Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia Narciarstwa na Świecie.


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Narciarz

Narciarz
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 01 wrzesień 2010 - 12:49

Historia Narciarstwa na Świecie.

Witam.
Chciałbym rozpocząć nowy temat Historia Narciarstwa.
Widziałbym tu zamieszczone informacje o historii firm narciarskich.
Jak powstawały, co się z nimi działo i jak wyglądają dzisiaj.
Do tego chętnie pooglądam stare zdjęcia i filmy.
Ze swojej strony ten cykl chcę rozpocząć od najstarszej firmy narciarskiej jaka istnieje na świecie.
Firma Kneissl rok założenia 1861. :zemdlal:
  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#2 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 01 wrzesień 2010 - 12:56

Historia
1861 Powstanie firmy Kneissl
1919-1921 Franz Kneissl I. tworzy pierwszą nartę w serii. Narta Kneissl zgłoszona jako marka
1932 Zmiana nazwy na "Erste österreichische Skifabrik" (tłum. „Pierwsza austryjacka farbryka nart“)
1936-1938 Stworzenie pierwszej narty o laminowanej budowie warstwowej. 18 warstwowa narta wędruje na produkcję. W 1936 roku zostaje wyprodukowanych 20.000 par nart.
1945 Śmierć Franza Kneissla I.
1946 Franz Kneissl der II. przejmuje zakład produkcyjny i wraz z 3 pracownikami zaczyna prowadzić firmę dalej.
1948 Udział w Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz z "Męską drużyną Engele-Haider"
1950 Wprowadzenie przez Kneissl na rynek pierwszej wielokolorowej narty . Cztery kolory nadaja nowy trend w design’ie nart. Kneissl jako najlepsza marka odnosi najwiekszy sukces na Mistrzostwach Świata w Aspen, z trzema pośród sześciu możliwych złotych medali. Początek lat 50-tych – prawie cała Kadra Narodowa jeździ na nartach Kneissl.
1960 Stworzenie pierwszej narty z rdzeniem drewnianym - Kneissl "White Star" staje sie legendą w świecie narciarstwa.
1967 W Japonii powstaje Kneissl Cup, w którym udział biora zawodnicy jeżdżący tylko i wyłącznie na nartach kneissl. Już w pierwszym wyścigu bierze udział 150 zawodników.
1974 Narodziny odzieży sportowej Kneissl poprzez nabycie firmy "Sportalm". Poraz pierwszy firma narciarska tworzy odzież pod swoim znakiem firmowym.
1975 Najskuteczniejsza marka podczas Mistrzostw Świata w Falun. Przełom nowej technologii w produkcji nart.
1978 Kneissl tworzy pierwszą rakiete tanisową "White Star Pro" - "cudowna broń"
1980 Ivan Lendl zostaje zawodnikiem roku ATP i dochodzi do finału Wimbledon z Kneissl White Star. Podczas zimowej Olimpiady w Lake Placid zostaje zdobytych 27 medali, w tym 11 złotych na nartach Kneissl.
1981 Niemiecki producent Trak zostaje większościowym udziałowcem
1982 Kneissl produkuje rakiety tenisowe dla Pumy pod marką Puma
1989 Przejęcie firmy przez austryjacką Grupę Inwestorów Erhard Grossnigg i Hans Peter Haselsteiner
1990 Nowy wynalazek Kneissl "BIG FOOT" - rewolucja na rynku sportów zimowych, uchodzi jako impuls do powstania narty carvingowej
1991 Kneissl i Dachstein łączą się w "Kneissl Dachstein Sportartikel AG"
1992 Kneissl konstruuje pierwszą nartę carvingową "Kneissl ERGO", która otwiera przed narciarzem nowe uczucie jazdy. BIG FOOT awansuje do najlepiej sprzedawanego produktu narciarskiego na całym świecie
1994 Śmierć Franza Kneissla II.
1996 Kneissl przejmuje marki Raichle i Dynafit
1998 Zmiana nazwy firmy na Kneissl & friends. Czerwona gwiazda towarzyszy jako najmocniejsza marka Raichle, Dachstein, Dynafit & Deeluxe jako główne marki.
2003 Rekonstrukcja firmy. Buty narciarskie i ich marka zostają sprzedane. Nabycie firmy Kneissl przez grupę przedsiębiorską z Tyrolu. Miejsce powstania Kufstein – koncentracja na rozwój przedsiębiorstwa i produkcję nart najwyższej jakości.
2007 Szejk Al Jaber przejmuje 60% w firmie Kneissl, inwestując w innowacyjne, przyszłościowe strategie firmy.

Film 150 Lat firmy Kneissl

Użytkownik Robert J edytował ten post 01 wrzesień 2010 - 13:16

  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 wrzesień 2010 - 14:38

Nie jezdzilem nigdy na Kneisslach, ale narta byla znana od dawna i wielu moich znajomych jej uzywalo. Moja zakopianska przyjaciolka, jeszcze do niedawna. Natomiast przez lata jezdzilem w butach Dachstein, kupionych za Gierka, Raichle (chyba firma szwajcarska) kupilem w swoim czasie dla syna, podobnie jak Dynafit. Ale przede wszystkim o Kneissl slyszalem jako o pionierze narty karwingowej, BIG FOOT i ERGO. Duzo sie o tym naczytalem. Ciekaw jestem udzial szejka okaze sie pozytywny czy negatywny.
  • 0

#4 Pazur

Pazur

    TOEG

  • Użytkownik
  • 422 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 wrzesień 2010 - 18:22

Bardzo ciekawie zrealizowany film.
Również jak Andrzej, nigdy nie miałem przyjemności na tych nartach, a przyznam, że nabieram coraz większej ochoty na próbę.
Jeśli istnieje możliwość wypożyczenia u Ciebie, oczywiście po wcześniejszym umówieniu się, to dlaczego nie?
Nigdy ta marka do mnie nie trafiała i nawet nie wiem dlaczego. Może ten znaczek?

Użytkownik Pazur edytował ten post 01 wrzesień 2010 - 18:23

  • 0

#5 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 01 wrzesień 2010 - 20:37

Z filmiku tego dowiedzialem sie jak nazywa sie jedyny model Kneissl'a, na ktorym jezdzilem.Byl to mianowicie Ergo z 2000r pamietam ze zamontowalismy do niego 3cm plyte i nikomu tej narty niewypozyczalismy.Zbyt dobra byla.
  • 0

#6 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 02 wrzesień 2010 - 12:48

Cześć

Z filmiku tego dowiedzialem sie jak nazywa sie jedyny model Kneissl'a, na ktorym jezdzilem.Byl to mianowicie Ergo z 2000r pamietam ze zamontowalismy do niego 3cm plyte i nikomu tej narty niewypozyczalismy.Zbyt dobra byla.

Apropos ERGO bo to była rzeczywiście nowość jak na tamte czasy.
Tak jak pisał Robert narta pojawiła się w 1992 roku a skrót ERGO miał korespondowac z ergonomią jej uzytkowania.
Ergo pojawiło sie w dwóch długościach 183 cm (ERGO 1-2-5) dla osób jeżdżących na nartach od 180 do 210 o taliowaniu około 100 - 62 -100 oraz 161 cm (ERGO 1-1-0) o taliwaniu 94 - 62 - 94 dla osób zwykle stosujących narty od 180 cm w dół. Narta przeznaczona była do jazdy szerokimi łukami na przygotowanych trasach i w niezbyt gębokim sniegu dla osób o przecietnych umiejętnościach.
To rewolucyjne jak na tamte czasy taliowanie miało ułatwić inicjacje skrętu i bezpiecznego prowadzenia.
Pamietajmy, że były to czasy gdy jeździło sie na nartach o długości wzrost +15 do +30 cm a taliowania były minimalne. Dla przkładu kolekcja K2 na 1992 miała taliowania:
SL - 81,8 - 64 - 77,5
GS - 84,2 - 65,3 - 73,8
popularne - 84 - 64 - 75
wszystko dla długości 190 cm a więc nary stosunkowo krótkiej jak na owe czasy.
Zwróćcie uwage nie tylko na małe, nieporównywalne z dzisiejszymi wartości ale równiez na mniejsze taliowanie slalomki od innych nart. wiązało sie to oczywiście z odmienna technika jazdy. Jak widać najbardziej taliowane były narty popularne ale gdzie im do proponowanych przez ERGO wartości.
Myslę, że Kneissl produkując ERGO nie do końca docenił mozliwości taliowania być może również były ograniczenia technologiczne przy wykorzystaniu ekstremalnego taliowania w nartach sportowych, choc juz wtedy bardzo zwracano uwage na sztywnośc poprzeczną w połączeniu z elastycznością narty.
Byc może równiez jeszcze nie nadszedł czas rewolucji i tzrba było tych 5-6 lat aby wszyscy uwierzyli, że na narcie 165 da sie jechac naprawdę ostro.

Firma Kneissl jest również autorem jedynego o którym wiem projektu buta zintegrowanego z nartą. Wyglądało to dośc kosmicznie i sie nieprzyjęło ale jest jeszcze jednym dowodem na otwartośc umysłów pracujących tam ludzi.

Fajny temat Robercie. Poszperam w literaturze archiwalnej i spróbuje cos fajnego powklejać.
Pozdrawiam serdecznie

Użytkownik Mitek edytował ten post 02 wrzesień 2010 - 12:48

  • 0

#7 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 02 wrzesień 2010 - 13:21

Nie jezdzilem nigdy na Kneisslach, ale narta byla znana od dawna i wielu moich znajomych jej uzywalo. Moja zakopianska przyjaciolka, jeszcze do niedawna. Natomiast przez lata jezdzilem w butach Dachstein, kupionych za Gierka, Raichle (chyba firma szwajcarska) kupilem w swoim czasie dla syna, podobnie jak Dynafit. Ale przede wszystkim o Kneissl slyszalem jako o pionierze narty karwingowej, BIG FOOT i ERGO. Duzo sie o tym naczytalem. Ciekaw jestem udzial szejka okaze sie pozytywny czy negatywny.



Szejk inwestuje w sieć hoteli Kneissl.
Ma ich być około 10 na całym świecie.
Pierwszy oczywiście w Austrii.
Ja już czekam z niecierpliwością. :zemdlal:
  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#8 Somedude

Somedude
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Narty:Kneissl,Duel, Zai, Kessler ..
  • Imię :Piotrek

Napisano 02 wrzesień 2010 - 16:56

Oj ale będzie parapetówka :zemdlal: ;) :D
  • 0
Co nas nie zabije to nas wzmocni ..

#9 Łysy

Łysy
  • Zbanowany
  • 806 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Roman-Alojzy-Ferdynand ..... do wyboru

Napisano 02 wrzesień 2010 - 18:18

Firma Kneissl jest również autorem jedynego o którym wiem projektu buta zintegrowanego z nartą. Wyglądało to dośc kosmicznie i sie nieprzyjęło ale jest jeszcze jednym dowodem na otwartośc umysłów pracujących tam ludzi.



Mituś a jaki w tych butach musiał być flex ? buhahahahah , chyba 0 bo jak przywalił dziobem o stok to chyba musiał wyskoczyć z tych buto-nart ? :zemdlal: ;) :D

edit: obcięłam Ci Łysy niepotrzebne cytaty

Użytkownik Osetia edytował ten post 09 wrzesień 2010 - 13:19

  • 0

#10 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 02 wrzesień 2010 - 18:59

Cześć

Mituś a jaki w tych butach musiał być flex ? buhahahahah , chyba 0 bo jak przywalił dziobem o stok to chyba musiał wyskoczyć z tych botonart ? ;) :D ;)

To była konstrukcja bezpiecznikowa. Po przywaleniu przód uwalniał but jak w normalnych nartach. Muszę gdzieś znaleźć zdjęcie. Musisz to zobaczyć.:zemdlal:;)
Pozdro
  • 0

#11 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 04 wrzesień 2010 - 08:29

Cześć

Mituś a jaki w tych butach musiał być flex ? buhahahahah , chyba 0 bo jak przywalił dziobem o stok to chyba musiał wyskoczyć z tych botonart ? ;) ;) ;)

To była konstrukcja bezpiecznikowa. Po przywaleniu przód uwalniał but jak w normalnych nartach. Muszę gdzieś znaleźć zdjęcie. Musisz to zobaczyć.:D:D
Pozdro


Masz te zdjęcia? :zemdlal:
  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#12 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 wrzesień 2010 - 12:05

Cześć
Niestety nie znalazłem. Dla Roberta mam natomiast cos takiego:
Załączony plik  ergo.jpg   87,44 KB   33 Ilość pobrań
i jeszcze taka bardzo interesując oferta:
Załączony plik  polsport.jpg   133,07 KB   23 Ilość pobrań
Mam jeszcze cos takiego ale nie wiem czy wejdzie:
Załączony plik  kneissl.pdf   2,36 MB   28 Ilość pobrań
mnie najbardziej uderza w opisach nart pojęcie: "przyczepności do sniegu(lodu)" - myślę, że to jakis chochlik tłumacza.
Czasy się zmieniły.:zemdlal:;)
A tematyka poruszana przez środowiska narciarskie nie:
Załączony plik  Dok_d.pdf   706,29 KB   24 Ilość pobrań
Pozdrawiam

Użytkownik Mitek edytował ten post 13 wrzesień 2010 - 12:17

  • 0

#13 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 13 wrzesień 2010 - 13:16

Miciu,
możesz wkleić w takiej rozdzielczości fotki, by można było poczytać. ? Pdf. spokojnie się otwierają.

"przyczepności do sniegu(lodu)"

to pewnie trzymanie krawędzi ....

Użytkownik Pit edytował ten post 13 wrzesień 2010 - 13:18

  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 wrzesień 2010 - 13:30

Cześć
Myslę, że chyba nie do końca o to chodziło ale ma związek. Klasyczne narty im "bardziej sportowe" były tym były sztywniejsze a że miały zazwyczaj spory hol więć ich przesuw boczny był utrudniony w porównaniu z nartami z niższej pólki (tu typu A,A/S) może o to chodzi??
Bo przeciez trzymanie krawędzi to termin stary jak świat i chyba autor artykułu by go uzył a nie rzeźbił - chyba, że nie przeglądał tabelki w co nie wierzę.
Pozdro
Zdjęć nie chciałem dawac większych z wiadomych powodów. Już wystarczająco mi było głupio za te ważące PDF ale nie miałem narzędzi żeby je zmienić.
pozdro
Załączony plik  skanuj0001.jpg   1,3 MB   22 Ilość pobrań
Załączony plik  skanuj0002.jpg   2,13 MB   22 Ilość pobrań
  • 0

#15 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 20 wrzesień 2010 - 14:07

To ja dorzucę jeszcze kilka zdjęć historycznych! :)

Załączone pliki

  • Załączony plik  044.JPG   166,42 KB   24 Ilość pobrań
  • Załączony plik  077.JPG   386,49 KB   24 Ilość pobrań
  • Załączony plik  219.JPG   252,44 KB   24 Ilość pobrań

  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#16 Łysy

Łysy
  • Zbanowany
  • 806 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Roman-Alojzy-Ferdynand ..... do wyboru

Napisano 20 wrzesień 2010 - 14:22

Narciarz jak patrze na to drugie i 3 zdjęcie to się zastanawiam , na czym chciałbym pojezdzić :)
  • 0

#17 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 24 wrzesień 2010 - 09:31

Widzę, że tylko ja mam jakieś zdjęcia związane z historią.
Związku z tym dorzucam kolejne zdjęcia z archiwum Austriackiej firmy Kneissl. :)

Załączone pliki


  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#18 Narciarz

Narciarz
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 30 wrzesień 2010 - 14:25

Historii (zdjęć z archiwum) Austriackiej firmy Kneissl ciąg dalszy. :)

Załączone pliki


  • 0

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#19 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 17 październik 2010 - 20:28

To chyba odpowiednie miejsce na ta wiadomosc
http://sport.onet.pl...,wiadomosc.html
  • 0

#20 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 18 październik 2010 - 13:59

Coś z Volkla, było nie było jednej z najbardziej rozpoznawanych marek narciarskich.
Produkcję pierwszych nart tej firmy rozpoczęto oficjalnie w roku 1923. przed tym rodzina Volkl zajmowała się dodatkowo produkcją łódek, była to pasja seniora rodu. Ostatecznie jego syn zaprzestał zabawy w łodzie, a ku naszej uciesze, zaczął zabawę tylko i wyłącznie w narty.
Pierwszą nazwę oficjalną którą nosiły narty produkowane przez rodzinę V, była Vöstras, a dopiero z czasem zmieniono na znane nam Volkl, tak by były kojarzone przede wszystkim z nazwiskiem producenta.
Z czasem firma niestety zostaje sprzedana konsorcjum finansowemu pod tajemnicza nazwą: Gregor Furrer & Partner Holding AG. Teraz to oni rozwijają markę Volkl, dodatkowo poprzez produkcję rakiet tenisowych. Następnie pojawia się Zebra-Ski , dalej deski snowbordowe, odzież narciarska, a na zakończenie znany wszystkim system: Power Switch , ostatnie dziecko Volkla. Ciekawe co teraz ?

senior rodu

Załączony plik  1.jpg   33,9 KB   3 Ilość pobrań

pierwsze narty
Załączony plik  2.jpg   35,58 KB   6 Ilość pobrań

zawody
Załączony plik  3.jpg   35,86 KB   5 Ilość pobrań

zdjęcie z zawodów
Załączony plik  4.jpg   31,48 KB   9 Ilość pobrań

pierwszy Tiger znak
Załączony plik  5.jpg   46,16 KB   5 Ilość pobrań

power switch
Załączony plik  6.jpg   37,33 KB   7 Ilość pobrań
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych