Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozum i wolna wola czyli dyskusja o kulturze i edukacji

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sarensis

Sarensis
  • Użytkownik
  • 1309 postów
  • Narty:Salomon X-Max X10
  • Imię :Adam

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:07

W rzeczy samej, każdy dostał rozum i wolna wole , wiec niech sam korzysta lub nie do woli.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 1

#2 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3746 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:20

W rzeczy samej, każdy dostał rozum i wolna wole , wiec niech sam korzysta lub nie do woli.

Cześć

Wiesz, to jest tak. Ja żyje nieco poza "systemem". Nie prowadzę interesów, nie walczę o więcej, mam wszystko co mi jest potrzebne do życia, więc czym mam się denerwować? System zapewnia mi wiele rzeczy, które normalnie musiałbym sobie zapewniać sam a tak mam naprawdę duuużo czasu, żeby robić w życiu to o co w nim chodzi czyli... dobrze się bawić.

Najbardziej wkurwiaja się na wszystko goście, którzy by chcieli ale im się nie udało, oczekują wiele od życia ale są po prostu zwykłymi frajerami więc za złe mają tym lepszym, że ich na wejściu wydymali. A lepsi... są po prostu lepsi, ja ich podziwiam bo człowiek to najbardziej krwiożerczy gatunek wśród wszystkich zwierząt i walka wewnątrz gatunkowa jest tu podstawą egzystencji.

I wiesz jak będzie... Ty sobie, będziesz jechał na ElTeide na rowerku, ja będę na kajakach z przyjaciółmi a różni Pan-owie będą się ślinić przed kompem czym im kurs akcji nie spada. :) I tak trzymajmy.

Pozdrowienia serdeczne

Użytkownik Mitek edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 11:20

• 4

#3 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:26

Ooo, ten tekst mi się bardzo podoba, ja jeszcze do tego dokładam zagwarantowanie dobrej edukacji i startu dzieciom, z systemem jeszcze nikt nie wygrał a na kajakach czy rowerach fajnie jest i daleko od informacyjnej papki. Pozdrowienia. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik Sarensis edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 11:27

• 2

#4 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3746 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:48

Ooo, ten tekst mi się bardzo podoba, ja jeszcze do tego dokładam zagwarantowanie dobrej edukacji i startu dzieciom, z systemem jeszcze nikt nie wygrał a na kajakach czy rowerach fajnie jest i daleko od informacyjnej papki. Pozdrowienia. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Cześć

Kwestia zadbania o najmłodsze pokolenie, nie tylko o własne dzieci przecież, w sensie edukacji jest elementem całkowicie podstawowym i oczywistym. Niestety w tej kwestii są straszne zaniedbania i to jest prawdziwy problem a nie jakieś głupoty.

Pozdrowienia serdeczne

• 2

#5 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 11:59

Ja nie zamierzam edukować dzieci w polskim systemie, nawet będę odradzał polskie obywatelstwo w przyszłości, maja ten komfort, że bedą mogły same zdecydować , dla kogo i gdzie chcą pracować.

• 2

#6 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3746 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 12:30

Ja nie zamierzam edukować dzieci w polskim systemie, nawet będę odradzał polskie obywatelstwo w przyszłości, maja ten komfort, że bedą mogły same zdecydować , dla kogo i gdzie chcą pracować.

Cześć

Kwestia decyzji, sytuacji... sporo zmiennych. Osobiście nie mam specjalnych zastrzeżeń do szkół w których uczyły się moje dzieci. Z zasady były to ogólnodostępne szkoły państwowe - lepiej przygotowują do walki a interakcje społeczne są w środowisku normalnym co bardzo ważne - o dość wysokim poziomie. Reszta w ich rękach.

Pozdrowienia

• 3

#7 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2805 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 17 kwiecień 2021 - 13:42

pierdolicie:

jezeli chcemy knca pandemii, szczepienie jest warunkiem powodzenia: to czy ta czy tamta frima wiecej zarobi: I don't give a shit about it

Wiec moze u Was tak bedzie.

Niestety nasz Wspanialy Premier ma inne zdanie na ten temat. 

ON Tuesday, Boris Johnson told Sky News: ‘The [Covid] numbers are down – of infections and hospitalisations and deaths. But it is very, very important for everybody to understand that the reduction in these numbers – in hospitalisations and in deaths and infections – has not been achieved by the vaccination programme. People don’t, I think, appreciate that it’s the lockdown that has been overwhelmingly important in delivering this improvement in the pandemic and in the figures that we’re seeing’ (my emphasis).

Ten Premier......no comments

Cześć

Wiesz, to jest tak. Ja żyje nieco poza "systemem". Nie prowadzę interesów, nie walczę o więcej, mam wszystko co mi jest potrzebne do życia, więc czym mam się denerwować? System zapewnia mi wiele rzeczy, które normalnie musiałbym sobie zapewniać sam a tak mam naprawdę duuużo czasu, żeby robić w życiu to o co w nim chodzi czyli... dobrze się bawić.

Najbardziej wkurwiaja się na wszystko goście, którzy by chcieli ale im się nie udało, oczekują wiele od życia ale są po prostu zwykłymi frajerami więc za złe mają tym lepszym, że ich na wejściu wydymali. A lepsi... są po prostu lepsi, ja ich podziwiam bo człowiek to najbardziej krwiożerczy gatunek wśród wszystkich zwierząt i walka wewnątrz gatunkowa jest tu podstawą egzystencji.

I wiesz jak będzie... Ty sobie, będziesz jechał na ElTeide na rowerku, ja będę na kajakach z przyjaciółmi a różni Pan-owie będą się ślinić przed kompem czym im kurs akcji nie spada. :) I tak trzymajmy.

Pozdrowienia serdeczne

Bo tak juz jest: jeden wygrywa, zeby inny mogl przegrac......

Mam takie szczescie, ze nie musze sledzic akcji, a pracuje po to, zeby zyc...A nie zyje po to,zeby pracowac - a to ogromna roznica....

Cześć

Kwestia zadbania o najmłodsze pokolenie, nie tylko o własne dzieci przecież, w sensie edukacji jest elementem całkowicie podstawowym i oczywistym. Niestety w tej kwestii są straszne zaniedbania i to jest prawdziwy problem a nie jakieś głupoty.

Pozdrowienia serdeczne

Zauwaz tez, ze bycie dzieckiem lub nastolatkiem w dobie peer pressure i wszechobecnych systemow wymiany info, social networking, electronic bulling itp jest bardzo trudne - znacznie trudniejsze, niz gdy my sobie hasalismy po lakach i lasach po szkole i laldowalismy w domu na kolacje..... 

Madry i inteligentny osobnik wybije sie niezaleznie od tego, gdzie bedzie "szkolony".......

oczywiscie: sa pewne granice jak np "dostana" inteligencja, wplyw rodziny etc..

gdybym byl w Twojej sytuacji  (zakladam, ze masz wolnosc wyboru kraju i poruszania sie) , prawdopodobnie zaczal bym ich edukacje wlasnie w Pl a pozniej kontynuowal za granica....

Za przyklad, podam Krzysztofa Slezaka, RIP : z wyboru... albo......moich dzieci , ktore niejako z przypadku wlasnie tak byly "szkolone" (od "szkola")...

• 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#8 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 13:49

Dzieci same dokonają wyboru , tak prawdziwa demokracja u nas panuje .

• 2

#9 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1414 postów
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 17 kwiecień 2021 - 14:02

Zauwaz tez, ze bycie dzieckiem lub nastolatkiem w dobie peer pressure i wszechobecnych systemow wymiany info, social networking, electronic bulling itp jest bardzo trudne - znacznie trudniejsze, niz gdy my sobie hasalismy po lakach i lasach po szkole i laldowalismy w domu na kolacje.....

Jedyny dory tekst jaki w tej całej przepychance mądrości można przeczytać.

Zazdroszczę Wam bycia takim ponad.

Pozdrawiam życząc dużo uśmiechu każdego dnia.
  • 4

#10 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 14:30

Dzieci same dokonają wyboru , tak prawdziwa demokracja u nas panuje .

Jeszcze trzeba wychować dzieci tak żeby byly na etapie szkoły zdolne do podejmowania decyzji .. no i najlepiej żeby byly to trafione wybory - ale to przeważnie wychodzi dopiero po czasie ..

• 3

#11 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 14:48

Jedyny dory tekst jaki w tej całej przepychance mądrości można przeczytać.

Zazdroszczę Wam bycia takim ponad.

Pozdrawiam życząc dużo uśmiechu każdego dnia.

Michał może to zabrzmi dziwnie, ale te szarpaniny są bezwzględnie konieczne dla przetrwania gatunku ludzkiego, to nie jest przypadek, że libido i zarazem płodność młodszych pokoleń spada drastycznie w dobie ogólnego pokoju , tam gdzie wojny (patrz bliski wschod) tam tez wyzszy wskaznik urodzeń ;) . Pokoj I dobrobyt prowadza niechronnie do samozagłady populacji.

Użytkownik Sarensis edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 14:48

• 2

#12 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 1618 postów
  • Narty:Dynastar
  • Imię :Jacek
  • Ulubiony stok:Grands Montets

Napisano 17 kwiecień 2021 - 16:11

To nie jest w porządku!

Załączony plik  0_16186718703021426989359669496056.jpg   113,49 KB   6 Ilość pobrań

God bless the Queen...
  • 2

George Merck: 'You don't sell the drug, you sell the disease'.

#13 star

star
  • Użytkownik
  • 305 postów
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni Hora
  • Przedstawiciel:brak

Napisano 17 kwiecień 2021 - 16:57

To nie jest w porządku!
0_16186718703021426989359669496056.jpg
God bless the Queen...

“We try never to forget that medicine is for the people. It is not for the profits.”

– George Merck
  • 1

#14 Figozmakiem

Figozmakiem
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Narty:Atomic Redster S9
  • Imię :Kazimierz

Napisano 19 kwiecień 2021 - 01:00

Ja nie zamierzam edukować dzieci w polskim systemie, nawet będę odradzał polskie obywatelstwo w przyszłości, maja ten komfort, że

Każde słowo w tym zdaniu błądzi.

• 3

"Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty, stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki".

#15 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3746 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 06:44

Mam takie szczescie, ze nie musze sledzic akcji, a pracuje po to, zeby zyc...A nie zyje po to,zeby pracowac - a to ogromna roznica....

Madry i inteligentny osobnik wybije sie niezaleznie od tego, gdzie bedzie "szkolony".......

gdybym byl w Twojej sytuacji  (zakladam, ze masz wolnosc wyboru kraju i poruszania sie) , prawdopodobnie zaczal bym ich edukacje wlasnie w Pl a pozniej kontynuowal za granica....

Za przyklad, podam Krzysztofa Slezaka, RIP : z wyboru... albo......moich dzieci , ktore niejako z przypadku wlasnie tak byly "szkolone" (od "szkola")...

Cześć

Tylko,że dla każdego zwycięstwo jest czymś innym.

Ja też pracuję wyłącznie po to aby zdobyć środki na  życie, w Twoim/Naszym rozumieniu tego słowa. Nie mam żadnego szacunku dla pieniędzy jako takich, wręcz przeciwnie.

Nie wiem czy bycie dzieckiem/młodzieżą jest dzisiaj trudniejsze czy łatwiejsze. Jest inne - to pewnik. Mam takie przemyślenie, że to my - dorośli czynimy nasz świat znacznie gorszym do życia przez dążenie do jego uporządkowania, kodyfikowanie wszystkiego regulowanie tego co powinno być z założenia wolne od regulacji. Odbieramy sobie i swoim dzieciom prawo i możliwość decyzji w imię tego, żeby jakiś idiota sobie nie rozbił krzywdy a tak naprawdę powinien się wyeliminować z korzyścią dla wszystkich. Chyba wiesz co mam na myśli...

Pozdrowienia

• 3

#16 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 06:52

Ja nie zamierzam edukować dzieci w polskim systemie, nawet będę odradzał polskie obywatelstwo w przyszłości, maja ten komfort, że

Bładzic jest rzecza ludzka a nie myli się ten, kto nie robi nic.

Pozdrowienia.

• 1

#17 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 06:55

Cześć
Tylko,że dla każdego zwycięstwo jest czymś innym.

Ja też pracuję wyłącznie po to aby zdobyć środki na  życie, w Twoim/Naszym rozumieniu tego słowa. Nie mam żadnego szacunku dla pieniędzy jako takich, wręcz przeciwnie.

Nie wiem czy bycie dzieckiem/młodzieżą jest dzisiaj trudniejsze czy łatwiejsze. Jest inne - to pewnik. Mam takie przemyślenie, że to my - dorośli czynimy nasz świat znacznie gorszym do życia przez dążenie do jego uporządkowania, kodyfikowanie wszystkiego regulowanie tego co powinno być z założenia wolne od regulacji. Odbieramy sobie i swoim dzieciom prawo i możliwość decyzji w imię tego, żeby jakiś idiota sobie nie rozbił krzywdy a tak naprawdę powinien się wyeliminować z korzyścią dla wszystkich. Chyba wiesz co mam na myśli...

Pozdrowienia

Moja madra żona przed narodzinami Tynki w dyskusji o dorastaniu, zapyatała mnie :” to ty jej pozowlisz dorosnać”? Jak wiele madrosci zawiera to pytanie dostrzega tylko Na prawde madrzy.

• 2

#18 Figozmakiem

Figozmakiem
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Narty:Atomic Redster S9
  • Imię :Kazimierz

Napisano 19 kwiecień 2021 - 11:04

Racja.

Chodzi mi o...

Po pierwsze należy dzieci uczyć szacunku do kraju i kultury pochodzenia.

Rezygnacja z jednej kultury, rzekomo gorszej, na rzecz innej, rzekomo lepszej, jest prywacją dużej dozy bogactwa duchowego.

Emigranci i ich dzieci mogą uczestniczyć w podwójnej kulturze (kulturze pochodzenia i tej wyboru), czy nawet wielokulturowości, co jest właśnie cennym, "ubogacającym" doświadczeniem.

W PL wystarczy spojrzeć np. na niesamowitą kulturę Kresów.

Po drugie w Polsce można się dobrze wykształcić. Nawet bardzo dobrze. Trzeba tylko chcieć.

Oczywiście, zawsze warto jechać gdzie indziej i sam często zachęcam studentów do korzystania z programów typu Erasmus.

Ogólny poziom wykształcenia społeczeństwa polskiego obniżył się w ostatnich dekadach, natomiast ci, którzy chcą się uczyć, mają ogromne możliwości rozwoju, jakich nigdy wcześniej nie było.

Oferta edukacyjna dosłownie leży na ulicy, leży do wzięcia za darmo.

Pozdrawiam Cię.

• 4

"Tam właśnie teraz rozkwitły kwiaty, stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki".

#19 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 15:12

Błąd - należy dzieci uczyć szacunku do każdego kraju i kultury ... 

Po drugie w Polsce można się dobrze wykształcić. Nawet bardzo dobrze. Trzeba tylko chcieć.

Racja - z naciskiem na "trzeba chcieć"- tak właśnie działa szkolnictwo w na przykład stanach, nauczyciele specjalnie nie "cisną" bo kto będzie chciał sam się będzie uczył a przecież "do łopaty" też ludzie potrzebni.

W Polsce zbyt wiele chce się w uczniów wtłoczyć żeby podnieść wyniki poszczególnych placówek dydaktycznych efektem czego jest nadprodukcja inżynierów i magistrów a niedobór na przykład średniej kadry technicznej.

• 3

#20 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1309 postów

Napisano 19 kwiecień 2021 - 16:19

Racja.

Chodzi mi o...

Rezygnacja z jednej kultury, rzekomo gorszej, na rzecz innej, rzekomo lepszej, jest prywacją dużej dozy bogactwa duchowego.
Emigranci i ich dzieci mogą uczestniczyć w podwójnej kulturze (kulturze pochodzenia i tej wyboru), czy nawet wielokulturowości, co jest właśnie cennym, "ubogacającym" doświadczeniem.
W PL wystarczy spojrzeć np. na niesamowitą kulturę Kresów.

Oczywiście, zawsze warto jechać gdzie indziej i sam często zachęcam studentów do korzystania z programów typu Erasmus.

Ogólny poziom wykształcenia społeczeństwa polskiego obniżył się w ostatnich dekadach, natomiast ci, którzy chcą się uczyć, mają ogromne możliwości rozwoju, jakich nigdy wcześniej nie było.
Oferta edukacyjna dosłownie leży na ulicy, leży do wzięcia za darmo.

Pozdrawiam Cię.

Masz rację, zgadzam się niemal w 100% , moim zadaniem jako rodzica jest przekazanie dzieciom wartości i danie możliwości wyboru-dlatego zakładam , że skorzystaja z funduszu make rzecz edukacji w renomowanej uczelni rangi Światowej. Taki dyplom, jak zapewne wiesz, znaczy znacznie więcej od dyplomu polskich uczelni. Jesli jednak wybiora Polskę, to rownież będę je wspierał i cieszył się ich wyborem. Aczkolwiek majac takie możliwosci ja wybrałbym USA.

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych