Skocz do zawartości


Zdjęcie

Narciarstwo czyli jak poprawić technikę


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 28 grudzień 2009 - 14:29

Siedząc w sieci i dłubiąc z powodu "ciężkiej" pracy wpadła mi w ręce następująca pozycja. W ręce online.

Narciarstwo czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu
Autorem jest Peszek Andrzej.



Książka "Narciarstwo czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu", to efekt współpracy doskonałych instruktorów, świetnych fotografów i zwykłych narciarzy, dla których została stworzona. Układ książki i ujęcie tematu powstały właśnie według wskazówek tych ostatnich. Większość z nas narciarzy-amatorów chciałaby jeździć lepiej, wielu z nas lubi douczać się na własna rękę. To czego potrzebujemy to przejrzysty, a jednocześnie ciekawie zredagowany podręcznik, który będzie do nas przemawiał obrazem i prostymi, logicznymi wskazówkami. Taka jest właśnie nasza książka.

Uczymy jazdy karwingowej, czyli jazdy w zgodzie z nartami i naszymi naturalnymi ruchami. Dzięki tej książce będziesz jeździć lepiej, bezpieczniej, a przede wszystkim będziesz czerpać jeszcze większą przyjemność z jazdy na nartach.

W książce zachwycą Cię zdjęcia sekwencji narciarskich i wspaniałe scenerie alpejskie. Jej zawartość pomoże lepiej przygotować się do sezonu, poprawić technikę, ale także da Ci wskazówki dotyczące dojazdu w Alpy czy ubezpieczeń narciarskich.

Jeśli ktoś czytał, to poproszę o krótki opis.
Książka jest do kupienia w sieci, koszt to około 50 złotych.

Data wydania: listopad 2009
Liczba stron: 152
ISBN: 978-83-926437-4-6
Wymiary: 16.5 x 23.5 cm

Załączone pliki


  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#2 kiedar

kiedar

    ..i..

  • Użytkownik
  • 1771 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 grudzień 2009 - 17:37

Widziałem tą książkę, miałem nawet w ręce.
FAjne i ciekawe zdjęcia sekwencyjne, nawet ci co już umieją z przyjemnością popatrzą jak to powinno wyglądać w skręcie - tego żadne prywatne foty ci nie dadzą :thumbsup:

Dobry papier ciekawie wydana, dużo informacji i praktycznych porad, dla chcących :alegosc:

Z ceną też się zgadzam :alegosc: prawdziwa - ewentualnie coś więcej z kosztami wysyłki :alegosc:
  • 0

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 31 marzec 2010 - 16:00

Posiadam te ksiazke w swojej kolekcji. Przeczytalem ja, o ile mozna tu w ogole mowic o czytaniu, bardziej pasuje slowo "przegladac" lub "ogladac", i moje ogolne wrazenia sa pozytywne. Zwlaszcza druga czesc jest bardzo dobra i sugestywna. Bardzo ladnie polega na czym polegaja roznego rodzaju skrety, glownie karwingowe (ciete, na krawedzi, jak kto woli :thumbsup:), jakie odciazenie stosujemy, jak prowadzimy barki, co sie dzieje z biodrami (zauwazylem interesujace dygresje czynione na ten temat m.in. przez Ole :taniec2:), itp. Zdecydowanie warto te ksiazke miec i czasami do niej wracac. Ponizej zas doczepilem uwagi, ktore wyslalem kiedys w ramach spontanicznej akcji do redakcji. Glownie krytyczne, co nie zmienia mojej pozytywnej opinii o ksiazce. Moze sie tak pisanina komus przydac. A wiec:

Kilka uwag dotyczących książki "Narciarstwo czyli jak poprawić?"

Podoba mi się, zwłaszcza jej druga część dotycząca samych nart i techniki jazdy. Poniżej podam kilka krytycznych uwag, sugestii i komentarzy, ale ogólnie książkę uważam za dobrą.

Pierwsza część dotyczy opisu ćwiczeń poprawiających nasze przygotowania do narciarskiego sezonu. Ćwiczenia są pokazane bardzo poglądowo, nie ma mowy, by czegoś tu nie zrozumieć. Nie jestem jednak w stanie ocenić ich wartości, bo nigdy się do sezonu w tak metodyczny i celowy sposób nie przygotowywałem. Wolałem przygotowanie ogólne, typu rower, pływanie czy zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Myślę, że ta część jest troche zbyt obszerna.

Po ogólnym i sensownym na mój gust wstępie do techniki jazdy, nowej filozofii jeżdżenia, przechodzimy do opisu nart, ich podziału, doboru. Za przykłąd posłużyła kolekcja Rossygnola, przypuszczam, że wynikająca ze sposoringu firmy. Nie wiem czy to dobry kandydat, jako ze jest dość nietypowy. Właśnie ów "oversize'ing", czyli ponadprzeciętne, w stosunku do innych firm, poszerzenie nart w talii mocno go wyróżnia. Typowa slalomka konkurencji ma wymiary ok. 115/65/100, a Rossygnol - 124/70/112. Zwłaszcza zwraca uwagę ponadprzeciętnie szeroki tył z wiadomymi konsekwencjami w jeździe (narta niechętnie pójdzie w ześlizg). Trudno dyskutować podział nart, sytuacja na rynku zmienia się, zmieniają się nazwy poszczególnych grup. Ten wprowadzony w książce wydaje się rozsądny. Natomiast razi opis niektórych nart. Te dotyczące Bandit SC80 i S2 PARK są nic nie mówiącym handlowym bełkotem żywcem wziętym z opisu producenta.

Wyjaśniono jaki wpływ na zachowanie narty ma jej szerokość pod butem, ale nic nie napisano na temat wpływu na jazdę szerokości dziobu i piętki. A wystarczyłyby 2-3 zdania. Szkoda, że w definicji promienia skrętu nie dodano słowa "w przybliżeniu", bo tak naprawdę to łuk jaki tworzy boczna krawędź narty dociśniętej do podłoża, jest częścią elipsy, nie koła. Można było też dopisać powszechnie stosowaną definicję promienia: promień łuku, jaki wykona narta pochylona o 45 stopni do podłożą i dociśnięta na całej długości. Ale to są drobiazgi, tym bardziej, że później podano bardzo precyzyjną definicję promienia narty jako pierwiastek kwadratowy?, itd.

Wg. mnie źle opisano elastyczność nart. W ogóle nie wprowadzono kluczowego pojęcia we współczesnych nartach: sztywności poprzecznej. Nieprawdą jest, zwłaszcza w slalomkach, że narty wyczynowe są bardzo twarde podłużnie. Wystarczy wygiąć pierwszą lepszą slalomkę, np. Voelkl SL, by się przekonać, że podłużnie jest ona całkiem miękka.

W części dotyczącej porad jak dojechać, szkoda że nie wspomnieliście ani słowem o możliwości skorzystania z biura podróży. Osobiście, od kilku lat tak właśnie jeżdżę w Alpy, po latach jeżdżenia samochodem, i bardzo sobie ten sposób wyjazdu cenię.

Anatomia skrętu narciarskiego. Ogólnie rzecz biorąc, wg. mojej skromnej opinii: świetne. Tłumaczenie, opisy, super obrazki. Wszystko bardzo sugestywne, rozsądne, bez popadania w skrajności i mody. Jestem po lekturze "Narciarza Doskonałego", do którego często sięgam, dlatego tym bardziej mogę docenić wysoką wartość i rzetelność tego, co w zakresie anatomii skrętu prezentuje książka. Ale kilka łyżek dziegciu jednak by się znalazło.

Piszecie, że tułów powinien być skierowany prostopadle do kierunku jazdy, choć dodajecie, że w krótkim skręcie, tułów ustawiony jest nieco w dół stoku (str. 101). Nic nie piszecie o śmigu karwingowym, gdzie tułów cały czas ustawiony jest w dół stoku, a narty mimo to jadą śladem ciętym. Wspominacie o antycypacji (nie nazywając jej i bardzo dobrze, bo to by zaciemniło obraz, ale macie ją na myśli), ba, na niektórych obrazkach wręcz ją demonstrujecie (str. 138), choć jeszcze gdzie indziej każecie się jej oduczyć (str. 136). Po prostu jesteście niekonsekwentni. Piszecie o jeździe ciętej, ale na str. 99 sami zachęcacie do ześlizgu w trudnych warunkach. I tu mam największe zastrzeżenia natury, nazwijmy to koncepcyjnej. Wg. mnie nie da się rozdzielić jazdy klasycznej i karwingowej (ciętej). W zależności od sytuacji, warunków, śniegu, itp. stosujemy jedną lub drugą i ich kombinacje. Wiem, że książka pisana jest dla średniozaawansowanych, że lepiej za wiele nie mącić im w głowach, ale wywód musi być konsekwentny i logiczny. Inaczej pojawią się wątpliwości. Należało wyraźnie podkreślić, że piszecie tylko o technikach karwingowych, a o elementach jazdy klasycznej, ześlizgowej wspominacie tylko okazjonalnie. A na końcu należało wspomnieć, że to co prezentujecie w książce dotyczy tylko pewnego ważnego aspektu narciarstwa, że po to nauczyć się jeździć w trudnym terenie musimy opanować i inne techniki i sporo się jeszcze nauczyć i pomęczyć, że typowym skrętem karwingowym tam nie pojedziemy.

Wcięcie w biodrach jest tylko jedną z możliwości lepszego dociśnięcia krawędzi. Można też, alternatywnie, bardziej pochylić do środka skrętu całą sylwetkę. Opisuje to ładnie K. Szczęsny w jednej ze swoich książek.

Bardzo szkoda, że do książki nie jest dołączona płytka z demonstracjami. Bardzo by to podniosło jej wartość.

Tyle sugestii z wyrazami zachęty na przyszłość by pójść dalej. W inne, bardziej zaawansowane techniki, z elementami wziętymi z "Narciarza Doskonałego", takimi jak początkowy kąt sterujący, a więc wyjaśnienie dlaczego jazda wielu zawodników nie jest czysto karwingowa, z efektem wirtualnego garbu, itp. I oczywiście z płytką demostrującą to wszystko. Powodzenia.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 31 marzec 2010 - 16:23

  • 3

#4 agawawa

agawawa
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 21:06

fragmenty książki "Narciarstwo, czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu" może się komuś przydadzą

Załączone pliki

  • Załączony plik  2.JPG   75,35 KB   50 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.JPG   89,32 KB   51 Ilość pobrań
  • Załączony plik  4.JPG   80,73 KB   53 Ilość pobrań
  • Załączony plik  12.JPG   84,94 KB   50 Ilość pobrań
  • Załączony plik  10.JPG   84,06 KB   43 Ilość pobrań

Użytkownik kiedar edytował ten post 24 listopad 2010 - 22:21
Usunięcie linku do sklepu internetowego - książkę można kupić w wielu miejscach, sieciowych również.

  • 3

#5 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 24 listopad 2010 - 21:42

Cześć

fragmenty książki "Narciarstwo, czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu" wydawnictwa landie.pl może się komuś przydadzą


Ktoś tu ostro promuje tę książkę. Cztery tematy i wszędzie to samo - nie przesada to moderatorzy???
Pozdro
  • 1

#6 Pit

Pit
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 01 grudzień 2010 - 11:58

Cześć


fragmenty książki "Narciarstwo, czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu" wydawnictwa landie.pl może się komuś przydadzą


Ktoś tu ostro promuje tę książkę. Cztery tematy i wszędzie to samo - nie przesada to moderatorzy???
Pozdro


Co przez to Miciu chcesz powiedzieć ? Ze autor promuje, jakaś księgarnia internetowa ?
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#7 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 02 styczeń 2011 - 02:40

Cześć

Co przez to Miciu chcesz powiedzieć ? Ze autor promuje, jakaś księgarnia internetowa ?

Nie
Promuje ją Moderator???!!:
Grupa: Moderator Postów 1729 <LI>Rejestracja: 19-październik 09 <LI>Płeć:Mężczyzna <LI>Skąd:Kraków <LI>Narty:Volkl Unlimited <LI>Imię :Darek <LI>Ulubiony stok:Wszędzie gdzie mam przyjemność z jazdy :-) Reputacja: 147+ Napisano 28 grudzień 2009 - 17:37

Widziałem tą książkę, miałem nawet w ręce.
FAjne i ciekawe zdjęcia sekwencyjne, nawet ci co już umieją z przyjemnością popatrzą jak to powinno wyglądać w skręcie - tego żadne prywatne foty ci nie dadzą :thumbsup:

Dobry papier ciekawie wydana, dużo informacji i praktycznych porad, dla chcących :alegosc:

Z ceną też się zgadzam :alegosc: prawdziwa - ewentualnie coś więcej z kosztami wysyłki :alegosc:
POzdro
M




  • 0

#8 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 02 styczeń 2011 - 09:23

Mitku, czytałeś tą książkę? Może na prawdę jest dobra? Dlaczego wszędzie węszysz spiski a nie prostą chęć pokazania komuś, czegoś co może mu pomóc i się przydać. Ja będę 5 promującym, książka jest bardzo ciekawa i są w niej na prawdę fenomenalne zdjęcia. Pozdrawiam!
  • 1

#9 waldek k

waldek k
  • Użytkownik
  • 78 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kastle MX 78
  • Imię :Waldek

Napisano 04 styczeń 2011 - 12:10

Książka bardzo szczegółowo opisuje technikę skrętu carvingowego. Jednak jak na tak kompleksowo traktującą temat, książkę kierowaną głównie do początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, brakuje w niej elementów techniki stanowiących o bezpieczeństwie jazdy, jak: kontrolowanie prędkości, awaryjne zatrzymywanie się itp.
Całkowicie zgadzam się z opinią Andrzeja dotyczącą pierwszej części książki.
Poza tym, ładne obrazki, ciekawa treść, warto przeczytać.

Użytkownik waldek k edytował ten post 04 styczeń 2011 - 12:14

  • 3

#10 decent

decent
  • Użytkownik
  • 372 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Fisher Rx8
  • Imię :Radek
  • Ulubiony stok:Brak :((

Napisano 05 styczeń 2011 - 21:52

Waldku ale książka ma tytuł "Narciarstwo czyli jak poprawić technikę i przygotować się fizycznie do sezonu"
więc wymienione przez Ciebie elementy powinieneś już mieć w pełni opanowane bez nich nikt nie powinine się pojawiać na stoku.
A książka fajna taka na letnie dni kiedy tęsknimy za białym .....

Pozdrawiam
  • 1

#11 waldek k

waldek k
  • Użytkownik
  • 78 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kastle MX 78
  • Imię :Waldek

Napisano 23 styczeń 2011 - 19:14

Oczywiście masz rację, jeśli traktować tytuł dosłownie. Jednak w książce poświęcono trochę miejsca na opis, jak wygląda narta oraz wskazówki doboru nart dla początkujących. Stąd moja uwaga.
A książka rzeczywiście fajna.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych