Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmowanie i zdjęcia


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 JORDAN

JORDAN
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Narty:Rossignol Zenith 6,5
  • Imię :Jacek

Napisano 10 styczeń 2016 - 14:39

Moi drodzy,

Tym razem piszę w nieco innej, gadżeciarskiej kwestii jako, że mam totalnego fioła na punkcie dokumentowania wszelkich wydarzeń w tym urlopów. Filmy, zdjęcia to dla mnie podstawa i uzależnienie :)
Szybciutko mówię o co chodzi konkretnie w moim przypadku.
Otóż do tej pory wspomagam się klasycznie aparatem cyfrowym full hd podczas filmów trzymanym w ręce. Do tego dochodzą oczywiście fotki. Z zazdrością jednak widzę jak extra materiały ludzie tworzą dzięki kamerkom montowanym na kaskach,kijach czy nartach itp. Jednak jak ktoś gdzieś na necie napisał, takie filmy na dłuższą metę kręcone z jednego ujęcia są nudne. Nie ze wszystkich ujęć bowiem widać narciarza tylko sam krajobraz. Do tego dochodzi potem permanentny mój brak czasu bo takie materiały trzeba obrabiać. Najzwyczajniej nie będę miał możliwości by potem siedzieć po nocach i montować, dodawać napisy, podkład muzyczny do filmów itp. Stąd pomysł na dokupienie do mojej cyfrówki tylko jakiegoś uchwytu na kij narciarski lub specjalnego wysięgnika teleskopowego z jakimś uniwersalnym mocowaniem zaciskowym do aparatów.
Nie jestem bowiem przekonany bym do jednego sposobu filmowania z kija (uważam takie bowiem za najciekawsze, efektowne, dynamiczne gdzie sam decyduję co filmuję) potrzebował jakiegoś drogiego GoPro. Do tego na pewno odpadają długie filmy ważące potem po ileś giga (krecę raczej krótkie max do 1minuty).
Co zresztą sugerujecie w tej sytuacji znając moje preferencje? Dajcie znać proszę.
  • 0

#2 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 10 styczeń 2016 - 15:49

Ja troche inaczej.Jesli tak jak mowisz zdjecia i filmowanie to dla Ciebie podstawa i uzaleznienie to siedzenie i montowanie po nocach powinno by norma.Co do glownego pytania to owszem mozesz zaopatrzyc sie w taki uchwyt ale nie spodziewaj sie dobrej stabilizacji obrazu.
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 styczeń 2016 - 17:26

Przekaze moje uwagi i doświadczenia. Też lubię dokumentować moje "wyprawy" fotkami i filmami. Przede wszystkich aparat nie zastąpi kamery i vice versa. Niestety zdjęcia z kamery są kiepskie. Filmy z aparatu lepsze, ale i tak aparat przegrywa z kamerą pod wieloma wzgledami, głównie funkcjonalnością. Jaką kamerę wybrać: handcam czy typu gopro. Posiadam obie, ale zdecydowanie wolę handycam. Wolalbym taką z wizjerem, ale są mniej poręczne niż te bez. Aparat musi być mały i podręczny, inaczej grozi mu bezrobocie.

Na nartach woze oba urzadzenia w wewnętrznych kieszeniach kurtki. Nie marzna tak bardzo. I wyciągam odpowiednie w zależności od okoliczności. Czasem jeden po drugim.

Do obróbki zdjęć używam prostego narzędzia, choć zawsze mam pod reka fotoszopa. Filmy obrabiam Sony video studio. Prosty, intuicyjny program (płatny), którego szybko opanujesz. Nie musisz używać wodotryskow.

Ostatecznie, po wielu eksperymentach, składam zdjęcia do picasaweb, a filmy do YouTube, gdzie wysyłam je w najlepszej mozliwie rozdzielczosci.
  • 0

#4 JORDAN

JORDAN
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Narty:Rossignol Zenith 6,5
  • Imię :Jacek

Napisano 10 styczeń 2016 - 18:23

Ja troche inaczej.Jesli tak jak mowisz zdjecia i filmowanie to dla Ciebie podstawa i uzaleznienie to siedzenie i montowanie po nocach powinno by norma.Co do glownego pytania to owszem mozesz zaopatrzyc sie w taki uchwyt ale nie spodziewaj sie dobrej stabilizacji obrazu.

Powinno-zgadza się...czasu jednak brak dlatego gdy kręcę aparatem to staram się by były to krótkie i treściwe filmy najczęściej z komentarzem a nie godzinne by je potem ciąć, obrabiać itp.

Spodziewam się, że podczas jazdy aparat zamontowany na takim uchwycie będzie się trząsł ale kamerka np. GoPro już nie ?

Moje główne pytanie sprowadza się też do tego czy jest sens kupować GoPro czy inny "ekstremalny" nazwijmy to sprzęt jeśli nastawiony jestem głównie na filmowanie z kija a nie z kasku, narty itp. Nie widzę siebie tracącego czas na przerzucanie kamerki po różnych uchwytach. Owszem uwielbiam dokumentować jak pisałem ale dokumentowanie nie może przysłonić narciarstwa :) Mówimy zatem o krótkich filmach z kija (podczas jazdy na nartach, ukazujących krajobraz, wjazd na orczyku czy gondolką (gdzieś na necie widziałem jak kolesie sobie wystawili kij przez okienko gondoli do takiego momentu, że widoczny był cały wagonik z nimi w środku. Niby drobna rzecz ale fajnie ukazująca klimat).


  • 0

#5 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 10 styczeń 2016 - 21:36

Jezeli tylko dokumentacja wyjazdu to bez Gp sie obejdzie.Jesli chcesz montowac cos bardziej zlozonego kamera POV to zawsze dobra inwestycja.
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#6 JORDAN

JORDAN
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Narty:Rossignol Zenith 6,5
  • Imię :Jacek

Napisano 10 styczeń 2016 - 21:57

Ok a te kijki teleskopowe, uchwyty do aparatu itp. to zwyczajny MediaMarkt i po temacie?
  • 0

#7 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 10 styczeń 2016 - 23:18

Pewnie na allegro bedzie taniej.
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#8 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17 październik 2016 - 20:26

Kilka uwag odnośnie aparatów i kamer. Na wycieczce po Gruzji i Armenii używałem do filmowania zarówno aparatu jak i kamery. Aparat Canon G7X, o którym już pisałem, jest świetny zarówno do robienia zdjęć jak i filmowania. Ale z powodu mojej głupoty (zapomniałem zabrać zasilacza do baterii aparatu) pod koniec pobytu zacząłem używać kamery handycam (wcześniej kręciłem filmy aparatem). Potem zmontowałem film, w którym umieściłem filmiki kręcone aparatem i kamerą. Wnioski. Filmiki robione aparatem są dużo lepsze. Szerszy kąt widzenia, zdecydowanie mniejsze szumy w ciemniejszych miejscach. Kamera ma swoje zalety i przewagi (lepszy chwyt, duży zoom), ale chyba z niej zrezygnuję przechodząc całkowicie na aparat + kamerka GoPro w niektórych sytuacjach.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych