Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wisła i Ustroń 22/23 świąteczno-sylwestrowe nartowanie


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tomexski

Tomexski
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 08 styczeń 2023 - 00:44

Krótka refleksja ze świąteczno-sylwestrowych wypadów do Wisły/Ustronia:

Zrobiło się naprawdę profesjonalnie - Np. Wisła Jawornik-Stok mimo pogody naprawdę super przygotowane, również organizacja infrastruktury rzadko nawet spotykana na zachodzie – To co ja zawsze zauważam to dopatrzenie drobiazgów ważne dla takich jak ja, co przyjeżdżają na parę godzin pojeździć jak najefektywniej wykorzystując czas: Parking dosłownie 50 m od stoku, dobra i sprawna jadłodajnia parę kroków od wyciągu, żadnych kolejek ani przy biletach, ani przy wyciągu, Automat do kaucji za bilet, stojaki na narty nawet tam gdzie najwygodniej a nie gdzieś tam… (*****).Również Czantoria bajka przygotowany w Sylwestra (niebieska i czerwona), szkoda ze dla narciarzy tylko do 15:00 - dlatego  (****). Pamiętam te stoki za komuny - moje ulubione do dzisiaj z powodu łatwego i szybkiego dostępu (kiedyś bezpośredni pociąg albo PKS, teraz Wiślanka) oraz optymalnego nachylenia, widoków (Śląsk u stup), niepowtarzalnej atmosfery – w drzewostanie wyraźnie przeważaj buki a nie świerczki jak najczęściej w Beskidach. Jednym słowem da się dobrze pojeździć i to właśnie uczyniłem. Zastanawia mnie tylko dość mała frekwencja??? Za drogo? Pogoda była super – od świąt do sylwestra praktycznie nie padało, warunki super, dojazdy super… gdzie te tłumy z tamtych lat???


  • 3
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#2 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 08 styczeń 2023 - 01:18

Krótka refleksja ze świąteczno-sylwestrowych wypadów do Wisły/Ustronia:

Zrobiło się naprawdę profesjonalnie - Np. Wisła Jawornik-Stok mimo pogody naprawdę super przygotowane, również organizacja infrastruktury rzadko nawet spotykana na zachodzie – To co ja zawsze zauważam to dopatrzenie drobiazgów ważne dla takich jak ja, co przyjeżdżają na parę godzin pojeździć jak najefektywniej wykorzystując czas: Parking dosłownie 50 m od stoku, dobra i sprawna jadłodajnia parę kroków od wyciągu, żadnych kolejek ani przy biletach, ani przy wyciągu, Automat do kaucji za bilet, stojaki na narty nawet tam gdzie najwygodniej a nie gdzieś tam… (*****).Również Czantoria bajka przygotowany w Sylwestra (niebieska i czerwona), szkoda ze dla narciarzy tylko do 15:00 - dlatego  (****). Pamiętam te stoki za komuny - moje ulubione do dzisiaj z powodu łatwego i szybkiego dostępu (kiedyś bezpośredni pociąg albo PKS, teraz Wiślanka) oraz optymalnego nachylenia, widoków (Śląsk u stup), niepowtarzalnej atmosfery – w drzewostanie wyraźnie przeważaj buki a nie świerczki jak najczęściej w Beskidach. Jednym słowem da się dobrze pojeździć i to właśnie uczyniłem. Zastanawia mnie tylko dość mała frekwencja??? Za drogo? Pogoda była super – od świąt do sylwestra praktycznie nie padało, warunki super, dojazdy super… gdzie te tłumy z tamtych lat???

Cześć

Fajny post. Bez narzekania, bez info, że śnieg czy pogoda nie taka - szacun dla Pana.

A, że nie ma tłumów - tak brachu, za drogo, oczywiście poza tym okresie raczej się nie jeździ.

 

Spotkamy się w marcu.

Pozdro


  • 2

#3 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 08 styczeń 2023 - 20:41

Dla udokumentowania pustek na trasach i dobrych warunków w czasie świąt fotki. A dla wszystkich co narty kochają, takich tras życzę przez cały już nie tak bardzo nowy rok 2023! 

 

pre_1673206400__wisla_swieta_2022.jpg

 

pre_1673206354__czantoria_sylwester_2022


  • 3
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#4 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 09 styczeń 2023 - 09:33

jak na Czantorię to warunki b.dobre - dzięki za relację


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#5 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:08

Niestety warunki już mocno nieaktualne
  • 1

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:10

Niestety warunki już mocno nieaktualne

tzn lepsze czy gorsze ?


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 10 styczeń 2023 - 10:28

 

Niestety warunki już mocno nieaktualne

tzn lepsze czy gorsze ?

 

A jak myślisz. :)


  • 0

#8 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 10 styczeń 2023 - 15:48

Dolną 1/3 trawa z białymi plamami śniegu koło armatek
  • 0

#9 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 11 styczeń 2023 - 01:05

Korzystając z obecności mojego genialnego kamerzysty powstał filmik z Wisły-Jawornika. Takie sobie świąteczne (dla mnie pierwsze w sezonie) wieczorne szuranko na luzie – to najdłuższe skręty, jakie mi jeszcze sprawiają przyjemność – im krótsze, tym lepsze, ale kosztują więcej siły i energii. Zgadzam się ze to nie kanon ani carvingu, ani oldschoolu, ale jak dotychczas skuteczne w produkcji endorfin. Zgadzam się, że obiektywnie nie wygląda to najlepiej – nie jestem atleta, ale też chyba nie tragicznie. Trzeba by popracować nad prowadzeniem nart, bo się rozłażą w pionie i jeszcze szybciej zacząć kantować – kantowanie pod górkę „do tyłu” jak to niefachowo nazwę. Uwagi, porady i wszelaka krytyka mile widziana, na pewno się nie obrażę - jestem już trochę zahartowany (Cześć Mitek!): https://www.youtube....h?v=ihKk-Xg4DQo


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#10 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 11 styczeń 2023 - 11:03

Mitek na pewno stanie na wysokości zadania. Ja widzę dwa małe mankamenty. Za duże wysunięcie wewnetrzej nogi (wykrok sie to nazywa?). I ciut za bardzo zostaje w tyle ręka po skręcie. Ale najważniejsze, że jest fun. :)


  • 2

#11 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 11 styczeń 2023 - 11:49

Cześć

Edukacyjnie czy zabawowo?

Pozdro


  • 1

#12 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 11 styczeń 2023 - 12:00

Dla mnie poprostu

 

Pięknie - taki rozciągnięty śmig


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#13 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 11 styczeń 2023 - 12:51

jako że znam ten stok na pamięć to jedna uwaga. Przy tej prędkości to sensowny sposób jazdy. Solidny skręt stóp i mocne dokręcenie umożliwiają panowanie nad prędkością w każdym momencie (tam jest solidnie stromo). Jednak rozpoczęcie skrętu przed linią spadku wymaga nieco więcej gazu. Spróbuj właśnie w takich, niemalże idealnych warunkach (kiedy był kręcony fimik...? bo chyba przegapiłem taki śnieg).

By pojechać na krawędziach musisz nieco odpuścić.. a dość krótkie narty (małe R) świetnie zareagują na to. Masz bardzo dobrą równowagę i panowanie nad krawędziami (kółeczka na drugim filmie z Alp). Grzech nie wykorzystać takich możliwości. Na technice jazdy nie znam się, wiec zostawię innym...


  • 1

#14 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 11 styczeń 2023 - 15:16

Mitek na pewno stanie na wysokości zadania. Ja widzę dwa małe mankamenty. Za duże wysunięcie wewnetrzej nogi (wykrok sie to nazywa?). I ciut za bardzo zostaje w tyle ręka po skręcie. Ale najważniejsze, że jest fun. :)

Hallo O_Andrzej, Tak, z nogą widziałem to wyraźnie (rozłażenie w pionie, czyli wykrok - moja stała bolączka), z ręką tez teraz to zauważyłem — Muszę nad tym popracować. Dzięki za komentarz!


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#15 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 11 styczeń 2023 - 15:22

Cześć

Edukacyjnie czy zabawowo?

Pozdro

Hallo Mitek, u mnie jak zawsze zabawowo. Chce się tu dalej uczyć, a nie nauczać. No ewentualnie inspirować i zabawiać, jeśli to możliwe, żeby nie tylko brać i korzystać. 

Serdeczne pozdrowienia


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#16 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 11 styczeń 2023 - 15:39

Dla mnie poprostu

 

Pięknie - taki rozciągnięty śmig

Hallo Jan, dzięki za miły komentarz! Wejście do forum KN zainspirowało i zdopingowało mnie do zastanowienia się nad techniką (kanonem jak mówi Mitek) i przemyślenia sprawy na nowo. Endorfiny to może nie wszystko, ekspresja na zewnątrz w końcu tez jest ważna, nie tańczymy tylko dla siebie, ale i pod publiczkę! Dlatego zacząłem przeglądać filmiki instruktażowe na YT — Prawdziwa kopalnia wiedzy – i popracować nad nowocześniejszą i lepszą techniką jazdy.


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#17 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 11 styczeń 2023 - 15:59

jako że znam ten stok na pamięć to jedna uwaga. Przy tej prędkości to sensowny sposób jazdy. Solidny skręt stóp i mocne dokręcenie umożliwiają panowanie nad prędkością w każdym momencie (tam jest solidnie stromo). Jednak rozpoczęcie skrętu przed linią spadku wymaga nieco więcej gazu. Spróbuj właśnie w takich, niemalże idealnych warunkach (kiedy był kręcony fimik...? bo chyba przegapiłem taki śnieg).

By pojechać na krawędziach musisz nieco odpuścić.. a dość krótkie narty (małe R) świetnie zareagują na to. Masz bardzo dobrą równowagę i panowanie nad krawędziami (kółeczka na drugim filmie z Alp). Grzech nie wykorzystać takich możliwości. Na technice jazdy nie znam się, wiec zostawię innym...

Hallo mig, pozdrawiam Rybnik - przez święta byliśmy i bardzo nam się wystrój podobał! film był kręcony w pierwsze święto jak się nie mylę (bylem tam cztery razy przez ferie świąteczne ale tylko na wieczór (17:00-21:00), tak mi się tam spodobało - i za każdym razem super!) W poprzednich latach jeździłem raczej parę set metrów dalej na Soszow, albo Cienków, Stożek..., ale tym razem wsiąkłem na Jaworniku z powodu wygody i jakości usług - 1a!

Dzięki za komentarz, tak jak pisałem, chce teraz znowu popracować - i spróbować więcej przejąć z carvingu — przede wszystkim do takiej relaksowej jazdy "rozciągniętym śmigiem" na przygotowanym na gładko stoku.


Użytkownik Tomexski edytował ten post 11 styczeń 2023 - 16:00

  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#18 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 12 styczeń 2023 - 09:02

 

Cześć

Edukacyjnie czy zabawowo?

Pozdro

Hallo Mitek, u mnie jak zawsze zabawowo. Chce się tu dalej uczyć, a nie nauczać. No ewentualnie inspirować i zabawiać, jeśli to możliwe, żeby nie tylko brać i korzystać. 

Serdeczne pozdrowienia

 

Cześć

Nauczam na forach narciarskich jedynie ja. :)

 

Korzystając z obecności mojego genialnego kamerzysty powstał filmik z Wisły-Jawornika. Takie sobie świąteczne (dla mnie pierwsze w sezonie) wieczorne szuranko na luzie – to najdłuższe skręty, jakie mi jeszcze sprawiają przyjemność – im krótsze, tym lepsze, ale kosztują więcej siły i energii. Zgadzam się ze to nie kanon ani carvingu, ani oldschoolu, ale jak dotychczas skuteczne w produkcji endorfin. Zgadzam się, że obiektywnie nie wygląda to najlepiej – nie jestem atleta, ale też chyba nie tragicznie. Trzeba by popracować nad prowadzeniem nart, bo się rozłażą w pionie i jeszcze szybciej zacząć kantować – kantowanie pod górkę „do tyłu” jak to niefachowo nazwę. Uwagi, porady i wszelaka krytyka mile widziana, na pewno się nie obrażę - jestem już trochę zahartowany (Cześć Mitek!): https://www.youtube....h?v=ihKk-Xg4DQo

Cześć

Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jaką musisz zrobić, żeby być konsekwentnym - czyli, żeby się bawić swoim naciarstwem to odrzucić własną wizję jazdy czyli zerwać z pewnym schematem. To będzie trudna rzecz bo jesteś narciarzem sprawnym z wieloletnim doświadczeniem i wypracowanymi przez lata schematami ruchowymi.

O co mi głównie chodzi:

Twoja jazda jest na pograniczu czegoś co nazywam cyzelowaniem - to moje zupełnie prywatne określenie pewnego stylu (celowo użyte słowo styl bo nie chodzi o technikę) jazdy, który osadzony jest w szkoleniu lat 60/70 i początkach 80 gdy królowały wąska pozycja oraz śmig hamujący. Te kakony techniczne zostały bardzo przeinaczone oraz wynaturzone. Doszło do tego, że narciarz praktycznie nie poruszał się w dół stoku a całą energię marnował na przygotowani i inicjację skrętu oraz jak najszybsze przełożenie i zablokowanie nart. /wszystko musiało też wyglądać więc było robione obszernymi ruchami, z przesadnym wyjściem w górę, często z rozgarnianiem kijami oraz obowiązkowo z silnym naciskiem na języki butów, mocna kontrrotacją oraz  przy zupełnym braku właściwego skrętu czyli jazdy po łuku.

U Ciebie widać wszystkie te elementy ale jakby w zaniku - co jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość.

Co jest w Twojej jeździe dobre:

- pełna kontrola toru i szybkości jazdy

- ładny równy rytm

- widoczna jazda w skręcie po łuku i świadomość tego łuku - to bardzo ważny element (trochę tam gdzie chciałeś bo w trakcie jazdy tak jakbyś zapominał i po 4-6 skrętach porządkujesz - może to też być teren, że np był placek, który gorzej trzymał)

- zrównoważona, uporządkowana i stabilna sylwetka

- oszczędna i delikatna praca kijami

- dobra synchronizacja ruchów

To jest fajna jazda i nie każdy może się pochwalić takim filmikiem!

Co jest złe:

- brak dynamiki

- brak kontroli nad rozstawem nart, zobacz jak ci jeżdżą na boki, może są troszkę tępe lub po prostu za krótkie dla Ciebie i przez to ten brak stabilności

- wykrok (pisał Andrzej) - to jedna z zaszłości ale gdyby wszystko było bardziej dynamiczne, szybsze nie byłoby na niego czasu. tutaj ma to związek z poprzednim punktem. Uczyłeś się jeździć wąsko, kolanko pod kolanko (co w prostej linii powodowało wykrok) i to Ci zostało - porządkujesz się do wąskiej pozycji. Musisz - moim zdaniem - zdecydować jakim rozstawem chcesz jeździć i zacząć nim jeździć - ja bym radził rozstaw naturalny - załatwi też wykrok.

- cofanie barków - to druga z zaszłości - zwróć uwagę jak w momencie inicjacji oba barki idą do tyłu i w górę z jednoczesnym wypięciem piersi - to pozostałość po rozgarnianiu kijami i nieprzyjemny tzw. motyli przyruch wspomagający odciążenie. Jako, że jedziesz wolno musisz sobie pomagać w odciążeniu bo energii masz mało - stąd rozjeżdżanie się nart do lekkiego odbicia oraz ten powyższy ruch.

- brak fazy sterowania gdy wydłużasz skręt. Gdy jedziesz, krótkim i o tym pamiętasz, narty idą (no bardziej są obracane) po łuku - i bardzo fajnie. Natomiast gdy nieco przedłużasz pozostaje ten sam rytm skrętu i obrotu nart a wydłużenie osiągasz poprzez lekkie puszcznie nart w skos stoku do kolejnego zapoczątkowania. Myślę, że powinieneś przy chęci wydłużenia wydłużyć czas dociążenia nart - czyli jednostajnego obniżania pozycji po zainicjowaniu skrętu. Będziesz miał z tym problem bo jesteś śmigowcem.

- to, że kije zostają, zwłaszcza prawy - ale może to być też kwestia, że kumpel z tej strony kręcił i lepiej widać i ja stawiam raczej na symetrię tej przywary. Ale to jest wynik tych barków - spróbuj lekko pochylić głowę i kije prowadzić węziej wbijając je mniej więcej obok miejsca gdzie rozpoczyna się dziób narty. Gdy wbijesz kij tak ja piszę to ruch powinien być na tyle krótki aby gdy but mija miejsce akcentu sylwetka już była całkowicie uporządkowana. Zresztą wbicie kija masz krótkie i o to chodzi. Tylko te barki.

Jeszcze by się coś tam znalazło ale... co myślisz?

Pozdro

 

-


Użytkownik Mitek edytował ten post 12 styczeń 2023 - 09:02

  • 2

#19 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 13 styczeń 2023 - 01:31


Jeszcze by się coś tam znalazło ale... co myślisz?

 

Hallo Mitek,

najpierw wielkie dzięki za fachowy i obszerny komentarz. Muszę najpierw dokładniej przeanalizować z filmem to, co napisałeś, ale to jest i będzie na pewno pomocne.

Ostatnio oglądałem uważnie wiele najrozmaitszych filmów instruktażowych na YT i porównywałem je pierwszy raz z moim filmem. Teraz mam zupełnie inny obraz karwingu. Jak dokładniej pozbieram moje refleksje, to napisze więcej.

Pozdrawiam serdecznie


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#20 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 14 styczeń 2023 - 02:15

Hallo Mitek,

Przeczytałem Twoją analizę bardzo uważnie i dogłębnie, na pierwszy raz nie rozumiałem wszystkiego, ale teraz mam to: to jest naprawdę super fachowa analiza, której sam bym nie był nigdy w stanie zrobić! - wielkie dzięki!

Będę szedł krok za krokiem:


- brak dynamiki

Brak dynamiki rzuca się w oczy nawet mi bardzo wyraźnie i to jest to, co mi najbardziej brakuje w porównaniu do młodszych lat i czego przyczyny nie za bardzo rozumie (np. dla porównania to video krótko po zmianie nart GS (195) na SL (175):  https://www.youtube....h?v=h-Y8gPkRV7E).


- brak kontroli nad rozstawem nart, zobacz jak ci jeżdżą na boki, może są troszkę tępe lub po prostu za krótkie dla Ciebie i przez to ten brak stabilności

Tak, od pewnego czasu nie za bardzo wiem, czy narty razem oldschoolowo, czy osobno na modernie. Te narty to allmounatainy (165) z "rockerem" z "górnej półki" (700€) kupione okazyjnie za polowe. Miały być do zabaw poza trasa, ale jakoś je bardzo polubiłem. Spróbuje znowu moich SL, są zawsze przygotowane, ale już dawno nieużyte.

cdn...


  • 0
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych