Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dyskusje przy kawie o via ferratach


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 czerwiec 2021 - 10:00


Kiedys troche sie blamowalem na skalkach - ale mnie nie chwycilo - jak wiele innych rzeczy, ktore innych pochlonely

 

Mnie interesują ferraty. Mam nadzieję że w końcu się na to wybiorę, początek to Czechy i Słowacja.

Wspinaczką się trochę zajmowałem, aby liznąć techniki linowe.


  • 1

#2 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 28 czerwiec 2021 - 10:08

 


Kiedys troche sie blamowalem na skalkach - ale mnie nie chwycilo - jak wiele innych rzeczy, ktore innych pochlonely

 

Mnie interesują ferraty. Mam nadzieję że w końcu się na to wybiorę, początek to Czechy i Słowacja.

Wspinaczką się trochę zajmowałem, aby liznąć techniki linowe.

 

Alpiner Grat Oybin trudniejsza

Nonnesteig Jonsdorf łatwiej

Niemcy ale blisko, Turów...

Załączone pliki


  • 0

#3 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 czerwiec 2021 - 13:31

Na foto: Baranowski

Załączony plik  FB_IMG_1624883408747.jpg   32,78 KB   5 Ilość pobrań
  • 0

#4 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 28 czerwiec 2021 - 13:35

Na foto: Baranowski

attachicon.gifFB_IMG_1624883408747.jpg

Proszę bez teorii.

ps wspinać tez się umie

https://wspinanie.pl...hasse-brandler/

Załączone pliki


Użytkownik star edytował ten post 28 czerwiec 2021 - 13:37

  • 1

#5 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 28 czerwiec 2021 - 13:39

Cześć

Jeżeli chodzi o Via Ferraty, jak i w ogóle prowadzeni szlaków górach i gdziekolwiek to wydaje mi się, że jest pewna granica "przystosowywania". Na przełomie wieków robiono klamry, łańcuchy i drabiny i nikt się nad tym nie zastanawiał. Nie namawiam ani nie postuluję do niszczenia już istniejących "metalowych szlaków" ale czym innym jest jednak dziura pod spita czy nawet ring od rzędu metalowych klamer spiętych takimiż linami. Albo się wspinamy albo się boimy i się nie wspinamy i koniec. Albo coś jest drogą wspinaczkową i musimy posiąść konkretne umiejętności techniczne aby ją przejść i się asekurować albo nie. I jak nie to patrzymy przez lunetę z dołu.

Ja swego czasu nieco poszerzałem swoją turystyczna górska pasję o łatwiejsze drogi wspinaczkowe. Trudniejszych przejść nie umiałem, bałem się, nie byłe w stanie i... po prostu nie szedłem. Teraz okazuje się, że na niektórych drogach montuje się komplet przelotów aby leszcze nie umiejący wrzucić kości czy operować młotkiem się nie bali. A już przerabianie dróg wspinaczkowych na metalowe Ferraty jest dla mnie po prostu słabe.

Co o tym myślicie?

Pozdrowienia


  • 2

#6 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 28 czerwiec 2021 - 13:46

Cześć

Jeżeli chodzi o Via Ferraty, jak i w ogóle prowadzeni szlaków górach i gdziekolwiek to wydaje mi się, że jest pewna granica "przystosowywania". Na przełomie wieków robiono klamry, łańcuchy i drabiny i nikt się nad tym nie zastanawiał. Nie namawiam ani nie postuluję do niszczenia już istniejących "metalowych szlaków" ale czym innym jest jednak dziura pod spita czy nawet ring od rzędu metalowych klamer spiętych takimiż linami. Albo się wspinamy albo się boimy i się nie wspinamy i koniec. Albo coś jest drogą wspinaczkową i musimy posiąść konkretne umiejętności techniczne aby ją przejść i się asekurować albo nie. I jak nie to patrzymy przez lunetę z dołu.

Ja swego czasu nieco poszerzałem swoją turystyczna górska pasję o łatwiejsze drogi wspinaczkowe. Trudniejszych przejść nie umiałem, bałem się, nie byłe w stanie i... po prostu nie szedłem. Teraz okazuje się, że na niektórych drogach montuje się komplet przelotów aby leszcze nie umiejący wrzucić kości czy operować młotkiem się nie bali. A już przerabianie dróg wspinaczkowych na metalowe Ferraty jest dla mnie po prostu słabe.

Co o tym myślicie?

Pozdrowienia

Coś dla żołnierzy

https://www.skalnik....go-via-ferraty/

PS najtrudniejsze via ferraty to trójki, ocena tyczy wspinania po skale w linii, nie pakowania na linie, choć niektórzy lubią zwisać


  • 0

#7 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 czerwiec 2021 - 14:15

PS najtrudniejsze via ferraty to trójki, ocena tyczy wspinania po skale w linii, nie pakowania na linie, choć niektórzy lubią zwisać


Po co trzeci czy czwarty raz piszesz o tym zwisaniu ? Lubisz takie złośliwosci do bólu ?
  • 0

#8 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 czerwiec 2021 - 14:30

Mirek, ja nie będę teoretyzował.
Jak przejdę kilka ferrat, to mogę wtedy mieć zdanie.
  • 0

#9 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 28 czerwiec 2021 - 15:20

 

PS najtrudniejsze via ferraty to trójki, ocena tyczy wspinania po skale w linii, nie pakowania na linie, choć niektórzy lubią zwisać


Po co trzeci czy czwarty raz piszesz o tym zwisaniu ? Lubisz takie złośliwosci do bólu ?

 

Zainspirowałeś mnie. A co ferraty to mamy Orlą Perć, choć ideologia pokonywania inna to tona żelastwa jednak wisi. Można próbować nie dotykać, podobnie na via ferratach używać liny jedynie do przepinek, znaczy asekuracji, taka idea.


Użytkownik star edytował ten post 28 czerwiec 2021 - 15:26

  • 0

#10 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 28 czerwiec 2021 - 16:05

Mirek, ja nie będę teoretyzował.
Jak przejdę kilka ferrat, to mogę wtedy mieć zdanie.

Cześć

Ale problem jest raczej teoretyczno-światopoglądowy i nie wiąże się (przynajmniej dla mnie z przejściem czegokolwiek).

Każdy zna drabiny i łańcuchy na Koziej czy Szpiglasowej i nikogo one nie rażą bo są już ponad sto lat. Ale teraz popatrz na Trzy Korony i ten koszmarny stalowy pomost.

Dla mnie Ferraty to jest ten sam problem.

Pozdrowienia


  • 1

#11 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 czerwiec 2021 - 18:13


Ale problem jest raczej teoretyczno-światopoglądowy i nie wiąże się (przynajmniej dla mnie z przejściem czegokolwiek).

Każdy zna drabiny i łańcuchy na Koziej czy Szpiglasowej i nikogo one nie rażą bo są już ponad sto lat. Ale teraz popatrz na Trzy Korony i ten koszmarny stalowy pomost.

Dla mnie Ferraty to jest ten sam problem.

 

 

Kiedyś szukałem krótkiej via ferraty na skale. Z daleka to wogóle nie było widoczne, nawet z 30m nie było widoczne. Lina się zlewa ze skałą, a kotwy ledwo wystają. Ferraty nie są z nawet daleka widoczne, za wyjątkiem mostów linowych. Drabinki albo schodki może bardziej, ale ze 100m też już raczej nic nie widać.

Jak nie wiadomo że na skale coś jest i nie ma tam ludzi, to laik z daleka zwykle nic nie zauważy.

Dla mnie to są takie trudniejsze szlaki trekkingowe, ale jednak z mniejszą ingerencją w podłoże niż np. ułożony szlak kamienny na Śnieżkę.

 

Jeśli w Alpach tych gór jest dużo, to nie jest problemem że trochę z nich się "ożelaźni". Po tej skale i tak nikt by nie chodził, bo dla turysty za trudna, a dla wspinacza za łatwa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

 

Ja generalnie nie widzę w tym problemu, jeśli się nie przekracza pewnej skali.


  • 1

#12 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 28 czerwiec 2021 - 19:09

kiedyś po nartach próbowałem ale się wycofałem po 1/3

 

(57) via ferrata val d isere - YouTube


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#13 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 28 czerwiec 2021 - 23:04

kiedyś po nartach próbowałem ale się wycofałem po 1/3

 

(57) via ferrata val d isere - YouTube

Czemu się wycofałeś? Czasem trudniej. Tu widok z góry Alpiner Grat koło Oybin. Krótka, skałkowa.

Załączone pliki


Użytkownik star edytował ten post 28 czerwiec 2021 - 23:05

  • 0

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 29 czerwiec 2021 - 06:27

 

kiedyś po nartach próbowałem ale się wycofałem po 1/3

 

(57) via ferrata val d isere - YouTube

Czemu się wycofałeś? Czasem trudniej. Tu widok z góry Alpiner Grat koło Oybin. Krótka, skałkowa.

 

Cześć

 

Właśnie o to chodzi Panowie. Jak widzę coś takiego jak na powyższym zdjęciu to mnie krew zalewa. Dla mnie to jest zniszczona na zawsze piękna skalna ścianka. Typowy przykład egoizmu nieudaczników. Dokładnie takie samo działanie jak kucie i cement w skałach i - choć zawsze ceniłem i podziwiałem Korczaka to tego epizodu mu nigdy nie wybaczę, choć ja tego nie widziałem.

Rozmawiamy o tym od dawna. To identyczna sytuacja jak z rowerami elektrycznymi.

Mamy dwa rodzaje ludzi: jedni jak nie dają rady to ćwiczą, uczą się, pracują podnosząc swój poziom i w końcu radę dadzą. Inni - szukają ułatwień.

 

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 29 czerwiec 2021 - 06:30

  • 0

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 29 czerwiec 2021 - 06:36

 


Ale problem jest raczej teoretyczno-światopoglądowy i nie wiąże się (przynajmniej dla mnie z przejściem czegokolwiek).

Każdy zna drabiny i łańcuchy na Koziej czy Szpiglasowej i nikogo one nie rażą bo są już ponad sto lat. Ale teraz popatrz na Trzy Korony i ten koszmarny stalowy pomost.

Dla mnie Ferraty to jest ten sam problem.

 

 

Kiedyś szukałem krótkiej via ferraty na skale. Z daleka to wogóle nie było widoczne, nawet z 30m nie było widoczne. Lina się zlewa ze skałą, a kotwy ledwo wystają. Ferraty nie są z nawet daleka widoczne, za wyjątkiem mostów linowych. Drabinki albo schodki może bardziej, ale ze 100m też już raczej nic nie widać.

Jak nie wiadomo że na skale coś jest i nie ma tam ludzi, to laik z daleka zwykle nic nie zauważy.

Dla mnie to są takie trudniejsze szlaki trekkingowe, ale jednak z mniejszą ingerencją w podłoże niż np. ułożony szlak kamienny na Śnieżkę.

 

Jeśli w Alpach tych gór jest dużo, to nie jest problemem że trochę z nich się "ożelaźni". Po tej skale i tak nikt by nie chodził, bo dla turysty za trudna, a dla wspinacza za łatwa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

 

Ja generalnie nie widzę w tym problemu, jeśli się nie przekracza pewnej skali.

 

Cześć

Mario ale po cholerę szukać jakichś Ferrat??? Nie lepiej po prost7u pojechać w skały i się powspinać. Możesz zastosować super bezpieczną wędkę i robić co się da a próbować to czego się nie da. Podnosisz umiejętności techniczne, obycie z naturalną skałą itd. Po co jeździć nie wiadomo gdzie?? Wierz mi ja zupełnie tego nie rozumiem. Spędziłem w skałach sporo czasu i - choć nawet bym nie próbował użyć w stosunku do siebie określenia, że się wspinałem - nie był t0o czas stracony. A już z pewnością lepiej spożytkowany niż chodzenie po metalowej drabinie.

Pozdrowienia


  • 0

#16 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 29 czerwiec 2021 - 10:11


Czemu się wycofałeś?
za dużo śniegu leżało a nie miałem sprzętu
  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#17 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 29 czerwiec 2021 - 11:18

Mitek, to naturalna tendencja ułatwiania sobie życia. Twoja postawa ( moja i być moze inych tu pewnie tez) jest nie do obrony. To taki produkt uboczny demokracji.
  • 2

#18 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 czerwiec 2021 - 11:31


Mitek, to naturalna tendencja ułatwiania sobie życia. Twoja postawa ( moja i być moze inych tu pewnie tez) jest nie do obrony. To taki produkt uboczny demokracji.

 

Standardowy przebieg dyskusji.

Walcie się Panowie M.  :alegosc:


  • 0

#19 MarioJ

MarioJ
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 czerwiec 2021 - 11:48


Wierz mi ja zupełnie tego nie rozumiem. Spędziłem w skałach sporo czasu i - choć nawet bym nie próbował użyć w stosunku do siebie określenia, że się wspinałem - nie był t0o czas stracony. A już z pewnością lepiej spożytkowany niż chodzenie po metalowej drabinie.

 

Raczej nie chcesz zrozumieć.

Dla mnie szkoda czasu na rozmowy z Twoim narzucającym się ego.


  • 0

#20 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 29 czerwiec 2021 - 12:01


Mitek, to naturalna tendencja ułatwiania sobie życia. Twoja postawa ( moja i być moze inych tu pewnie tez) jest nie do obrony. To taki produkt uboczny demokracji.

 
Standardowy przebieg dyskusji.
Walcie się Panowie M.  :alegosc:

Coś się Panu stało????

Użytkownik mig edytował ten post 29 czerwiec 2021 - 12:01

  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych