Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak wybrać narty - video francuskie


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 marzec 2018 - 11:59

Coś mnie wzięło na tłumaczenia francuskich video. Sam się pytam dlaczego. Pewnie z dwóch powodów. Jako półemeryt (takim to dobrze smile.png) mam więcej czasu. A po drugie, dzięki Veteranowi, wpadłem na cały cykl video zrobionych przez bardzo kompetentnych fachowców, których koncepcje bardzo mi odpowiadają, czyli są zgodne z moimi poglądami. Tak już w życiu bywa, że lubimy potwierdzać przez innych własne sądy i przemyślenie. Jeśli trafimy na takie, bardzo nas to cieszy. smile.png

 

Z przyjemnością więc przedstawiam 15 min pogawędki niejakiego Jeremy na temat "Jak wybrać narty". W zasadzie powinno być "Jakie wybrać narty", bo więcej mówi o tym "jakie" niż "jak", ale wolałem zachować tytuł oryginalny. Jeremy jest młodym instruktorem francuskim, byłym zawodnikiem i trenerem, który prowadzi własną szkółkę doszkalającą amatorów narciarstwa alpejskiego, Ski Coach. Prowadzi m.in. w różnych stacjach alpejskich (głównie Isola 2000 i Val d'Isere) krótkie 3-4 dniowe kursy dla wąskiej grupy osób, typu max. 4 osoby. Raczej dla co najmniej średnio i dobrze zaawansowanych, ale może trafiają się też i początkujący. Jeremy umie jeździć na nartach i zna się na narciarstwie. smile.png

 

Jeremy proponuje, w zależności od naszych preferencji, wybór nart na trasy i poza trasę. Na trasy sprowadza się to do 160 - 170 cm nart typu slalomki (nie dłuższe, jakże zgadza się to z moimi poglądami smile.png), poza trasy wybór jest bardziej zniuansowany. Nie mówi prawie  nic o wyborze dla kobiet i nie wchodzi w niuanse techniczne typu rocker.

 

Znów nie jestem pewien swojego tłumaczenia, ale w końcu nie jestem zawodowym tłumaczem, ani nawet zawodowym narciarzem. smile.png

 

Oto link, na razie na moim YT: https://youtu.be/xfF1zQkuYZQ


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 28 marzec 2018 - 12:00

  • 5

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 29 marzec 2018 - 20:39


Znów nie jestem pewien swojego tłumaczenia, ale w końcu nie jestem zawodowym tłumaczem, ani nawet zawodowym narciarzem.
Dzięki Andrzeju - nie mogę zweryfikować ale mam wrażenie że on dużo więcej gada niż Ty tłumaczysz ale podobno tak Francuzi mają,

podglądnąłem jakie narty ma nasz instruktor: slalomka 165cm

gallery_10_389_136016.jpg


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 marzec 2018 - 21:58


Dzięki Andrzeju - nie mogę zweryfikować ale mam wrażenie że on dużo więcej gada niż Ty tłumaczysz ale podobno tak Francuzi mają,

 

:) Trochę tak, ale starałem się tłumaczyć w miarę wiernie. Fajnie gada, podobnie jak Morgan. Takie swobodne gawędzenie. Ale tłumacząc to i owo z francuskich video, a znając nieźle ich język, uświadamiam sobie jak trudno jest przetłumaczyć niektóre zwroty. Choćby takie przerywniki jak "en faite". Niby to jest "w rzeczywistości", ale nie do końca. Albo takie proste jak "skier", czyli jechać na nartach. Oni mają jedno słowo, my musimy użyć dwóch i to nie zawsze się da. A prosiłoby się słowo "nartować". :) Nie mówiąc o kolokwializmach. Np. "vachement" to nasze "cholernie", choć bez tego cienia przekleństwa. Tłumaczę jako "bardzo", ale to nie to. Nie mówiąc o słowach, których nie znajdziesz w słownikach. Np. "kiff", pochodzi z arabskiego czy tureckiego. Po polsku to coś w rodzaju "odlot" w bardzo pozytywnym znaczeniu. Bawię się tymi tłumaczeniami, bo mam więcej czasu. Lepsze to niż oglądanie TV. :)


  • 1

#4 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 30 marzec 2018 - 03:30

 


Dzięki Andrzeju - nie mogę zweryfikować ale mam wrażenie że on dużo więcej gada niż Ty tłumaczysz ale podobno tak Francuzi mają,

 

:) Trochę tak, ale starałem się tłumaczyć w miarę wiernie. Fajnie gada, podobnie jak Morgan. Takie swobodne gawędzenie. Ale tłumacząc to i owo z francuskich video, a znając nieźle ich język, uświadamiam sobie jak trudno jest przetłumaczyć niektóre zwroty. Choćby takie przerywniki jak "en faite". Niby to jest "w rzeczywistości", ale nie do końca. Albo takie proste jak "skier", czyli jechać na nartach. Oni mają jedno słowo, my musimy użyć dwóch i to nie zawsze się da. A prosiłoby się słowo "nartować". :) Nie mówiąc o kolokwializmach. Np. "vachement" to nasze "cholernie", choć bez tego cienia przekleństwa. Tłumaczę jako "bardzo", ale to nie to. Nie mówiąc o słowach, których nie znajdziesz w słownikach. Np. "kiff", pochodzi z arabskiego czy tureckiego. Po polsku to coś w rodzaju "odlot" w bardzo pozytywnym znaczeniu. Bawię się tymi tłumaczeniami, bo mam więcej czasu. Lepsze to niż oglądanie TV. :)

 

Nie widze Twoich napisow………..


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#5 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 marzec 2018 - 09:27

Super praca, dziękujemy @o_andrzej


  • 1

#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 marzec 2018 - 11:59


Nie widze Twoich napisow………..

 

Klikasz w ustawienia (setting?), wybierasz tłumaczenia (translation?) a dalej polski (polish)


  • 1

#7 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 kwiecień 2018 - 21:48

Wrzucam video Jeremy'ego z opisem kolekcji jego własnych nart. Bardzo sympatycznie prezentuje. Przypominam, że zna się na rzeczy. Od kilku lat prowadzi staże doszkalające dla narciarzy w różnych stacjach alpejskich. Trochę był zawodnikiem, jest na pewno instruktorem francuskim, choć nie do końca zgadza się z koncepcjami związku, ichniejszego SITN.

 

Przedstawia cztery slalomki, w tym jedną zawodniczą i jedną damską (ta należy do jego dziewczyny), "hybrydę" salomon XLAB 175, długość 175 cm, mały promień 15 m, freeturowca salomon MTN 95 i prawdziwą gigantkę, też Salomona. Podsumowując. Najbardziej uniwersalna na trasy jest pochodna slalomki. Jeśli kogoś bierze na sensacje gigantowe poleca ów salomon XLAB 175. Odradza wyczynowe slalomki, a zwłaszcza wyczynowe gigantki. Przynajmniej do celów do jakich je skonstruowano, czyli do jazdy carvingowej.

 

https://youtu.be/CnDNmawPFP0


  • 2

#8 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 03 kwiecień 2018 - 22:31

fajnie - tylko jak klikam salomon to otwiera mi się ciągle ta sama narta na jakiejś komercyjnej stronie


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#9 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 04 kwiecień 2018 - 02:30

 

Wrzucam video Jeremy'ego z opisem kolekcji jego własnych nart. Bardzo sympatycznie prezentuje. Przypominam, że zna się na rzeczy. Od kilku lat prowadzi staże doszkalające dla narciarzy w różnych stacjach alpejskich. Trochę był zawodnikiem, jest na pewno instruktorem francuskim, choć nie do końca zgadza się z koncepcjami związku, ichniejszego SITN.

 

Przedstawia cztery slalomki, w tym jedną zawodniczą i jedną damską (ta należy do jego dziewczyny), "hybrydę" salomon XLAB 175, długość 175 cm, mały promień 15 m, freeturowca salomon MTN 95 i prawdziwą gigantkę, też Salomona. Podsumowując. Najbardziej uniwersalna na trasy jest pochodna slalomki. Jeśli kogoś bierze na sensacje gigantowe poleca ów salomon XLAB 175. Odradza wyczynowe slalomki, a zwłaszcza wyczynowe gigantki. Przynajmniej do celów do jakich je skonstruowano, czyli do jazdy carvingowej.

 

https://youtu.be/CnDNmawPFP0

 

tak samo, jak dobry  narciarz powinien umiec zjechac slalo, GS trase oraz poza(off piste) tak samo powinien umiec jezdzic na roznych nartach w tym FIS GS-ach .

czy znalazles moze cos francuskiego , skierowanego  do nieco bardziej zaawansowanych narciarzy?


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#10 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 04 kwiecień 2018 - 18:55

Kuba ja mam :) Sa amerykanskie napisy :)

 

 

 

Pozdrawiam

Michal


  • 0

#11 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 kwiecień 2018 - 21:44

 

Przedstawia cztery slalomki, w tym jedną zawodniczą i jedną damską (ta należy do jego dziewczyny), "hybrydę" salomon XLAB 175, długość 175 cm, mały promień 15 m, freeturowca salomon MTN 95 i prawdziwą gigantkę, też Salomona. Podsumowując. Najbardziej uniwersalna na trasy jest pochodna slalomki. Jeśli kogoś bierze na sensacje gigantowe poleca ów salomon XLAB 175. Odradza wyczynowe slalomki, a zwłaszcza wyczynowe gigantki. Przynajmniej do celów do jakich je skonstruowano, czyli do jazdy carvingowej.

 

https://youtu.be/CnDNmawPFP0

 

 

 

Mi się Jeremy podoba, fajnie mówi i można to komuś znajomemu podesłać, jak się spyta co wybrać.

 

Jednak szajbnięci ludzie maja sporo dobrych desek w domu. Widać że każdą parę ma dość starannie dobraną, to jest fajne.

 

Komentarz. Salom XLAB 175 z tego co wiem to jest to linia race, a tego nie mówi.

Ten model występuje w katalogu raceowym (komórki).

Więc narty raczej sztywniejsze. Ale jak mu się dobrze jeździ, to dobrze.

 

Salomon MTN 95 - narta stosunkowo lekka (1400g). Jakby tam dał wiązania pinowe, to spokojnie 1000m vertical można na tym zrobić. Ale wrzucił na nie jakiś skrzynkowy chłam i sprofanował te cudowne deski  biggrin.png  Na Salomon MTN 88 Bargiel jeździł na K2.


  • 0

#12 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 05 kwiecień 2018 - 01:18

Kuba ja mam :) Sa amerykanskie napisy :)

 

 

 

Pozdrawiam

Michal

niezla extrema………………….


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#13 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 05 kwiecień 2018 - 21:36


niezla extrema……………

tu masz extremalny zjazd na slalomkach

:) 


  • 3
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 05 kwiecień 2018 - 22:21

Super zawodniczka. :) Lada moment dziadek nie nadąży. :)


  • 0

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 06 kwiecień 2018 - 08:27

 


niezla extrema……………

tu masz extremalny zjazd na slalomkach

:)

 

Cześć

Zwróć uwagę na asymetrię - w lewo idzie jej znacznie grzej niż w prawo ( jeżeli tak nie było lekko po trawersie na przykład). Zwróć uwagę na naturalną i automatycznie przyjmowaną pozycję na trawersie do lewego skrętu - super, i do prawego skrętu - ręka wewnętrzna cofnięta ciało zrotowane głowa nienaturalnie obrócona bo chce kontrolować stok ale pozycja zła. Staraj się tak wybierać trasę aby musiała ciągnąć lewy skręt w prawy aby służył tylko do zmiany "halsu". Mam wrażenie, że popędzając ją powodujesz, że rwie skręty - stara się bardzo szybko przejść linie spadku stoku a przecież to nie był śmig, podkreślaj konieczność jazdy po łuku w skręcie.

Pokaż jej na czym polega pozycja zjazdowa żeby sobie nie robiła obciachu antenami.

Dziewczyna wie jak jeździć i jak ma jechać w sensie automatyzmu doboru techniki, robi to już intuicyjnie co świadczy o objeżdżeniu i doświadczeniu.  Daj jej kierować samej swoją jazdą jak jedzie pierwsza - wtedy Ona jest szefem. Jak Ty jedziesz przed nią to Ona krzyczy co masz robić?

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 06 kwiecień 2018 - 08:33

  • 2

#16 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 06 kwiecień 2018 - 09:50

Jan, zgadzam się z Mitkiem. Troszkę za bardzo ja naciskasz. Może na tym filmie tego tak nie widać, ale na innych tak.
Ja już dawno dałem na luz i to wiele zmieniło na plus. Może nie tyle w jeździe ile rozluźniło gościa i się nie stresuje.
Teraz się tylko stresuje na zawodach i mu ewidentnie nie idzie. Ostatnio powiedział mi, że jak stoi u góry to tak bardzo chcę dobrze pojechać żebym był zadowolony, że nie daje rady.
A mi wcale nie zależy by był szybki. Chciałbym tylko, żeby się cieszył i miał przyjemność.

Poza tym zajebiście se ciągle jeździcie :)

Już był na slalomach, ale co tam jeszcze raz. Też się chwale :) Może Kuba pozazdrości ilości śniegu ;)



Pozdrawiam
Michal
  • 1

#17 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 06 kwiecień 2018 - 16:28

JASNE ZE TAK BO JA JUZ WYCZERPALEM limit

 

VEEEERY Coooool


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#18 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 kwiecień 2018 - 08:36

Dorzucam jeszcze w ramach tego wątku dwie "przetłumaczone" prezentacje ulubionych nart Jeremy'ego. Obie dotyczą nart na trasy. Pierwsza, Salomon XLAB 175 przedstawia nartę stosunkowo długą, 175 cm, ale o zadziwiająco małym promieniu skrętu, 15 m. Druga dotyczy podstawowej narty Jeremy'ego, na której spędza większość "narciarskiego" czasu dotyczy Volkl Racetiger SL 165 cm z promieniem 13 m.

 

Jeremy jest instruktorem francuskim, dużo uczy innych, bardzo lubi carving.

 

Salomon: https://youtu.be/x7_SY-93J-4

 

 Volkl: https://youtu.be/a9G9158JX3k


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 10 kwiecień 2018 - 08:37

  • 2




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych