Skocz do zawartości

Zdjęcie

Studnia głębinowa

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Imię :Tomek

Napisano 11 październik 2022 - 09:14

Jeśli chodzi o studnię, to warto zainwestować w głębinową, woda czysta ,zasoby w zasadzie nieograniczone jeśli chodzi o zwykłe gospodarstwo domowe, brak możliwości zanieczyszczenia przez sąsiada który wylewa szambo na pole ,itd. Do tego wygoda w eksploatacji.
  • 3

#2 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4808 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 11 październik 2022 - 09:25

Cześć

Co masz na myśli - studnia głębinowa w utworach gdzie nie możesz praktycznie zdefiniować poziomu wodonośnego - lita skała uszczeliniowa?

Pozdro

• 1

#3 bubol

bubol
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 11 październik 2022 - 11:55

Nie wypowiadam się na temat metod,bo się nie znam u mnie przyjechali, wbili elektrody na całej działce i określili głębokość dosyć precyzyjnie. Ale przed całą operacją podali ta samą głębokość bo wiercili już w okolicy sporo studni.
Firmy które działają na określonym terenie mają dobre rozeznanie i na pewno warto zadzwonić, zapytać. Im też zależy żeby klient był zadowolony i raczej nie biorą się za wiercenie,kiedy jest zbyt duże ryzyko niepowodzenia
  • 1

#4 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4808 postów

Napisano 11 październik 2022 - 12:48

Cześć

Widzicie we fliszu to trochę inaczej działa bo dość łatwo jest określić głębokość poziomów wodonośnych czy też prawdopodobieństwo występowania wody.

Tutaj pewnie tez by się dało ale mówimy o ludziach, którzy mają kłopoty ze zgromadzeniem opału na zimę...

Pozdro

• 1

#5 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 391 postów
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 11 październik 2022 - 14:33

Ja od sierpnia jestem posiadaczem studni głębinowej i powiem krótko. Święty spokój.
  • 0

#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4001 postów

Napisano 11 październik 2022 - 16:01

Ja od sierpnia jestem posiadaczem studni głębinowej i powiem krótko. Święty spokój.

Do czasu. ;) Ja mam od 7 lat. Ze dwa razy wyrwał sie przewód z pompy. Wyciąganie 30 m kabla z przewodem. W sumie drobiazg. Zepsuł się wyłącznik ciśnieniowy. Niedrogi, poniżej 100 zł. Ale w zeszłym roku padła pompa. Ok. 2000 zł. Mimo wszystko jestem z rozwiązania b. zadowolony.

• 0

#7 mig

mig
  • Użytkownik
  • 852 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 12 październik 2022 - 13:45

Do czasu. ;) Ja mam od 7 lat. Ze dwa razy wyrwał sie przewód z pompy. Wyciąganie 30 m kabla z przewodem. W sumie drobiazg. Zepsuł się wyłącznik ciśnieniowy. Niedrogi, poniżej 100 zł. Ale w zeszłym roku padła pompa. Ok. 2000 zł. Mimo wszystko jestem z rozwiązania b. zadowolony.

To dość pechowo... Mam od 4 lat, na razie bezawaryjnie (odpukać). Nawiercone na 60m, pompa wisi na -53m , poziom  wody ustabilizował sie na ok -20m, ale bywa zmienny. Min w sierpniu ok -32-33m. Woda ok, lecz mocno twarda. Nawiercone kilka kolejnych  warstw fliszu. Wiertacze byli pewni swego, nawet do umowy wpisali, że jeśli do 90 m nie nawiercą wody to wiercą za darmo.... ;-)

Użytkownik mig edytował ten post 12 październik 2022 - 13:47

• 0

#8 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4808 postów

Napisano 12 październik 2022 - 18:32

Cześć

No Cię nawinęli na parę meterków... ;)

POzdro

• 0

#9 bubol

bubol
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 12 październik 2022 - 20:02

Cześć
POzdro

Właśnie to ciężko stwierdzić. Ja też przy nich nie stałem i nie liczyłem ile rur tam wsadzili.
W umowie miałem, płatność za minimum 25 metrów nawet gdyby woda była wyżej. Skończyło się na 43.
Zrobiłem jeszcze kable grzewcze i otulinę metr w ziemii i odcinek od gruntu do domku. Termostat ustawiony na 4 stopnie,zobaczymy jak to się sprawdzi zimą. Zrobiłem do tego gniazdko z osobnym bezpiecznikiem,żeby nie zostawiać włączonego prądu w domku gdy wyjeżdżam.
  • 0

#10 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4808 postów

Napisano 12 październik 2022 - 20:15

Cześć
POzdro

Właśnie to ciężko stwierdzić. Ja też przy nich nie stałem i nie liczyłem ile rur tam wsadzili.
W umowie miałem, płatność za minimum 25 metrów nawet gdyby woda była wyżej. Skończyło się na 43.
Zrobiłem jeszcze kable grzewcze i otulinę metr w ziemii i odcinek od gruntu do domku. Termostat ustawiony na 4 stopnie,zobaczymy jak to się sprawdzi zimą. Zrobiłem do tego gniazdko z osobnym bezpiecznikiem,żeby nie zostawiać włączonego prądu w domku gdy wyjeżdżam.

Cześć

Pisałem do Michała. A z ilu poziomów ta woda, a czy poziomy izolowane? Wiercono 60, zwierciadło na 20m..? Mieszanie wody z różnych poziomów wodonośnych... to pachnie nawet kryminałem...

Pozdro

• 0

#11 mig

mig
  • Użytkownik
  • 852 postów

Napisano 13 październik 2022 - 08:30

Cześć
POzdro

Taki układ warstw. Przed 30 laty sasiad kopał tradycyjnie i polegl na 2giej warstwie kamienia na kilkunadtu metrach. Pierwsza woda byla na tych 60m a warstwy w oczywisty sposob nie sa poziome, wiec poziom wody ustabilizowany zalezy raczej od ich uksztaltowania a nie glebokosci nawiercenia. Alternatywą byłą reczna reanimacja starego wodociąguz potoku- 500m przez las i Nature2000.... brrr.

Użytkownik mig edytował ten post 13 październik 2022 - 08:40

• 1

#12 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4808 postów

Napisano 13 październik 2022 - 09:17

Cześć

Czyli pewnie masz jakiś układ artezyjski. Zresztą to tylko objaw mojego zdziwienia i dociekania. W utworach szczelinowych jest trochę inaczej bo często nawiercenie za głęboko o metr otwiera jakąś szczelinę i cała woda spieprza.

Pozdrowienia serdeczne

• 0

#13 mig

mig
  • Użytkownik
  • 852 postów

Napisano 13 październik 2022 - 10:02

bo często nawiercenie za głęboko o metr otwiera jakąś szczelinę i cała woda spieprza.

Dokładnie. Wiertacze mówili, że zdarzylo im sie kiedys coś takiego. To już kwestia doświadczenia. Na razie dopływ wody jest większy niż wydajność pompy czyli nie da się opróżnić odwiertu.
  • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych