Skocz do zawartości

Zdjęcie

Fotowoltaika

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#61 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 331 postów

Napisano 26 lipiec 2022 - 12:31

Tak wygląda produkcja i pobór prądu w tym roku z licznika Taurona. Dom ogrzewam pompą ciepła instalacja na dachu 40 stopni południe 9.9 kWp. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh. P.S. Jutro istnieje realna szansa na trąby powietrzne nad Lubelszczyzną.

Masz spory dach. Jaka pompa: powietrzna czy gruntowa? I  co grzeje, powietrze, podłogówkę???

• 1

"ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"

#62 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 1671 postów
  • Narty:Elan SLX FIS
  • Imię :Witek

Napisano 26 lipiec 2022 - 15:35

I tak nie ściemniasz bardzo .

Czego nie zrozumiałeś z przedstawionego mojego rozliczenia za prąd?
W poprzednich latach płaciłem około 50 zł za pół roku, bo rozliczam się w okresie półrocznym. W tym roku wprowadzono opłatę mocową, w wysokości około 10 zł za miesiąc, czyli za pół roku przysłali mi rachunek na kwotę 110 zł co jest kwotą zbliżoną do twoich 240 w rozliczeniu rocznym. Niewielkie różnice mogą wynikać z opłat z tytułu przydziału mocy oraz dostawcy. Ja umowę mam podpisaną z PGE i przyłącze trójfazowe.
  • 1
„Kto ma wartości ciągle w gębie, ma je także w pobliskim nosie”

#63 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 26 lipiec 2022 - 16:22

I tak nie ściemniasz bardzo .

Czego nie zrozumiałeś z przedstawionego mojego rozliczenia za prąd?
W poprzednich latach płaciłem około 50 zł za pół roku, bo rozliczam się w okresie półrocznym. W tym roku wprowadzono opłatę mocową, w wysokości około 10 zł za miesiąc, czyli za pół roku przysłali mi rachunek na kwotę 110 zł co jest kwotą zbliżoną do twoich 240 w rozliczeniu rocznym. Niewielkie różnice mogą wynikać z opłat z tytułu przydziału mocy oraz dostawcy. Ja umowę mam podpisaną z PGE i przyłącze trójfazowe.

Ty nie zrozumiałeś. Napisałem że nie ściemniasz jednak dodałem bardzo ponieważ tak moim zdaniem 14 tys rocznie a 250 zł rocznie to za darmo a Ty w pierwszym poście pisałeś jakieś głupoty o rzekomo wielkich opłatach takie odniosłem wrażenie. Fakt że tak naprawdę za darmo będzie w moim przypadku za 3 lata wtedy koszty instalacji będą już mniejsze niż rachunki w tym czasie bym płacił. Jednak już oszczędności są potężne a z roku na rok będą jeszcze większe więc kto wie czy za dwa lata inwestycja się nie wróci i resztę to czysty zysk.
  • 1

#64 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 26 lipiec 2022 - 16:24

. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh.P.S.

Oj naiwny, a opłatę mocową i opłaty stałe to też rozliczysz z tego co wprowadzą do sieci panele?

To właśnie ten post sugerujący jakieś wielkie opłaty. Później piszesz o śmiesznie niskich kwotach.
  • 1

#65 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 1671 postów

Napisano 26 lipiec 2022 - 19:03

. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh.P.S.

Oj naiwny, a opłatę mocową i opłaty stałe to też rozliczysz z tego co wprowadzą do sieci panele?

To właśnie ten post sugerujący jakieś wielkie opłaty. Później piszesz o śmiesznie niskich kwotach.

Za friko dla mnie oznacza za darmo. Jeżeli masz opłaty stałe to już nie jest za friko.

• 1

#66 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 26 lipiec 2022 - 21:00

Za friko dla mnie oznacza za darmo. Jeżeli masz opłaty stałe to już nie jest za friko.

Oki masz rację. Bije się w pierś muszę zapłacić opłaty w kwocie 250 zł na rok nie płacąc 14 tyś na rok. Użyje innych słów. Płacę grosze mając panele i pompę ciepła.
Do tego dochodzi dodatkowa opłata; 100 zł ubezpieczenie tego na rok od wszystkiego

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 26 lipiec 2022 - 21:03

• 1

#67 moruniek

moruniek
  • Użytkownik
  • 340 postów
  • Imię :Krzysiek

Napisano 27 lipiec 2022 - 19:28

Dodałbym jeszcze koszty przeglądów, serwisowania. W pompie ciepła lubi się popsuć taki jeden niewielki element. Koszty wymiany dość znaczny, jak zrobisz bez ASO, to tracisz gwarancję (załóż w swojej kalkulacji dodatkowo 500 zł/rok) jako kosz amortyzacji, co i tak jest dość opłacalne.

p.s.

Było zgłosić jako główne źródło ciepła, piec na węgiel. A dopłatę na węgiel mógłbyś, wykorzystać nawet na %. 

p.s.2

No chyba, że Ci napada 2 metry śniegu, to te panele i pompa ciepła padną. Wtedy jednak tradycyjny kominek poradzi sobie lepiej. Jak gdzieś pisałeś, masz swój prywatny las.  

• 1

#68 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 331 postów

Napisano 27 lipiec 2022 - 19:53

Najtańszym sposobem pozyskania ciepła do grzania domu jest pompowanie go, bez względu na źródło prądu potrzebne do tego,  potem spalanie gazu i zdecydowanie najdroższe wytwarzanie ciepła przy pomocy grzejników elektrycznych. Symfonie kłamstwa i bzdur piszą sprzedawcy tz. grzejników na podczerwień.

Fotowoltaika służy do produkcji prądu, co dalej z tym prądem to inna sprawa. 

Użytkownik Maciej S edytował ten post 27 lipiec 2022 - 19:55

• 1

"ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"

#69 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8991 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 27 lipiec 2022 - 21:23

[quote name='Marcin34' timestamp='1658865607' post='91465']
Oki masz rację. Bije się w pierś muszę zapłacić opłaty w kwocie 250 zł na rok nie płacąc 14 tyś na rok. Użyje innych słów. Płacę grosze mając panele i pompę ciepła.
Do tego dochodzi dodatkowa opłata; 100 zł ubezpieczenie tego na rok od wszystkiego
[/quote 

Marcin - podziwiam ekologiczne zaangażowanie i oby wszystko układało się zgodnie z planem.

Działasz a nie pieprzysz i narzekasz - oby Was takich było jak najwięcej.

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#70 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 27 lipiec 2022 - 22:22

Dodałbym jeszcze koszty przeglądów, serwisowania. W pompie ciepła lubi się popsuć taki jeden niewielki element. Koszty wymiany dość znaczny, jak zrobisz bez ASO, to tracisz gwarancję (załóż w swojej kalkulacji dodatkowo 500 zł/rok) jako kosz amortyzacji, co i tak jest dość opłacalne.

p.s.
Było zgłosić jako główne źródło ciepła, piec na węgiel. A dopłatę na węgiel mógłbyś, wykorzystać nawet na %. 
p.s.2
No chyba, że Ci napada 2 metry śniegu, to te panele i pompa ciepła padną. Wtedy jednak tradycyjny kominek poradzi sobie lepiej. Jak gdzieś pisałeś, masz swój prywatny las.  

Posiadam kominek i w piwnicy drzewo z regularnej przecinki ładu jest magazynowane w piwnicy. To na wypadek braku prądu. Kominek z ogrzaniem domu sobie poradzi bez problemu. No tak do kosztów trzeba doliczyć po 3 latach (przez pierwsze lata jest w cenie) przegląd pompy który kosztuje 280 zł. To mam zagwarantowane na 15 lat. Ciekawostką jest taka że przegląd pieca gazowego kosztuje 300 zł. Jak się zepsuje to najpierw gwarancja później ubezpieczenie które specjalnie wykupiłem dla pompy paneli i płyty indukcyjnej.

Zobaczycie co będzie w zimie. Chyba Ameryki nie odkryje że Ci co mają stare piece będą palić wszystkim byle było ciepło. Znajomy z wulkanizacji mówił mi że ludzie nagle robią kwietniki z opon i przyjeżdżają po stare opony w ilościach hurtowych. Nocą znika po kilkadziesiąt sztuk. Oczywiście już prawie nikt nie zostawia zużytych opon wszyscy je zabierają. Chyba wszyscy wiemy że to na opał. Kolega z GZGK mówił że ludzie albo przestali kupować w plastiku albo go zbierają na zimę. Odpowiedź jest oczywista.

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 27 lipiec 2022 - 22:29

• 0

#71 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 27 lipiec 2022 - 22:49

Też sądzę że w zimie wszyscy się wzajemnie udusimy. To będzie szczyt smrodu, nie radzę mieszkać np. gdzieś na dole w Szczyrku zima. A pompy ciepła będą chodzić na czarny węgiel spalony w elektrowni.
Ktoś coś mówił o ekologii ?
  • 0

#72 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 1671 postów

Napisano 28 lipiec 2022 - 05:07

Na razie ludzie zaczęli zmieniać deklaracje CEEB i wpisywać, że ogrzewają dom węglem.
  • 0

#73 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 28 lipiec 2022 - 08:08

Spalanie węgla w elektrowni a spalanie węgla w domu przecież tego nawet nie można porównać. Dużo bardziej ekologiczne jest spalanie w elektrowni i ogrzewanie domu prądem i chyba tego nie muszę tłumaczyć. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie i logicznie myśli to wie. Sory ale tylko idiotą powie że jaka to różnica jeździć pociągiem na prąd z węgla przecież na to samo wyjdzie jechać parowozem. Też węgiel.

Tak ludzie masowo zmieniają swoje deklaracje i obecnie nawet kominek traktują jako kozę opalaną węglem. Oj w zimie będzie się działo. Smog to nic. Powietrze będzie wręcz trujące od spalania plastiku, opon czy starych mebli. Doliny i kotliny przy wyżu rosyjskim mogą słońca nie zobaczyć przez tygodnie.
  • 1

#74 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 331 postów

Napisano 28 lipiec 2022 - 08:18

Problem polega na tym, że węgla, gazu czy paliwa nie da się wydrukować w przeciwieństwie do pieniędzy. Trzeba sprawdzić, czy da się palić pieniędzmi. To takie antyinflacyjne jest.

• 0

#75 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 1671 postów

Napisano 28 lipiec 2022 - 09:34

Problem polega na tym, że węgla, gazu czy paliwa nie da się wydrukować w przeciwieństwie do pieniędzy. Trzeba sprawdzić, czy da się palić pieniędzmi. To takie antyinflacyjne jest.

Pablo Escobar już to sprawdził. Da się :) .
  • 2

#76 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 29 lipiec 2022 - 11:56

Spalanie węgla w elektrowni a spalanie węgla w domu przecież tego nawet nie można porównać. Dużo bardziej ekologiczne jest spalanie w elektrowni i ogrzewanie domu prądem i chyba tego nie muszę tłumaczyć. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie i logicznie myśli to wie. Sory ale tylko idiotą powie że jaka to różnica jeździć pociągiem na prąd z węgla przecież na to samo wyjdzie jechać parowozem. Też węgiel.

Masz rację. Popieram.

Problem jest taki że w skali makro to wszystko się dobrze nie kompensuje, brakuje sieci, brakuje transformatorów.

A żeby to było bardziej eko, to potrzebne są atomówki.

Można zapytać ile wyniosła Ciebie cała inwestycja w panele i w pompę, tak netto po ulgach ?

• 0

#77 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 29 lipiec 2022 - 13:53

Masz rację. Popieram.
Problem jest taki że w skali makro to wszystko się dobrze nie kompensuje, brakuje sieci, brakuje transformatorów.
A żeby to było bardziej eko, to potrzebne są atomówki.

Można zapytać ile wyniosła Ciebie cała inwestycja w panele i w pompę, tak netto po ulgach ?

Netto czyli dofinansowanie plus zwrot z podatku 51 tyś zł. Dofinansowania wyszło 40 tyś z groszami. Ogólnie liczyłem na 60/40 wyszło trochę więcej więc i ja zadowolony.
  • 1

#78 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 262 postów

Napisano 29 lipiec 2022 - 19:20

No to hanel lewym węglem też kwitnie. Nie mam pojęcia skąd domyślam się tylko że chodzi o bieda szyby. 3 Ukraińców pomyliło drogę i pojechali powiedzmy do mnie jak nawigacja prowadziła i trafili na drogę dla koni. Pomylili adresy okazało się że jechali do dalekiego sąsiada ale też zaproponowali że przywiozą za 1700 zł tona. Brudni jak górnicy po szychcie czyli pewnie świeżo wydobyty towar. Patrząc na jakość i ilość to naprawdę współczuję osobą które muszą się aż na czarny rynek udać kupując wątpliwej jakości mokry jak gnój i wątpliwej wagi węgiel.

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 29 lipiec 2022 - 19:20

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych