Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzenie, podnoszenie krawędzi dla laików. Tępe krawędzie na wyjeździe - jak poznać i co robić?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#41 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 09 luty 2013 - 18:18

Przy dobrym śniegu nie było potrzeby serwisowania nart. Jeździły tak samo drugiego jak szóstego dnia. W pierwszy dzień było 10-20 cm świeżego śniegu, krawędzi mogło nie być w ogóle :)
  • 0

#42 kaja45

kaja45
  • Użytkownik
  • 18 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Tychy
  • Narty:Blizzard G-Power Full Suspension IQ 7.2
  • Imię :Jacek
  • Serwisant:REMSPORT 2
  • Właściciel:REMSPORT

Napisano 13 luty 2014 - 20:53

Przy dobrym śniegu nie było potrzeby serwisowania nart. Jeździły tak samo drugiego jak szóstego dnia. W pierwszy dzień było 10-20 cm świeżego śniegu, krawędzi mogło nie być w Justyn

Justyno jesteś w wielkim błędzie.


  • 0

Jacek


#43 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 13 luty 2014 - 21:12

 

Przy dobrym śniegu nie było potrzeby serwisowania nart. Jeździły tak samo drugiego jak szóstego dnia. W pierwszy dzień było 10-20 cm świeżego śniegu, krawędzi mogło nie być w Justyn

Justyno jesteś w wielkim błędzie.

 


Jacek - rozwiń swoją wypowiedź proszę. 


  • 0

#44 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 07 marzec 2014 - 11:52

Cześć

Piękne.

A robi się tak. Ma się zaufany serwis z dobrym serwisantem, którego darzy się zaufaniem ( w Warszawie mogę polecić). Przed sezonem niesie się do niego narty i się go pyta co należy zrobić żeby były OK. On pyta dla kogo te narty jak jeździ itd - jak już się znacie to nie pyta, chyba że się przyniesie 5-6 par. Robi co trzeba i tyle. Przed kolejnym wyjazdem robi się podobnie. W trakcie - tygodniowego wyjazdu rzadko jest konieczność ostrzenia nart - nie zdarzyło mi się to od lat ale wtedy można podejść do serwisu i jeżeli powiedzą że trzeba ostrzyc na maszynie to można ich wyśmiać a jak powiedzą, że przyda się lekkie podostrzenie ręczne to wtedy można dać.

Aby unikać częstego ostrzenia trzeba na nartach jechać a nie hamować - to dość oczywiste.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że nieumiejętna, nietechniczna, siłowa jazda może zniszczyć amatorska nartę w jeden dzień tak, że różnica jest wyraźnie odczuwalna a wyklepanie nart nie jest bajka tylko zauważalnym faktem aczkolwiek zdecydowanie przereklamowanym przez gadżeciarzy i sprzedających narty.

Pozdrowienia


  • 1

#45 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 07 marzec 2014 - 15:53

W Zillertalu (w kwietniu tamtego roku) nam fajnie naostrzyli i zadbali, tak że na ten wyjazd jeszcze starczyło.

Ale chyba zaniosę teraz do serwisanta. Bo może jeszcze gdzieś wyjadę w tym sezonie, to by się przydało.

Ja się niestety nie znam i też prawdopodobnie wcale różnic jakichś subtelnych nie odczuwam. A na lodzie hamuję. Musiałam w tym roku, bo jechałam za dzieckiem, które mi spowalniało każdy przejazd.


  • 0

#46 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 07 marzec 2014 - 17:28

Cześć

No to niech się dziecko przyłoży, chyba, że ma 3 latka. ;)

Pozdrowienia


  • 0

#47 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 07 marzec 2014 - 18:12

Eee, ma 5,5, i tak się przykłada :) Aż tak nie narzekam :)


  • 0

#48 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 07 marzec 2014 - 23:17

Eee, ma 5,5, i tak się przykłada :) Aż tak nie narzekam :)

Cześć

No to jeszcze trzy lata i Cie objedzie. Ale taki przecież jest cel.

Pozdrowienia serdeczne


  • 0

#49 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2014 - 14:01

Wracając do ostrzenia.

 

Zawsze się zastanawiam ile w tych kątach jest propagandy a ile rzeczywistych potrzeb. No bo np podniesienie krawędzi o te 0,5 stopnia to wartość 0,002 mm - ktoś pisał, że to widzi dokładając przymiar :boogie:

Teraz te 88 stopni - zmienia kąt zakrawędziowania narty o 1 stopień - tu różnica jest na położeniu środka ciężkości 2 cm - czy to jest zauważalne? Pewnie zawodnicy to odczują ale amator?

 

Nie zmienia to jednak sprawy, że przy jeździe po "lodzie" ostre krawędzie warto mieć i po kilku dniach takiej jazdy warto podostrzyć. A na koniec sezonu serwis na maszynie.

 

Pozdro

Wiesiek


  • 1

#50 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2014 - 17:47

Wracając do ostrzenia.

 

Zawsze się zastanawiam ile w tych kątach jest propagandy a ile rzeczywistych potrzeb. No bo np podniesienie krawędzi o te 0,5 stopnia to wartość 0,002 mm - ktoś pisał, że to widzi dokładając przymiar :boogie:

Teraz te 88 stopni - zmienia kąt zakrawędziowania narty o 1 stopień - tu różnica jest na położeniu środka ciężkości 2 cm - czy to jest zauważalne? Pewnie zawodnicy to odczują ale amator?

Wiesiek, jak wyliczyles te 0.002 mm? To przeciez tg(0.5) * szerokosc krawedzi. Wychodzi o rzad wielkosci wiecej. :) Widac roznice przykladajac cykline metalowa. A by sie na pewno przekonac, wykonuje sie "test pisakowy" przy pomocy prawidla 0.5 st. Kiedys kupilem takie i czasami uzywam. Wklada sie w niego pilnik a ono zapewnia odpowiednie jego pochylenie. Ostrzyles kiedys krawedzie od spodu?

 

Podniesienie 0.5 st nie ma pewnie wielkiego wplywu na jazde, zwlaszcza amatora. I nie o samo podniesienie tu chodzi, ale o latwa mozliwosc wyostrzenia krawedzi od spodu. Po pewnym czasie staja sie one polokragle. Oczywiscie robiac tzw. baze na maszynie, gdy scinasz kilka dziesiatkow mm od spodu narty, calego spodu, wyostrzysz i krawedzie. Ale przy ostrzeniu recznym jest to duzo trudniejsze. Dlatego wlasnie podnosi sie o owe minimalne 0.5 st by moc skutecznie wyostrzyc krawedzie od spodu nie zdzierajac i meczac sie z reszta slizgu.

 

Troche podobnie jest z bocznym katem krawedzi. NIe umiem powiedziec czy poczulbym roznice w jezdzie pomiedzy 88 i 90 stopni. Fachowcy twierdza, ze tak, ale ja sie przy tym nie upieram. Natomiast wiem, ze o wiele latwiej ostrzy sie z boku krawedz pod mniejszym katem niz 90 stopni. Przy kacie prostym musisz przy okazji zebrac cala baczna wystajaca krawedz narty. Pilnik sie szybko blokuje pylem plastykowym, musisz go czyscic. Pomaga tzw. pazur, ktory wreszcie po latach dokupilem (zbiera tylko plastyk nad krawedzia). Ale i tak latwiej ostrzy sie recznie pod 88 stopniami niz 90.

 

A wracajac do meritum, czyli samodzielnego ostrzenia. Warto czy nie? Uwazam, ze warto. Nawet po jednym dniu jezdzenia w twardych, lodowych warunkach, a na takie czasami trafiamy, widac, ze wzdluz krawedzi robi sie tzw. drut, czyli zawiniete krawedzie. Wystarczy przejechac palcem. Na pewno nie pomaga w jezdzie. Jeden, dwa ruchy ostrzalka zalatwia sprawe. A przed sezonem i tak warto oddac narty do serwisu w dobre rece.


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 08 marzec 2014 - 18:36

  • 0

#51 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 08 marzec 2014 - 20:38

Masz rację to 0.02 mm - nadal niezwykle mało do oceny wizualnej ale wielkie dzięki za wyjaśnienie korzyści "serwisowych" z założenia kąta 88 (i mniejszych). Co do korzyści z podniesienia to przyjmuję to trochę z rezerwą ale ponieważ nie robiłem to może coś w tym jest...

 

Pozdro

Wiesiek


  • 0

#52 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 09 marzec 2014 - 16:07

 

 Natomiast wiem, ze o wiele latwiej ostrzy sie z boku krawedz pod mniejszym katem niz 90 stopni.

Zle napisalem, niema zadnej roznicy w latwosci czy trudnosci ostrzenia bocznego.


  • 0

#53 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 09 marzec 2014 - 23:03

Dobrze ze temat sie odnowił, bo własnie mam dylemat, kupiłam narty które jeździły tylko 5 dni w Austri, pewna osoba poleciła mi jedynie smarowanie na gorąco...

Nie chciałabym jednak zacząć jazdy na moich nowych nabytkach niezadowolona :(


  • 0

#54 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 10 marzec 2014 - 11:56

Wracając do ostrzenia.

 

Zawsze się zastanawiam ile w tych kątach jest propagandy a ile rzeczywistych potrzeb. No bo np podniesienie krawędzi o te 0,5 stopnia to wartość 0,002 mm - ktoś pisał, że to widzi dokładając przymiar :boogie:

Teraz te 88 stopni - zmienia kąt zakrawędziowania narty o 1 stopień - tu różnica jest na położeniu środka ciężkości 2 cm - czy to jest zauważalne? Pewnie zawodnicy to odczują ale amator?

 

Nie zmienia to jednak sprawy, że przy jeździe po "lodzie" ostre krawędzie warto mieć i po kilku dniach takiej jazdy warto podostrzyć. A na koniec sezonu serwis na maszynie.

 

Pozdro

Wiesiek

Cześc

Ja stosuję taktykę serwisu przed sezonem a nie po.

Często sprzęt jeszcze nie kwalifikuje się do maszyny ale jest na granicy. W tym sezonie tak zrobiłem a że było cały czas dość miękko lub może nie było twardo więc mam oszczędność krawędzi - bo wystarczyło lekko podostrzyć a właściwie wyrównać - no i kasa w kieszeni (5 lar nart, maszyna smarowanie itd.) . Poza tym smarowanie robisz od razu po ostrzeniu. Co ciekawe - opon też w tym roku nie zmieniłem na zimówki - kolejna oszczędność.

Robienie rzeczy na zapas nie zawsze daje dobry efekt.

Pozdro


  • 0

#55 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 marzec 2014 - 12:58

 

Wracając do ostrzenia.

 

Zawsze się zastanawiam ile w tych kątach jest propagandy a ile rzeczywistych potrzeb. No bo np podniesienie krawędzi o te 0,5 stopnia to wartość 0,002 mm - ktoś pisał, że to widzi dokładając przymiar :boogie:

Teraz te 88 stopni - zmienia kąt zakrawędziowania narty o 1 stopień - tu różnica jest na położeniu środka ciężkości 2 cm - czy to jest zauważalne? Pewnie zawodnicy to odczują ale amator?

 

Nie zmienia to jednak sprawy, że przy jeździe po "lodzie" ostre krawędzie warto mieć i po kilku dniach takiej jazdy warto podostrzyć. A na koniec sezonu serwis na maszynie.

 

Pozdro

Wiesiek

Cześc

Ja stosuję taktykę serwisu przed sezonem a nie po.

Często sprzęt jeszcze nie kwalifikuje się do maszyny ale jest na granicy. W tym sezonie tak zrobiłem a że było cały czas dość miękko lub może nie było twardo więc mam oszczędność krawędzi - bo wystarczyło lekko podostrzyć a właściwie wyrównać - no i kasa w kieszeni (5 lar nart, maszyna smarowanie itd.) . Poza tym smarowanie robisz od razu po ostrzeniu. Co ciekawe - opon też w tym roku nie zmieniłem na zimówki - kolejna oszczędność.

Robienie rzeczy na zapas nie zawsze daje dobry efekt.

Pozdro

 

 

Jak zaczynam jeździć to serwisy jeszcze nie świadczą usług... 

 

Pozdro

Wiesiek


  • 0

#56 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 10 marzec 2014 - 13:16

 

 

Jak zaczynam jeździć to serwisy jeszcze nie świadczą usług... 

 

Pozdro

Wiesiek

 

Cześć

A w ogóle kończysz...? Przecież jeździcie na okrągło praktycznie.

A dobre serwisy działają cały rok i błagają żeby im sprzęt przynosić w lecie bo w zimie i tak siedzą w pracy po 16 -18 godzin.

Pozdrowienia


  • 0

#57 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 marzec 2014 - 13:24

 

 

 

Jak zaczynam jeździć to serwisy jeszcze nie świadczą usług... 

 

Pozdro

Wiesiek

 

Cześć

A w ogóle kończysz...? Przecież jeździcie na okrągło praktycznie.

A dobre serwisy działają cały rok i błagają żeby im sprzęt przynosić w lecie bo w zimie i tak siedzą w pracy po 16 -18 godzin.

Pozdrowienia

 

 

Kończę w maju (choć raz zdarzyło się w czerwcu),

 

Raczej tak nie jest - dobry serwis narciarski przekształca się w dobry rowerowy, Przesuwają maszyny (miejsce) nikt nie wyżyłby z samych nart (w maju- sierpniu)...

 

Pozdro

Wiesiek


  • 0

#58 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 marzec 2014 - 14:23

W ramach przygotowan do wyjazdu do Ischgl (juz za tydzien, dokladnie Galtur) zrobilem przeglad 4 par nart. Wyostrzylem domowymi sposobami (pazur, kątownik, pilnik, guma). Posmarowalem na zimno. Godzinka roboty. Spody jeszcze dobre, nie bylo potrzeby łatania. I w ten sposob zostalo 200 zl w kieszeni. Niby niewiele, ale jednak. Jeszcze jeden argument za wlasnorecznym ostrzeniem.


  • 1

#59 Lukaszo86

Lukaszo86
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Fischer Progressor 900
  • Właściciel:Pro Winter
  • Instruktor:PZN

Napisano 21 marzec 2014 - 12:32

Posmarowalem na zimno.

A nie wolałbyś posmarować na gorąco? :-) Daje dłuższy efekt i lepszy ;-)

 

pozdravka


  • 0

#60 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 21 marzec 2014 - 12:37


pozdravka
witaj na forum, link w podpisie tylko za zgodą admina

o swojej ofercie możesz spokojnie pisać tutaj:

http://www.kochamnarty.pl/classifieds/


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych