Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzenie, podnoszenie krawędzi dla laików. Tępe krawędzie na wyjeździe - jak poznać i co robić?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#21 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31 styczeń 2013 - 20:40

Z tego co ja doczytalem wlasnie te amatorskie sa podniesione o 1 stopien i z reguly wlasnie jest to typowe ustawienie fabryczne.


Niestety jestem na konferencji, wiec niczego nie zmierze. Ale kąty krawedzi nart to rzecz mi znana, bo od lat ostrze wszystkie rodzinne, i nie tylko, narty. Wszystkie dotychczas kupione mialy 88 i 0 podniesienia. Na pewno. Jedynie slalomki Fischera mialy 87 i jedne Salomony 89. Fischery przerobilem na 88. A dlaczego twierdze, ze wszystkie dotychczasowe narty mialy 0 podniesienia. Bo od czasu do czasu je ostrze od spodu pilnikiem i specjalnym prawidlem 0.5 stopnia. Zreszta nie da sie inaczej naostrzyc recznie narty bez jakiegokolwiek podniesienia krawedzi. I dobrze widac, ze oryginalna krawedz nie miala zadnego podniesienia. Zreszta wystarczy przylozyc rowny kawalek czegos, np. metalowa cykline, by sie przekonac. Ale moze od pewnego czasu jest inaczej. Zaraz po przyjezdzie do domu dopadne moje Volkle, ktore jeszcze nie byly ostrzone i sie przekonam.

Dobre serwisy ostrza na 88 i 0.5 podniesienia. Mowa oczywiscie o glownej czesci krawedzi, bo z przodu i z tylu narty podnosi sie niekiedy celowo nawet 2-3 stopnie.
  • 0

#22 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:05

Zreszta nie da sie inaczej naostrzyc recznie narty bez jakiegokolwiek podniesienia krawedzi


To jest dosc wazne co napisales.
Dac to sie da na 0, tylo slizgu trzeba wiecej sciagnac. Stad te podniesienie. Oszczedzasz slizg w ten sposob.
Ja sie glownie spotykalem z serwisami gdzie 88 i 1 podniesienia jest standardem.
Chociaz sam robie na 87 i 0.5 swoje deski...ups sorry lyzwy. ;)
  • 0

#23 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:19


Dobre serwisy ostrza na 88 i 0.5 podniesienia. Mowa oczywiscie o glownej czesci krawedzi, bo z przodu i z tylu narty podnosi sie niekiedy celowo nawet 2-3 stopnie.

Pewnie to głupie pytanie, ale po co sie to robi?
Nie wiem czy jak zaniose do serwisu to im tak powiem, zeby nie mysleli ze jestem "mądrzejsza" od nich ze ich pouczam czy cus takiego... nigdy nie wiadomo na jakiego deb...a sie trafi!
  • 0

#24 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:32

Bo jak pochylisz nartę w skręcie, to krawędź wtedy będzie prostopadła do śniegu i dopiero wtedy będzie mogła rzeczywiście "ciąć".
Przynajmniej ja tak zrozumiałam :)
Inaczej byś musiała stawiać narty całkiem pionowo co jest niemożliwe. A teraz czekamy na opinie kogoś bardziej wiarygodnego :)

Użytkownik hintertux edytował ten post 31 styczeń 2013 - 21:34

  • 1

#25 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:37

Teraz poważnie, bez kitu. Twierdzicie, że po 7 dniach jazdy, nawet na dość twardym narty są tępe i trzeba je naostrzyć? Poważnie się pytam?
Jak już wspomniałem jeżdżę dość dużo, można powiedzieć bite 2 miesiące i serwis zawsze robię jeden przed sezonem. Fak....tycznie. Nie czytam już więcej, wypisuję się. Dobrze mi się żyło a teraz nie dość, że nie umiem jeździć i się na niczym nie znam, to jeszcze mam tępe narty.

Pozdrawiam
Michał
  • 1

#26 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:40

Teraz poważnie, bez kitu. Twierdzicie, że po 7 dniach jazdy, nawet na dość twardym narty są tępe i trzeba je naostrzyć? Poważnie się pytam?
Jak już wspomniałem jeżdżę dość dużo, można powiedzieć bite 2 miesiące i serwis zawsze robię jeden przed sezonem. Fak....tycznie. Nie czytam już więcej, wypisuję się. Dobrze mi się żyło a teraz nie dość, że nie umiem jeździć i się na niczym nie znam, to jeszcze mam tępe narty.

Pozdrawiam
Michał


Michał, spokojnie - przyjmuj niektóre informacje na zimno. Według niektórych mądrości, moje narty powinny już być w koszu od jakiś 2 lat a dają radę! Do serwisu podchodzę w podobny do Twojego sposób, robię cokolwiek jeśli tego potrzebuję. Nie wierzę w bajki o zaniku flexu w bucie czy "wyklepaniu narty". Więcej luzu i będzie dobrze :)
  • 0

#27 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:45

Czy Twoje narty mogły się już stępić to nie wiem. Ja wtedy poznałam po tym, że jak wcześniej trzymały na lodzie, to potem już przestały. A ponieważ to było dzień po dniu, ta sama trasa, podobne warunki, no to tylko to mi przyszło do głowy.
  • 0

#28 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:51

no własnie u mnie było podobnie. super sie jeździło, byłam pod mega wrazeniem smigania na stoku w Małe Ciche, z nart byłam strasznie zadowolona szczególnie na lodzie, a teraz na wyjeździe to tragedia! Jechały jakby chciały a nie mogły! bokiem tzn. krawedziami jechałam w dół przez co omal nie doszło do powaznego wypadku...ale dzieki temu kupuje kask :) nie szkodzi mi isc zapytac...
Dobra koniec tego tematu, bo...odbiegamy od tematu... :P
  • 0

#29 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:54

Myślę, że możnaby tego oftopa przenieść do działu o serwisie....
  • 0

#30 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:55

Niech sie dzieje co chce, byle bysmy mogli ciagnąc temat :)
  • 0

#31 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 31 styczeń 2013 - 21:57

Przenoszę tutaj. Jeśli chcecie zmienić nazwę tematu, dajcie znać.

Użytkownik AdamSlask edytował ten post 31 styczeń 2013 - 21:59

  • 0

#32 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:11

Może dopisz "- dla laików. Tępe krawędzie na wyjeździe - jak poznać i co robić?"
  • 0

#33 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:23

Może dopisz "- dla laików. Tępe krawędzie na wyjeździe - jak poznać i co robić?"


A co zamierzasz juz nie czytac tego watku? :dry:
Wiedzialem ze tak bedzie z tym watkiem jak zaczelas o tych ostrzalkach :dry:

Najpierw sie zyje w stanie blogiej nieswiadomosci - patrz Michal, a potem konczy sie z calym warsztatem do serwisowania nart (imadla, pilniki diamentowe, prostowniki etc.... aaa i oczywiscie butelka denaturatu :boogie:)
  • 0

#34 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:31

Zamierzam, ale tam bruździliśmy :)
Poza tym, to idę spać, bo jutro wyjeżdżamy srana :)
  • 0

#35 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:34

aaa i oczywiscie butelka denaturatu :boogie:)


"Because no good story started with someone eating a salad." ;)

Użytkownik AdamSlask edytował ten post 31 styczeń 2013 - 22:34

  • 1

#36 hintertux

hintertux
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1042 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Opole
  • Narty:Volkl Tigershark f.10, 168cm LUSTI PCT 165cm
  • Imię :Justyna

Napisano 31 styczeń 2013 - 22:36

No to piszcie znawcy, jak poznać tępe krawędzie...(bo nie można ukroić sałaty nartą?)
  • 0

#37 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31 styczeń 2013 - 23:04

Jezusiczku, alezescie sie rozpisali. Najlepiej bylo za komuny. Narty ostrzylo sie w serwisie raz do roku i to niekoniecznie. Na lodzie i na twardym ustawialo sie narty na plask i czekalo kiedy wreszcie sie trafi kawalek, gdzie krawedzie, mniej lub bardziej tepe, zalapia. I komu to przeszkadzalo? :)

Mimo wszystko paniom nie radzilbym eksperymentowac z ostrzalkami. Trudno, do tego trzeba prymitywnej chlopiej reki. A chlopom zdecydowanie radze kupic ostrzalke (lepszy jest pilnik z tzw. kątownikiem, ale ostrzalka tez dobra). Z regulowanym katem, ale moze byc taka na 88 stopnie. I co kilka dni, jesli krawedzie tego wymagaja (latwo poznac jadac wzdluz palcem), przejechac ostrzalka boki krawedzi. Nie jest to wielkie ostrzenie, ale zbieranie tzw. gradu, podostrzanie. Prawdziwie ostrzenie wserwisie i tak trzeba zrobic, ale rzadko. W praktyce ostrze narty raz na poczatku sezonu i podostrzam w ciagu sezonu.
  • 0

#38 jea

jea
  • Użytkownik
  • 133 postów
  • Płeć:Nie powiem
  • Skąd:New Village
  • Narty:Fischer
  • Imię :....
  • Ulubiony stok:czarny
  • Serwisant:pom
  • Pracownik:wolny
  • Właściciel:wolny
  • Instruktor:???

Napisano 31 styczeń 2013 - 23:13

Mam znajomego, który jeździ dwa razy w sezonie na narty.
Teraz zagadka; po ilu sezonach oddał narty do ostrzenia?
Jeździ dobrze, zawsze na przygotowanych trasach.
  • 0

#39 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 01 luty 2013 - 08:45

No to piszcie znawcy, jak poznać tępe krawędzie...(bo nie można ukroić sałaty nartą?)


dwie metody
- jak zacznie Cie obwozić na lodzie
- patrzysz, czy Ci się drut nie zrobił
  • 0

#40 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 luty 2013 - 13:05

Po przyjezdzie do domu obadalem nasze narty. I tak, nowe Volkle Race SC, 88, 0 podniesienia, ostrzone Fischery w dobrym krakowskim serwisie: 87-88, 0.5-1.0 podniesienie. Czyli mniej wiecej wszystko sie zgadza.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych