Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kawa


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

#101 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 572 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 02 grudzień 2021 - 04:04


Jest wyjątkowo miękka: Dlatego tam stosowanie zmiękczacza nie ma sensu. I z mydłem trzeba uważać: 

No wlasnie skusil mnie na opakowaniu napis typu: skora po kapieli jest wyjatkowo miekka, i wlosy  tez.....

Wiec myslalam, ze moze po prostu peletki prosto do wanny wrzucac? Podgrzewacz do wody jest na strychu, i pewnie obieg jest zamkniety.... wiec po co tyle zachodu....

Nie takie rzeczy sie robilo dla zdrowia i urody.... :lusterko:

No ale juz do wanny mam  jakas sol Emska - czyli siarczan magnezu....

ale jak poszukalam chemicznego skladu zmiekczacza ... to sie zdziwilam, ze to jest zwykla sol NACL plus cos tam

Uhmmm... no a po kapieli w Emskiej wlosy raczej sztywnieja..... :D


  • 0

#102 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 572 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 02 grudzień 2021 - 04:19


W tym moim ustrojstwie jest dostosowanie do twardości wody, robiliście to?
Widzialam to tez ,,,moze  zeby maszyna wiedziala, kiedy trzeba " odkamienic"...

Weszlam na strone sprzedawcy peletek soli zmiekczajacych i wysyla darmowe paski do testowania twardosci ... wiec zamowilam.. napisze jak przetestuje.


  • 0

#103 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 02 grudzień 2021 - 08:24

W tym moim ustrojstwie jest dostosowanie do twardości wody, robiliście to?

Widzialam to tez ,,,moze  zeby maszyna wiedziala, kiedy trzeba " odkamienic"...
Weszlam na strone sprzedawcy peletek soli zmiekczajacych i wysyla darmowe paski do testowania twardosci ... wiec zamowilam.. napisze jak przetestuje.
Dokładnie po to. De longhi dodaje pasek do sprawdzenia twardości, na tej podstawie ustawiasz w ekspresie, a on Cię informuje, że nadszedł czas na odkamienianie.
Właśnie kończę pić ten smaczny napój.

Użytkownik bubol edytował ten post 02 grudzień 2021 - 08:24

  • 1

#104 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 02 grudzień 2021 - 09:59

 

 

W tym moim ustrojstwie jest dostosowanie do twardości wody, robiliście to?

Widzialam to tez ,,,moze  zeby maszyna wiedziala, kiedy trzeba " odkamienic"...
Weszlam na strone sprzedawcy peletek soli zmiekczajacych i wysyla darmowe paski do testowania twardosci ... wiec zamowilam.. napisze jak przetestuje.
Dokładnie po to. De longhi dodaje pasek do sprawdzenia twardości, na tej podstawie ustawiasz w ekspresie, a on Cię informuje, że nadszedł czas na odkamienianie.
Właśnie kończę pić ten smaczny napój.

 

Ja tez, ale z kawiarki, dla odmiany. Tego paska nie widziałem, ale jak dali płyn to i pasek być musi, sprawdzę, w sumie ciekawe, jak ma się Lodz do Wrocławia i Skierniewic i czy z mapa się zgadza.


  • 1

#105 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 grudzień 2021 - 11:07

Ja w swoich 2. ekspresach Delonghi nie mam możliwości ustawienia twardości wody. Odkamieniać muszę dość często, co 2-3 miesiące. Wyczytałem, że jeśli nie ma pokretła od ustawienia twardości, częstotliwość odkamieniania przyjmowana jest dla b. twardej wody. Czyli odkamieniam w Krakowie za często, bo woda jest raczej miekka.


  • 1

#106 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 02 grudzień 2021 - 11:21

Ja w swoich 2. ekspresach Delonghi nie mam możliwości ustawienia twardości wody. Odkamieniać muszę dość często, co 2-3 miesiące. Wyczytałem, że jeśli nie ma pokretła od ustawienia twardości, częstotliwość odkamieniania przyjmowana jest dla b. twardej wody. Czyli odkamieniam w Krakowie za często, bo woda jest raczej miekka.

To dziwne, ja mam magnifica s i są 4 poziomy twardości wody, ustawiamy w zależności od tego co pokaże pasek. Ale pokrętła też nie mam i fabrycznie był ustawiony na najtwardsza. Podsyłam stronę z instrukcji uzytkowania

Załączone pliki


  • 1

#107 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 grudzień 2021 - 12:04


To dziwne, ja mam magnifica s i są 4 poziomy twardości wody, ustawiamy w zależności od tego co pokaże pasek.

 

Mea culpa. Faktycznie mam możliwość. Opis trochę inny, w innym miejscu, ale zasada ta sama. Sprawdziłem stopień ustawienia i był to poziom "1" na miękką wodę. Czyli jest OK. Musiałem to zrobić zaraz po zakupie i zapomnieć. Dzięki.


  • 0

#108 Zibi28

Zibi28
  • Użytkownik
  • 62 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Fischer

Napisano 02 grudzień 2021 - 12:30

 


Jest wyjątkowo miękka: Dlatego tam stosowanie zmiękczacza nie ma sensu. I z mydłem trzeba uważać: 

No wlasnie skusil mnie na opakowaniu napis typu: skora po kapieli jest wyjatkowo miekka, i wlosy  tez.....

Wiec myslalam, ze moze po prostu peletki prosto do wanny wrzucac? Podgrzewacz do wody jest na strychu, i pewnie obieg jest zamkniety.... wiec po co tyle zachodu....

Nie takie rzeczy sie robilo dla zdrowia i urody.... :lusterko:

No ale juz do wanny mam  jakas sol Emska - czyli siarczan magnezu....

ale jak poszukalam chemicznego skladu zmiekczacza ... to sie zdziwilam, ze to jest zwykla sol NACL plus cos tam

Uhmmm... no a po kapieli w Emskiej wlosy raczej sztywnieja..... :D

 

Sól dostarczana do zmiękczacza służy do przepłukiwania złoża żywicy która wychwytuje z wody jony magnezu i wapnia, może źle się wyraziłem,  podmienia jony wapnia i magnezu na swoje. Więc woda przepuszczona przez zmiękczacz wprawdzie nie zakamienia ekspresu czy czajnika ale ciągle ma komplet całej chemii jaką z ziemi pompy zassały. Zastanawiam się czy podmienienie jonów magnezu i wapnia na NACL jest do końca zdrowa. Za to filtr o którym wcześniej wspomniałem to część chemii, tej dla nas mało zdrowej, usuwa. Sól emska jest dodawana do składu wody. Za to woda w górach jest nisko zmineralizowana i jako taka jest na pewno dużo zdrowsza. Tylko znowu, czy nie ma w sobie zbyt mało minerałów? ? Na pewno pozwala ograniczyć ilość środków piorących czy myjących. Tylko kto zdaje sobie z tego sprawę i świadomie mniej sypie? Pewnie wszyscy z tym przesadzamy, łącznie ze mną. Dopiero jak te środki będą dostępne w płynie i będzie go dozował komputer to ten problem będzie właściwie rozwiązany.

Moja profesjonalna zmywarka tak właśnie robi:;) Ale zawsze głównym parametrem do jej ustawienia jest informacja jak czysta jest woda. Do tego celu najlepsza jest woda osmotyczna, pozbawiona wszystkiego. Wtedy dozuje się niewiele detergentu do mycia i bardzo niewiele do płukania. Ale jak to zawsze bywa, jest coś za coś, mambrany do odwróconej osmozy tanie nie są:;)

Wracając do kawy, najprościej jest stosować filtry typu Brita, woda jest na tyle poprawiana że smak i aromat kawy jest wart grzechu. Brak filtra to troszkę gorszy aromat, no i trzeba ekspres trochę częściej odkamieniać. I warto to regularnie robić. Serwisant od ekspresów się zwierzał że najczęstszym powodem awarii ekspresów to jest brak ich odkamieniania. A swoją drogą, czyszczenie ekspresów jest dość upierdliwe, a są do utrzymania trzy różne obwody, mleka, kawy i odkamienianie. Mówił że trafił mu się ekspres że w wylewce żyły prawdziwe robale. 


  • 1

#109 Zibi28

Zibi28
  • Użytkownik
  • 62 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Fischer

Napisano 02 grudzień 2021 - 12:34

 

 

W tym moim ustrojstwie jest dostosowanie do twardości wody, robiliście to?

Widzialam to tez ,,,moze  zeby maszyna wiedziala, kiedy trzeba " odkamienic"...
Weszlam na strone sprzedawcy peletek soli zmiekczajacych i wysyla darmowe paski do testowania twardosci ... wiec zamowilam.. napisze jak przetestuje.
Dokładnie po to. De longhi dodaje pasek do sprawdzenia twardości, na tej podstawie ustawiasz w ekspresie, a on Cię informuje, że nadszedł czas na odkamienianie.
Właśnie kończę pić ten smaczny napój.

 

Czym bardziej twarda woda, to tym częściej musi być robione odkamienianie. Można to robić przy pomocy paska, można również poszukać na stronach dostawcy wody. Można też robić to rzadziej wlewając do ekspresu wodę po filtrze.


  • 1

#110 Zibi28

Zibi28
  • Użytkownik
  • 62 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Fischer

Napisano 02 grudzień 2021 - 12:55

 

 

Kranowa, jeśli jest przesyłana przez czysta sieć jest całkiem pewnym rozwiązaniem. Musi spełniać normy zdatnosci do spożycia a te są bardzo surowe. Jak ktoś ma wątpliwości moze raz na kilka lat sprawdzic co dolatuje do kranu. 200-300złpp pelne badanie. Niedawno sprawdzałem. Kranowa lepsza od tej z 60metrowej studni.

Kranówa jest pod nadzorem Sanepidu, przecież jej skażenie to możliwość zatrucia bardzo wielu ludzi. Normy określają jej bezpieczeństwo sanitarne a nie czego i ile się w  niej znajduje. Otwierająca się knajpa też musi przejść badanie wody, mimo że wokół inne też z niej korzystają. Znam historię że ktoś miał z tym problem.

Ja wolałbym jednak mieć wodę z 60 metrowej studni: ;)

W mojej miejscowości mamy wodę ze studni głębinowej, więc mamy mineralną z najwyższej półki: ;)

 

Cześć

Niestety nie masz zupełnie racji. Wody studzienne często nie spełniają żadnych wymogów albo przekraczają normy zawartości pojedynczych składników wielokrotnie co nie tylko dyskwalifikuje je pod kątem spożycia ale często czyni niezdatnymi do jakichkolwiek zastosowań.

Możecie mi wierzyć, że często to co sprzedawane jest w butelkach jako wody mineralne też jest bardzo złej jakości. Kranówka gwarantuje pewien określony standard.

Picie kawy z wody destylowanej....? Dobry pomysł. :)

 

Pozdrowienia

 

Sądziłem że studnie to jest to, człowiek całe życie się uczy:;) Korzystam z wody studziennej na działce. Ale do picia wykorzystuję po przepuszczeniu przez filtr. Ale chyba będę musiał ją sprawdzić. 

Kranówa na pewno nadaje się do picia i jest smaczna:;) Filtr o którym wspomniałem wycina z niej jakieś niedobre frakcje, jakby tam były. Tak, mam go podłączonego i z takiej wody korzystam i nie targam butelek ze sklepów. Ale subiektywnie muszę napisać że w smaku różnicy żadnej nie ma:;)

Picie kawy z wody destylowanej, po osomozie? Są tacy co piją. Są dość popularne systemy do montażu do domu. Inżynier z firmy Mijar, który mi doradził ten filtr AFC-4, też wcześniej stosował w domu filtr z odwróconą osmozą. Skończyło się chorobą jego syna, więc podawanie wody do picia pozbawionej wszelkich związków mineralnych nie musi być niczym dobrym. Inżynier zamienił na ten filtr o którym wspomniałem i syn przestał chorować. Więc niby nie do końca ma to sens. A z drugiej strony, wanna wody ma tyle minerałów co szklanka mleka:;) Nie, nie rozstrzygam które rozwiązanie jest najlepsze. Mitek, dobra kranówa jest ok.

I na koniec, byłem u rolnika w dużej szklarni. Jakie było moje zdziwienie, jak miał zainstalowane potężne instalacje do filtracji wody, tak, tak, potężne filtry odwróconej osmozy, do tego inne do podawania papu pomidorom i jeszcze inne do odzysku papu co pomidory nie zjadły. Rolnik wydał na to miliony złotych a pomidory u niego kosztowały parę złotych za kilo. Człowiek całe życie się uczy:;) 


  • 1



Podobne tematy

  Temat Autor Podsumowanie Ostatni post



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych