Skocz do zawartości

Zdjęcie

kaseta przerzutek spadła z koła

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 535 postów
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 02 grudzień 2021 - 19:40

Poproszę was o poradę ...
Zdjęłam rower z trenażera i się okazało, że mi kaseta przerzutek spadła z koła...
Przy ponownym założeniu kręci się w obie strony i nie porusza koła.
Jak się koło położy w poziomie to zaczepia i kręci koło .... w pionie niestety nie.
Przy tym wszystkim, nie wiemy czy coś odkręciliśmy i znalazła się taka sprężyna, ale nigdzie nie pasuje....

Załączone pliki

• 1

#2 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 02 grudzień 2021 - 22:58

Ciężko tak doradzić na odległość. Do tego jak widzę nie jest to typowa konstrukcja z racji, że to trenażer.

W typowym rozwiązaniu, najpierw przykreca się do piasty bębenek. To jest to coś co ktoś trzyma w rece na 3. zdjęciu. Przykręca sie go imbusem 10 lub 11. W typowym Shimano to jest klucz 10. Ale tu wydaje sie inaczej, bo bębenek jakby nakłada się, nie przykreca. Po założeniu bębenka, nakłada sie na niego kasetę i przykreca do bębenka śrubą również widoczną na 3. zdjęciu i na 1. też. Do tego trzeba mieć specjalny klucz. Ale u Ciebie wygląda to troche inaczej.

Spróbowałbym nasadzić bębenek na tulejke, która wystaje z koła (3. zdjęcie). teraz próbowałbym znaleźć osadzenie dla sprężyny, która musi dociskać kasetę. Może ta sprężyna idzie pod nakrętkę kasety? No i na końcu sama kaseta. Ale chyba sie skończy na wizycie u mechanika. :)

• 1

#3 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 02 grudzień 2021 - 23:50

Zdjęłam rower z trenażera i się okazało, że mi kaseta przerzutek spadła z koła...
Przy ponownym założeniu kręci się w obie strony i nie porusza koła.
Jak się koło położy w poziomie to zaczepia i kręci koło .... w pionie niestety nie.
Przy tym wszystkim, nie wiemy czy coś odkręciliśmy i znalazła się taka sprężyna, ale nigdzie nie pasuje....

What type of drivetrain

Jezeli to Shimano, to duza szansa, ze rozwaliliscie tzw freehub . Czasami kaseta sie "zatrze" na freehub body i  wtedy zamiast samej kasety, zdejmujesz kasete wlasnie z freehub body i wtedy freehub sie rozpada zwykle na 2 pierscienie i 2 sprezyny... Normalnie kaseta powinna sie zeslizgnac z F Body i FBody powinno zostac na osce

W sumie kaseta nie ma prawa spasc z oski z lub bez the F Body: dlatego wlasnie nalezy ja dokrecic odpowiednim momentem, ktory wlasnie jest podany albo na najmniejszym kolku kaset lub na tej plaskiej nakretce, ktora sie nakreca na najmniejsze kolko kasety

Tam znajduja sie tzw star ratchets - ogolnie , sa to dwa pierscienie, ktore pozwalaja na  wolne krecenie sie kola , jezeli nie pedalujesz i  tak "pstryka" oraz zazebia sie i przenosi moment z kasety na piaste, gdy nadepniesz na pedal, Te dwa pierscienie sa dociskane jedna lub dwoma sprezynami - kaseta NIE JEST dociskana sprezynami. Umocowanie kasety polega na jej "nakreceniu" na oske a na koniec jest palska specjalna nakretka - zadnej sprezyny

Jezeli mam racje, to nalezy :

1/ zsunac kasete

2/ odpowiednio  ulozyc te star ratchets ,zeby sie zazebialy 

3/ wlozyc sprezyne, zeby je dociskala

bardzo mozliwe, ze ta druga sprezyna  jest wewnatrz FBody: wtedy  zwykla kolejnosc od centrum osi do zewnatrz   ( w strone najmniejsze kolka kasety) to : prezyna, Star Rachet, nast star ratchet odwrocona 180 stopni w stos do pierwszej i druga sprezyna  (mozliwe, ze ta druga sprezyna lezy gdzies w podziemiu domu.....)

Nie wiem, czy to zrozumiesz...

Do ponownego dokrecenia kasety potrzebny jest specjalny nasadowy klucz (w sumie rozny do roznych kaset - wiec musisz wiedziec jaki potrzebujesz ) oraz klucz dynamometryczny

• 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 03 grudzień 2021 - 10:22

zdejmujesz kasete wlasnie z freehub body i wtedy freehub sie rozpada zwykle na 2 pierscienie i 2 sprezyny

Rozbierałeś kiedyś? W typowym freehub Shimano (po polsku mówimy bębenek) są dwie zapadki (takie ząbki) przytrzymane spręzynującym pierścieniem.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 03 grudzień 2021 - 10:57

• 1

#5 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów

Napisano 03 grudzień 2021 - 14:42

zdejmujesz kasete wlasnie z freehub body i wtedy freehub sie rozpada zwykle na 2 pierscienie i 2 sprezyny

Rozbierałeś kiedyś? W typowym freehub Shimano (po polsku mówimy bębenek) są dwie zapadki (takie ząbki) przytrzymane spręzynującym pierścieniem.

W Shimano sa dwie piercieniowe zapadki oraz DWIE sprezyny

Ta sprezyna ze zdjecia wyglada wlasnie na ta, dociskajaca pierscien

W Shimano NIE MA zadnej sprezyny dociskajacej lub utrzymujacej kasete - kasete sie po prostu mocuje "na gwint".

Interesujace jest to, ze zapadka "chwyta" jezeli kolo jest poziomo, a "puszcza" w pionie - prawdopodobnie jest to spowodowane wlasnie brakiem sprezyny dociskajacej

BTW:  przez pare lat chyba zauwazyles, ze nie pisze  o czyms, na czym sie nie znam. Moj poprzedni wpis chyba jasno to obrazuje????? Prawdopodobnie to j est S , chociaz Sram ma podobne rozwiazania i np kasety S i Sram saw  zasadzie zamienne...  Na innych napedach sie nie znam....

PS przepraszam za ang nazwy, ale 

1/ nie jestem dobry w rowerowym slownictwie polskim - kazde przetlumaczenie mile widziane, dziekuje

2/ Joannna prawdopodobnie wiecej  skorzysta , jezeli bedzie miala slownictwo angielskie.....

I jeszcze jedno : zakladajac, ze to S i ze freehub body zostalo zdjete z oski i sprezyny sie rozsypaly - jest to dziwne, bo do zdjecia Body trzeba uzyc specjalnego narzedzia.....Mialem sytuacje,ze przy zmianie kasety kaseta sie "zaciela" i nie chciala zejsc, wiec ja popukalem od strony nie-napedowej i wtedy  kaseta zjechala ale wraz z Body - i te dwa pierscienie i 2 sprezyny znalazly sie na podladze.

Wiec, jezeli to prawda, to nie tylko kaseta nie byla zamocowana wlasciwie (bo nie ma prawa sie zeslizgnac) albo ktos walnal kasete od strony nie-napedowej i zdjal kasete wraz z Body...

Ciekawe bylo by uslyszec komentarz osoby "pokrzywdzonej"

Użytkownik jan koval edytował ten post 03 grudzień 2021 - 14:53

• 0

#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 03 grudzień 2021 - 15:12

Kuba, tu mój tekst z 1999 r. :)

http://rowery.zbooy.pl/wielotr.html

• 0

#7 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 535 postów

Napisano 03 grudzień 2021 - 17:02

Dzięki Wam obu za komentarze,
Macie racje, że na tym się nie znam.
Podniosłam koło
Było bębenkiem, czy kasetą - zębatkami -oparte o podłogę i kaseta została tj, spadła ....
Prawdopodobni „podejrzani” stukający to pies, i rumba???
Ale raczej nie przypominam sobie, żeby ktoś rozkręcał hub albo zdejmował jakieś sprężyny czy kasetę z koła.
Tym bardziej, że nowa shimano kaseta była montowana na trenażerze - wiec może ta sprężyna z tego zestawu?
Czyli zdjęcie koła - normalnie ....
....potem montaż trenażera
Próbowaliśmy sprężynę schować do środka hub, ale jakiś dała niemiłosierny hałas i raczej nie wiemy gdzie jest jej miejsce....
Podobno jest coś takiego jak „service manual”, żeby zobaczyc jak to normalnie wyglada.
Na razie dałam do „serwisu” powiedzieli -10 dni, no maja dużo pracy i zadzwonią ...
Wiec już mi się nie chce czekać jakby to coś banalnego było....
  • 0

#8 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 03 grudzień 2021 - 18:40

Wiec już mi się nie chce czekać jakby to coś banalnego było....

Nie wygląda na coś banalnego. Ta nakrętka dokrecająca sama kastę do hubu nie odkreca sie sama. Hub raczej też nie. Może sie poluzować, ale nie odpaść. Wygląda na to, że cos się urwało. Daj znać jak naprawią.

• 0

#9 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 10:50

Asiu, jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Ta Twoja to nie jest typowa piasta kulkowa. Raczej na lożyskach maszynowych. Zobacz filmik jaki znalazłem. Bębenek (hub) jest blokowany przy pomocy nakrętki z małym imbusem. Facet to pokazuje na filmie. Może jest podobnie w Twoim przypadku? Widać tę nakrętkę na Twoim 3. zdjęciu na dole. Wystarczy ją nasunąć na ośkę i zablokować małym imbusem. Może u Ciebie ta mała śrubka pod imbus się poluzowała? Do czego służy sprężyna i gdzie ją umieścić dalej nie wiem. Dałbym ją pod tę nakretkę.

Nigdy sam nie miałem tego w rekach, więc opieram sie na ty, co pokazuje facet.

https://youtu.be/AdP0kUTxLsA?t=262

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 04 grudzień 2021 - 10:55

• 0

#10 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 14:02

Asiu, jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Ta Twoja to nie jest typowa piasta kulkowa. Raczej na lożyskach maszynowych. Zobacz filmik jaki znalazłem. Bębenek (hub) jest blokowany przy pomocy nakrętki z małym imbusem. Facet to pokazuje na filmie. Może jest podobnie w Twoim przypadku? Widać tę nakrętkę na Twoim 3. zdjęciu na dole. Wystarczy ją nasunąć na ośkę i zablokować małym imbusem. Może u Ciebie ta mała śrubka pod imbus się poluzowała? Do czego służy sprężyna i gdzie ją umieścić dalej nie wiem. Dałbym ją pod tę nakretkę.

Nigdy sam nie miałem tego w rekach, więc opieram sie na ty, co pokazuje facet.

https://youtu.be/AdP0kUTxLsA?t=262

ile razy widziales Shimano hub albo freehub??   bo wydaje mi sie,ze znam odpowiedz

Użytkownik jan koval edytował ten post 04 grudzień 2021 - 14:12

• 0

#11 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 535 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 18:20

No to w gorączce zabrałam koło z jednego serwisu, bo jeszcze kazali tydzień czekać, i zawiozłam do pobliskiego sklepu.
Pan pokręcił , odkręcił , dokręcił i w 10 minut było naprawione.
Nie dałam rady mu się przyjrzeć, ale jego wyjaśnienie miało taki mniej więcej sens: to o czym chyba Kuba piszesz.
Są tam jakieś dwa pierścienie i jakaś gumka( gumowa podkładka..? Czy coś w tym stylu) ta sprężyna też ma swoje miejsce....
Problemem było założenie ich w nieodpowiedniej kolejności.... uhmm....
Najpierw gumowa podkładka pierścienie i sprężyna ....
Albo sprężyna guma i pierścienie ???
Miły był bardzo pan, bo zrobił mi to od ręki!!!
  • 0

#12 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 19:00

ile razy widziales Shimano hub albo freehub??   bo wydaje mi sie,ze znam odpowiedz

Wielokrotnie. I wielokrotnie je rozkręcałem, nie tylko Shimano. Śrubki to moja pasja. :) Ale przyznaję, że nie miałem jeszcze do czynienia z piastami na łożyskach maszynowych (bearing).

Dobrze, że Asia ma to już złożone. Ale musi uważać, że sie znowu nie rozleciało. :)

• 0

#13 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów

Napisano 04 grudzień 2021 - 19:54

No to w gorączce zabrałam koło z jednego serwisu, bo jeszcze kazali tydzień czekać, i zawiozłam do pobliskiego sklepu.
Pan pokręcił , odkręcił , dokręcił i w 10 minut było naprawione.
Nie dałam rady mu się przyjrzeć, ale jego wyjaśnienie miało taki mniej więcej sens: to o czym chyba Kuba piszesz.
Są tam jakieś dwa pierścienie i jakaś gumka( gumowa podkładka..? Czy coś w tym stylu) ta sprężyna też ma swoje miejsce....
Miły był bardzo pan, bo zrobił mi to od ręki!!!

To sa wlasnei star ratchets

Kolejnosc jest bardzo wazna - te O-rings to sa takie gumowe uszczelki: jak wspomnialem, przerabialem taki przypadek : duzo czasu mi zajelo, zeby problem rozgryzc

A ze mam zwyczaj, ze jak rozgryzam temat , to chce wiedziec dokladnie o co chodzi, wiec mniej wiecej wiedzialem, co sie stalo

KOLEJNOSC najwazniejsza - ale takze orientacja np uszczelek....

A rozlecialo sie , gdyz prawdopodobnie nie bylo dokrecone odpowiednim momentem  - z twego opisu widac, ze facet sie znal, wiec nie powinno sie to juz zdarzyc - na twoim miejscu mialbym tego czlwoieka na speed dial....

• 0

#14 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3899 postów

Napisano 05 grudzień 2021 - 21:00

Nie dawało mi to spokoju i opisałem Twój problem na polskiej newsowej grupie rowerowej. pl.rec.rowery. Sporo tam ludzi co sie na mechanice rowerowej znają. I niejaki Maciek znalazł stosowny YT z Twoim kołem i piastą. Jak Ci się kiedys znów rozwali to juz będziesz wiedziała jak złożyć. :) BTW, koło, piasta, hub to Mavic (francuska firma od kół i obręczy). Piasta na łożyskach maszynowych, nie shimanowskich kulkach. Widać, że nietrudno sprawić by sie wszystko rozsypało. Jak rozłożyć - od 4-ej minuty, jak złożyć - po 18-ej.

https://youtu.be/mW0VI73JcQ8

• 0

#15 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 535 postów

Napisano 05 grudzień 2021 - 21:44

Też ten filmik obejrzałam, ale niezbyt dokładnie.
Poza tym nikt nie kojarzy, żebyśmy się dobierali do środka piasty, czy bębenka, wiec wydawało nam się coś banalnego....
ale i tak nie daliśmy rady rozwiązać tego problemu.
Dziękuję za popchnięcie tematu!
Jak pan usłyszał, że to Mavic koło, to pierwsze co powiedział, że ta firma zbankrutowała, i nie ma w US części zamiennych, być może w Europie jest lepiej.
A wydaje się, że popyt na rowery w czasach Covidowych był dość duży.
Koło uratowało mnie tyle razy, nawet nie wiem jak przez różne dziury i szczeliny przejechałam, także jestem fanką Mavica.
Być może to najlepsze koło jakie kiedykolwiek miałam....
  • 0

#16 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów

Napisano 05 grudzień 2021 - 22:17

Nie dawało mi to spokoju i opisałem Twój problem na polskiej newsowej grupie rowerowej. pl.rec.rowery. Sporo tam ludzi co sie na mechanice rowerowej znają. I niejaki Maciek znalazł stosowny YT z Twoim kołem i piastą. Jak Ci się kiedys znów rozwali to juz będziesz wiedziała jak złożyć. :) BTW, koło, piasta, hub to Mavic (francuska firma od kół i obręczy). Piasta na łożyskach maszynowych, nie shimanowskich kulkach. Widać, że nietrudno sprawić by sie wszystko rozsypało. Jak rozłożyć - od 4-ej minuty, jak złożyć - po 18-ej.

https://youtu.be/mW0VI73JcQ8

Też ten filmik obejrzałam, ale niezbyt dokładnie.
Poza tym nikt nie kojarzy, żebyśmy się dobierali do środka piasty, czy bębenka, wiec wydawało nam się coś banalnego....
ale i tak nie daliśmy rady rozwiązać tego problemu.
Dziękuję za popchnięcie tematu!
Jak pan usłyszał, że to Mavic koło, to pierwsze co powiedział, że ta firma zbankrutowała, i nie ma w US części zamiennych, być może w Europie jest lepiej.
A wydaje się, że popyt na rowery w czasach Covidowych był dość duży.
Koło uratowało mnie tyle razy, nawet nie wiem jak przez różne dziury i szczeliny przejechałam, także jestem fanką Mavica.
Być może to najlepsze koło jakie kiedykolwiek miałam....

To kolo to jest Mavic : wyraznie widac na zdjeciu Joanny: widac tam nazwe : kiedys mialem Mavic ale Mavic jest passe - jeszcze gdzies tam mozna kupic,, ale zadko

Obecnie Bontrager, Hunt Shimano, Campagnola etc

W MTBK : Crankbrothers, Stan's, Carbon Reserve no i moje ulubione ENVE 

W zasadzie tutaj zadna firma  prawie nigdy nie wsadzalo Mavic hubs - zwykle Sram (podobne), a w lepszych wersjach DT Swiss a w najlepszych Industry 9 albo Chris King

Kiedys byly SunTur , ale obecnie ich nie widze...

W tych "fachowcow" na YT to wierze srednio - tak jak Tobie - kiedys na pewno sie znales doskonale , ale postep idzie do przodu

Na pewno ogolne zasady znasz doskonale, w szczegolach juz nieco gorzej

A podejrzewam, ze Joanna i tak nie bedzie rozbierala i skladala Hubs - chociaz jak sie ma odpowiednie narzedzia i czas to nie jest takie trudne

Lepiej,zeby sie nauczyla zmienic np kasete, bo to czesciej potrzebne....

• 0

#17 MaxiBaby

MaxiBaby
  • Użytkownik
  • 470 postów
  • Narty:Fischer Progressor F18
  • Ulubiony stok:Stock

Napisano 06 grudzień 2021 - 23:36

Mavic koło, to pierwsze co powiedział, że ta firma zbankrutowała

Bzdura, Mavic to m.in. partner technologiczny Tour de France, uznany producent kół w Europie. Doskonałe koła systemowe, jeżdżą w zawodowym peletonie. W USA zwyczajnie niewiele wiedzą o kolarstwie.
Niedawno zostali sprzedani przez Amer Sports, ale o nabywcy niewiele wiem.

Użytkownik MaxiBaby edytował ten post 06 grudzień 2021 - 23:41

• 1

#18 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3279 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 14:28

Mavic koło, to pierwsze co powiedział, że ta firma zbankrutowała

Bzdura, Mavic to m.in. partner technologiczny Tour de France, uznany producent kół w Europie. Doskonałe koła systemowe, jeżdżą w zawodowym peletonie. W USA zwyczajnie niewiele wiedzą o kolarstwie.
Niedawno zostali sprzedani przez Amer Sports, ale o nabywcy niewiele wiem.

Ty piszesz z Pl , my mamy inny rynek - Mavic stale jest na tut rynku ,ale udzial ma znikomy.

Czy to jest odbicie jeakosci produktow , czy marketing - nie obchodzi mnie to.

zwlaszca w Mtbk Mavic jest ptaktycznie niewidzialny, choc stale pokazuje swoje produkty. sam kiedys miale obrec ze tej f-my: powiem szczerze : rozrozniam  jazde na obreczach  aluminiowych vs weglowych - co do roznic miedzy poszczegolnymi markami i modelami - nie mam najmniejszego wyczucia - co innego hubs...

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych