Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fotowoltaika


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
141 odpowiedzi w tym temacie

#41 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 wrzesień 2021 - 23:17

To teraz porównaj sobie cenę za średniej klasy klimatyzację i cenę za pompę ciepła. O tym, że pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia doskonale wiem, bo taką pompą ciepła jest również klimatyzator. Nie rozwiązuje jednak problemu, ani klimatyzacja ani pompa ciepła, gdy sieć energetyczna nie przyjmuje energii z fotowoltaiki, bo prąd do ich zasilania bedziesz ciągnął z gniazdka, a falownik w tym czasie będzie wyświetlał błąd i nawet dla swoich potrzeb nie będzie ci produkował energii. Podobnie rzecz wygląda, gdy jest wyłaczenie prądu przez zakład energetyczny. Twoja instalacja również nie pracuje, bo wymaga zewnetrznego zasilania do pracy.

 

 

 

 

No to klops. Myślałem, że własna instalacja jest jakimś zabezpieczeniem na wypadek blackoutu...


  • 0

#42 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 15 wrzesień 2021 - 13:07

Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 1

#43 Chertan

Chertan
  • Użytkownik
  • 229 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Blizzard SRC Firebird, Stockli SX
  • Imię :Piotr

Napisano 15 wrzesień 2021 - 13:55

Czyli UPS będzie podtrzymywał instalację i się z niej od razu ładował? Dobrze kumam? A przy odcięciu od sieci wskutek zbyt dużego napięcia też to zadziała?
  • 0

#44 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 14:18

Czytam z uwagą Wasze posty, bo u mnie fotowoltaika zainstalowana, pismo do Tauronu po licznych kłopotach (Tauron robi wszystko by opóźnić) zaakceptowane. Czekam na instalację licznika i... sie zobaczy.


  • 0

#45 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 14:28

Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

To zależy czy ładujesz go prądem z gniazdka (w parytecie 80%).

 

Doczytałem się jednak, że można mieć instalacje hybrydowe. To mi się wydaje dużo sensowniejsze od akumulatorów.


Użytkownik Wujot edytował ten post 15 wrzesień 2021 - 14:29

  • 0

#46 Bolek74

Bolek74
  • Użytkownik
  • 335 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 14:32


Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza .

 

Mam nadzieje, ze da sie uzyc baterii jakiegos elektrycznego samochodu jako takiego UPSa (to jest pytanie, sam nie zglebialem jeszcze tematu). Fotowoltaika z elektrykiem w garazu powinna wspolpracowac.


  • 0

#47 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 14:36

 


Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza .
 

 

Mam nadzieje, ze da sie uzyc baterii jakiegos elektrycznego samochodu jako takiego UPSa (to jest pytanie, sam nie zglebialem jeszcze tematu). Fotowoltaika z elektrykiem w garazu powinna wspolpracowac.

 

 

Szczególnie w nocy :)


  • 0

#48 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 15 wrzesień 2021 - 19:01

Czytam z uwagą Wasze posty, bo u mnie fotowoltaika zainstalowana, pismo do Tauronu po licznych kłopotach (Tauron robi wszystko by opóźnić) zaakceptowane. Czekam na instalację licznika i... sie zobaczy.

Ja czekałem tydzień czasu od momentu montażu instalacji. Dzień po poszły papiery i po 6 dniach przyjechał gość z licznikiem. Stwierdził jednak że miałem szczęście bo w okolicy był montować licznik do nowego budynku więc po drodze i do mnie. Mają 30 dni od momentu złożenia kompletu dokumentów. Polecam aplikacje eLicznik. Mi zaczęła działać po około miesiącu. Na dzień wczorajszy mam 1131 kWh pobrane a oddane 2900 kWh.
  • 1

#49 Bolek74

Bolek74
  • Użytkownik
  • 335 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 21:20

Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza .

 
Mam nadzieje, ze da sie uzyc baterii jakiegos elektrycznego samochodu jako takiego UPSa (to jest pytanie, sam nie zglebialem jeszcze tematu). Fotowoltaika z elektrykiem w garazu powinna wspolpracowac.
 
Szczególnie w nocy :)

Bateria ma powiedzmy 100kWh. Dziennie robię... w sumie najczęściej zero km bo do pracy jeżdżę rowerem lub pociągiem. Także naładowany z paneli samochód (raczej za dnia, księżyc chyba za słabo oddaje ) mógłby służyć wieczorem i w nocy jak bateria... Oczywiście taniej jest nie mieć samochodu i generalnie niczego, może jednak taki miks miałby jakiś sens.
  • 0

#50 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 21:37

 

Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

To zależy czy ładujesz go prądem z gniazdka (w parytecie 80%).

 

Doczytałem się jednak, że można mieć instalacje hybrydowe. To mi się wydaje dużo sensowniejsze od akumulatorów.

 

 

 

W Polsce dozwolone są takie instalacje hybrydowe z magazynem energii ?

Wie ktoś ?


  • 0

#51 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 15 wrzesień 2021 - 21:38

 

Jest pod warunkiem, że zainwestujesz w magazynowanie energii we własnym zakresie. Trzeba tylko kupić odpowiednio duży UPS, mając świadomość, że jego żywotność będzie krótsza niż okres amortyzacji, dużo krótsza :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 
To zależy czy ładujesz go prądem z gniazdka (w parytecie 80%).
 
Doczytałem się jednak, że można mieć instalacje hybrydowe. To mi się wydaje dużo sensowniejsze od akumulatorów.
 

 
 
W Polsce dozwolone są takie instalacje hybrydowe z magazynem energii ?
Wie ktoś ?

Tak. Obecnie wręcz mają pierwszeństwo w dofinansowaniu.
  • 0

#52 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 15 wrzesień 2021 - 21:47

 


Samochody elektryczne rozwiaza ten problem.

W dni sloneczne jezdzisz rowerem i ladujesz samochod, w deszczowe odwrotnie

 

Tak na serio, to w dni słoneczne ładujesz swój zestaw powerbank.

A w nocy przerzucasz prąd do auta.

 

Firmy oferują takie fajne bloczki do postawienia np. w garażu.

Problem jest tylko taki że to wszystko jest drogie i jakoś się nie spina pojemością.

 

Np. akumulator LG CHEM 10kWh 27 tys zł

Skoda Enyaq ma aku 60kWh więc sześć razy więcej.

To co mam kupić, pięć tych powerbanków za 135 tys zł ?

 

Kup w końcu ta Tesle i tyle:-)


  • 0

#53 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2021 - 22:34


Kup w końcu ta Tesle i tyle:-)

 

To badziewne auta.

Aku wybuchają, brak pełnej autonomii (chociaż Level 4).

:D


  • 0

#54 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 22 lipiec 2022 - 10:20

fd395ab776f85dec66143055d473e8dd.jpg Tak wygląda produkcja i pobór prądu w tym roku z licznika Taurona. Dom ogrzewam pompą ciepła instalacja na dachu 40 stopni południe 9.9 kWp. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh. P.S. Jutro istnieje realna szansa na trąby powietrzne nad Lubelszczyzną.

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 22 lipiec 2022 - 10:30

  • 2

#55 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 25 lipiec 2022 - 19:32

. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh.P.S.


Oj naiwny, a opłatę mocową i opłaty stałe to też rozliczysz z tego co wprowadzą do sieci panele?
  • 2

#56 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 26 lipiec 2022 - 06:26


. Jest dobrze. Za friko ten rok wyjdzie. Mam wszystko na prąd nawet grilla. Z zeszłego roku zostało mi dodatkowo 496 kWh.P.S.


Oj naiwny, a opłatę mocową i opłaty stałe to też rozliczysz z tego co wprowadzą do sieci panele?

Czekałem na jakiegoś znawcę elektryka który napisze Jeśli chodzi o ten rok to już zapłaciłem za cały rok z góry w kwietniu. Koszt 242 zł 65 gr. Opłacone do końca roku Tyle mnie kosztuje ogrzewanie, ciepła woda, gotowanie, chłodzenie, grillowanie, oświetlenie, mycie się (pompa wody w studni) i wszystko inne. Krótko mówiąc to są koszty użytkowania mojego domu przez rok. Chyba niewielka kwota ale jak ktoś jest naiwny i woli płacić 250 zł na rok jak ja to trudno. Wolę być naiwny przynajmniej nie muszę płacić 3 tyś za tonę węgla

P.S. Znów zaczynają pisać że w przyszłym tygodniu będzie 40 stopni. Ciekawe ciekawe akurat będę dupę w morzu moczył więc czemu nie. To z tych oszczędności zamiast wydać 9 tys na węgiel na rok wydałem niecałe 250 zł resztę mogę przeznaczyć na rozrywkę đ

Oczywiście żeby nie było tak kolorowo do kosztów utrzymania domu dochodzi mi jeszcze jeden rachunek. Śmieci. Ten boli bo to prawie 140 zł miesięcznie. Takie czasy. Pewnie od nowego roku będzie jeszcze więcej. Ścieków nie liczę bo mam przydomową oczyszczalnie ścieków więc od 3 lat jest bezobsługowa a koszt jej był taki sam jak szamba betonowego. Do tego dochodzi internet, TV i telefony 200 zł na miesiąc.

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 26 lipiec 2022 - 06:39

  • 1

#57 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 26 lipiec 2022 - 06:42

Nie ekscytuj się tak bardzo. Fotowoltaike mam od siedmiu lat i dotychczas płaciłem w rozliczeniu półrocznym po około 50 zł opłat stałych przesyłowych. W tym roku doszła opłata mocowa około 10 zł za miesiąc. Owszem opłaty stałe płacą wszyscy, niezależnie czy masz panele na dachu, czy nie, ale nawet z panelami nie jest to całkowicie za darmo i do tego się odniosłem. Założyłeś panele i cieszysz się jak dziecku kupionym na odpuście kogucikiem. Nie jesteś jedyny który je ma.
  • 1

#58 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 26 lipiec 2022 - 09:55

Cieszę się bo zostanie mi w tym roku 9 tyś które zamiast wydać na węgiel wydam na zabawę. Jest się z czego cieszyć. I tak nie ściemniasz bardzo bo ostatnio elektryk który robił na budowie próbował mi wmówić że płacę miesięcznie 170 zł opłat za prąd i mało nie dostał palpitacji serca jak wszystkim pokazałem mój rachunek za cały rok i stwierdziłem że kłamie. Chłop już się więcej nie pokazał podobno uciekł na inną budowę Więc z Tobą już nie jest tak źle. Jednak uważam że mam za darmo bo za sam węgiel bym zapłacił kupę kasy a teraz dolicz rachunki za prąd. Obecnie wszystko poza śmieciami kosztuje mnie 250 zł interes życia Teraz policzę co miałem rok temu. 3 tony węgla na rok trzeba było kupić w tym było ogrzewanie i ciepła woda. Koszt obecnie 9 tyś. Na rozpałkę kubik drzewa. Obecnie koszt 600 zł. W sezonie grzewczym średnio raz na 3 dni trzeba było zapalić po sezonie raz na dwa tygodnie. Popiół czas przyjmę że godzina 25 zł to koszt na rok 2500 tyś samego czasu na palenie zrzucenie opału czyszczenie pieca wyniesienie popiołu. Skromnie ale niech tak będzie. Tylko sto godzin na rok liczę. Jedna butla z gazem do gotowania na miesiąc. Koszt obecnie 100 zł. Grill gazowy 2 butle z gazem na sezon. Prąd miesięcznie wychodził wtedy 130 zł. Więc tak 9000 tyś opał 2500 tyś robota gaz 1200 zł grill 200 zł prąd 1560 zł wtedy. Razem daje sumę 14 tysięcy 460 zł. Tak na szybko i wstępnie policzone. Koszt fotowoltaiki i pompy ciepła 91 tyś. Przy obecnych cenach a zapewne będą większe zwrot po 7 latach biorąc pod uwagę podwyżki od stycznia zapewne po czterech pięciu latach. Jest się z czego cieszyć.

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 26 lipiec 2022 - 10:35

  • 1

#59 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 lipiec 2022 - 10:24

To będzie interes życia, jeśli tak się utrzyma przez 10-15 lat.

Bo obecnie zwraca Ci się inwestycja, czyli jakby zapłaciłeś z góry za 5-8 lat prądu.

A zaczniesz naprawdę zarabiać po tym okresie.

 

Oby tylko inwerter Ci się nie popsuł ...


  • 1

#60 Marcin34

Marcin34
  • Użytkownik
  • 472 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin
  • Ulubiony stok:COS, SMR, Pilsko

Napisano 26 lipiec 2022 - 10:39

To będzie interes życia, jeśli tak się utrzyma przez 10-15 lat.
Bo obecnie zwraca Ci się inwestycja, czyli jakby zapłaciłeś z góry za 5-8 lat prądu.
A zaczniesz naprawdę zarabiać po tym okresie.
 
Oby tylko inwerter Ci się nie popsuł ...

Dam znać. Kolega ma 9 rok fotowoltaike i nazywali go idiotą jak zakładał. Naradzie awarii zero spadek wydajności paneli po badaniu w fabryce bruk bet żaden. Osobiście w to nie chcę wierzyć i przyjmuje spadek wydajności 0.5% na rok. Tak dla zasady.

Co do falownika bo zapewne o to Ci chodziło gwarancja jest na 15 lat. Zaraz napiszesz że pewnie firmy już nie będzie. No nie jak kupuje auto to nie idę do producenta w garażu. Wydaje prawie 100 tyś to idę do firmy która nie zniknie z rynku. Oczywiście przyszłości przewidzieć nie idzie ale chyba Tauron dając gwarancję i Mitsubishi dając gwarancję raczej nie znikną z rynku. Tak obstawiam pompe mam zakupiona bezpośrednio u producenta i montowaną przez autoryzowanych przedstawicieli a Tauron no jakby to powiedzieć jak zniknie to i prądu połowa Polski nie będzie mieć. No i zapomniałem dodać że dodatkowy koszt to ubezpieczenie. Płacę 100 zł więcej w razie awarii czy jakiś cudów z fotowoltaiką lub pompą ciepła oraz w razie rozbicia płyty indukcyjnej. Co do płyty to mam TEKA. Zakupiłem w lutym padła w maju. Przyjechał serwis firmy stwierdził że nie można naprawić do wyboru zwrot kasy czy nowa. Wybrałem nową bo już podrożała o tysiaka. Zabrali starą przywieźli nową i tyle było. Gość dzwonił później do mnie że miałem pecha sprawdzili i wada fabryczna .

Użytkownik Marcin34 edytował ten post 26 lipiec 2022 - 11:04

  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych