Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niech będzie rower 2015


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
145 odpowiedzi w tym temacie

#141 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 16 wrzesień 2015 - 13:25

 

Bocianku, naprawde sie na tym znam. :) Nawet w swoim czasie stosowny artykul na temat lancuchow napisalem. Moge Ci podrzucic. :) Najlepiej wciac kawalek lancucha, rozlozyc go na czesci pierwsze i wszystko stanie sie jasne.

 

Na poniższym rysunku zamieściłem dwa sworznie (płytke łańcucha pominąłem)

attachicon.gifsworznie.png

 

Szary- sworzeń

Zielony- tulejka w nowym łańcuchu

Czerwony- tulejka o mniejszej średnicy wewnętrznej (starta)

 

Jak widać, przy pracującym łańcuchu, odległość między pracującymi brzegami dla nowego łańcucha (między zielonymi kreskami) jest taka sama jak między pracującymi brzegami startych tulej. Tak samo będzie dla startych sworzni, oraz startych zewnętrznych krawedzi. Odległość byłaby ta sama, po prostu powierchnia pracująca zbliża się coraz bardziej do środka sworznia. To przy założeniu że części łańcucha się fizycznie nie rozciągają :)

 

Pozdr

Marcin

 

 

 

A żeby było po narciarsku- odległości miedzy narciarzami nie zmniejszą się po skróceniu/wydłużeniu linek talerzyka, ważne jest miejsce zaczepienia uchwytu :)

Pozdr

Marcin


  • 1

#142 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 wrzesień 2015 - 15:59

Bocianie, trudno tak wytlumaczyc. Musisz wziac do reki dwa sasiadujace ogniwa tworzace pare o dlugosci jednego cala, najlepiej z juz wydluzonego lancucha i zabawic sie, probujac rozciagac i sciagac lancuch. Poczujesz luz, ktory jest odpowiedzialny za wydluzenie lancucha. Te zewnetrzne, metaliczne tuleje nie maja zadnego znaczenia przy wydluzaniu sie lancucha. One maja wieksza srednice niz tuleje wewnetrze i lataja luzno.

 

W sumie niezle tlumaczy to wikipedia. https://pl.wikipedia...ńcuch_rowerowy

 

W tej wikipedii tez niektore informacje sa niescisle, ale w sumie nie jest zle.


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 16 wrzesień 2015 - 16:10

  • 1

#143 bocian74

bocian74
  • Użytkownik
  • 370 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Imię :Marcin

Napisano 16 wrzesień 2015 - 19:09

No tak, tak to się kończy, jak się opacznie zrozumie rozmówcę. Nie te tuleje po prostu :)

Te wewnętrzne faktycznie pracują na zewnątrz ogniwa, więc ich zużycie oczywiście wpływa na długość łańcucha.

Pozdr

Marcin


  • 1

#144 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 16 wrzesień 2015 - 19:51

 


Najlepiej wciac kawalek lancucha, rozlozyc go na czesci pierwsze i wszystko stanie sie jasne.

 

Lub pogoglac i znalezc zdjecia rozciagnietego/zuzytego lancucha :)

Jest dokladnie tak jak piszesz.

 

Cześć

Ja tam wole nie goglać tylko jak wiem, że ktoś jest dajmy na to fizykiem czy lekarzem to nie dyskutuje z nimi na tematy fizyki czy medycyny tylko grzecznie czytam i pytam jak czegoś nie rozumiem. Tego samego wymagam od innych zresztą i np. o geologii mogę dyskutować z geologiem a reszta niech raczej słucha. Myślę, że to jest dobra koncepcja bo oszczędza czas a i obciachu sobie człowiek nie zrobi. Tutaj jest spokojnie pod tym względem - choć kiedyś było bardzo kiepsko ale po wyeliminowaniu kosmitów jest naprawdę fajnie.

Pozdrowieia


  • 2

#145 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 22 wrzesień 2015 - 20:12

Tak


Chorowalem na fulla kika lat ale dopiero w ostatni weekend tak wytrzeslo mnie na singleltracku,ze powiedzialem dosc.

 

Tak to jest z rowerami, zawsze zmierzamy do n+1 (gdzie n to liczba posiadanych obecnie rowerow :) ).

Po weekendzie zaczeniesz zapewne kombinowac co przydaloby sie wymienic w nim zeby byl lepszy :).

A za rok pomyslisz o nastepnym... No przynajmniej ja tak mam :)  

No i wykrakales.Wymieniony mostek z 70mm na 50 i kierownica z 690 na 720.Zdecydowanie lepsze czucie sterowania.Mysle czy nie sprobowac 740 ale chyba przesada to by byla.

P.S.Seatdropper tez dodany,Rockshox reverb-genialny wynalazek.


  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#146 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 26 lipiec 2021 - 14:22

Wiadomość automatyczna

Ten temat został przeniesiony z forum: "PozostałeGóry nie tylko dla narciarzy / forum narciarskie Nasze inne pasje"
do forum: "RoweryDyskusje ogólne".


  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych