Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opony zimowe


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
179 odpowiedzi w tym temacie

#21 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 07 listopad 2016 - 10:58


czy ktoś pokusił sie o zestawianie samochodów  pod wzgl 'user friendly'.... a raczej przyjazne dla kieszeni?

Z nowych które posiadałem chwaliłem sobie Fiata Punto 1.2 75kM z 1995 roku, do dzisiaj jeździ w rodzinie, Toyota Corolla 1.4 75 kM z 1997 roku, poszła w Polskę po pięciu latach, więc nie wiem jak się sprawowała później - u mnie bez usterek, podobnie Peugeot 207 SW Outdoor 1.6 DCI 90 kM z 2007r.

Z obecnych Qashqai 2.0 dci 4x4 150 kM z 2011, to łożysko to pierwsza usterka, Volvo V50 2.0D 136 kM z 2008r. - wymiana chłodnicy klimatyzacji na gwarancji, wymiana tulei w rozruszniku (przypadłość fordów i volvo z tym silnikiem), Volvo najprzyjemniejsze w prowadzeniu ze wszystkich posiadanych, no może poza Laguna II 3.0 V6 211 kM, ale tą dyskwalifikowały z kolei usterki, które jej nie omijały niestety, moja największa wtopa finansowa.


  • 1

#22 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 08 listopad 2016 - 04:17

 


zabki nie robia sie wskutek zuzycia - robia sie, jezeli zawieszenie nie jest OK

I wykrakałeś, to nie wyząbkowane opony, a łożysko w piaście przedniej tak huczało. Do wymiany.

 

nie wykrakalem, tylko "opieralem sie na wiedzy i doswiadzczeniu"…..

 

a propos - wlasnie mialem przeglad mojego auta na co dzien - jeden z p-tow to bylo to, ze nie moglem  odchylic/polozyc oparc tylnych siedzen……..

jakos zapomnieli o tym i co? wygladam jak idiota - silniej pociagnalem raczke w bagazniku i …magic….siedzenia sie zlozyly!!


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#23 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 11 listopad 2016 - 17:17

http://m.interia.pl/...ews,nId,2300386


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#24 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 listopad 2016 - 01:35

http://m.interia.pl/...ews,nId,2300386


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witek - pytam powaznie, bo widze, ze siedzisz w temacie - jaka dlugosc trawy jest optymalna na sen zimowy??


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#25 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 12 listopad 2016 - 03:44


Witek - pytam powaznie, bo widze, ze siedzisz w temacie - jaka dlugosc trawy jest optymalna na sen zimowy??

Zaleca się by trawa pozostawiona na zimę miała około 4-6 cm. Dłuższa może pleśnieć pod śniegiem, jeżeli ten będzie zalegał długo, a przy krótszej przy braku śniegu i dużych mrozach, może nie być wystarczającej ochrony termicznej dla korzeni. Natomiast co bardzo ważne, ważniejsze nawet niż długość źdźbeł trawy, trzeba bardzo dokładnie wygrabić trawnik z liści, które rozkładając się powodują jego choroby grzybowe.

A najlepiej taka :D fotka sprzed tygodnia:

15078789_604643883070310_716671734262385


Użytkownik kordiankw edytował ten post 12 listopad 2016 - 05:03

  • 1

#26 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 listopad 2016 - 15:51

 


Witek - pytam powaznie, bo widze, ze siedzisz w temacie - jaka dlugosc trawy jest optymalna na sen zimowy??

Zaleca się by trawa pozostawiona na zimę miała około 4-6 cm. Dłuższa może pleśnieć pod śniegiem, jeżeli ten będzie zalegał długo, a przy krótszej przy braku śniegu i dużych mrozach, może nie być wystarczającej ochrony termicznej dla korzeni. Natomiast co bardzo ważne, ważniejsze nawet niż długość źdźbeł trawy, trzeba bardzo dokładnie wygrabić trawnik z liści, które rozkładając się powodują jego choroby grzybowe.

A najlepiej taka :D fotka sprzed tygodnia:

15078789_604643883070310_716671734262385

 

jaka powierzchnie ma Towj trawnik? bo jest nieprzyzwoity - to chyba najlepsze slowo :)


Użytkownik jan koval edytował ten post 12 listopad 2016 - 15:51

  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#27 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 12 listopad 2016 - 16:12

Działka ma 1100m2. Trawnika jest jakieś 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#28 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 04 grudzień 2016 - 22:35


Jeśli już to przejdź na całoroczne.
myślę że tak zrobię i posłucham starszego, na przyszły rok jesienią zakupię całoroczne.

 

Obecne opony zostały założone jesienią 2014 i przejechały 40 tyś. km bez zdejmowania

latem nie miałem żadnych problemów nawet przy szybkiej jeździe na długich odcinkach

tak wyglądają teraz

gallery_10_118_2712569.jpg

 

gallery_10_118_1547993.jpg

 

gallery_10_118_336999.jpg

 

jeszcze jedną zimę i lato muszą wytrzymać


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#29 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 04 grudzień 2016 - 23:49

Działka ma 1100m2. Trawnika jest jakieś 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

I tak podziwiam!!

 


Jeśli już to przejdź na całoroczne.
myślę że tak zrobię i posłucham starszego, na przyszły rok jesienią zakupię całoroczne.

 

Obecne opony zostały założone jesienią 2014 i przejechały 40 tyś. km bez zdejmowania

latem nie miałem żadnych problemów nawet przy szybkiej jeździe na długich odcinkach

tak wyglądają teraz

gallery_10_118_2712569.jpg

 

gallery_10_118_1547993.jpg

 

gallery_10_118_336999.jpg

 

jeszcze jedną zimę i lato muszą wytrzymać

 

Jaka to firma???

I jaki typ?


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#30 ARN

ARN
  • Użytkownik
  • 245 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster x7
  • Imię :Marcin

Napisano 05 grudzień 2016 - 10:54

 

Działka ma 1100m2. Trawnika jest jakieś 50%.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

I tak podziwiam!!

 


Jeśli już to przejdź na całoroczne.
myślę że tak zrobię i posłucham starszego, na przyszły rok jesienią zakupię całoroczne.

 

Obecne opony zostały założone jesienią 2014 i przejechały 40 tyś. km bez zdejmowania

latem nie miałem żadnych problemów nawet przy szybkiej jeździe na długich odcinkach

tak wyglądają teraz

gallery_10_118_2712569.jpg

 

gallery_10_118_1547993.jpg

 

gallery_10_118_336999.jpg

 

jeszcze jedną zimę i lato muszą wytrzymać

 

Jaka to firma???

I jaki typ?

 

 

wtrącę się - z góry przepraszam.

 

Opony wyglądają mi na takie, które pasują do jakiegoś SUV-a.

Felgi - tylko z tego co widać - nie są zabrudzone pyłem z klocków, czyli te są twarde i dobrej klasy. No chyba, że właśnie umyte :)

Widać też ładnie i równo dotarte tarcze hamulcowe. Generalnie - auto powinno być z wyższej półki :)

Mogę się oczywiście mylić...


  • 1

#31 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 05 grudzień 2016 - 12:56


Jaka to firma???I jaki typ?

Nokian WR XL 3, deklarowane jako opony zimowe


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#32 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 05 grudzień 2016 - 13:23

Te opony nie wyglądają źle. Janku, zrobisz jak uważasz, ale jednak najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletów opon: letnich i zimowych. Całoroczne to kompromis, ale taki sobie.

 

Ja do zimówek kupiłem drugi komplet felg. Stalowe używki, ale oryginały. Niedrogie. Ostatnio syn do Open Insignia (17") też kupił oryginalne używki za ok. 500 zł. Koła trzymam w piwnicy i sam przekładam. Pomaga w tym mały podnośnik hydrauliczny. Taka przekładka zajmuje mi ok. 30 min, przy okazji sprawdzam stan klocków i kół.


  • 1

#33 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 05 grudzień 2016 - 13:48

Koła trzymam w piwnicy i sam przekładam. Pomaga w tym mały podnośnik hydrauliczny. Taka przekładka zajmuje mi ok. 30 min, przy okazji sprawdzam stan klocków i kół.

Też mam po dwa komplety kół i sam je wymieniam, ale przed ich przełożeniem zawsze oddaję do wyważenia i za każdym razem nie są wyważone pomimo, że nie były używane przez pół roku. Warto o tym pamiętać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 1

#34 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 05 grudzień 2016 - 13:54

jasne, ze  opony zimowe w zimie sa wskazane - jednak w Pl, gdzie 90% powierzchni jest plaska oraz zimy sa "takie sobie" zachodzi pytanie, czy faktycznie jest to potrzebne - jeszcze raz zaznaczam, ze  ma to sens - ale  jaka presja firm oponiarskich sie za tym kryje???

 

U nas zimy sa  tez rozne, ale zwykle  jezdze po sniegu ok 50-60 dni w roku, w gorach, a nigdy opon nie zmienialem........faktem jest, ze opony wielosezonowe mam zawsze doskonalym stanie I jezeli sa takie sobie to przed Zima je wymieniam,  oraz to, ze wszystkie samochody przez nas uzywane to 4x4. ...

jedyny pojazd, ktory zawsze (Zima I latem) ma opony M+S to jeep wrangler - ale to z tego wzgedu, ze czasami uzywamy go do dojazdow w miejsca, gdzie inny samochod nie dojedzie.................


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#35 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 05 grudzień 2016 - 14:10

 

Koła trzymam w piwnicy i sam przekładam. Pomaga w tym mały podnośnik hydrauliczny. Taka przekładka zajmuje mi ok. 30 min, przy okazji sprawdzam stan klocków i kół.

Też mam po dwa komplety kół i sam je wymieniam, ale przed ich przełożeniem zawsze oddaję do wyważenia i za każdym razem nie są wyważone pomimo, że nie były używane przez pół roku. Warto o tym pamiętać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Warto pamiętać, żeby na okres przechowywania  kół obniżyć ciśnienie powietrza tak do 1 atm.


Użytkownik Maciej S edytował ten post 05 grudzień 2016 - 14:12

  • 1

 "ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"


#36 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 05 grudzień 2016 - 14:20

 


Jeśli już to przejdź na całoroczne.
myślę że tak zrobię i posłucham starszego, na przyszły rok jesienią zakupię całoroczne.

Zastanów się, czy w zimie nie poszukać całych  używanych kół z oponami letnimi w akceptowalnym stanie bo opona zimowa jest zimowa jak ma wysoki bieżnik.


  • 1

 "ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"


#37 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 05 grudzień 2016 - 15:23


Warto pamiętać, żeby na okres przechowywania  kół obniżyć ciśnienie powietrza tak do 1 atm.

 

Czemu tak?

 


ale przed ich przełożeniem zawsze oddaję do wyważenia i za każdym razem nie są wyważone pomimo

 

Racja. Powinno się wyważać przy każdej zmianie. Ale ja tego nie robię, a raczej robię rzadko, jak pojawiają się drgania na kierownicy.


  • 0

#38 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 07 grudzień 2016 - 12:04

jasne, ze  opony zimowe w zimie sa wskazane - jednak w Pl, gdzie 90% powierzchni jest plaska oraz zimy sa "takie sobie" zachodzi pytanie, czy faktycznie jest to potrzebne - jeszcze raz zaznaczam, ze  ma to sens - ale  jaka presja firm oponiarskich sie za tym kryje???
 
U nas zimy sa  tez rozne, ale zwykle  jezdze po sniegu ok 50-60 dni w roku, w gorach, a nigdy opon nie zmienialem........faktem jest, ze opony wielosezonowe mam zawsze doskonalym stanie I jezeli sa takie sobie to przed Zima je wymieniam,  oraz to, ze wszystkie samochody przez nas uzywane to 4x4. ...
jedyny pojazd, ktory zawsze (Zima I latem) ma opony M+S to jeep wrangler - ale to z tego wzgedu, ze czasami uzywamy go do dojazdow w miejsca, gdzie inny samochod nie dojedzie.................

Tu też kierowcy rownież nie uznali za stosowne wymienić opony na zimowe :) :
https://youtu.be/WZrdJJo3Kro


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Użytkownik kordiankw edytował ten post 07 grudzień 2016 - 12:23

  • 1

#39 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 07 grudzień 2016 - 16:08

ZAPEWNIAM cIE - W TAKICH WArunkach  rodzaj opony raczej nie gra roli. Pare razy musialem w takich warunkach jezdzic ( zamarzajacy deszcz przechodzacy w  snieg) - jedyny sposob to  albo nie wyjezdzac w ogole, a jak juz musisz to...... modl sie. Wystarczy maly spadek I  przyczepnosc nie istnieje. POl biedy jak sa odsypy sniegu na poboczach - wtedy mozna w nie wjezdzac. w ostatecznosci zostaja krawezniki , jezeli w ogole sa...


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#40 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 07 grudzień 2016 - 16:42

Trzeba znaleźć bezpieczne miejsce i założyć łańcuchy. Wroci jako taka sterownosc. Co prawda tyl bedzie jechał dowolnie ale powoli da sie. Do miasta pomiedzy inne samochody w takich warunkach... niekoniecznie... :-)

Użytkownik mig edytował ten post 07 grudzień 2016 - 16:49

  • 0



Podobne tematy

  Temat Autor Podsumowanie Ostatni post



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych