Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzyby= Ja, las, piwo i szukanie ;)


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#21 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 sierpień 2016 - 15:50


2. Nie zbierając grzybów blaszkowych tracimy bardzo wiele znakomitych bardzo smacznych grzybów. Płachetki, gołąbki, gąski, kanie, opieńki o rydzach nie mówiąc, żeby wymienić tylko te znane najpowszechniej.

 

Dorzućmy kurki. Ale groźba zatrucia mocno rośnie i dlatego, dla początkujących zbieraczy polecają dziurkowane. Faktem jest, że tak naprawdę ludzie trują się w większości jednym grzybem: muchomorem sromotnikowym. Blaszkowym właśnie. Do tego zatrucie jest podstępne, bo grzyb jest podobno smaczny, objawy występują dopiero po kilku godzinach i właściwie wtedy jest już po ptokach. A tymi dziurkowanymi nie da się poważnie zatruć. Można mieć co najwyżej niestrawność jak wrąbiesz na surowo trochę poćca. A tak w ogóle to grzyby są ciężko strawne. Choć pyszne. :)


  • 1

#22 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 24 sierpień 2016 - 21:19

 

Cześć
Dlaczego akurat tyskie
Pozdrowienia


No tak, Żywiec tez jest ok......76aa83f5327cdaefceb6d1263dd0c1a2.jpg

 

a to pomiędzy piwami to przypadkiem nie kawałek styropianu swietnie pokolorowany???

To żart oczywiście.GRATULUJĘ OKAZU


  • 1

#23 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 26 sierpień 2016 - 14:35

Dzisiejsze 2 godziny w rejonie Krupskiego Młyna.... Niestety wysyp się kończy. ...

5232fc8f53aded1a0661e91812515223.jpg


  • 2

#24 Wardziu

Wardziu
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 sierpień 2016 - 09:39

Wczoraj wybraliśmy się A4 do Iłowy ;) 30 stopni, sucho, aż trzeszczy, a czekała na nas niespodzianka ;) Nie wiem jak te wszystkie kozaki się uchowały przy takiej pogodzie :D

 

ECCiX0f.jpg

 

pQQw0xk.jpg

 

75DBP6O.jpg

 

Gau9DYO.jpg

 

KSc8aUs.jpg

 

 

IvV2uIT.jpg

 


  • 3

#25 Dominik11

Dominik11
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17 marzec 2018 - 11:37

Piękne zbiory, zazdroszczę.


  • 0

#26 Gość_Rillcora_*

Gość_Rillcora_*
  • Gość

Napisano 20 marzec 2018 - 20:30

Bardzo imponujące zdobycze, a ile z tego można dobrych potraw upichcić, mniam 


  • 0

#27 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 14 sierpień 2021 - 22:39

Takie znalezisko tuż obok mojej działki.
Tzw.palce diabła, czyli okratek australijski. Pierwszy raz w życiu widzę tego grzyba.

Załączone pliki


  • 4

#28 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 sierpień 2021 - 08:55

 


2. Nie zbierając grzybów blaszkowych tracimy bardzo wiele znakomitych bardzo smacznych grzybów. Płachetki, gołąbki, gąski, kanie, opieńki o rydzach nie mówiąc, żeby wymienić tylko te znane najpowszechniej.

 

Dorzućmy kurki. Ale groźba zatrucia mocno rośnie i dlatego, dla początkujących zbieraczy polecają dziurkowane. Faktem jest, że tak naprawdę ludzie trują się w większości jednym grzybem: muchomorem sromotnikowym. Blaszkowym właśnie. Do tego zatrucie jest podstępne, bo grzyb jest podobno smaczny, objawy występują dopiero po kilku godzinach i właściwie wtedy jest już po ptokach. A tymi dziurkowanymi nie da się poważnie zatruć. Można mieć co najwyżej niestrawność jak wrąbiesz na surowo trochę poćca. A tak w ogóle to grzyby są ciężko strawne. Choć pyszne. :)

Cześć

Jak się na czymś nie znam to tego nie robię i polecam to innym - więcej zostanie dla zbierających. No i nie znam ludzi, którzy zbierają grzyby i nie znają kurek. Dziurkowanymi da się bardzo poważnie zatruć.

Pozdro


  • 0

#29 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 15 sierpień 2021 - 09:35



 

2. Nie zbierając grzybów blaszkowych tracimy bardzo wiele znakomitych bardzo smacznych grzybów. Płachetki, gołąbki, gąski, kanie, opieńki o rydzach nie mówiąc, żeby wymienić tylko te znane najpowszechniej.

 
Dorzućmy kurki. Ale groźba zatrucia mocno rośnie i dlatego, dla początkujących zbieraczy polecają dziurkowane. Faktem jest, że tak naprawdę ludzie trują się w większości jednym grzybem: muchomorem sromotnikowym. Blaszkowym właśnie. Do tego zatrucie jest podstępne, bo grzyb jest podobno smaczny, objawy występują dopiero po kilku godzinach i właściwie wtedy jest już po ptokach. A tymi dziurkowanymi nie da się poważnie zatruć. Można mieć co najwyżej niestrawność jak wrąbiesz na surowo trochę poćca. A tak w ogóle to grzyby są ciężko strawne. Choć pyszne. :)

Cześć
Jak się na czymś nie znam to tego nie robię i polecam to innym - więcej zostanie dla zbierających. No i nie znam ludzi, którzy zbierają grzyby i nie znają kurek. Dziurkowanymi da się bardzo poważnie zatruć.
Pozdro


Pewnie że się da..... Ale bardziej prawdopodobny jest zgon przez zakrztuszenie nimi. ;-)
W tym sezonie na razie tylko pieczarki na trawniku w porcie.....
  • 1

#30 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 sierpień 2021 - 20:37


Dziurkowanymi da się bardzo poważnie zatruć.

 

Poza mocno trującym szatanem, który jest łatwo rozpoznawalny i bardzo rzadki, nie znam takich. I poćcem (borowik ceglastopory), który w postaci nieprzegotowanej może lekko zaszkodzić. Takie czerwonawe borowiki. Są jeszcze goryczaki, które wyglądają interesująco, ale są gorzkie w smaku, choć podobno nie trują. Ale jeść się tego nie da. Kiedyś zmarnowałem przez nie jajecznicę. Trochę sytuacja ewoluuje. Ostatnio nazbierałem coś co przypomina z wyglądu goryczaka, ale nim nie jest. Miejscowi kazali wyrzucić, ale nie jestem przekonany czy dobrze zrobiłem. Może to jakiś borowik górski?


  • 1

#31 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 16 sierpień 2021 - 09:01

Cześć

Oczywiście.

Pozdrowienia


  • 0

#32 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 25 sierpień 2021 - 05:21

Jezioro Jagodne, rejon mostu na kanale Kula. Podgrzybki i maślaki... d5cc70a9c94f61f0503a5650cd47fd14.jpg

Użytkownik mig edytował ten post 25 sierpień 2021 - 05:22

  • 3

#33 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 25 sierpień 2021 - 09:10

Piękne zbiory Michale. U mnie trochę borowików, ale spóźniliśmy się na ich wysyp. Za to wciąż dużo kurek.

 

Załączony plik  20210825_100419.jpg   134,43 KB   6 Ilość pobrań


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 25 sierpień 2021 - 09:10

  • 1

#34 Jasiek.

Jasiek.
  • Użytkownik
  • 29 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Janusz
  • Ulubiony stok:Chopok

Napisano 27 sierpień 2021 - 20:23

Załączony plik  1_2021.jpg   186,17 KB   4 Ilość pobrań

 

Nie liczy się ilość ale jakość  :D

jeden był w całym lesie i go wyczaiłem  :boogie:  i ZDROWY! nawet robaki go nie znalazły. 

A tak naprawdę to u nas jak na razie  puste lasy. 

 


  • 3

#35 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 28 sierpień 2021 - 15:35

Dzisiaj wedzarnik w wersji light.....Dołączona grafika
  • 3

#36 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 28 sierpień 2021 - 19:00

W Beskidach prawdziwki też są......"bogate".. ;)

 

Załączony plik  IMG_5419.jpg   221,68 KB   4 Ilość pobrań


  • 1

#37 bubol

bubol
  • Użytkownik
  • 350 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Tomek

Napisano 28 sierpień 2021 - 19:13

Ooo... a miejscowi mówią, że w lesie bieda. W takim razie jutro ruszam na rekonesans
  • 1

#38 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 28 sierpień 2021 - 19:38


W takim razie jutro ruszam na rekonesans

To akurat gdzieś w okolicach Rysianki w tygodniu ale dziś byłem w Twoich okolicach (startowałem z Targoszowa) - nie wiem jak grzyby ale ostrężnic (jeżyn) jest w jasną cholerę..


  • 0

#39 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 sierpień 2021 - 19:43


ale ostrężnic (jeżyn) jest w jasną cholerę..

 

U mnie też, ale wciąż mamy jeszcze niezjedzone zeszłoroczne dżemy. A ile można zrobić, a ściśle wypić, nalewek bez popadnięcia w alkoholizm. :)


  • 1

#40 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 847 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 28 sierpień 2021 - 19:49


U mnie też, ale wciąż mamy jeszcze niezjedzone zeszłoroczne dżemy.

Miałem nawet w Twoją stronę ruszyć dziś (okolice Turbacza) ale późno już się zrobiło nim się pozbierałem i została opcja "bliska"..


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych