Skocz do zawartości


Zdjęcie

Relacja konkursowa marboru


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 marboru

marboru
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Narty:Salomon Aero X
  • Imię :Mariusz

Napisano 26 marzec 2011 - 19:03

Poniżej przedstawiam jedną ze stworzonych przeze mnie Fotorelacji.
Postanowiłem zaprezentować...moje rodzinne, codzienne strony - czyli jeden ze świętokrzyskich Stoków.
Relacja dotyczy dwudniowego wypadu z połowy lutego tego roku.
Jest mi bardzo miło, że mogę wziąć udział w Konkursie Kocham Narty.
Mam nadzieję, że zainteresuję Was mało znanym, Naszym-Polskim Regionem Narciarskim - poniżej moja praca.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jadąc z Radomia Trasą nr 7, za miejscowością Gózd skręcamy w prawo w stronę miejscowości Zagnańsk.
Między powyższą miejscowością a Samsonowem znajduje się najokazalsze drzewo w Polsce: Dąb Bartek.
Dołączona grafika

Wiek tego drzewa oceniany jest wg najnowszych badań dendrochronologicznych na 645-670 lat. Dokładny wiek jest niemożliwy do ustalenia, ze względu na spróchniały środek pnia. W okresie międzywojennym wiek tego dębu oceniano nawet na 1200 lat. Od 1952 dąb uznany jest za pomnik przyrody. W 1934 sąd konkursowy pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał Bartka za "najokazalsze drzewo w Polsce". Według jednej z legend Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Dębie Bartku skarby.
Dołączona grafika

W dzień pierwszy mojego wypadu – jestem na miejscu ok. godziny 14.
http://tumlin-ski.prv.pl/
Wyciąg znajduje się na zboczu góry Wykieńskiej (409 m n.p.m.)

Ponieważ w ostatnim tygodniu ponownie w Polsce zagościła odwilż mam obawy co do warunków…tym bardziej, że w czwartek padał deszcz a temperatura była na sporym +.
W sobotę po mroźnej nocy temperatura jest pod kreską.
Zanim zabiorę Was na Stok wstąpimy do karczmy (w późniejszej części relacji widok z zewnątrz na filmiku) gdzie dominuje narciarstwo i wiedźmiarstwo…
Dołączona grafika

Jest tutaj dużo miejsca dla głodnych i spragnionych narciarzy:
Dołączona grafika

Klimacik podtrzymuje rozpalony kominek i starodawne narty na ścianach:
Dołączona grafika

Po małym posiłku – wróciłem do auta, po sprzęt i skierowałem kroki do kasy. Cena za jeden wjazd talerzykiem 2,8zł.
Pierwsze spojrzenie na Stok:
Dołączona grafika

Na pierwszy rzut oka widoczne są duże straty wyrządzone dodatnią temperaturą ciepłych dni.
Ludzi praktycznie nie ma w ogóle…
Dołączona grafika

Czynna jest jedynie główna trasa. Trasa mniejsza nie ma praktycznie w ogóle pokrywy śnieżnej:
Dołączona grafika

Jest twardo ale warstwa lodu miejscami nie jest zbyt imponująca…w szczególności blisko orczyka oraz na drugiej stronie. Lód + delikatny śnieg – zmrożony cukier.
Dołączona grafika

No i jestem na szczycie…
Dołączona grafika

Snowpark jest rozpierdzielony…
Dołączona grafika

Mimo wszystko – po pierwszych zjazdach jest nieźle.
Twardo, szybko…a lód w sumie nie przeszkadza.
Autor posta jest szczęśliwy…
Dołączona grafika

Wraz ze zmrokiem schodzę z górki.
Nocuję niedaleko, więc na drugi dzień obiecuję sobie być na otwarciu.

Kolejny poranek jest mroźny ale skąpany w Słońcu.
Ponownie droga przy Drzewie Drzew.
W miejscowości Samsonów krótka przerwa na spojrzenie w stronę ciekawych ruin…
Dołączona grafika

Ruin Huty „Józef” z 1818 roku.
Historia Samsonowa jest związana z przemysłem hutniczym. W roku 1594 Łukasz Samson herbu Topór, łowczy królewski (od niego pochodzi nazwa miejscowości) przejął istniejącą tutaj kuźnicę. W XVI w. i XVII w. włoscy dzierżawcy przekształcili kuźnicę w nowoczesną hutę (wybudowano wielki piec) - stało się to za sprawą rodziny włoskich przemysłowców - Cacciów z Bergamo, których sprowadził król Zygmunt III Waza. Projektantem wielkiego pieca był Hieronim Caccio. Zakład Cacciów nastawiony był głównie na produkcję wyrobów dla wojska, produkował szyszaki, pancerze, piki, pałasze i broń palną. W 1633 prawa do huty Cacciowie odstąpili Bernardowi Servalli, Piotrowi Gianotti i Janowi Gibboni. W 1709 zakład z okolicznymi dobrami przejęli biskupi krakowscy, drugi piec w Samsonowie wybudował biskup Kajetan Sołtyk. W następnych latach oraz w czasie zaboru austriackiego i Księstwa Warszawskiego huta funkcjonowała z różnym skutkiem. W 1817 r, z inicjatywy Stanisława Staszica, rozpoczęto budowę nowej huty "Józef" (wielki piec, odlewnia, modelarnia, suszarnia), kamień węgielny pod budowę nowego pieca, opalanego węglem drzewnym, podłożył w 1818 r. namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek. Huta czynna była do 1866 r. W roku 1844 i 1848 miały tu miejsce poważniejsze pożary. Zakład zniszczony został ostatecznie przez pożar, który wybuchł w nim w roku 1866. W czasie I wojny światowej Austriacy zniszczyli część istniejących wówczas zabudowań fabrycznych. Ruiny huty zostały zabezpieczone w latach 1981-1983 i udostępnione zwiedzającym.

W okolicy, po drodze można zaobserwować (niestety) niszczejące, piękne zabudowania wiejskie (jest tutaj sporo podobnych obiektów):
Dołączona grafika

Na miejscu jestem kilka minut po 10.
Trasa jest najwyraźniej mocno odmieniona. W nocy chodziły armaty, rano ratrak.
Spojrzenie od dołu:
Dołączona grafika

Jeszcze raz – tym razem zdjęcie z podróży Talerzykiem:
Dołączona grafika

Narciarzy rano nie było również zbyt wielu…
Dołączona grafika

…ok. godziny 12 zaczęło ich przybywać – nie na tyle by tworzyły się kolejki.
Widok z góry z drugiego dnia:
Dołączona grafika

Zaskakujące jak sytuacja może się odmienić w ciągu jednej nocy.

Ok godziny 13:30 awaria wyciągu:
Dołączona grafika

…i tu wielkie brawa za szybkość reakcji i naprawę Sprzętu w ciągu kilku minut przez obsługę Ośrodka.

Jeżdżę do godziny 16:30 zaspakajając narkonarciarską przypadłość.
Wyrypany i bardzo zadowolony z wyjazdu wracam wieczorem do domu.

Na koniec filmik ze zjazdu:
http://www.youtube.com/watch?v=UpINGzTCZm0

Polecam Świętokrzyskie do nartowania i pozdrawiam
marboru
  • 4

#2 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 21 czerwiec 2011 - 15:05

Wiadomość automatyczna

Ten temat został przeniesiony z forum: "Sprawy forum -> Podzielone prace konkursowe"
do forum: "Relacje z naszych wyjazdów - oceny ośrodków narciarskich -> Polska - relacje po powrocie z nart -> Jura Krakowsko-Częstochowska".

  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,




Podobne tematy

  Temat Autor Podsumowanie Ostatni post



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych