ludzi co jeżdżą na rowerze do roboty - to naprawdę super sprawa - ja nie mogę sie przezwyciężyć, próbowałem parę razy. Teraz w czasach pokoronnych nie ma to takiego znowu znaczenia, bo do roboty coraz rzadziej trzeba jechać :-) - i dobrze tak. Ja też nie lubię siłki - nudno i nie na świeżym powietrzu - ale na pewno skuteczne. Od początku pandemii wziąłem się bardzo poważnie za "trening" moich Achillesów (Haglund? bez diagnozy): po każdym bieganiu sie zapalały - na drugi dzień prawie z bólu nie mogłem chodzic - ale udało się — teraz znowu biegam - bo lubię na świeżym powietrzu w lesie. Przyzwyczajenie do trenowania pozostało i robię teraz "pseudo jogę" na następną bolączkę — ból pleców w krzyżach po nartach. Czy tylko ja tak mam, że mięśnie lędźwiowe "ważniejsze" (o wiele bardziej skatowane) niż nogi po nartach?

Bardzo poruszyła mnie Twoja wypowiedz o Twoim problemie. Chyba każdy długoletni narciarz przeżywał coś w tym rodzaju — ale najczęściej tylko czasowo — pod hasłem do wesela się zagoi: np. jazda z orteza po operacji kolana, albo nawet wyjazd na narty, gdzie pozostało tylko popatrzeć na innych. Mam nadzieje, ze to tez przejdzie albo przynajmniej się polepszy....

Serdeczne pozdrowienia 

 

Cześć

Jakim problemie...???

No oczywiście mam różne problemy jak każdy ale o nich nic nie pisałem czy coś przeoczyłem?

Pozdro serdeczne


  • 0

#44 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 17 styczeń 2023 - 21:12

 

 

 

Cześć

Dzięki za fajne odpowiedzi. Pierwsze co bym zrobił to wziął sportową deskę. Jeździłeś na takich więc wiesz o co chodzi - pozdrowienia.

Hallo Mitek,

Nie tylko to, ale bądźmy też obiektywni — żeby jeździć tylko częściowo tak dynamicznie, jak instruktorzy na YT, trzeba popracować nie tylko nad techniką i materiałem — gdzieś są granice gdzie to jeszcze funkcjonuje — ale też nad ciałem: siła, gibkość i kondycja! A więc do dzieła! 

Pozdro

A tu filmik z przyszłości  :boogie:  

4Q5G3J.gif

 

A któż to tam pomyka na swoich Blizzardach...czyżby sam Jonathan..... :)

 

Cześć

Hehe. Jak ja bym wyciął dwa skręty z moich filmików i je jeszcze zdynamizował... byłbym na forum bogiem. :)

Pozdro

 

https://www.youtube....h?v=u3HeJFr01T0


  • 2

#45 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 21:42


Wiesz ja już nigdy nie będę jeździł tak odważnie i dynamicznie jak kiedyś bo muszę bardzo uważać aby się nie wywrócić - nie mogę sobie pozwolić na utratę kontroli.

Hallo Mitek,

Jeżeli to nie problem, to super! Zabrzmiało b. poważnie i zagadkowo - jak by to był jakiś problem specjalny? Bo wywrotka chyba zawsze należała do tematu — oczywiście taka bez konsekwencji - Np. jak się za dużo kręcę to kończy się to czasami glebom: Jak się nie wywrócisz to się nie naucys! 

Pozdorwienia


  • 2
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#46 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 17 styczeń 2023 - 21:51

Cześć

A o to chodzi. Nie no to nie jest jakiś wielki problem. Miałem sporo kontuzji i parę operacji a jakieś 4-5 lat temu musiałem wymienić lewy staw biodrowy. Niestety jeżeli teraz wyłamałbym sobie protezę to sprawa robi się poważna i może skończyć się na kołach. Więc po prostu nie mogę stracić kontroli. Na szczęście zawsze uważałem - podobnie jak Gen. Zaruski -że upadek to hańba dla narciarza. Zgóralszczone przez ceprów powiedzonka jak to o nauce i wywracaniu uważam za głupoty.

Pozdro


  • 2

#47 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 21:57


Cześć

Hehe. Jak ja bym wyciął dwa skręty z moich filmików i je jeszcze zdynamizował... byłbym na forum bogiem.

Pozdro

 

Hallo Mitek, jak napisał też Jan, nikt w Twoją boskość chyba nie śmie tutaj wątpić, ale ten pomysł z tym filmikiem podoba mi się bardzo, czekamy — będziemy mieli prawdziwa świętą ikonę!

 place-of-worship-bow-down.gif


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#48 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 22:07


A o to chodzi. Nie no to nie jest jakiś wielki problem. Miałem sporo kontuzji i parę operacji a jakieś 4-5 lat temu musiałem wymienić lewy staw biodrowy. Niestety jeżeli teraz wyłamałbym sobie protezę to sprawa robi się poważna i może skończyć się na kołach. Więc po prostu nie mogę stracić kontroli. Na szczęście zawsze uważałem - podobnie jak Gen. Zaruski -że upadek to hańba dla narciarza. Zgóralszczone przez ceprów powiedzonka jak to o nauce i wywracaniu uważam za głupoty.

Hallo Mitek, jeżeli proteza stawu biodrowego to nie problem - to super. Mam kumpla z roboty co jeździł z proteza kolana — a jeździł bardzo słabo — i tez nie narzekał — chociaż jak go widziałem czasami jeździć to mi ciarki przechodziły. Teraz nie jeździ, bo złamał bark na niebieskiej trasie!  (bylem świadkiem i pomocnikiem ratownika zarazem) - i tak się to na razie skończyło. Tyle co do upadków ... cdn...

Pozdrowienia!


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#49 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 22:49


Nie byłem nigdy w Neuss ani w żadnej innej hali... nie mogę ocenić.

Hallo Lexi, dzięki za fotki — wygląda dosyć pusto. To sprawa z halą pozostaje otwarta.


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#50 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 styczeń 2023 - 23:00


A któż to tam pomyka na swoich Blizzardach...czyżby sam Jonathan.....


4Q5G3J.gif

Ja nie wiem kto to, bo znalazłem przez przypadek, bardzo mi się spodobał — odpowiada moim wyobrażeniom ze snów o potędze. Nie wiem teraz, czy jego obszerny ocieplacz nie ukrywa jakichś poważnych mankamentów technicznych.

Powiedzmy taki poziom herosa, półboga?


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#51 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 839 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 18 styczeń 2023 - 07:28


Powiedzmy taki poziom herosa, półboga?

No niby tak ..ale jakiś taki obcy to sie nie liczy. Proponuje kolektywnie dopaść Mitka na Czarnym Groniu i "pobrać" relikwie.. :)


  • 1

#52 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 styczeń 2023 - 10:48

Hallo Mitek, jeżeli proteza stawu biodrowego to nie problem - to super. Mam kumpla z roboty co jeździł z proteza kolana — a jeździł bardzo słabo — i tez nie narzekał — chociaż jak go widziałem czasami jeździć to mi ciarki przechodziły. Teraz nie jeździ, bo złamał bark na niebieskiej trasie!  (bylem świadkiem i pomocnikiem ratownika zarazem) - i tak się to na razie skończyło. Tyle co do upadków ... cdn...

Pozdrowienia!

 

Cześć

Mogę to tylko skomentować tak...dla wszystkich:

Tak to nie jest problem dla kogoś kto jest sprawny i pomimo choroby i ograniczeń cały czas jest czynny i aktywny. Ja na trzy dni przed operacją zdążyłem jeszcze przejechać 90 km na rowerze choć z chodzeniem miałem już poważne kłopoty. Jeżeli w takiej sytuacji człowiek nie doprowadzi do traty masy mięśniowej, asymetrii ruchu itd. (i to dotyczy wszelkich tego typu problemów) to jest to po prostu wymiana części - jak w samochodzie. Ja na zdjęcie szwów, 16 dni po operacji, pojechałem samochodem i pobiegłem do gabinetu. Nikomu nie życzę ale też paniki nie ma żadnej.

Pozdro


  • 2

#53 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 styczeń 2023 - 18:39

Mitku, kapelusz z głowy. Autentycznie i szczerze podziwiam Cię za to jak sobie radzisz, z bądź co bądź z poważną ingerencją w organizm. Znam kilka osób po wymianie biodra. Radzą sobie nieźle, ale gdzie im tam do Ciebie. Twoje rowerowe wyzwania i przebiegi, a jak sam pisałeś, rower jest stosunkowo nowym dla Ciebie tematem, budzą mój najwyższy szacunek, a nawet lekką nutkę zazdrości. :) Niedawno nasza znajoma góralka też przechodziła wymianę biodra. Jako pociechę wspominałem jej, że znam pewnego człowieka, który po wymianie biodra przejeżdża z powodzeniem wielosetkilometrowe maratony rowerowe. 


  • 3

#54 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 styczeń 2023 - 20:12

Mitku, kapelusz z głowy. Autentycznie i szczerze podziwiam Cię za to jak sobie radzisz, z bądź co bądź z poważną ingerencją w organizm. Znam kilka osób po wymianie biodra. Radzą sobie nieźle, ale gdzie im tam do Ciebie. Twoje rowerowe wyzwania i przebiegi, a jak sam pisałeś, rower jest stosunkowo nowym dla Ciebie tematem, budzą mój najwyższy szacunek, a nawet lekką nutkę zazdrości. :) Niedawno nasza znajoma góralka też przechodziła wymianę biodra. Jako pociechę wspominałem jej, że znam pewnego człowieka, który po wymianie biodra przejeżdża z powodzeniem wielosetkilometrowe maratony rowerowe. 

Cześć

Miło piszesz ale... tu nie ma nic do podziwiania. Ja jestem zaprawiony w operacjach - ta była po prostu kolejna i wcale nie najbardziej angażująca.

Nie ma też co zazdrościć, wystarczy wsiąść na rower czy narty i jechać - sam wiesz jakie to proste.

Pozdrowienia serdeczne


  • 0

#55 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 18 styczeń 2023 - 21:05


Proponuje kolektywnie dopaść Mitka na Czarnym Groniu i "pobrać" relikwie..

Czy masz na myśli skarpety (narciarskie oczywiście)? A tak poważniej: Może jednak Mitek da się uprosić — jeżeli wszyscy ładnie poprosimy, i pośle nam sam jakiś fajny filmik — nie musi być aktualny przecież? A tak całkiem poważnie, to przeczuwam, że szczęki opadną nam nisko!


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#56 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 18 styczeń 2023 - 21:35


Mogę to tylko skomentować tak...dla wszystkich:

Tak to nie jest problem dla kogoś kto jest sprawny i pomimo choroby i ograniczeń cały czas jest czynny i aktywny. Ja na trzy dni przed operacją zdążyłem jeszcze przejechać 90 km na rowerze choć z chodzeniem miałem już poważne kłopoty. Jeżeli w takiej sytuacji człowiek nie doprowadzi do traty masy mięśniowej, asymetrii ruchu itd. (i to dotyczy wszelkich tego typu problemów) to jest to po prostu wymiana części - jak w samochodzie. Ja na zdjęcie szwów, 16 dni po operacji, pojechałem samochodem i pobiegłem do gabinetu. Nikomu nie życzę ale też paniki nie ma żadnej.

Hallo Mitek,

Zaprawdę podziwiam! Ja to mięczak — np. po operacji kolana miesiącami się z tym cackałem, zanim zacząłem w miarę normalna aktywność, to było chyba pół roku.

A tak à propos, czy Ty po fachu masz coś z profesją lekarską do czynienia? Fajnie to traktujesz z ta wymiana części w samochodzie - tez tak to rozumiem. Historia całkiem odwrotna: miałem znajomego lekarza, co bal się operacji wymiany kolana jak ogania, aż w końcu całkiem przestał chodzić. Nigdy tego nie potrafiłem zrozumieć - ale  tłumaczyłem to sobie właśnie tak, ze on jest lekarzem i zna ryzyko lepiej niż postronna osoba nie po fachu?

Pozdrowienia


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#57 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 18 styczeń 2023 - 21:47

A na temat opadania szczek to mi się taka historia przypomniała (prawdziwa, tylko zmiana imiona): Kumplowi z roboty urodziło sie czwarte dziecko. Wszyscy żartowali: Co ty Antek, telewizora nie macie, albo internet wam wyłączyli itp, itd... Dopóki razu jednego Antek nie przyszedł na jakąś imprezę firmową z żoną. Opadanie szczęk było dosłownie słychać. I już nikt się Antka więcej nie czepiał...


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#58 Chertan

Chertan
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Blizzard SRC Firebird, Stockli SX
  • Imię :Piotr

Napisano 18 styczeń 2023 - 23:42

Filmów Mitka całkiem sporo znajdziesz na forach czy na YT, jeździ sprawnie, ale daleko tam do opadania szczęki, z resztą sam ma tego świadomość i nie raz o tym pisał.
  • 3

#59 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 19 styczeń 2023 - 00:57

Filmów Mitka całkiem sporo znajdziesz na forach czy na YT, jeździ sprawnie, ale daleko tam do opadania szczęki, z resztą sam ma tego świadomość i nie raz o tym pisał.

Hallo Piotr, dzięki za wskazówkę. Szukałem już raz, ale nic nie znalazłem: chyba zbyt pobieżnie. Czy to było takie trudne "mitek narty" poszukać? (https://www.youtube....h?v=YQaRG82O970). Chyba się nie mylę?

Pozdro


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#60 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 styczeń 2023 - 09:34

 


Proponuje kolektywnie dopaść Mitka na Czarnym Groniu i "pobrać" relikwie..

Czy masz na myśli skarpety (narciarskie oczywiście)? A tak poważniej: Może jednak Mitek da się uprosić — jeżeli wszyscy ładnie poprosimy, i pośle nam sam jakiś fajny filmik — nie musi być aktualny przecież? A tak całkiem poważnie, to przeczuwam, że szczęki opadną nam nisko!

 

Cześć

He he. Szczęki to mogły opadać w latach 80 i 90 a teraz to jedynie zwieracze mogą puścić Tomku. Syn i córka jeżdżą sprawnie i ładnie a przede wszystkim nowocześnie .... czyli skręt inny niż cięty wchodzi w grę rzadko.

Pozdro


  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych