Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dyskusje przy kawie o via ferratach

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

#61 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 322 postów
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 03 lipiec 2021 - 22:07

gigantyzmem sal w skali Sagrada Familia.

Za to w parku Guell przeskalował chyba te sople....?

Załączone pliki

• 1

#62 mig

mig
  • Użytkownik
  • 657 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 04 lipiec 2021 - 05:09

W porównaniu z tymi w jaskini są malutkie.... :-)

Użytkownik mig edytował ten post 04 lipiec 2021 - 05:10

• 0

#63 kuzon

kuzon
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • Narty:Salomon Enduro XT 850, Majesty Superior

Napisano 04 lipiec 2021 - 13:03

W sprawie via ferrat, to kiedyś z rodzinką zrobiliśmy kilka sztuk. Na pewnym forum, zamieściłem relację z jednej takiej przygody. Jak ktoś ma ochotę, to może przeczytać.

https://outdoor.org.pl/?p=1777

• 2
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
- Maya Angelou

#64 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni Hora
  • Przedstawiciel:brak

Napisano 04 lipiec 2021 - 18:45

W sprawie via ferrat, to kiedyś z rodzinką zrobiliśmy kilka sztuk. Na pewnym forum, zamieściłem relację z jednej takiej przygody. Jak ktoś ma ochotę, to może przeczytać.

https://outdoor.org.pl/?p=1777

Super. Napisz tu krótko co za wtopa z tym polskim sklepem i co nie tak z ta Ettore Bovero?

ps ok chyba wiem ostra jest i w deszczu trudna, ps my tez w deszczu ja robiliśmy fatum?

Użytkownik star edytował ten post 04 lipiec 2021 - 18:47

• 0

#65 kuzon

kuzon
  • Użytkownik
  • 138 postów

Napisano 04 lipiec 2021 - 21:55

Sklep już nie istnieje (na szczęście). Kasę za zakupy wzięli, towaru nie dostarczyli, a odzyskiwanie pieniędzy trwało 4 czy 5 miesięcy. Ettore Bovero jak najbardziej w porządku. Tylko ocena ferraty jako trudna, albo wręcz bardzo trudna, jest trochę na wyrost. Nie ma tam żadnych trudności technicznych, a jedynym problemem może być ekspozycja, o ile kogoś potrafi ona zablokować. Syn miał 8 lat i przeszedł całą trasę samodzielnie. Jedynie kilka metrów trawersu musiałem mu pomóc, bo był za mały i nie dosięgał do stalówki, a innych chwytów w tym miejscu nie było.

• 2
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
- Maya Angelou

#66 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 04 lipiec 2021 - 22:06

Sklep już nie istnieje (na szczęście). Kasę za zakupy wzięli, towaru nie dostarczyli, a odzyskiwanie pieniędzy trwało 4 czy 5 miesięcy. Ettore Bovero jak najbardziej w porządku. Tylko ocena ferraty jako trudna, albo wręcz bardzo trudna, jest trochę na wyrost. Nie ma tam żadnych trudności technicznych, a jedynym problemem może być ekspozycja, o ile kogoś potrafi ona zablokować. Syn miał 8 lat i przeszedł całą trasę samodzielnie. Jedynie kilka metrów trawersu musiałem mu pomóc, bo był za mały i nie dosięgał do stalówki, a innych chwytów w tym miejscu nie było.

Napisz która wg ciebie trudna. Ta jest skałkowa. Krótka, ale ostra. Syn ładnie dawał, po skale, widać.

• 1

#67 kuzon

kuzon
  • Użytkownik
  • 138 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 12:46

Za mało ich zaliczyliśmy, żeby wydawać opinie o trudnościach. Ettore Bovero była pewnie najtrudniejszą, ale to nie znaczy, że jest trudna. Według mnie, do przejścia dla każdego.

• 1
- Maya Angelou

#68 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 13:32

Za mało ich zaliczyliśmy, żeby wydawać opinie o trudnościach. Ettore Bovero była pewnie najtrudniejszą, ale to nie znaczy, że jest trudna. Według mnie, do przejścia dla każdego.

Nie no kwestia psychiki przy jednak pewnej ekspozycji. No i rąk jednak używa się do wspinania. Jedyna łatwość to krótkość. Jest dużo łatwiejszych, powiedziałbym większość, choć są i trudniejsze.
  • 0

#69 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 322 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 13:56

https://m.youtube.co...eature=youtu.be
Ktoś próbował Ferrata Giovanni Lipella
Na Tofana di Rozes?
@Michał
Pytanie do Michała będziemy w okolicy Grindelwald,
Może wybierzemy się do Lauterbrunnen valley możesz jakieś dać wskazówki jak się poruszać w tej okolicy.
Czy lepiej samochodem, czy transport publiczny?
Jakbyś mi dał więcej info to pisz na priv... bo do Ciebie nic nie można wysłać.
@ Kuzon
Dzięki za link - bardzo fajna relacja... pokazałam w moim „obozie” i sami dezerterzy! :) :)
  • 1

#70 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8259 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 05 lipiec 2021 - 15:01

Na Tofana di Rozes?
zajęło mi 2 dni bo uciekałem przed burzą do schroniska - szczegółów nie pamiętam bo było w 1993 roku.

Do Grindelwaldu chcesz jechać latem czy na narty ?

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#71 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 15:02

https://m.youtube.co...eature=youtu.be
Na Tofana di Rozes?
@Michał
Pytanie do Michała będziemy w okolicy Grindelwald,
Może wybierzemy się do Lauterbrunnen valley możesz jakieś dać wskazówki jak się poruszać w tej okolicy.
Czy lepiej samochodem, czy transport publiczny?
Jakbyś mi dał więcej info to pisz na priv... bo do Ciebie nic nie można wysłać.
@ Kuzon
Dzięki za link - bardzo fajna relacja... pokazałam w moim „obozie” i sami dezerterzy! :) :)

Tak długa, górska, bez trudności technicznych, no może na wejściu w amfiteatr. Przepiękna. Tofana di Rozes.

Użytkownik star edytował ten post 05 lipiec 2021 - 15:31

• 1

#72 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 322 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 16:04

Na Tofana di Rozes?
zajęło mi 2 dni bo uciekałem przed burzą do schroniska - szczegółów nie pamiętam bo było w 1993 roku.

Do Grindelwaldu chcesz jechać latem czy na narty ?

Tak latem,pierwszy tydzien sierpnia planujemy spacery rodzinne na 5 dni

• 0

#73 kuzon

kuzon
  • Użytkownik
  • 138 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 17:34

Według mnie (i mojego 8-letniego wtedy syna) nie ma tam technicznych trudności, tylko ekspozycja. A endorfiny tak buzują :w00t:  że kortyzol :stres:  nie ma wiele do gadania :metal-pogo:

• 2
- Maya Angelou

#74 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 05 lipiec 2021 - 21:00

Według mnie (i mojego 8-letniego wtedy syna) nie ma tam technicznych trudności, tylko ekspozycja. A endorfiny tak buzują :w00t:  że kortyzol :stres:  nie ma wiele do gadania :metal-pogo:

Wiesz mam też taką młódkę, która wszystko przejdzie, ale to nie jest wyznacznik dla przeciętnego Kowalskiego. Młodość to brak wyobraźni i odwaga, jeśli tylko brak jakichś zahamowań i fizycznie ok to sky is the limit i dopiero na ściance przy trudniejszych drogach pojawiają się komplikacje. Co ciekawe brat tej młódki wymiękał, co oczywiście niczym złym nie jest, ot stwierdzam fakt.

• 1

#75 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4108 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 11 lipiec 2021 - 08:12

Dla mnie to skandal i tyle. Czy to w skale czy w wodzie czy gdziekolwiek.

Chcesz pływać - naucz się wiosłować.

Chcesz się wspinać - naucz się asekurować, idź na kurs, opanuj sprzęt i technikę....

Proszę Cię bardzo, narzucaj sobie takie zasady sobie i swojej rodzinie. Popieram.

Ale nie narzucaj tego mnie. Mi odpowiada wspinanie się po skalę z asekuracja na kablu. I tyle.

Cześc

Różnica polega na tym, że ja nic nie niszczę a Ty postulujesz kable, które są montowane na stałe i po prostu niszczą. Wspinając się na kościach czy nawet hakach nie niszczysz niczego na stałe po prostu. Niszcząc przyrodę stajesz się moim osobistym wrogiem - tak jakbyś był antyszczepionkowcem. Niszczysz coś co jest poniekąd moje - bo jest dobrem wspólnym. Tak na to patrzę. Po prostu tłumaczę swój punkt widzenia. Z pewnością nie będę wysadzał Ferrat. :)

Pozdrowienia

• 0

#76 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8259 postów

Napisano 11 lipiec 2021 - 16:10

Niszcząc przyrodę stajesz się moim osobistym wrogiem
mam rozumieć że zimą jeździsz tylko na nartach biegowych, śladowych, uprawiasz skialpinizm, skitury

i nie korzystasz z wyciągów, kolejek, naśnieżanych i przygotowanych tras ?

• 2
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#77 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4108 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 11 lipiec 2021 - 16:39

mam rozumieć że zimą jeździsz tylko na nartach biegowych, śladowych, uprawiasz skialpinizm, skitury

Cześć

W narciarstwie zjazdowym sytuacja jest podobna. Zastępowanie absolutnie wystarczających orczyków krzesłami, równanie stoków i zmiana ich profilu na równie pochyłe aby łatwo było śnieżyć i jeździć itd.

Nie postuluje wyrywania klamer z Orlej Perci ale po co gloryfikować klamrowanie? Bo inaczej się nie wejdzie, nie umie?

Sporo poruszam się na biegówkach, swego czasu też sporo chodziłem z nartami zjazdowymi ale teraz to stało się modne więc mnie nie interesuje. Skialpinizm i freeride to narciarstwo dla wybranych, na które jestem po prostu za kiepski i się za to nie biorę. Ale... może dałoby radę wyrównać i obić siatkami jakieś źleby, żeby tacy leszcze jak ja mogli zjechać i się tym pochwalić? Jest pomysł!

Pozdro

• 0

#78 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 11 lipiec 2021 - 16:54

I tak Mitek stał się swoim własnym wrogiem:-)

• 2

#79 star

star
  • Użytkownik
  • 813 postów

Napisano 11 lipiec 2021 - 16:56

Cześć

W narciarstwie zjazdowym sytuacja jest podobna. Zastępowanie absolutnie wystarczających orczyków krzesłami, równanie stoków i zmiana ich profilu na równie pochyłe aby łatwo było śnieżyć i jeździć itd.

Nie postuluje wyrywania klamer z Orlej Perci ale po co gloryfikować klamrowanie? Bo inaczej się nie wejdzie, nie umie?

Sporo poruszam się na biegówkach, swego czasu też sporo chodziłem z nartami zjazdowymi ale teraz to stało się modne więc mnie nie interesuje. Skialpinizm i freeride to narciarstwo dla wybranych, na które jestem po prostu za kiepski i się za to nie biorę. Ale... może dałoby radę wyrównać i obić siatkami jakieś źleby, żeby tacy leszcze jak ja mogli zjechać i się tym pochwalić? 

Ew postawić orczyki aby nie musieli podchodzić?

ps oczywiście Orła Perć winna budzić większe obrzydzenie niż via ferraty bo to służy do pakowania po łańcuchach, a nie asekuracji, tym bardziej, ze większość może oprocz dwóch miejsc można przejść bez tychże ułatwień, nawet dla wprawnego tustysty

Użytkownik star edytował ten post 11 lipiec 2021 - 17:12

• 2

#80 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8259 postów

Napisano 11 lipiec 2021 - 18:48

już niedługo w Tatrach Słowackich pod Czerwoną Ławką powstanie prawdziwa via ferrata

Vybudovanie ferraty v Priečnom sedle už toto leto! - Tatry

• 0
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych