Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pojezierze Iławskie i Kanał Elbląski

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mig

mig
  • Użytkownik
  • 795 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 30 czerwiec 2022 - 10:42

Pewnego żeglarskiego poniedziałku padła nieco dziwna propozycja... "a może by tak hausbotem? Michał, weź to załatw". No ok, taki los.... Najpierw trasa, to było proste, mało kto z kolegów był na Pojezierzu Iławskim i Kanale elblaskim. Drugie, pojazdy. Tu już trudniej bo łódek nie ma tam w nadmiarze a termin czerwcowy to  nie wiosna, i nieco klientów już było.  Jednak znalazly się 3 "barki" w tym samym terminie. I 17tu chętnych.  :-).
Start w Elblągu.... marina.. hmmm...  wygląda jakby od niemieckich czasów mało się zmieniła. Ale nie przyjechaliśmy tam podziwiać porty... Tel do obsługi zwodzonych  mostów w centrum Elbląga i ruszamy. Miasto od kuchni (od strony rzeki) dość smętne, w potężnym niegdyś Zamechu Siemens klepie jakieś drobne części... kanały puste. Może przekop pomoże, choć pewnie tylko turystyce. 

No ale dalej to już perełki.... 
1. Jezioro Druzno - kilka km2 grążela, lilli, kotewki, plywajacych traw, na drzewach i powietrzu rybołowy, czaple, żurawie i niestety kormorany. I tysiące mew ....

2. Pochylnie - to już klejnot sam w sobie. Maszyneria podnosząca całkiem spore statki, napędzana kołem wodnym.... tam zasilanie potrzebne tylko do kamer i UKF-ki

3. Jeziora... Puste, czyste, dziewicze.... aż dziwne, że są jeszcze takie. Roi mi się przewiezienie mojej łódki gdzieś w tamte okolice.... zwykle byliśmy sami na jeziorze, a zabudowania pojawiały sie z rzadka.. Wymusza to też nieco dyscypliny zaopatrzeniowej, ale coś za coś...

3. Śluzy - 4 szt. wszystkie po remontach przed ok 10 laty, w nienagannym stanie technicznym, uruchamiane zdalnie " na pilota", otoczenie zadbane... 

4. Mosty i tunele.... to tak by nie było zbyt łatwo przecisnąc się. W kilku miejscach zdejmujemy z burt odbijacze, bo nie mieszczą się miedzy ścianami.... ;-)

6 i przede wszystkim kanały. Nieco uporządkowane ale z zachowaniem ich pierwotnego kształtu i roslinności.. Ciekawostką jest udane zastosowanie kosadźców do umacniania brzegów.... wyglądają uroczo...
Ciekawostek technicznych jest więcej, niektóre dostrzegalne dopiero po chwili uwagi, jak zagospodarowanie wody 'przepracowanej', jak prowadzenie kanału przez pagórkowaty teren 'po poziomicy' a nie przekopem.... i wiele innych... 

W sumie tydzień w dobrym towarzystwie, w okolicach które na pewno warte są zwiedzenia... niekoniecznie barką...
A na przyszły sezon- Zalew Wislany - to już niejako tradycyjnie, na żaglach. Też mnie tam nie było ze 30 lat... Pewnie Zatoka bedzie do kpl.

Załączone pliki

Użytkownik mig edytował ten post 30 czerwiec 2022 - 10:47

• 9

#2 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4580 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 30 czerwiec 2022 - 11:18

Cześć

Michale a meta też była w Elblągu?

POzdro

• 0

#3 mig

mig
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 795 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 30 czerwiec 2022 - 12:44

Też. Niestety czarterujacy nie zgodził się zdanie łodxi w innym miejscu, choć rok wczesniej miał to w ofercie.
  • 1

#4 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8991 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 11 lipiec 2022 - 11:02

Migu - fajna relacja (wydzieliłem z tematu covidowego)

odwiedziłem to miejsce 2 lata temu i podziwiałem stan techniczny wyremontowanych śluz i pochylni

gallery_10_474_257712.jpg

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych