Skocz do zawartości


Zdjęcie

Atomic Hawx Magna


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 WojtekDgl

WojtekDgl
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Wojtek

Napisano 10 listopad 2017 - 21:19

Witam,

 Potrzebuje pomocy przy wyborze rozmiaru buta Atomic Hawx Magna 100 z decathlonu. 

 

https://www.decathlo...id_8400340.html

 

Otóż rozmiary w sklepie stacjonarnym to np 27/27.5 lub 28/28.5  Mam stope odmierzoną na kartce 27.5  Zapytałem specjalistów ze strony decathlonu o co chodzi z tym łamanym rozmiarem. Dostałem odpowiedz :

 

"przy zakupie butów Atomic Magna 100 dołączane są wkładki, dzięki którym możemy zredukować rozmiar buta np z 28,5 do 28. Tą dodatkową wkładkę wkładamy pod oryginalną wkładkę znajdującą się w bucie."

 

Najpierw mierzyłem 28/28,5 i wydawało mi sie ze kupie, ale zmierzylem tez 27/27.5 i był bardziej dopasowany przy czym nie obcierał. Nie chce kupić za dużych butów i zastanawiam sie nad tymi mniejszymi. Bo okazuje sie ze wiekszy rozmiar bedzie o cały centymetr dłuższy od mojej stopy. I nei wiem jak po jakims czasie zachowywać beda sie te wkladki o których mówił specjalista decathlonu. Dodam ze mierzac,  w prawej stopie  zawsze miałem wiecej luzu jak w lewej. Stopy mam raczej równe wiec wydaje mi sie ze to wina tego ze prawy był czesciej mierzony. 

Zatem czy dobrym wyborem bedzie 27/27.5 bo z tego co rozumiem to wkładka w tym bucie bedzie równa długosci stopy. 


  • 1

#2 Niki

Niki
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redestar Xti 176cm; Stockl Spirit Globe 170cm
  • Imię :Wiktor
  • Ulubiony stok:stromy

Napisano 10 listopad 2017 - 21:35

Zdecydowanie kupuj 27.5 i nic nie kombinuj. Błąd z zakupem za dużych butów to częste zjawisko. Nie da się w tym jeździć, co poczujesz dopiero na stoku. Z twojego opisu wynika, że sprawa jest oczywista.

    Zwróć też uwagę na flex (sztywność buta). W Decathlonie zazwyczaj mają tylko w miarę miękkie (80). Jeśli znajdziesz, szukaj przynajmniej flex 90-100 (tam twardszych nie mają).  Buty kupujesz na ładnych kilka lat. Powodzenia.

                                                                                          Pozdr.


  • 1

#3 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 11 listopad 2017 - 10:29

Cześć

 A co to jest flex?

Pozdro


  • 1

#4 Niki

Niki
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redestar Xti 176cm; Stockl Spirit Globe 170cm
  • Imię :Wiktor
  • Ulubiony stok:stromy

Napisano 11 listopad 2017 - 10:50

Cześć

 A co to jest flex?

Pozdro

Poczytaj:     http://www.skispa.pl...cze,lp,608.html


  • 1

#5 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 11 listopad 2017 - 11:07

 

Cześć

 A co to jest flex?

Pozdro

Poczytaj:     http://www.skispa.pl...cze,lp,608.html

 

To znaczy???

Wysuwasz sugestie co do typu buta (bo flex jest z tym nierozerwalnie związany) nie widząc nawet czy człowiek miał kiedykolwiek narty na nogach... Ryzykowne i troche oszukańcze.

 

WojtekDgl - We wszystkich butach narciarskich rozmiar połówkowy nie różni sie długością skorupy od pełnego. Uzyskuje się go właśnie przy pomocy wkładek zmieniających pozycję stopy w bucie.

Co do Twojego dylematu - tak jak kolega pisał - bierz taki rozmiar jaki wynika z miarki.

Pozdro

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 11 listopad 2017 - 11:17

  • 1

#6 Niki

Niki
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redestar Xti 176cm; Stockl Spirit Globe 170cm
  • Imię :Wiktor
  • Ulubiony stok:stromy

Napisano 11 listopad 2017 - 11:09

Czego nie zrozumiałeś? W moim poście jest tylko jedno słowo... Reszty się dowiesz z artykułu.


  • 1

#7 WojtekDgl

WojtekDgl
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Wojtek

Napisano 11 listopad 2017 - 12:45

Dzieki za odpowiedzi.

 

Faktycznie nie napisałem nic o swoich umiejetnosciach. To bedzie mój drugi sezon na nartach.  W poprzednim spędziłem na nartach jakieś 10-12 dni. Na początku na dosyć płaskim bialym jarze w Karpaczu pozniej jezdziłem w Zieleńcu. Do tej pory wypożyczałem buty. Szło mi coraz lepiej wiec pomyslalem ze na ten sezon kupie sobie coś koło flex 100 . Tylko czy buty z decathlonu nie mają czasami zawyżonego flexa? Czy warto ogólnie kupować buty z decaathlonu ? 


  • 1

#8 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 11 listopad 2017 - 13:05


Czego nie zrozumiałeś? W moim poście jest tylko jedno słowo... Reszty się dowiesz z artykułu.

 

Nie przejmuj się. Mitkowe czepialstwo. Olać. :)

 

 


Tylko czy buty z decathlonu nie mają czasami zawyżonego flexa? Czy warto ogólnie kupować buty z decaathlonu ? 

 

To są buty katalogowe (przynajmniej tak było). Sam kupiłem dla córki jakieś Tecnici z flex 70 i jeździ na nich do dziś, choć namawiam ją do zmiany. Swoją drogą flex w butach narciarskich nie jest żadną sztywną i miarodajna wartością. Buty z tym samym indeksem flexu w zależności od producenta mogą sią różnić sztywnością. Faktem jest, co pisze Niki, że Decatlon sprzedaje buty ze stosunkowo niskim flexem. Ale może coś dobierzesz.


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 11 listopad 2017 - 13:40

  • 1

#9 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 11 listopad 2017 - 13:48

Cześć

Jeżeli doradzamy trzeba wiedzieć o czym się pisze. But zaawansowany dla początkującego będzie mu przeszkadzał. Ale sorry to czepialstwo.

Już się wyłączam.

Pozdro


  • 1

#10 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 11 listopad 2017 - 14:58

Cześć

Jeżeli doradzamy trzeba wiedzieć o czym się pisze. But zaawansowany dla początkującego będzie mu przeszkadzał. Ale sorry to czepialstwo.

Już się wyłączam.

Pozdro

nie zgadzam sie : jezeli ktos ma ochote pozozstac na poziomie dwoch dni na sezon - zgoda

ale jezeli chce sie dobrze nauczyc , wtedy nawet na etapie poczatku, twardszy but bedzie lepiej "tlumaczyl" impulsy ze stopy na snieg i odwrotnie

Oczywiscie - nie RD!!!!


Użytkownik jan koval edytował ten post 11 listopad 2017 - 14:58

  • 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#11 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 listopad 2017 - 09:16

Cześć

Nie chodzi o flex czy twardość ale typ buta, sposób w jaki trzyma nogę. Jeżeli mamy do czynienia z osobą poprawnie stojąca na nartach nawet zakup sportowego buta nie będzie szaloną decyzją. Natomiast pamiętać należy, że buty o wyższym flexie mają nieco inną konstrukcję i trzymają w pozycji bardziej agresywnej co dla osoby początkującej może być katorgą.

Należy po prostu i tym widzieć podejmując decyzję o zakupie twardszego buta - sama wartość flexu jest informacją, sugestią właściwie bez specjalnej wartości jeżeli mówimy o nim w oderwaniu do konkretnego modelu czy linii butów.

Pozdro


  • 4

#12 Niki

Niki
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redestar Xti 176cm; Stockl Spirit Globe 170cm
  • Imię :Wiktor
  • Ulubiony stok:stromy

Napisano 13 listopad 2017 - 11:38

Mitek, dzięki za te uwagi. Zauważ, że kolega, który zadał pytanie napisał konkretnie, o które buty chodzi (rodzaj, typ, linia).

Podziękowałem ci za twój wpis, bo podzieliłeś się w nim swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zauważ, że żeby to zrobić niekonieczne jest "udawanie greka" i zadawanie głupiutko podchwytliwych pytań w rodzaju :"..co to jest flex?", żeby przy okazji kogoś wykpić i upokorzyć, a może nawet dowartościować siebie. Wystarczy po prostu napisać co się uważa w danej materii. Poza tym ktoś inny może mieć inne doświadczenia i inna opinię w danej sprawie, niekoniecznie zawsze głupią. Ci co wiedzą absolutnie wszystko i zawsze najlepiej, zazwyczaj nie należą do najmądrzejszych ludzi. Są na to zbyt zadufani w swą nieomylność i nie mają umiejętności brania pod uwagę żadnych argumentów oprócz swoich.  


Użytkownik Niki edytował ten post 13 listopad 2017 - 11:39

  • 2

#13 WojtekDgl

WojtekDgl
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Wojtek

Napisano 15 listopad 2017 - 11:06

Kupiłem Atomiki z flexem 100 w intersporcie. W sklepie mialem je ubrane przez jakies 30 minut i bylo ok. W domu na nastepny dzień troche dłuzej i zaczeły mnie boleć kostki z boku środstopia. Ponoć ten model mozna wygrzac i dopasować. Bede probował jeszcze chodzić w nich po domu. Moze minie:)

W ciągu 14 dni mozna tez zwrocic w sklepie i kupić o 2 mm szersze.

 

Dzieki za pomoc


  • 1

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 listopad 2017 - 12:43

Kupiłem Atomiki z flexem 100 w intersporcie. W sklepie mialem je ubrane przez jakies 30 minut i bylo ok. W domu na nastepny dzień troche dłuzej i zaczeły mnie boleć kostki z boku środstopia. Ponoć ten model mozna wygrzac i dopasować. Bede probował jeszcze chodzić w nich po domu. Moze minie:)

W ciągu 14 dni mozna tez zwrocic w sklepie i kupić o 2 mm szersze.

 

Dzieki za pomoc

Cześć

Zastanów się spokojnie czy buty narciarskie są zaprojektowane do chodzenia.

Pozdro


  • 2

#15 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 listopad 2017 - 13:04


W domu na nastepny dzień troche dłuzej i zaczeły mnie boleć kostki z boku środstopia. Ponoć ten model mozna wygrzac i dopasować.

 

Pamiętaj, że prawie każdy but można w dobrym serwisie odbarczyć, czyli wybrzuszyć na gorąco w miejscu, w którym gniecie. Tak było u mnie.


  • 1

#16 WojtekDgl

WojtekDgl
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Wojtek

Napisano 15 listopad 2017 - 22:00


Cześć
Zastanów się spokojnie czy buty narciarskie są zaprojektowane do chodzenia.
Pozdro

 

Błyskotliwe :) Mimo wszystko wydaje mi się że jesli w domu beda mnie cisnąć to na stoku bedzie jeszcze gorzej. Po prostu chyba zle dobrałem. Jeszcze troche nauki przede mną. Jak nie bedzie problemu wymienie na szersze.

 


Pamiętaj, że prawie każdy but można w dobrym serwisie odbarczyć, czyli wybrzuszyć na gorąco w miejscu, w którym gniecie. Tak było u mnie

 

albo wygrzeje. 

 

dzieki za pomoc


  • 1

#17 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 listopad 2017 - 08:58


Pamiętaj, że prawie każdy but można w dobrym serwisie odbarczyć, czyli wybrzuszyć na gorąco w miejscu, w którym gniecie. Tak było u mnie
 
albo wygrzeje. 

 

Wygrzewanie dotyczy buta wewnętrznego, botka, o ile jest termoformowalny (istnieją różne rozwiązania). Odbarczanie zaś - zewnętrznej skorupy. Wygrzewanie botka w przypadku bolących kostek niewiele daje, odbarczanie, czyli ingerencja w skorupę - rozwiązuje sprawę definitywnie.


  • 1

#18 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 16 listopad 2017 - 09:22

 


Cześć
Zastanów się spokojnie czy buty narciarskie są zaprojektowane do chodzenia.
Pozdro
 

 

Błyskotliwe :) Mimo wszystko wydaje mi się że jesli w domu beda mnie cisnąć to na stoku bedzie jeszcze gorzej. Po prostu chyba zle dobrałem. Jeszcze troche nauki przede mną. Jak nie bedzie problemu wymienie na szersze.

 

 

 

Cześć

Raczej nie błyskotliwe tylko zwyczajnie pragmatyczne.

But narciarski skonstruowany jest do jeżdżenia na nartach a nie do chodzenia. Sama pozycja wymuszana przez but - jeżeli się poprawnie w nim stoi - zmusza do znacznego zmodyfikowania sposobu chodzenia aby w ogóle dało się to robić. Podczas chodzenia noga w bucie układa się zupełnie inaczej a i raca mięśni jest inna. Z tego względu chodząc w butach nie da się ich dopasować - można je tylko zdeformować, narazić się na obtarcia itd.

Polecam dobre dobranie buta w sensie absolutnego braku ucisków miejscowych, dobrze jest wpiąć się w narty ( w części sklepów z butami są wiązania na sztywnym stelażu aby można było sprawdzić but w sposób zbliżony do tego co się dzieje w trakcie jazdy.

Jeżeli but jest przeznaczony do dopasowania przez wygrzewanie to należy to zrobić od razu a nie wtedy gdy coś nie pasuje.

Poza tym but im twardszy tym potrzebuje więcej czasu na ułożenie się do stopy i tak naprawdę sprawdzenie czy rzeczywiście wszystko jest OK może nastąpić tylko na stoku po paru dniach jazdy. Ostatecznie - jeżeli but jest dobrze dobrany a pozycja narciarza prawidłowa można spróbować manewrować wkładkami, zrobić wkładki uformowane do stopy lub - tak jak pisze Andrzej - w ostateczności odbarczyć czy też w inny sposób "stuningować" poprzez mikroprofilowanie skorupy, wyklejanie plastrami kapcia od zewnątrz itp.

Buty to ciężki temat i nigdy nie będziesz miał pewności czy wybrałeś najlepsze dlatego spokojnie podejdź do tematu natomiast chodzenie niewiele zmieni poza nienaturalnym "rozbiciem" kapcia. Jeżeli już to raczej stanie w pozycji narciarskiej najlepiej w nartach z balansem naśladującym balans na nartach - całkiem niezłe ćwiczenie zresztą. Można wtedy spróbować buty zapiąć maksowo nie tak jak do jazdy na przykład na parę minut, pomajstrować przy mikroregulacji klamer itd.

Pozdrowienia


  • 1

#19 kwik44

kwik44
  • Użytkownik
  • 218 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 listopad 2017 - 10:12

No niestety, buty to trudny temat. Ja najpierw jeździłem 2 lata w za dużych. Po kolejne wybrałem się do polecanego sklepu w Krakowie. Pół dnia zeszło, ale coś wybrałem, z dodatkową (zwykłą) wkładką. W sklepie było OK. Ponieważ wyjazd do IT był blisko katowałem oślą łączkę obok Miechowa i po godzinie jazdy zaczął mi cierpnąć mały paluch u lewej nogi, po dwóch u prawej ;) Sprawdziłem i to samo było po dwóch dniach przerwy. Po odbarczerniu skorupy jest lepiej, dało się cały dzień jeździć. Niemniej i tak lewy but ciaśniej opina mi łydkę niż prawy... Zobaczymy jak w tym roku, bo jestem o 10% lżejszy ;) Starszy syn ma taki sam kształt stopy jak i ja, tyle że drętwienie małego palucha odczuwał dopiero po kilku godzinach jazdy. Ponieważ przestała rosnąć mu już stopa pewnie pójdziemy wybrać w tym roku buty również dla niego, o ile się nie zaprze... Z LP było jeszcze trudniej, też pół dnia zeszło, ale w końcu dobraliśmy buty, w których jest w stanie jeździć cały dzień. Botka wygrzewaliśmy na miejscu i była potrzebna wkładka znanej firmy ;) Life...


  • 0

#20 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 16 listopad 2017 - 10:32

No niestety, buty to trudny temat. Ja najpierw jeździłem 2 lata w za dużych. Po kolejne wybrałem się do polecanego sklepu w Krakowie. Pół dnia zeszło, ale coś wybrałem, z dodatkową (zwykłą) wkładką. W sklepie było OK. Ponieważ wyjazd do IT był blisko katowałem oślą łączkę obok Miechowa i po godzinie jazdy zaczął mi cierpnąć mały paluch u lewej nogi, po dwóch u prawej ;) Sprawdziłem i to samo było po dwóch dniach przerwy. Po odbarczerniu skorupy jest lepiej, dało się cały dzień jeździć. Niemniej i tak lewy but ciaśniej opina mi łydkę niż prawy... Zobaczymy jak w tym roku, bo jestem o 10% lżejszy ;) Starszy syn ma taki sam kształt stopy jak i ja, tyle że drętwienie małego palucha odczuwał dopiero po kilku godzinach jazdy. Ponieważ przestała rosnąć mu już stopa pewnie pójdziemy wybrać w tym roku buty również dla niego, o ile się nie zaprze... Z LP było jeszcze trudniej, też pół dnia zeszło, ale w końcu dobraliśmy buty, w których jest w stanie jeździć cały dzień. Botka wygrzewaliśmy na miejscu i była potrzebna wkładka znanej firmy ;) Life...

Cześć

A zerknij sobie czy nie jeździcie przypadkiem w permanentnym odchyleniu.

Opinanie łydki to tylko sprawa regulacji klamer cholewkowych. Jak masz je dopięte?

Pozdrowienia


  • 0



Podobne tematy




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych