Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pozdrawiam forumowiczów!


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tomexski

Tomexski
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 listopad 2022 - 22:47

Fajne Forum, Czytam od czasu do czasu - naturalnie głównie zimą . Dużo informacji, inspiracji i dobrego humoru! Jest też trochę nostalgii - ach te fajne i śnieżne 70’ i 80’! Pozdrowienia i do zobaczenia na śnieżnych stokach! Zamiast pisać o sobie krótki filmik w moich klimatach: https://youtu.be/Im4VjrpFfVo.


Użytkownik Tomexski edytował ten post 17 listopad 2022 - 22:53

  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 17 listopad 2022 - 23:21


krótki filmik w moich klimatach:
powiem krótko ŁoŁ :D  :thumbsup: zawsze tak chciałem jeźdzć

 

Witam serdecznie

Jakie plany na nadchodzący sezon ?


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 17 listopad 2022 - 23:38

Dzięki za miłe słowa!
Nie wiem, czy wy też tak macie: Na starość popadam coraz bardziej w rutynę: Cele i terminy wyjazdów zaczynają się powtarzać, że ciężko czasem w pamięci odróżnić jeden wypad od drugiego? Na razie myślę o Świętach, które spędzamy na Śląsku. Mam nadzieję, że będzie śnieg: Wiślańskie stoki nocą są po prostu mega!


Użytkownik Tomexski edytował ten post 17 listopad 2022 - 23:40

  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#4 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 18 listopad 2022 - 03:23

Fajne Forum, Czytam od czasu do czasu - naturalnie głównie zimą . Dużo informacji, inspiracji i dobrego humoru! Jest też trochę nostalgii - ach te fajne i śnieżne 70’ i 80’! Pozdrowienia i do zobaczenia na śnieżnych stokach! Zamiast pisać o sobie krótki filmik w moich klimatach: https://youtu.be/Im4VjrpFfVo.

ktop gra te muzyke? swietna!

 

polaczenie klasyki z krotkimi nartami czasami daje dobre efekty

 

Moge spytac: jak przeszedles w krotkie narty

 

I jezeli moge spytac o wiek?


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#5 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 838 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 18 listopad 2022 - 08:08

ktop gra te muzyke?

 

Moments of Joy - I Muvrini, Karen Kassulat (Lichtmond)


Użytkownik Lexi edytował ten post 18 listopad 2022 - 08:16

  • 2

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 18 listopad 2022 - 08:28

 

ktop gra te muzyke?

 

Moments of Joy - I Muvrini, Karen Kassulat (Lichtmond)

 

tak na pierwszy rzut ucha pomyślałem że ktoś zmiksował Schillera z Enigmą i Robertem Milesem.

 

Fajnie się słucha na dużym telewizorze

 

http://www.lichtmond.de/lm4/de.php


  • 2
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2022 - 12:03


Nie wiem, czy wy też tak macie: Na starość popadam coraz bardziej w rutynę: Cele i terminy wyjazdów zaczynają się powtarzać, że ciężko czasem w pamięci odróżnić jeden wypad od drugiego?

 

Zależy co rozumiesz przez "starość". U mnie już 72 minęło w maju. Niestety. ;) Nie, tego nie mam co Ty. Może dlatego, że w sumie nie jeżdżę dużo. 1-2 dłuższe alpejskie wyjazdy, w różne miejsca, i kilka wypadów na sezon w małopolskie góry. Narty wciąż mnie kręcą i to się liczy. No i kości, kręgosłup i serce wciąż pozwalają sie nimi cieszyć. Może i w muldach juz nie to co kiedyś było, ale nie tylko w muldach się jeździ. Chętnie pojechałbym na jakiegoś narciarskiego Sylwestra, ale żona nie może (chyba była borelioza), więc solidarnie odpuszczę. Celuję na koniec stycznie. Chyba Kronplatz. Tam jeszcze nie byłem.

 

A propos pamięci, gdzie się było na nartach i nie tylko. Od kiedy wrzuciłem całą swoją kolekcje zdjęć w Google Photos, podzieliłem na katalogi, opisałem je, jak i poszczególne zdjęcia, nie mam problemów z pamięcią. Odpalam Google Photos, wpisuję słowo klucz, np. Paganella i... voila.


  • 2

#8 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 18 listopad 2022 - 16:13

 

Mam powoli 60 na karku, ale na razie sie tym nie przejmuje. Przesiadka na krarwingi byla stopniowa. Jeszcze pare lat temu jezdzilem na pseudo slalomowkach, ale ostatnio skrocilem narty radykalnie na miekkie allmountain 160. Pomyslec ze jeszcze w XXI wieku malem narty 205 cm - wlasciwie mam, bo nie wyzucilem.Czasem korci mnie znowu je wyprobowac. 


  • 2
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#9 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 18 listopad 2022 - 18:52

 


Moge spytac: jak przeszedles w krotkie narty

 

I jezeli moge spytac o wiek?

Mam powoli 60 na karku, ale na razie sie tym nie przejmuje. Przesiadka na krarwingi byla stopniowa. Jeszcze pare lat temu jezdzilem na pseudo slalomowkach, ale ostatnio skrocilem narty radykalnie na miekkie allmountain 160. Pomyslec ze jeszcze w XXI wieku malem narty 205 cm - wlasciwie mam, bo nie wyzucilem.Czasem korci mnie znowu je wyprobowac. 

 

Jeżeli chcesz zaprezentować Old School Skiing to może spróbuj to zrobić na prostej narcie. Rozumiem, że ogarniasz i masz takowe. Taliowana narta jedzie inaczej i to widać. To wygląda trochę sztucznie. Na prostej narcie będzie doskonale widać efekt działania tego co nazywamy old school skiing. A taka narta wymusi poprawność techniczną z ubiegłych lat.  Będzie kontra, będzie jazda na zewnętrznej narcie, będzie antycypacja albo, albo nie będzie jazdy, bo narty na to nie pozwolą. Pozdrawiam.


  • 3

 "ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"


#10 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 listopad 2022 - 20:08

Cześć

A cóż to jest Old School Skiing??

Jeżeli miałby to być Stein Eriksen to...

a jeżeli Wedeln to.

Nie ma czegoś takiego niestety są różne techniki i wystarczy jeździć nimi poprawnie po prostu. Nie dorabiaj ideologii do prostych spraw.

Tu... niestety dużo zbędnych ruchów, dużo bałaganu i mieszania technik...

Lepiej napisać - moja jazda dla przyjemności - po prostu.

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 18 listopad 2022 - 20:30

  • 0

#11 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 listopad 2022 - 20:23


Przesiadka na krarwingi byla stopniowa.

 

Tak jak u większości z nas. U mnie na początku wieku też były narty proste, ale juz nieco krótsze niz kiedyś, bo tylko 200 cm. W latach 70 i 80 jeździłem na 210 cm. Pierwsze narty karwingowe to były Elan Integra 10. 184 cm, promień skrętu 21 m. Twarde, solidne dechy. Potem był Atomic SL9 170 cm, Fischer Race SC 165 cm, Volkl Racetiger SC 170 cm i wreszcie Volkl Racetiger SL 170 cm. I to je ono. 


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 18 listopad 2022 - 20:36

  • 1

#12 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 listopad 2022 - 20:42

Cześc

Do czego służą narty taliowane:

 

https://www.youtube....h?v=x1rzJ5AaGSc

 

zwracam uwagę na dwa fragmenty:

1. Gdzieś od 0,55 - chudy gość jedzie to co założyciel tematu chciał pokazać

2. Gdzieś od 3.35 Pani w seledynowej kurtce - ta swoboda nie wynika stąd, że jedzie na Volklach. Wynika z faktu, że umie jeździć, marka czy model nie ma żadnego znaczenia ważne, że grupa taka jak trzeba.

Pewnie Filip wie kto jedzie - ja nie.

Pozdro


  • 1

#13 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 19 listopad 2022 - 11:20

Myślę że kolega Tomex chciał się jedynie przywitać 

i nie prosił o ocenę jazdy ani odoradztwo w sprawie zakupu nowych nart.

 

Ja widzę że kocha narty, ma dużo radochy w tym co robi i jest zadowolony z poziomu i stylu swojej jazdy.


  • 2
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 19 listopad 2022 - 11:26


Do czego służą narty taliowane:

wszystko fajnie tylko że zaprezentowałeś  

 

WORLD CUP SKI RACERS 

i my zwykłe kapeluchy nie możemy się z nimi porównywać


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 listopad 2022 - 11:43

 


Do czego służą narty taliowane:

wszystko fajnie tylko że zaprezentowałeś  

 

WORLD CUP SKI RACERS 

i my zwykłe kapeluchy nie możemy się z nimi porównywać

 

Cześć

Nie, zaprezentowałem poprawną jazdę wolną na narcie taliowanej. W większości - poza skrajnymi wychyleniami - dostępną dla każdego. Chodzi o prowadzenie narty po łuku, chodzi o stabilność sylwetki, brak dodatkowych zbędnych ruchów itd. Dynamiki takiej miał nie będziesz ale poprawnie jechać możesz.

Pozdro


  • 1

#16 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 19 listopad 2022 - 15:55


ale poprawnie jechać możesz.

 

Sorry Mitek, ale kto ustala co jest poprawne a co nie dla mnie zwyklego szuraka? Dla zawodnika jest to trener, dla instuktora jego zwiazek, dla wiernych religia, dla wyborcow pewnych partii ich liderzy .... Przykladow mozna by mnozyc tysiace. Tako rzecze Nartotustra: Dla wielu milosnikow bialego szalenstwa jezdzenie "poprawne" wg. jakichs tam kanonow albo mainstreamowych modow nie ma najmniejszego znaczenia - a dodatkowe ruchy to poprostu wiecej ruchu na swiezym gorskim powietrzu ;-).

Poza tym fajne wideo. Ta pani w seledynowym to jedyna w tych przykladach co nie jedzie z predkoscia naddzwiekowa, ale i tak menie nie przekonuje ze karwowac mozna jedac powolnie - bo to fizycznie niemozliwe. Wszystkie proby karwowania w bardzo krotkich skretach wygladaja dla mnie raczej komicznie i nienaturalnie. Co innego prawdziwy karwing z szorowaniem dupa po stoku - to jest super fajne ale nie dla kazdego i nie w kazdych warunkach.

Sorry za brak ogonkow w lterach i ortografie - z dyktand mialem zawcze 2 - chyba jestem pisownym dyslektykiem.


Użytkownik Tomexski edytował ten post 19 listopad 2022 - 15:56

  • 3
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#17 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 838 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 19 listopad 2022 - 16:29


Sorry Mitek, ale kto ustala co jest poprawne a co nie dla mnie zwyklego szuraka? Dla zawodnika jest to trener, dla instuktora jego zwiazek, dla wiernych religia, dla wyborcow pewnych partii ich liderzy .... Przykladow mozna by mnozyc tysiace. Tako rzecze Nartotustra: Dla wielu milosnikow bialego szalenstwa jezdzenie "poprawne" wg. jakichs tam kanonow albo mainstreamowych modow nie ma najmniejszego znaczenia - a dodatkowe ruchy to poprostu wiecej ruchu na swiezym gorskim powietrzu ;-).

Ja jestem na tak....druga cześć na nie....

 

:) ..


  • 1

#18 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 19 listopad 2022 - 16:57


Ja widzę że kocha narty, ma dużo radochy w tym co robi i jest zadowolony z poziomu i stylu swojej jazdy.

 

Pierwsze(kocha) i drugie(radocha) sie zgadza, lecz "prawdziwy narciaz" (jesli sa tacy?) nigdy nie jest zadowolony z poziomu i stylu swojej jazdy - bo zawsze moze byc lepiej! Jezeli ktos z nas plywa (napewno wielu) wie co to jest poprawnosc w plywaniu: stousunek szybkosci poruszania sie do przodu do wlozonego "wysilku". jezeli jakis ruch jest zbedny lub inaczej wykonany, to nie bedzie on powodowal zwiekszenia szybkosci. jest to poprawnosc obiektywna par exellence. To samo mozna prawdopodobnie zasotosowac do jazdy zawodniczej na nartach - nie weim, nie jezdzilem co widac na zalaczonym obrazku. Moja teza: w jezdzeniu po stoku baz zadnych zawoniczych ambicji, nie ma sensu mowic o objektywnej poprawnosci, jest tylko poprawnosc subiektywna: wlasne poczucie kontroli nart i ruchu w kazdych okolicznosciach, niezaleznie od warunkow, stromizny itd. czyli radocha. Jak ktos lubi lub jeszcze inaczej nie umie to na kreche - i bedzie najszybszy, najmniej sie zmeczy i bedzie bardzo poprawny stylowo! 


Użytkownik Tomexski edytował ten post 19 listopad 2022 - 16:59

  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche

#19 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 listopad 2022 - 18:12

 


ale poprawnie jechać możesz.

 

Sorry Mitek, ale kto ustala co jest poprawne a co nie dla mnie zwyklego szuraka? Dla zawodnika jest to trener, dla instuktora jego zwiazek, dla wiernych religia, dla wyborcow pewnych partii ich liderzy .... Przykladow mozna by mnozyc tysiace. Tako rzecze Nartotustra: Dla wielu milosnikow bialego szalenstwa jezdzenie "poprawne" wg. jakichs tam kanonow albo mainstreamowych modow nie ma najmniejszego znaczenia - a dodatkowe ruchy to poprostu wiecej ruchu na swiezym gorskim powietrzu ;-).

Poza tym fajne wideo. Ta pani w seledynowym to jedyna w tych przykladach co nie jedzie z predkoscia naddzwiekowa, ale i tak menie nie przekonuje ze karwowac mozna jedac powolnie - bo to fizycznie niemozliwe. Wszystkie proby karwowania w bardzo krotkich skretach wygladaja dla mnie raczej komicznie i nienaturalnie. Co innego prawdziwy karwing z szorowaniem dupa po stoku - to jest super fajne ale nie dla kazdego i nie w kazdych warunkach.

Sorry za brak ogonkow w lterach i ortografie - z dyktand mialem zawcze 2 - chyba jestem pisownym dyslektykiem.

 

Cześć

Każda narodowa federacja ma swoją szkołę jazdy, swój kanon, które to kanony w zależności od federacji nieco się różnią. To są jednak niuanse ważne dla specjalistów, ludzi budujących programy nauczania itd. Natomiast wspólną cechą wszystkich szkół jest baza, na której się opierają, która jest zbiorem technik wytworzonych w trakcie dziesiątek lat rozwoju techniki narciarskiej. O tym właśnie myślę i o tym piszę.

Każdy narciarz, który ma prawidłową bazę wytwarza również własny charakterystyczny tylko dla niego styl jazdy (to jedyne miejsce gdzie możemy mówić o stylu w narciarstwie zjazdowym).

Tak więc każdy dobry narciarz będzie jeździł trochę inaczej ale wszyscy będą jeździli poprawnie technicznie.

Patrząc na stoki poprawnie technicznie jeździ bardzo niewielki odsetek narciarzy co nie przeszkadza reszcie dobrze się bawić, być w miarę bezpiecznymi, w miarę świadomymi itd.To "w miarę" jest elementem kluczowym bo czasami "miara" jest postawiona wysoko a czasami bardzo nisko. kluczem tutaj jest świadomość tego jak się jeździ i jak powinna wyglądać jazda poprawna. Tutaj o tejże świadomości świadczy zazwyczaj to o czym napisałeś czyli "brak zadowolenia z poziomu swojej jazdy". Ta świadomość ile dzieli nas od doskonałości nie powinna być elementem blokującym naszą jazdę czy też wymuszającym na nas wieczne ćwiczenie - nie o to chodzi. Ale jest ona dowodem na świadome poruszanie się na nartach co jest podstawą oceny własnych możliwości a co za tym idzie jedną z podstaw bezpiecznej jazdy.

I tak dochodzimy do wniosku, że podstawą jest kanon czyli wiedza jak powinna wyglądać jazda poprawna. I tyle.

Pozdrowienia


  • 1

#20 Tomexski

Tomexski
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 19 listopad 2022 - 21:57


I tak dochodzimy do wniosku, że podstawą jest kanon czyli wiedza jak powinna wyglądać jazda poprawna. I tyle.

Czesc,

Zgadzam sie w pelni z wieloma stwiedzeniami w Twoim poscie. Tylko zeby nie ten kanon. Mysle ze w wielu sprawach narciarze mysla tak samo: Nie tylko czysta zabawa i rozrywka na swiezym powietrzu, gorskie widoki, blekitne niebo i slonce zima, ale chec poprawy swojej techniki i umiejetnosci to podstawowa motywacja do nastepnego wyjazdu, czyli wydania kupy szmalu, wielogodzinnej jazdy samochodem itd. Kluczowym pytaniem jest do czego sluzy komus polepszanie wlasnej techniki i umiejetnosci: czy do (w moim przypadku z tego wlasnie bierze sie radocha) ciaglym udawadnianiu sobie i innym ze potrafie z pelna kontrola zjechac nawet bardzo trudny kawalek w trudnach warunakch moim stylem, czy do tego ze chce odwzorowac jak najdokladniej ogolnie uznany kanon? Przyznajesz ze kazdy ma swoj styl. To n.p. moje stare wypociny sprzed 15 lat https://youtu.be/4WJS9v8Amb4 lub ten https://youtu.be/Uzu7BvOZFk0(jak ten czas leci) Styl to wyroznik narciaza na stoku, za to lubimy na niego patrzec jak jezdzi lub twierdzimy ze sie nam niepodoba, ale jest to tyko znowu subiektywne – nie jestem wstanie jako amator ocenic jak daleko jest ktos albo ja od kanonu. Indywidualny styl to wlasnie odstepstwo od kanonu. Zauwazylem ze w wielu sprawach jestem indywidualista, robie na przekor mainstreamu - dlaczego w nartach mialoby by byc inaczej, jak jestem z tym szczesliwy? Nierozumiem dlaczego na nartach mialbym czas tracic na trening kanonu – stracic byc moze swoj styl i do tego poddawac sie technikom podobnym do wojskowej musztry – yootube jest pelen tego typu porad?


  • 1
Tako rzecze Nartotustra: Życie bez nart jest możliwe, ale bez sensu... Friedrich Skitzsche




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych