Skocz do zawartości


[Poradnik]Ostrzenie nart- wiele ważnych informacji


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
117 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 29 lipiec 2009 - 18:30

Bylo juz o smarowaniu wiec teraz o ostrzeniu.Jako ze w UK nie ma zbyt wielu serwisow narciarskich zdecydowalem sie sam dbac o moj sprzet.Musze wiec nabyc narzedzia do ostrzenia.I tu jest problem bo kompletnie nie mam pojecia jaki rodzaj pilnika dobrac.Na angielskim ebayu dostepne pilniki stosowane sa do dwoch rodzajow katu 88 i 90 stopni.Ale jaka grubosc 5'' czy 6'' a moze jeszcze inaczej i ci to tak naprawde te rozmiary znacza.

Użytkownik Pit edytował ten post 05 styczeń 2012 - 16:39

  • 0

#2 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 30 lipiec 2009 - 05:57

Cześć

Bylo juz o smarowaniu wiec teraz o ostrzeniu.Jako ze w UK nie ma zbyt wielu serwisow narciarskich zdecydowalem sie sam dbac o moj sprzet.Musze wiec nabyc narzedzia do ostrzenia.I tu jest problem bo kompletnie nie mam pojecia jaki rodzaj pilnika dobrac.Na angielskim ebayu dostepne pilniki stosowane sa do dwoch rodzajow katu 88 i 90 stopni.Ale jaka grubosc 5'' czy 6'' a moze jeszcze inaczej i ci to tak naprawde te rozmiary znacza.

Tutaj link do artykułu Janka Pieli omawiającego ostrzenie nart sportowych punkt po punkcie:
http://www.strefa-ru...ela_service.pdf
  • 0

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 sierpień 2009 - 15:32

Bylo juz o smarowaniu wiec teraz o ostrzeniu.Jako ze w UK nie ma zbyt wielu serwisow narciarskich zdecydowalem sie sam dbac o moj sprzet.Musze wiec nabyc narzedzia do ostrzenia.I tu jest problem bo kompletnie nie mam pojecia jaki rodzaj pilnika dobrac.Na angielskim ebayu dostepne pilniki stosowane sa do dwoch rodzajow katu 88 i 90 stopni.Ale jaka grubosc 5'' czy 6'' a moze jeszcze inaczej i ci to tak naprawde te rozmiary znacza.


Pytku, teraz nie mam czasu, ale odpisze wkrotce dokladniej. Najbardziej popularne katy boczne to 90, 88 i 87 stopni. 5" czy 6" to byc moze ziarnistwosc pilnika (pilnik jest jednociety i ma rozna liczbe naciec na cal), ale moze tez oznaczac jego dlugosc (mniej prawdopodobne). Najlepiej zrobisz kupujac stosowna, uniwersalna ostrzalke wraz z pilnikiem. Wiecej napisze pozniej, choc czasu mamy jeszcze hoho i troche jak to mawial Bogdan Smolen w niesmiertelnym Tey'u. :) Ten link polecany przez Mitka jest dobry, ale dla amatora... za dokladny, jak z kolei mawial Lazuka w slynnym dialogu z... nie pamietam z kim. Z Rossem? "2 x 2?" - pytal Lazuka, "4" - padala odpowiedz, "za dokladnie" - komentowal Lazuka...

No wiec dopisuje na spokojnie. MSZ nalepszym amatorskim podejsciem do serwisowania nart jest polaczenie samodzielnego serwisu z profesjonalnym. Nie jest to moj przypadek, bowiem ja wole robic wszystko samodzielnie. Taki majsterklepka ze mnie. Ale innym proponuje powyzsze polaczenie. Na czym ono polega? Ze raz w roku, najlepiej na poczatku sezonu, oddajemy narty do porzadnego serwisu. Trzeba dopilnowac by zachowali oryginalne katy ostrzenia, zwlaszcza boczny (serwisy maja tendencje do przechodzenia na 90 st., bez wzgledu na pierwotny kat). W serwisie powinni nam uzupelnic braki w slizgu, zrobic tzw. baze, a wiec przeszlifowac spod z rownoczesnym wyostrzeniem krawedzi od spodu, wyostrzyc krawedzie z boku i posmarowac narty.

W ciagu sezonu kazdy powinien poprawiac ostrzenie w miare potrzeby, czasem po kazdym dniu jazdy. Sa dwie szkoly. Pierwsza ambitniejsza, ale bardziej klopotliwa polega na kupnie katownika i pilnika. W tej metodzie pilnik sluzy dluzej, ale katownik pozwala na ostrzenie tylko pod jednym katem. Gdyby chciec ostrzyc pod innym, nalezaloby dokupic kolejny katownik. Wygodniejszym rozwiazaniem jest kupno ostrzalki z nastawnym katem. Proponuje takie: 3008 z http://www.improspor...unzmann/sks.htm lub 3100 lub 3004 z http://www.improspor...n/ostrzalki.htm W kazdym razie ja tam kupowalem przed kilku laty. Kupujac ostrzalke, kupujesz ja z tzw. segmentem pilnika. Starczy na 2-3 sezony, potem sie tepi i musisz dokupic kolejny. Co jeszcze warto kupic? Gumke, np. 3246 z http://www.improspor...nzmann/gumy.htm Mozna jeszcze dokupic kamien do scierania fragmentow krawedzi utwardzonych przez zderzenie z kamieniem na trasie. Mam, ale uzylem moze 2 razy w zyciu. Warto tez dokupic plytke instruktazowa o serwisowaniu, ktora kosztuje ok. 20-30 zl.

I jak z tego korzystasz? Po kazdym dniu jazdy w warunkach lodowych i wtedy, gdy stwierdzisz, ze krawedzie sie przytepily. Najpierw musisz okreslic kat boczny Twoich krawedzi. Na ogol jest to 88, ale czasem inny. Smarujesz bok krawedzi czarnym pisakiem i przejezdzasz po nim ostrzalka z nastawionym katem, np. 88 st. Jesli zbiera rowno, znaczy ze dobrze dobrales, jesli zbiera tylko gorna czesc pisaka, znaczy, ze musisz zmienic kat na wiekszy, np. 89 st. i zaczac od poczatku. Itp. Gdy juz ustalisz kat (wbrew pozorom jest to latwa operacja) dlugimi, posuwistymi ruchami, niezbyt energicznie (lepiej zebrac niewiele na raz, a powtorzyc wiele razy), przejezdzasz po krawedzi z boku. Spokojnie, bez szarpan, z mozliwie rownym naciskiem. Musisz dobrze i mocno dociskac ostrzalke od spodu i z boku. Nie moze Ci sie wypsnac, bo popsujesz (niewiele) krawedz. Najlepiej ok. 30-40 cm na raz. Optymalnie byloby wlozyc narte w specjalne imadla, ale w alpejskiej kwaterze trudno byloby je zamontowac. Czasem to robie, ale najczesciej ograniczam sie do trzymania narty opartej o kolano i/lub podloge. Zawodowiec by pewnie zawyl widzac co robie, ale wieloletnia skutecznosc potwierdza moje kolanowe wyczyny. Na koniec sprawdzasz czy krawedz juz jest ostra. Rozne sa metody, np. paznokciowa, ale mniej wiecej latwo wyczuc kiedy krawedz juz jest ostra. Po zakonczeniu ostrzenia delikatnie przejezdzasz calosc (z boku i od spodu) gumka scierna. chodzi o to by zebrac tzw. grad, ktory mogl sie w czasie ostrzenia zrobic. I tyle.

Powyzsze dotyczy ostrzenia bocznego. Mozna od czasu do czasu podostrzyc krawedz od spodu (nalezy to zrobic w pierwszej kolejnosci przed bocznym ostrzeniem). Te lepsze ostrzalki to umozliwiaja. Ale lepiej zdac sie z tym na serwis wlasnie przy pierwszej przedsezonowej wizycie u nich.

Polecam Kuzmanna, bo tego znam i stosuje od lat, ale zapewne i inni, np. Toko czy firmy skandynawskie (Kunzmann jest niemiecki), maja swoje produkty godne polecenia. Nie pisze o nich, bo i ich nie znam.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 03 sierpień 2009 - 21:07

  • 0

#4 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 04 sierpień 2009 - 16:59

Ten link polecany przez Mitka jest dobry, ale dla amatora... za dokladny, jak z kolei mawial Lazuka w slynnym dialogu z... nie pamietam z kim. Z Rossem? "2 x 2?" - pytal Lazuka, "4" - padala odpowiedz, "za dokladnie" - komentowal Lazuka...

Hmm. Ten dialog słyszałem tylko w wykonaniu Piotra Fronczewskiego i Tadeusza Rossa. W "Powtórce z rozrywki" na pewno, w "60 minut na godzinę" chyba też.
  • 0
pozdrawiam
Jarek

#5 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 sierpień 2009 - 22:12

Hmm. Ten dialog słyszałem tylko w wykonaniu Piotra Fronczewskiego i Tadeusza Rossa. W "Powtórce z rozrywki" na pewno, w "60 minut na godzinę" chyba też.


Jarku, masz racje: http://pl.wikipedia....wiki/RossmĂłwki choc i Lazuka sie tam pojawial i dlatego utkwil mi w pamieci. Ten cykl sketchy pamietam jeszcze z oryginalow, czyli "60 min na godzine", z Fedorowskim, dyrekcja cyrku w budowie, itp. Czekalo sie na to jak na najlepszy serial (choc seriali w TV w ogole nie ogladam). Gdzies w koncu lat 70-tych.
  • 0

#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 wrzesień 2010 - 15:53

Dopisze jeszcze kilka szczegolow na prosbe Krzyska. Mialem mu wyslac na PW, ale moze i inni skorzystaja. Chodzi o kupno sprzetu do codziennego podostrzania nart. Widze kilka watkow wyzej, ze juz kiedys sporo napisalem. Dopisuje tylko kilka szczgolow. Kupowalem wszystko z http://www.improsport.pl Dokladnie kupowalem w sklepie www.narty.pl ale zdaje sie wychodzi na to samo. Nie wiem nic na temat innych firm, np. Toko. Kunzmanna mam sprawdzonego od lat. Pierwsza ostrzalke Kunzmanna kupilem ponad 20 lat temu.

Optymalne ostrzalki to:
Kunzmann 3104 (taka posiadam), duzo dobrego slyszalem o SKS Vario 3006,

Oprocz, a nawet zamiast, ostrzalki warto kupic katownik Kunzmann 3111, ale trzeba znac kat boczny swojej narty (przewaznie 87 lub 88) oraz pilnik sredni 3234 (20 cm dl.) Mozna kupic prawidlo 0.5 st. do ostrzenia krawedzi 3136 (tym samym pilnikiem co wyzej) od spodu. Nie da sie recznie wyostrzyc od spodu bez podniesienia. Osobiscie rzadko uzywam, ale posiadam. Katownikiem i pilnikiem ostrzy sie lepiej niz ostrzalka, ale co kto woli.

Gumka do zbierania gradu po ostrzeniu: Kunzmann 3246

Mozna dokupic dwa kamienia: rozowy 3253 do zbierania utwardzonych miejsc krawedzi w wyniku zderzenia z kamieniem (pilnik slizga sie po tych miejscach i nie daje sie wyostrzyc) i bialy 3252 do koncowego wygladzania. Kamienie wklada sie w katownik w miejsce pilnika. Z kamieniami pracujemy na mokro (nie mam na mysli piwnego wspomagania organizmu w trakcie prac :)). Osobiscie kupilem, ale stosuje niezmiernie rzadko (kamienie, nie piwo).

Nalezaloby tez dokupic pazur do zbierania plastyku nad krawedzia. Pilnikiem oczywiscie mozna to zrobic przy okazji ostrzenia bocznego krawedzi, ale idzie to wolno, pilnik sie zapycha. Lepiej byloby przeciagnac najpierw pazurem, a pilnikiem ostrzy tylko stal krawedzi. Byc moze kupie w tym sezonie: 3134 lub 3108.

Zdecydowanie warto dokupic imadlo typu 3418, ale tylko wtedy, gdy zamierzamy w pelni serwisowac wlasne narty. Trudno bowiem rozlozyc sie z imadlami np. w hotelu w Cortina d'Ampezzo.

I warto dorzucic do zamowienia plytke CD z instruktazem.

Calosc zamowienia (bez imadel i pazura) powinna sie zamknac w kwocie 400-500 zl. Oczywiscie zdecydowanie mniej jesli ograniczymy sie tylko do minimum, czyli ostrzalki.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 22 wrzesień 2010 - 15:57

  • 0

#7 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 23 wrzesień 2010 - 07:09

Teraz tylko kwestia tego ile czasu jezdzisz w sezonie i jak jezdzisz. 99% narciarzy takich jak my ostrzy narty maszynowo w jakimś serwisie lub markecie.
Oczywiście maszyna to tylko maszyna, nic dobrego. Nie ma to jak samemu, radocha i satysfakcja. Tylko początkujący niech trenują najlepiej na jakiś deskach od 4 tys. w górę :)
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#8 Łysy

Łysy
  • Zbanowany
  • 806 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Roman-Alojzy-Ferdynand ..... do wyboru

Napisano 23 wrzesień 2010 - 09:03

Pit ostrzenie nart w jakimś super Markecie zakrawa na głupotę . Widziałem w tym sezonie będąc w Intersport-Silezja-Katowice , jak gostek jechał masówkę toż myślałęm , że serce mi pęknie jak patrzyłem co on odp.......a , każda narta z innej parafii tylko 1 ustawienie maszyny znaczy kąta , wyglądało to jak praca w tartaku . :)
  • 0

#9 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:06

Pit ostrzenie nart w jakimś super Markecie zakrawa na głupotę . Widziałem w tym sezonie będąc w Intersport-Silezja-Katowice , jak gostek jechał masówkę toż myślałęm , że serce mi pęknie jak patrzyłem co on odp.......a , każda narta z innej parafii tylko 1 ustawienie maszyny znaczy kąta , wyglądało to jak praca w tartaku . ;)


W trakcie zeszłego sezonu dałem 2 pary nart do renowacji ślizgów. "Szkłocementowy sztruks" wydrapał wszystkie łaty pracowicie robione przez autora tego postu :).
Dałem do Intersportu na Piłsudskiego (najlepsza maszyna do tego celu). I nie narzekam. Zażyczyłem sobie kąty 0,5 st. od spodu i 3 st. z boku i dokładnie takie kąty dostałem!
Wszystko chyba zależy od człowieka...
Pozdrawiam.
Tadek.
  • 0
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#10 Łysy

Łysy
  • Zbanowany
  • 806 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Roman-Alojzy-Ferdynand ..... do wyboru

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:11

Zdecydowanie masz rację , chyba wszystko zależy od człowieka ! :)
  • 0

#11 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 23 wrzesień 2010 - 13:34

I jeszcze jedno. Sprawdzanie kątów jest dość pracochłonne i mało dokładne. Pewnie dlatego jak klient nie podaje na jaki kąt mają być naostrzone to lecą jak leci. Bo taki klient nie ma o kątach pojęcia i nie doceni, że serwismen pracowicie sprawdzał jaki kąt miały krawędzie. A jak ktoś sobie życzy konkretny kąt to ustawiają na ten kąt bo to chwilka i żaden problem. A wyedukowany klient będzie zadowolony.
Poza tym nowe narty potrafią mieć różne kąty na każdej krawędzi :) ...
Tadek
  • 0
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#12 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1860 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 23 wrzesień 2010 - 22:48

Sprawdzanie kątów jest dość pracochłonne i mało dokładne.


Niezupełnie. Sprawdzanie kąta jest niezwykle proste. Zresztą cały serwis nart jest zajęciem mało skomplikowanym.
  • 0

#13 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 24 wrzesień 2010 - 08:47

Niezupełnie. Sprawdzanie kąta jest niezwykle proste. Zresztą cały serwis nart jest zajęciem mało skomplikowanym.

No fakt. W serwisach mają do tego przyrządy. Ja to robię metodą prób i błędów :). Też jest proste, ale trochę to trwa...
Pozdrawiam.
Tadek
  • 0
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#14 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 wrzesień 2010 - 08:58

Sprawdzanie kątów jest dość pracochłonne i mało dokładne.


Niezupełnie. Sprawdzanie kąta jest niezwykle proste. Zresztą cały serwis nart jest zajęciem mało skomplikowanym.


Popieram. Wystarczy troche dobrej woli, zamilowania warsztatowego (jednak) i co najmniej jedna prawa, a dla mankutow - lewa reka.

Kat boczny sprawdza sie w jednej chwili. Co prawda wzduz krawedzi moze sie on nieco zmieniac, ale przyjmujemy srednia. Kat podniesienia w nowych nartach jest 0, w ostrzonych recznie trzeba dac 0.5 stopnia, najmniejszy z mozliwych. Jakis musi byc, bo inaczej nie wyostrzymy od spodu. Ostrzenie, po nabyciu pewnej wprawy i posiadaniu odpowiednich narzedzi, najlepej katownika z pilnikiem, jest czynnoscia banalna.

Nieco trudniejsze jest uzupelnianie ubytkow w slizgu. Wieksze wyrwy, takie do blachy, ktore wymagaja wklejki, powierzylbym jednak serwisowi, natomiast male mozna robic samemu. Ale wymaga to troche wprawy. Moje zalewania trzymaja sie calkiem niezle.

Smarowanie na goraco tez nie jest zajeciem trudnym, ale dosc pracochlonnym. Przyznaje, ze od wielu lat odpuscilem sobie.

Zostaje jeszcze jedna wazna sprawa. Regulacja wiazan. Serwisowi powierzylbym tylko sprawdzenie wiarygodnosci wskazan podzialek (potrafia byc berdzo newiarygodne), ale regulacje zdecydowanie radze robic (a przynajmniej sprawdzac) samemu. Kilkakrotnie w zyciu spotkala mnie niemila niespodzianka po regulacji serwisu. Przewaznie ustawione mialem za slabo.

W sieci jest sporo filmikow o prostym serwisowaniu. Jesli ktos bedzie nalegal, moge wystawic na PW jedna CD.
  • 0

#15 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 26 październik 2010 - 15:02

Szukam niedrogiej ostrzałki, przejrzałem już trochę tego sprzętu, ale dalej nie wiem na co się zdecydować, może ktoś ma jakiś konkretny typ, który by polecił?

Z bardziej interesujących : http://www.remsport....zmann-p-20.html
  • 0

#16 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 26 październik 2010 - 15:04

Szukam niedrogiej ostrzałki, przejrzałem już trochę tego sprzętu, ale dalej nie wiem na co się zdecydować, może ktoś ma jakiś konkretny typ, który by polecił?

Z bardziej interesujących : http://www.remsport....zmann-p-20.html



Z tego co pamiętam, to Andrzej chyba ostatnio coś przedstawiał, może się odezwie ?
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#17 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Autor tematu
  • Gość

Napisano 26 październik 2010 - 15:22

Rozmawiale ostatnio z kolega z serwisu wlasnie na temat ostrzale.Radzil kupic taka z jednym mozliwym katem nam odpowiadajacym.Ciezko takowa znalezc bo wiekszosc ma min dwa ustawienia 88 i 89 stopni.
  • 0

#18 Łysy

Łysy
  • Zbanowany
  • 806 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Roman-Alojzy-Ferdynand ..... do wyboru

Napisano 26 październik 2010 - 15:28

Andrzej konkretnie pisał o tym sprzęcie i chyba ten sklep miał na myśli sam zadbaj o swoje narty <<<====

Pozdro.

Użytkownik Łysy edytował ten post 26 październik 2010 - 15:33

  • 0

#19 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 październik 2010 - 15:43

Szukam niedrogiej ostrzałki, przejrzałem już trochę tego sprzętu, ale dalej nie wiem na co się zdecydować, może ktoś ma jakiś konkretny typ, który by polecił?

Z bardziej interesujących : http://www.remsport....zmann-p-20.html


Polecam ostrzalki Kunzmanna. Optymalna wydaje sie SKS (system prowadzenia na rolkach) Vario lub Vario Plus (plus umozliwia tez ostrzenie krawedzi od spodu). Nie uzywalem, ale duzo dobrego slyszalem. Osobiscie uzywalem prostej Kunzmanna dwukatowej i bylem z niej zadowolony. Obie, czyli ta moja i SKS, dzialaja z pojedynczym wkladem pilnikowym o dl. 10 cm, a wiec jest czym ostrzyc. Teoretycznie nie nadaja sie do bardzo taliowanych nart, ale to tylko teoria, bo stosowalem je z powodzeniem do Atomic SL9 155 cm i 11 m promienia. Gdy pilnik sie stepi mozna go niedrogo wymienic. Od kilku lat stosuje tzw. katownik, a wiec uchyt o stalym kacie, do ktorego wklada sie dlugi pilnik. MSZ to lepsze rozwiazanie od ostrzalki, ale troche wiecej z tym zachodu. Adas, kup SKS Vario Plus i bedziesz zadowolony. :thumbsup:
  • 0

#20 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 26 październik 2010 - 15:48

Adas, kup SKS Vario Plus i bedziesz zadowolony. :thumbsup:


Dzięki! W takim razie poczekam jeszcze z zakupem bo jednak 187 zł to nie mało. A co do smarów uniwersalnych mógł byś coś polecić?
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych