Skocz do zawartości


Zdjęcie

But narciarski


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 02 marzec 2018 - 12:52

Cześć

Zacznijmy od tego jakie funkcje spełnia but narciarski:

- łącznik pomiędzy narciarzem a nartami – to funkcja podstawowa.

- ochrona – to funkcja, która pojawiła się w momencie wprowadzenia na szeroką skale butów skorupowych. Pamiętajmy jednak, że buty skorupowe nie zostały stworzone w celu ochrony a w celu lepszego przekazu sił pomiędzy narciarzem a nartą.

- wygoda – to właściwie nie funkcja w wymóg który pojawił się w momencie upowszechnienia się buta skorupowego wśród narciarzy amatorów.

 

Tak więc pierwotnie podstawową funkcją buta narciarskiego nie jest „wygoda” ale odpowiednie przekazanie sił wywieranych przez narciarza na narty w celu jak najpewniejszej i najbezpieczniejszej jazdy.

Jak widać ta funkcja dla bardzo wielu osób jest nieważna lub zgoła nieznana.

Podstawowym elementem na który zwraca się uwagę stała się wygoda.

Niestety dobra kontrola nad narta i super wygoda są elementami, które bardzo ciężko razem połączyć. Konieczny jest więc kompromis pomiędzy tymi dwiema funkcjami.

Stopień tego kompromisu może być różny i stąd mamy buty o różnej twardości i różnym stopniu wygody. Jak widać z historii rozwoju buta jest pewne ograniczenie w dążeniu do wygody po przekroczeniu, którego but jest do jazdy na nartach po prostu nieprzydatny. Mówi o tym chociażby porażka koncepcji butów typu Soft Rossignola. W druga stronę również mamy do czynienia z ograniczeniami wynikającymi z niedoskonałości techniki narciarskiej, ograniczonej wytrzymałości czy tez barier technologicznych.

 

Tak więc wygoda to nie jedyny wyznacznik dobieranego przez nas buta. But powinien być wygodny ale jednocześnie zapewniać możliwie jak najlepsze przekazanie sił, przez nas wywieranych, na narty.

I tu pojawia się twardość buta a właściwie twardość skorupy bo o nią głównie chodzi. Flex jest próbą określenia niezależnego twardości buta. Index pojawił się na butach ponad 10 lat temu. Jak na razie nie ma czegoś takiego jak flex zunifikowany. Samo określenie flexu jest tylko sugestią, że mamy do czynienia z butem twardszym lub miękkim a doboru należy dokonywać na podstawie własnych odczuć.

Nie należy więc kupować buta dlatego że ma jakiś tam flex. Flex jest jednak cenną wskazówką upraszczającą wybór.

Z powyższego wynika, że dobór buta powinien być robiony na zasadzie: maksymalnie twardy ale wygodny. To oczywiście uproszczenie ale stosując ta zasadę zaoszczędzimy wydatków na zmianę butów.

Buty o małej twardości są przeznaczone dla osób, które dopiero zaczynają przygodę a z nartami. Nie wiedzą jak ma czuć się stopa w bucie narciarskim. Nie znają odczuć. Zazwyczaj pierwszy buta starcza na dwa sezony. Wtedy większość osób przekonuje się że wybrała but za duży! – wcale nie za miękki bo tego w bucie źle dobranym ocenić się nie da.

Kupują więc but trochę twardszy - żeby był postęp – i lepiej dopasowany. Myślę, że gdzieś max połowa dobiera ten drugi but dobrze. Robimy postępy a więc do szybszej jazdy potrzebna jest nam lepsza kontrola. But miękki charakteryzuje się:

- stosunkowo miękką skorupą

- stosunkowo dużą ilością wyściółki w botku, która na dodatek jest bardziej miękka i podatna na odkształcenia niż ta w butach twardszych.

Zakładam że robimy postępy a więc jeździmy pewniej szybciej i potrzebujemy lepszej kontroli nad nartami. Sporo osób nie zdaje sobie z tego w ogóle sprawy. Jest im wygodnie przyzwyczaili się i nie mają potrzeby zmian. Po prostu nie wiedzą o tym, że jeżdżą lepiej lub, że sprzęta zaczyna ich ograniczać i może być lepiej.

Nawet jeżeli postępów nie robimy to gdy sprzęt jest niższej klasy, buty miękkie narty o słabej konstrukcji to po pewnym czasie zaczyna on nas ograniczać.

Po sezonie dwóch miękki but jest już zazwyczaj luźny (wypracowany botek wewn. ) co zmusza nas do mocniejszego zapinania bo chcemy uzyskać lepsze trzymanie.

Mocniejsze zapinanie nic nie daje bo skorupa jest miękka więc nie zniwelujemy w ten sposób uczucia zbytniego luzu w stawie skokowym. Na to wszystko nakładają się punktowe uciski spowodowane mocniejszym dopięciem  w miejscach wypracowania botka oraz nadmierne ściśnięcie stopy.

Te elementy zmuszają nas do kolejnej wymiany butów co pociąga za sobą dodatkowe koszty, których można uniknąć lepiej dobierając pierwszy but tak pod względem rozmiaru i kształtu (podstawa) oraz twardości, a więc oszczędność (zysk nr1).

Kupując od razu buty o większej twardości a dokładniej mówiąc o twardości lepiej dostosowanej do naszej jazdy i warunków  fiz. a więc mieć od razu lepszą kontrolę nad nartami (zysk nr2)

Do tego dochodzi element bezpieczeństwa:

W bucie za miękkim – nawet nowym i dobrze dobranym – częściej może dojść do przeprostu kolana w wyniku odsprężynowania buta – zwłaszcza na nierównym stoku. (zysk nr3)

I ekonomiki jazdy: W bucie twardszym i sztywniejszym znacznie więcej sił potrzebnych do prawidłowego balansu możemy przerzucić na but odciążając w ten sposób mięśnie nóg – głównie łydka i mięśnie odpowiedzialne za trzymanie nogi w stawie skokowym.

Pozdrowienia


  • 6

#2 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 marzec 2018 - 14:40

Wszystko to co napisałeś Mitku jest mądre i prawdziwe. Ale w praktyce świeżak, obojętnie czy początkujący, czy tak jak Ania, dobrze jeżdżący, ale wracający do narciarstwa po latach niewiele z tego skorzysta. Mimo wwszystko najlepsze co taki ktoś może zrobię to zawierzyć sprzedawcy. A najlepiej kilku sprzedawcom w kilku sklepach. Przynajmniej w odniesieniu do butów, bo z nartami jest trochę inaczej.


  • 2

#3 ciechowy

ciechowy
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 02 marzec 2018 - 23:30

 


W sumie nie śpieszy mi się z zakupami,może trafię na jakieś przeceny fajne.

poczytaj w wolnej chwili:

http://www.kochamnar.../forum/30-buty/

 

 

Cześć Aniu

w kategorii wskazanej przez Jana jest post opisujący moje skromne doświadczenia z zakupu butów dla córki i dla mnie - może będzie dla Ciebie przydatny.

 

http://www.kochamnar...buty-dla-corki/

 

Oba zakupy okazały się bardzo trafne.

 

Dodatkowo za radą Andrzeja (Andrzeju - dziękuję) odbarczyłem mój prawy but w jednym punkcie i to była bardzo dobra decyzja. Teraz w swoich butach czuję się jak w wygodnych bamboszach nie tracąc nic z zalet jakie dają twarde buty (flex 130 moich butów niektórych po prostu przeraża).

 

Empirycznie udowodniłem również prawdziwość stwierdzenia opisanego przez Mitka:

 

 

 


W bucie twardszym i sztywniejszym znacznie więcej sił potrzebnych do prawidłowego balansu możemy przerzucić na but odciążając w ten sposób mięśnie nóg – głównie łydka i mięśnie odpowiedzialne za trzymanie nogi w stawie skokowym.

 

Poprzednio jeździłem w Langach flex 60 (moje pierwsze własne buty). Przez pierwsze 2-3 dni, bół łydek i mięśni ud wieczorem po jeździe i następnego dnia rano, był bardzo dokuczliwy. Jako winowajcę wskazywałem swoją przeciętną kondycję fizyczną, brak regularnie uprawianego sportu itp.  :huh:  

Gdy przesiadłem się na te Heady 130, ból mieśni po prostu zniknął.

 

Pozdrawiam
Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 02 marzec 2018 - 23:32

  • 1

#4 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 03 marzec 2018 - 04:57

wszytsko to ladnie wyglada , a w praktyce:

trudno znalezc sklep z dobrym DORADCA a nie SPRZEDAWCA.

po drugie - najistorniejszym elementem wyjsciowym doboru buta nie jest flex, tylko tzw last - czyli szerokosc .Kupujac dobieramy ( wkolejnosci)  last, flex, rozmiar

po trzecie - w przeciwienstwie do nart (gdzie kobiece nie ustepuja wiele "meskim") - buty damskie zwykle sa kapciowate....I dla dobrze jezdzacej kobiety - niewystarczajace...


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#5 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 03 marzec 2018 - 09:29


buty damskie zwykle sa kapciowate

 

buty damskie są niższe niż męskie, dla mnie się nie nadają


  • 1

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 04 marzec 2018 - 21:23


a w praktyce:
w praktyce to stwierdzam że wraz z wiekiem  stopy koślawieją i rosną wymagania wobec buta.
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 Andrzej4

Andrzej4
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Mielec
  • Narty:Volkl RTM 78
  • Imię :Andrzej
  • Ulubiony stok:Master Ski Tylicz

Napisano 18 październik 2022 - 13:33

 

Andrzej4, dnia 17 Wrze 2022 - 21:26, napisał:


mężczyzna 43 lata, 182cm, 90 kg, poziom 3-4 jazdy na nartach, użytkuję Volkl RTM 78 170 cm, promień 16m - czy to są dobre narty dla mnie? Czy one pozwolą mi się rozwijać? Jeżdżę w Polsce - Krynica, Tylicz.
Jeszcze raz skopiowałem Twoje parametry.

Moim zdaniem jak dasz naostrzyć te RTM na 88 z podniesieniem 0,5 to nauka jazdy na krawędzi też powinna się udać.


Ja ostrze swoje V-Werks Code coś w ten deseń i da się na tych nartach jeździć wszystko.
Moje mają promień bodajże 20 metrów i można je pięknie prowadzić po krawędziach.

Przy kupnie nart przed laty miałem dylemat: RTMy czy Code... Padło na Code w wersji VW i nigdy nie żałowałem. Myślę, że wyboru RTMów też bym nie żałował.
Podsumowując, uważam, że masz dobre narty.

 

Dziękuje za komentarz. w takim razie nie pozostaje nic innego jak jeździć i ćwiczyć. Pozostaje tylko kwestia właściwych butów ale to chyba na innym forum powinienem poruszyć temat


  • 1

#8 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 18 październik 2022 - 14:24


Pozostaje tylko kwestia właściwych butów ale to chyba na innym forum powinienem poruszyć temat

pewnie dostaniesz te same odpowiedzi od tych samych użytkowników

 

https://www.kochamna...but-narciarski/


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#9 nomo

nomo
  • Użytkownik
  • 303 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:K2
  • Imię :Zbyszek
  • Ulubiony stok:Zieleniec

Napisano 18 październik 2022 - 16:21


Dziękuje za komentarz. w takim razie nie pozostaje nic innego jak jeździć i ćwiczyć. Pozostaje tylko kwestia właściwych butów ale to chyba na innym forum powinienem poruszyć temat

Współczuję. Trzy lata temu jak kupowałem nowe  to przymierzałem chyba wszystkie w moim rozmiarze. Zawsze coś nie pasowało. Ale da się w końcu trafić  :)


  • 1

#10 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 październik 2022 - 16:43

 

 

Andrzej4, dnia 17 Wrze 2022 - 21:26, napisał:


mężczyzna 43 lata, 182cm, 90 kg, poziom 3-4 jazdy na nartach, użytkuję Volkl RTM 78 170 cm, promień 16m - czy to są dobre narty dla mnie? Czy one pozwolą mi się rozwijać? Jeżdżę w Polsce - Krynica, Tylicz.
Jeszcze raz skopiowałem Twoje parametry.

Moim zdaniem jak dasz naostrzyć te RTM na 88 z podniesieniem 0,5 to nauka jazdy na krawędzi też powinna się udać.


Ja ostrze swoje V-Werks Code coś w ten deseń i da się na tych nartach jeździć wszystko.
Moje mają promień bodajże 20 metrów i można je pięknie prowadzić po krawędziach.

Przy kupnie nart przed laty miałem dylemat: RTMy czy Code... Padło na Code w wersji VW i nigdy nie żałowałem. Myślę, że wyboru RTMów też bym nie żałował.
Podsumowując, uważam, że masz dobre narty.

 

Dziękuje za komentarz. w takim razie nie pozostaje nic innego jak jeździć i ćwiczyć. Pozostaje tylko kwestia właściwych butów ale to chyba na innym forum powinienem poruszyć temat

 

Cześć

Buty. Miarka i tylko miarka i na jej podstawie dobór rozmiaru. Rzadko się zdarza aby but siedział od razu, każdy musi się ułożyć do stopy i to trwa ale to czy but jest OK czy nie i co z nim trzeba zrobić można stwierdzić niestety dopiero na stoku w czasie jazdy.

Acha - podstawą doboru buta jej poprawne stanie na nartach - inaczej to walka z wiatrakami.

Pozdrowienia


  • 1

#11 Andrzej4

Andrzej4
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Mielec
  • Narty:Volkl RTM 78
  • Imię :Andrzej
  • Ulubiony stok:Master Ski Tylicz

Napisano 18 październik 2022 - 18:13

Acha - podstawą doboru buta jej poprawne stanie na nartach - inaczej to walka z wiatrakami.

Możesz rozwinąć ten wątek?
  • 1

#12 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 18 październik 2022 - 19:50


inaczej to walka z wiatrakami.

 

i jeszcze raz - buta po 30stce kupujemy w specjalistycznym sklepie a nie w internecie


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#13 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 październik 2022 - 20:04

Acha - podstawą doboru buta jej poprawne stanie na nartach - inaczej to walka z wiatrakami.

Możesz rozwinąć ten wątek?

Czy przeczytałeś pierwszy post w tym temacie?

Czy czegoś nie rozumiesz?


  • 1

#14 Andrzej4

Andrzej4
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Mielec
  • Narty:Volkl RTM 78
  • Imię :Andrzej
  • Ulubiony stok:Master Ski Tylicz

Napisano 18 październik 2022 - 20:25

Chodzi o to że mierząc buty należy przyjmować pozycję taka jak podczas jazdy na nartach -tak? To wydaje się być oczywiste
  • 1

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 18 październik 2022 - 20:40

Chodzi o to że mierząc buty należy przyjmować pozycję taka jak podczas jazdy na nartach -tak? To wydaje się być oczywiste

Cześć

A wiesz jak wygląda prawidłowa pozycja?

Np, Jak chodzisz w butach narciarskich, czy odpinasz klamry lub używasz systemu walk?

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 18 październik 2022 - 20:41

  • 1

#16 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 październik 2022 - 02:12

 

Chodzi o to że mierząc buty należy przyjmować pozycję taka jak podczas jazdy na nartach -tak? To wydaje się być oczywiste

Cześć

A wiesz jak wygląda prawidłowa pozycja?

Np, Jak chodzisz w butach narciarskich, czy odpinasz klamry lub używasz systemu walk?

Pozdro

 

walk poza butami AT to do dupy - zaprzecza idei dopasowania

osobiscie moge kupowac buty przez internet bez problemu - znam na wylot  produkcje Tecnica i Dalbello  i wiem, ze wszystkie modele tych firm  odpowiedniej dlugosci i Last beda mi pasowac - no , ale jestem szczesciarzem


  • 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#17 Andrzej4

Andrzej4
  • Użytkownik
  • 26 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Mielec
  • Narty:Volkl RTM 78
  • Imię :Andrzej
  • Ulubiony stok:Master Ski Tylicz

Napisano 19 październik 2022 - 06:46


walk poza butami AT to do dupy - zaprzecza idei dopasowania

osobiscie moge kupowac buty przez internet bez problemu - znam na wylot  produkcje Tecnica i Dalbello  i wiem, ze wszystkie modele tych firm  odpowiedniej dlugosci i Last beda mi pasowac - no , ale jestem szczesciarzem

 

Cześć,

Czy możesz coś poradzić w kwestii określenia parametru LAST? Jak to zmierzyć (stopę) w warunkach domowych? Słyszałem, że chodzi o wymiar stopy w najszerszym jej miejscu ale np. LAST=102mm nie odpowiada szerokości stopy 102mm. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Pozdrawiam


  • 0

#18 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 październik 2022 - 08:25

 


walk poza butami AT to do dupy - zaprzecza idei dopasowania

osobiscie moge kupowac buty przez internet bez problemu - znam na wylot  produkcje Tecnica i Dalbello  i wiem, ze wszystkie modele tych firm  odpowiedniej dlugosci i Last beda mi pasowac - no , ale jestem szczesciarzem

 

Cześć,

Czy możesz coś poradzić w kwestii określenia parametru LAST? Jak to zmierzyć (stopę) w warunkach domowych? Słyszałem, że chodzi o wymiar stopy w najszerszym jej miejscu ale np. LAST=102mm nie odpowiada szerokości stopy 102mm. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Pozdrawiam

 

Cześć

Nie mierzymy w domu tylko w sklepie na odpowiedniej miarce i tylko tak. LAST to nie jest szerokość stopy w mm tylko parametr buta więc nie ma co tych rzeczy porównywać.

Pozdro


  • 0

#19 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 październik 2022 - 09:00


Czy możesz coś poradzić w kwestii określenia parametru LAST? Jak to zmierzyć (stopę) w warunkach domowych? Słyszałem, że chodzi o wymiar stopy w najszerszym jej miejscu ale np. LAST=102mm nie odpowiada szerokości stopy 102mm.

 

Zmierzyć samemu szerokość (i długość) stopy jest łatwo. Stajesz na podłodze, robisz dokładny obrys stopy i mierzysz w najszerszym miejscu. Ale faktycznie najlepiej zrobic to w sklepie na ich przyrządzie. Poszukaj sensownego sklepu, gdzie znają sie narzeczy. W Krakowie poleciłbym co najmniej dwa miejsca. Dobry sprzedawca nie tylko zmierzy i doradzi wymiary buta, ale i jego model.


  • 0

#20 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 październik 2022 - 23:52

 


walk poza butami AT to do dupy - zaprzecza idei dopasowania

osobiscie moge kupowac buty przez internet bez problemu - znam na wylot  produkcje Tecnica i Dalbello  i wiem, ze wszystkie modele tych firm  odpowiedniej dlugosci i Last beda mi pasowac - no , ale jestem szczesciarzem

 

Cześć,

Czy możesz coś poradzić w kwestii określenia parametru LAST? Jak to zmierzyć (stopę) w warunkach domowych? Słyszałem, że chodzi o wymiar stopy w najszerszym jej miejscu ale np. LAST=102mm nie odpowiada szerokości stopy 102mm. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

Pozdrawiam

 

LAST stopy i LAST buta nie musi oznaczac tej samej wartosci.

 

Najblizej do LAST buta jest szerokosc stopy , mierzona w pozycji SIEDZACEJ !!!!

 

w momencie, kiedy stoisz, od razu stopa staje sie szersza, ze wzgledu na splaszczenie luku poprzecznego stopy...

 

Z LAST'em jest tak samo jak ze sztywnoscia buta: bierz najwezsze, ktore jeszcze sa w miare komfortowe

 

No i, oczywiscie, bierz pod uwage, ze LAST buta podaje sie dla okreslonej dlugosci skorupy: szerokosc buta zwieksza sie wraz z dlugoscia skorupy...


  • 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych