Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jazda po muldach

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 576 postów
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kornplatz

Napisano 02 wrzesień 2019 - 18:22

Mam duże problemy z jazdą po muldach aby to zmienić trzeba by poćwiczyć taką jazdę. Problem gdzie w kraju znajdę

stok z muldami chodzi o coś podobnego do stoku na którym odbywają się zawody w tej dyscyplinie.

Pozdrowienia :na narty:

• 2

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8409 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 02 wrzesień 2019 - 19:13

jazdą po muldach
muldy wychodzą z mody, żadna przyjemność i szkoda kolan ale jak koniecznie chcesz to polecam 

Mont Fort

gallery_10_336_361579.jpg

albo Mur Szwajcarski

o7lya2ai.jpg

• 2
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 576 postów

Napisano 03 wrzesień 2019 - 18:17

muldy wychodzą z mody, żadna przyjemność i szkoda kolan ale jak koniecznie chcesz to polecam 

Mont Fort

albo Mur Szwajcarski

Dzięki ale chodziło o stok w Polsce.Ostatnie lata" nartuje " w alpach francuskich gdzie spotykam wiele ciekawych tras tzw natur na których często są odcinki muld które trzeba przejechać.Szkoda czasu na naukę w alpach wolałbym już być przygotowanym dlatego pytam o możliwości u nas. Kawałek zmuldzonej trasy pod koniec dnia to nie to potrzebny mi odcinek z muldami do ćwiczeń.Nie mam ambicji jazdy na muldach ale chciałbym je w możliwe poprawny sposób przejechać---bez stresu. :)

• 1

#4 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 576 postów

Napisano 03 wrzesień 2019 - 18:26

P S przeczytałem i obejrzałem wiele filmików ale wprowadzić to w praktyce to duża trudność.A szkoda odpuścić wspaniałą trase ze względu na kilkaset metrów muld. :narciarz:

• 1

#5 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8409 postów

Napisano 03 wrzesień 2019 - 20:46

Kawałek zmuldzonej trasy pod koniec dnia

to w zasadzie są tylko dołki między odsypami,

prawdziwe muldy to były 40 lat temu na Kasprowym- jak stałem na dnie muldy to buty kolegi stojącego na czubku były na wysokości mojej głowy.

tak chcesz ćwiczyć ja na filmiku ?

https://www.youtube....h?v=ul03vt1nEl0

• 2
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#6 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 576 postów

Napisano 05 wrzesień 2019 - 10:34

tak chcesz ćwiczyć ja na filmiku ?

tak jeżdżę a może nawet ''lepiej''- więcej upadków :D

• 1

#7 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3730 postów

Napisano 05 wrzesień 2019 - 19:10

Mam duże problemy z jazdą po muldach aby to zmienić trzeba by poćwiczyć taką jazdę. Problem gdzie w kraju znajdę

stok z muldami chodzi o coś podobnego do stoku na którym odbywają się zawody w tej dyscyplinie.

Technika jazdy po muldach to dobre opanowanie skrętu krótkiego. Potem dochodzi taktyka, czyli jak wziąć poszczególne pagórki. Czasem dolinkami a czasem wprost z amortyzacją i szybkim skrętem za garbem.

W Polsce muldy robią same w różnych miejscach. Na pewno Kasprowy wiosną, głównie od Goryczkowej. Ale w zasadzie wszędzie gdzie jeździłem pojawiały się w sprzyjających warunkach muldy. Myślę, tak jak piszę Jan, że można je sobie w pewnym wieku darować. Kręgosłup, kolana. :)

Niedługo skończę tłumaczenie szkolenia Morgana, instruktora francuskiego, o którym już pisałem. Jest tam odcinek o jeździe po garbach. Dla amatorów takich jak my. Będzie można kupić cały cykl z moim tłumaczeniem. Zachęcam bo warty swojej ceny. A nie zachęcam z powodu kasy, którą zarobię, bo tłumaczę za friko.

• 1

#8 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 408 postów
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 15 listopad 2021 - 04:35

Trzeba się podszkolić i tyle.Najważniejsze nie dać się ponieść.

JK ma rację technika, a my będziemy z Ciebie bardzo dumni.
Zacznij od wyboru toru jazdy na 3 muldy przed Tobą i zaplanuj zakręty.
( może za lepszym kolegą)
Najłatwiej na garbie, bo utracisz prędkość.
Niech kolega poczeka poniżej i nagra Twoje próby.
Mi bardzo pomógł taki komentarz:
O tym, że jak zjeżdżasz z garbu to zachowuj się tak jakbyś właśnie wstał z ubikacji i miał zapiąć zamek w dżinsach.
Możesz tak przetrawersować stok „połykając” garby....
  • 1

#9 mig

mig
  • Użytkownik
  • 706 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 15 listopad 2021 - 07:19

I nie ogladaj filmow z jazdy po muldach jako dyscypliny zawodow, jak rowniez w wykonaniu zawodowych narciarzy. To nie to. Zacznij od nauki smigu jako serii krotkich skretow.
  • 1

#10 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 298 postów

Napisano 15 listopad 2021 - 11:41

Trzeba się podszkolić i tyle.Najważniejsze nie dać się ponieść.

JK ma rację technika, a my będziemy z Ciebie bardzo dumni.
Zacznij od wyboru toru jazdy na 3 muldy przed Tobą i zaplanuj zakręty.
( może za lepszym kolegą)
Najłatwiej na garbie, bo utracisz prędkość.
Niech kolega poczeka poniżej i nagra Twoje próby.
Mi bardzo pomógł taki komentarz:
O tym, że jak zjeżdżasz z garbu to zachowuj się tak jakbyś właśnie wstał z ubikacji i miał zapiąć zamek w dżinsach.
Możesz tak przetrawersować stok „połykając” garby....

Zdecydowanie nie tak. Zdecydowanie nie na garbie. Skłon do rozporka wykonujemy w chwili wjazdu na garb, żeby go połknąć,  a nie zjazdu, ale staramy się nie wjeżdżać na garby bo robi się nieciekawie. Jedziemy rynnami.

Użytkownik Maciej S edytował ten post 15 listopad 2021 - 11:46

• 3

#11 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 408 postów

Napisano 15 listopad 2021 - 12:14

Ja to jestem leszcz i rynnami nie jeżdżę, bo zazwyczaj są za głębokie i działają na mnie jak silnik odrzutowy....
Ale czy my czasem nie mówimy o innym rozporku....?
Tzn być może masz racje przy tym skłonie do...
Ja mam na myśli ten ruch miednicą jak już suwak ciągniesz i dupsko podnosisz i biodra do przodu wypychasz...
Haha...
Może ja to wciąż robię inaczej niż reszta panów na tym forum....ale mi pomaga!!!

Użytkownik Joanna Sm edytował ten post 15 listopad 2021 - 12:30

• 0

#12 mig

mig
  • Użytkownik
  • 706 postów
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 15 listopad 2021 - 23:15

Najważniejsze nie dać się ponieść.Myślę ze gdy znacząco poprawię krótki skręt będzie dobrze.

Pominę dygresje typu kruchta/burdel, bo faktycznie najważniejsze to nie dać się ponieść.....  ;-)

A wracając do tematu....   elementy śmigu to podstawa w muldach + skręt stóp - ponoć teraz nazywa się to po angielskawemu hockey turn..

Na niezbyt stromym stoku można jechać dolinkami, (zakładam że krótki skręt z odbicia już znasz). Gdy pomimo ześlizgu na krawędziach prędkość narasta,  spróbuj wykorzystać krótkie wypłaszczenia pomiedzy garbami. zazwyczaj jest tam metr, półtora w miarę płaskiej powierzchni, w sam raz na tyle,  by dohamować stawiając narty bardziej w poprzek jazdy... 

Gdy stromizna narasta lepiej jechać ślizgając się (drapiąc) zewnętrze strony garbów, bo jazda dolinkami będzie nieskuteczna....  przy pewnej stromiźnie będzie to już jazda po schodach ..... takich metrowych i więcej...  Tu już bez kondycji cyborga nie warto zaczynać..... można się zsunąć, jesli koniecznie trzeba.

Myślę że znacznie łatwiej   pokazać niż w kilku słowach opisywać. 

W każdym razie gdy zobaczę coś podobnego do trasy na fotce, nie mogę powstrzymać się, by choć na kilka/naście  skrętów zboczyć pomiędzy garby. Bywa że i kilkaset metrów, ale tu już płacę tętnem 200 i kilkoma minutami uspokajania oddechu... 

Na fotce pierwszej  w dolnej części zdjęcia - muldy do jazdy dolinkami/muldami, stok powyżej "do  skrobania". Foto 2 - w takich miejscach można bezpiecznie zaczynać... 

Załączone pliki

• 4

#13 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4220 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 16 listopad 2021 - 08:10

Najważniejsze nie dać się ponieść.Myślę ze gdy znacząco poprawię krótki skręt będzie dobrze.

Pominę dygresje typu kruchta/burdel, bo faktycznie najważniejsze to nie dać się ponieść.....  ;-)

A wracając do tematu....   elementy śmigu to podstawa w muldach + skręt stóp - ponoć teraz nazywa się to po angielskawemu hockey turn..

Na niezbyt stromym stoku można jechać dolinkami, (zakładam że krótki skręt z odbicia już znasz). Gdy pomimo ześlizgu na krawędziach prędkość narasta,  spróbuj wykorzystać krótkie wypłaszczenia pomiedzy garbami. zazwyczaj jest tam metr, półtora w miarę płaskiej powierzchni, w sam raz na tyle,  by dohamować stawiając narty bardziej w poprzek jazdy... 

Gdy stromizna narasta lepiej jechać ślizgając się (drapiąc) zewnętrze strony garbów, bo jazda dolinkami będzie nieskuteczna....  przy pewnej stromiźnie będzie to już jazda po schodach ..... takich metrowych i więcej...  Tu już bez kondycji cyborga nie warto zaczynać..... można się zsunąć, jesli koniecznie trzeba.

Myślę że znacznie łatwiej   pokazać niż w kilku słowach opisywać. 

W każdym razie gdy zobaczę coś podobnego do trasy na fotce, nie mogę powstrzymać się, by choć na kilka/naście  skrętów zboczyć pomiędzy garby. Bywa że i kilkaset metrów, ale tu już płacę tętnem 200 i kilkoma minutami uspokajania oddechu... 

Na fotce pierwszej  w dolnej części zdjęcia - muldy do jazdy dolinkami/muldami, stok powyżej "do  skrobania". Foto 2 - w takich miejscach można bezpiecznie zaczynać... 

Cześć

Wszystko pięknie opisałeś a ja tylko dodam, będąc jak najdalej od idei narodowych, że mamy świetną polską nomenklaturę narciarską. Jest klarowna, zrozumiała, osadzona w naszej narciarskiej tradycji. Anglizmów i różnych innych tworów używają tylko durnie albo nieuki - chyba, że ktoś obraca się w innym kręgu językowym to zrozumiałe.

Pozdrowienia

Użytkownik Mitek edytował ten post 16 listopad 2021 - 08:10

• 1

#14 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 576 postów

Napisano 16 listopad 2021 - 11:43

jazdą po muldach

Mont Fort

gallery_10_336_361579.jpg

albo Mur Szwajcarski

o7lya2ai.jpg

Nie pałam miłością do muld chcę tylko je w miarę spokojnie przejechać a nie szukać objazdów.

• 0

#15 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3730 postów

Napisano 16 listopad 2021 - 20:45

będąc jak najdalej od idei narodowych, że mamy świetną polską nomenklaturę narciarską.

Naśladując Ciebie, napiszę złośliwie, że szczególnie logiczny jest sam temat: "Jazda po muldach". Anglosasi i frankofoni jeżdżą po garbach. I to jest logiczne.

• 0

#16 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2023 postów
  • Narty:Dynastar
  • Imię :Jacek
  • Ulubiony stok:Grands Montets

Napisano 16 listopad 2021 - 22:17

Anglosasi i frankofoni jeżdżą po garbach. I to jest logiczne.

Moj syn natomiast jezdzil po mongolach (mongols) :D

• 0

George Merck: 'You don't sell the drug, you sell the disease'.

#17 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 408 postów

Napisano 17 listopad 2021 - 00:43

Anglosasi i frankofoni jeżdżą po garbach. I to jest logiczne.

Moj syn natomiast jezdzil po mongolach (mongols) :D
Tak
Mogulsach, i bampach....(bumps).... zdecydowanie chodzi p garby :)
  • 1

#18 Psmok

Psmok
  • Użytkownik
  • 18 postów

Napisano 17 listopad 2021 - 06:48

Każda rada zawiera dużo informacji i ma zastosowanie w muldach . Pisze muldy bo z taka nazwę pamietam będąc dzieckiem jeżdżącym po Polskich stokach. Tak jak napisał Mig, w jeździe po muldach pomaga krótki skręt , nasz śmig . Jak go masz dobrze opanowanego to dodając technikę jazdy po muldach , bardzo szybko je opanujesz i nie będzie walki o życie czy powykręcane stawy.
Co jest bardzo ważne w jeździe po muldach to relacja COM i BOS. Center of mass musi zawsze być aktywny a stopy dawać ci balans oparcie.
Na początek radził bym robić dużo trawersów wzdłuż stoku aby się przyzwyczaić do muld. Zawsze staraj się patrzeć na 3 do 5 muldę przed tobą aby robić plan jak na nią najechać. Jak wiemy są one rożnej wielkości wiec każdy najazd jest inny. Na początku radził bym robić skręt na czubie muldy, gdyż jest on najłatwiejszy. Na co musisz zwrócić uwagę to jak będziesz najeżdżal na muldę to ona poprzez tarcie o śnieg i podjazd pod górę, zwolni ruch twoich stóp, ale COM raptownie przesunie się do przodu. Albo podejdziesz pod muldę a COM zostanie popchnięty do tylu, a stopy(BOS ) będzie przed tobą . Aby temu zapobiec postaraj się porzed samym podjazdem pod muldę otworzyć twój staw skokowy w obydwu stopach ( jak byś chciał docisnąć gaz w samochodzie do dechy ) i tym samym momencie podnieć COM do góry . To narazie na początek powinno wystarczyć .
Jest to ciężko sobie wyobrazić wiec załączam krótki mój przejazd gdzie to jest widoczne .
Powodzenia i miłej zabawy

Załączone pliki

• 4

#19 J@n

J@n
  • Administrator
  • 8409 postów

Napisano 17 listopad 2021 - 08:21

a kijek wbijamy gdzie popadnie czy w czubek garbu (polskiej muldy)

Jak byłem mały to zawsze się dziwiłem że mój wujek zwykł mówić "w muldach" a nie "na muldach".

• 0
Dołączona grafika

#20 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 4220 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 17 listopad 2021 - 09:42

a kijek wbijamy gdzie popadnie czy w czubek garbu (polskiej muldy)

....

Cześć

Zastanów się nad sensem tego pytania.

Przecież Mig i Piotr tak ładnie wszystko wyjaśnili i do tego jest film z modelową jazdą.

Pozdrowienia

Użytkownik Mitek edytował ten post 17 listopad 2021 - 09:43

• 0