Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsze szlify Tynki na nartach w Jaworzynie - rok i 3 miesiące.

Jaworzyna Krynica Zdrój Muszyna Maluchy na nartach

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sarensis

Sarensis
  • Użytkownik
  • 536 postów
  • Narty:Salomon X-Max X10
  • Imię :Adam

Napisano 25 sierpień 2020 - 10:09

Długo zastanawiałem się, gdzie w tej dziwnej "epidemii" pojechać na noworoczne narty z córką, żoną i szwagra rodziną oraz dziadkami Tynki i Bruno (chrześniak mojej żony). Sytuacja z fałszywą epidemią nadal jest niekorzystna, więc zapobiegawczo na okres świąteczno-noworoczny wybrałem Muszynę i ON w Jaworzynie , Austria, Włochy, Francja Szwajcaria zostały wykluczone w obecnej sytuacji niejako z klucza. Nigdy nie byłem Jaworzynie, a podobno fajny ośrodek. Doradźcie co tam odwiedzić z małą, już ponad roczną wówczas Tynką, która zapewne zrobi swoje pierwsze szusy na mini nartach w mini bucikach, będzie miała wówczas rok i  3 miesiące, teraz 10 m-cy i już sama nie chodzi tylko biega, więc myślę, że spokojnie sobie poradzi, jest niesamowicie silna. Jak myślicie, gdzie najlepiej z Tynką spokojnie łagodnie , powoli rozpocząć przygodę narciarską? Michał masz doświadczenie w pierwszych szusach z dzieckiem, więc może coś doradzisz jak zaczynać, na co zwrócić szczególną uwagę itp, itd.?

Użytkownik Sarensis edytował ten post 25 sierpień 2020 - 10:11

• 1

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 25 sierpień 2020 - 10:25

Jak myślicie, gdzie najlepiej z Tynką spokojnie łagodnie
zacznij w domu na parkiecie albo innym śliskim podłożu - wytnij z grubego filcu "narty" złap za rączki tak aby się zapierała i jechała
  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 sierpień 2020 - 10:28

Jak myślicie, gdzie najlepiej z Tynką spokojnie łagodnie
zacznij w domu na parkiecie albo innym śliskim podłożu - wytnij z grubego filcu "narty" złap za rączki tak aby się zapierała i jechała

każdy początek jest trudny, jak mawia stare niemieckie przysłowie ;)

• 1

#4 pawelb91

pawelb91
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • Narty:Head i.GS RD, Head i.speed, Head Supershape i.speed, Volkl Mantra
  • Ulubiony stok:Stelvio (Bormio), Olimpia (Alpe Cermis), Deborah Compagnoni (Santa Caterina)

Napisano 25 sierpień 2020 - 14:42

Nigdy nie byłem Jaworzynie, a podobno fajny ośrodek.

Jaworzyna fajna jak na polskie warunki ale nie w okresie świąteczno-noworocznym (ale tłumu scyrkowiskiego nie powinno być). W tym roku to ciężko przewidzieć jak będzie.
Najlepszy czas do jazdy na Jaworzynie to po 6 stycznia a przed pierwszą turą ferii. Wtedy w miarę pusto na stokach i szansa że wszystko będzie działać. Drugi termin to marzec po feriach. 
Z kolei przed 20 grudnia też raczej pusto ale tras naśnieżonych zazwyczaj mało, zależy od zimy. 

Z racji tego że mieszkam w Nowym Sączu to jeżdżę tam na jednodniowe wypady jak warunki są fajne i wszystkie lub większość tras działa.

Inną opcją byłyby Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla jakby działały... niestety od dwóch sezonów pozostała tylko Wierchomla i to w bardzo okrojonej wersji. Stacja do zapomnienia jeśli nic się nie zmieni. 
W Krynicy to jeszcze Słotwiny, Słotwiny Arena i Henryk Ski. 

• 2

#5 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 sierpień 2020 - 18:29

Nigdy nie byłem Jaworzynie, a podobno fajny ośrodek.

Jaworzyna fajna jak na polskie warunki ale nie w okresie świąteczno-noworocznym (ale tłumu scyrkowiskiego nie powinno być). W tym roku to ciężko przewidzieć jak będzie.
Najlepszy czas do jazdy na Jaworzynie to po 6 stycznia a przed pierwszą turą ferii. Wtedy w miarę pusto na stokach i szansa że wszystko będzie działać. Drugi termin to marzec po feriach. 
Z kolei przed 20 grudnia też raczej pusto ale tras naśnieżonych zazwyczaj mało, zależy od zimy. 

Z racji tego że mieszkam w Nowym Sączu to jeżdżę tam na jednodniowe wypady jak warunki są fajne i wszystkie lub większość tras działa.

Inną opcją byłyby Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla jakby działały... niestety od dwóch sezonów pozostała tylko Wierchomla i to w bardzo okrojonej wersji. Stacja do zapomnienia jeśli nic się nie zmieni. 
W Krynicy to jeszcze Słotwiny, Słotwiny Arena i Henryk Ski. 

Nawet dobrze sie składa , bo dwie doliny mam 500 m. od kwatery. Dzieki za info.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 1

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów

Napisano 31 sierpień 2020 - 07:59

będzie miała wówczas rok i 3 miesiące, teraz 10 m-cy i już sama nie chodzi tylko biega, więc myślę, że spokojnie sobie poradzi, jest niesamowicie silna.
ostatnio spotkałem się z taką opinią (lekarz pediatra) że dopiero jak dziecko potrafi jeździć na rowerku bez bocznych kółek to poradzi sobie na nartach
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 31 sierpień 2020 - 11:03

będzie miała wówczas rok i 3 miesiące, teraz 10 m-cy i już sama nie chodzi tylko biega, więc myślę, że spokojnie sobie poradzi, jest niesamowicie silna.
ostatnio spotkałem się z taką opinią (lekarz pediatra) że dopiero jak dziecko potrafi jeździć na rowerku bez bocznych kółek to poradzi sobie na nartach

Racja, chyba że równowagę zapewni jej tata, to takie pierwsze koty za płoty, raczej zapoznanie z zima i pagórkiem niż narty, Michała filmik mnie zainspirował 

P.S. 2 września Tynka kończy 11 miesięcy i już sama biega, wspina się na co się da, i zamęcza babcie kondycyjnie :), jak na razie moja żona też przy niej wysiada, ja jeszcze daję radę, ale obawiam się co będzie, gdy skończy 3 latka :) .

Użytkownik Sarensis edytował ten post 31 sierpień 2020 - 11:04

• 1

#8 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3458 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 31 sierpień 2020 - 11:19

Bzdura. Sprawdzone.

Pozdro

• 0

#9 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów

Napisano 01 wrzesień 2020 - 07:58

Bzdura.
a co konkretnie bo zacytowałeś 2 posty ?
  • 1
Dołączona grafika

#10 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3458 postów

Napisano 01 wrzesień 2020 - 08:30

Bzdura.
a co konkretnie bo zacytowałeś 2 posty ?

Sorry racja.

Opinia lekarska dotycząca rowerka i zdolności do jazdy na nartach.

Jeszcze w czasie pracy na stoku słyszałem od różnych znawców medyków tego typu opinie. Niestety żaden z nich nie miał pojęcia o jeździe na nartach ani nie potrafił przytoczyć konkretnych specjalistycznych badań.

Zasadniczo dzieci poniżej 4 roku  życia się na nartach w szkółkach jeździć nie uczy ale wynika to wyłącznie z faktu, że jest to bardzo ciężka praca i instruktorzy nie są do niej przygotowani lub/i im się po prostu nie chce.

Każda działalność mająca na celu narciarską indoktrynację młodego człowieka jest dobra i zazwyczaj jest znakomitą zabawą dla rodzica i dziecka i takie działanie jest chwalebne!

Schody zaczynają się gdy wchodzimy  w naukę właściwej jazdy na nartach bi tu już mało kto na tyle umie jeździć (nie mówiąc o umiejętnościach uczenia) by być dobrym przykładem dla młodego człowieka a to jest podstawa absolutna.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

Użytkownik Mitek edytował ten post 01 wrzesień 2020 - 08:38

• 1

#11 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów

Napisano 03 wrzesień 2020 - 13:27

Opinia lekarska dotycząca rowerka i zdolności do jazdy na nartach.

Jeszcze w czasie pracy na stoku słyszałem od różnych znawców medyków tego typu opinie. Niestety żaden z nich nie miał pojęcia o jeździe na nartach ani nie potrafił przytoczyć konkretnych specjalistycznych badań.

Zasadniczo dzieci poniżej 4 roku  życia się na nartach w szkółkach jeździć nie uczy ale wynika to wyłącznie z faktu, że jest to bardzo ciężka praca i instruktorzy nie są do niej przygotowani lub/i im się po prostu nie chce.

Każda działalność mająca na celu narciarską indoktrynację młodego człowieka jest dobra i zazwyczaj jest znakomitą zabawą dla rodzica i dziecka i takie działanie jest chwalebne!

Schody zaczynają się gdy wchodzimy  w naukę właściwej jazdy na nartach bi tu już mało kto na tyle umie jeździć (nie mówiąc o umiejętnościach uczenia) by być dobrym przykładem dla młodego człowieka a to jest podstawa absolutna.

nie mam zamiaru polemizować - zacytowałem jedynie opinię gościa, który jest lekarzem i  instruktorem narciarskim.

Przecież jedno nie wyklucza drugiego, chodziło o motorykę i psychikę dziecka.

Dzieci w tym samym wieku a czasami różnice są ogromne.

Te, które są odważne, dużo biegają, łażą po drzewach, szybko nauczały się jazdy na rowerze z całą pewnością będą robiły szybsze postępy niż dzieci strachliwe ze słabo wykształconym zmysłem równowagi.

Jak uczyłeś to wszystkie dzieci z Twojego kursu robiły takie same postępy ?

• 1
Dołączona grafika

#12 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3458 postów

Napisano 03 wrzesień 2020 - 17:17

Cześć

Dzieci robią statystycznie podobne postępy.

Mój syn samodzielnie jeździł na nartach na stokach płaskich w wieku niecałych trzech lat a na średnio stromych w wieku niecałych czterech lat, w tym jazda talerzykiem, samodzielne wstawanie itd. W wieku niecałych 6 lat to były już początki jazdy ciętej oraz śmigów z pełną kontrolą prędkości i... w tym mniej więcej wieku nauczył się jeździć na rowerze, choć wcześniej się starał ale mu się nie udawało.

Pozdro

Użytkownik Mitek edytował ten post 03 wrzesień 2020 - 18:34

• 1

#13 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 07:25

Pytanie do doświadczonych w nauce jazdy na nartach baaardzo małych i baaardzo młodych dzieci, Czy Tynka , która teraz ma około 92 cm wzrostu , poradzi sobie z takim sprzętem na etapie nauki przez zabawę?

https://www.salomon....tml#color=19929

czy może jednak pomyśleć o czymś badziewnym i plastikowym na początek?

Tak się powoli też zastanawiam czy malutkie buciki narciarskie maja opcje łatwiejszego zakładania od tych "dorosłych"? Jaki flex maja takie mini buciki, da się to łatwo założyć 13 miesięcznemu dziecku, czy trzeba też wciskać najlepiej wygrzane?

• 1

#14 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3458 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 07:47

Wyjaśnić Ci parę spraw czy mnie ignorujesz?

W każdym razie w tym wieku w grę wchodzi tylko indoktrynacja, która... jest niezbędna by osiągnąć później dobry efekt na stoku. Tak, że słusznie czynisz.

Pozdro

Użytkownik Mitek edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 07:50

• 3

#15 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 08:25

W każdym razie w tym wieku w grę wchodzi tylko indoktrynacja, która... jest niezbędna by osiągnąć później dobry efekt na stoku. Tak, że słusznie czynisz.
Pozdro

W tej kwestii jak najbardziej posłucham rady fachowca.

• 2

#16 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 08:28

baaardzo małych i baaardzo młodych dzieci,

nie przeginaj - w tym wieku to jest eksperyment, który może dziecko zniechęcić na lata zwłaszcza u dzieci miastowych.

Trochę inaczej jest gdy masz zimę przez 6 miesięcy w roku zaraz po wyjściu z domu.

http://www.kochamnar...30-1-i-2-latki/

panienka z okienka ma 1rok i prawie 4miesiace. Nie jest pierwszy raz ani u gory ani z przypietymi nartami. Zupelnie nie chodzi o to by jezdzila. Chodzi tylko o wspolny czas w spolnym gorskim swiecie.

• 1
Dołączona grafika

#17 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 08:36

baaardzo małych i baaardzo młodych dzieci,
nie przeginaj - w tym wieku to jest eksperyment, który może dziecko zniechęcić na lata zwłaszcza u dzieci miastowych.

Trochę inaczej jest gdy masz zimę przez 6 miesięcy w roku zaraz po wyjściu z domu.

http://www.kochamnar...30-1-i-2-latki/

Z Tynką jest tak, że nigdy nie jest do niczego zmuszana, ona sama chce biegać, wspinać się, na rowerze jeździć - sama (w przyczepce nie chce), jeśli będzie chciała jeździć to super, jeśli nie to znajdzie sobie inne zajęcie, sanki, rowerek, bieganie, cos tam sobie wykombinuje, ale jak ja juz prawie rok znam (2 października skończy roczek), to widząc mamę, tatę, i babcię na nartach , ona tez będzie koniecznie chciała robić dokładnie to samo. Zresztą zdjęcie Tynki, która "szykuje" sobie mój rower, chyba dużo wyjaśnia, babcia i mama siedziały obok przy stoliku na kawie, a ona za żadne skarby świata nie chciała odejść od roweru taty :) . Ja jej do niczego nie będę zmuszał, to dziecko po prostu chce robić to co tata i wole od razu jej kupić odpowiedni sprzęt, zamiast szukać na szybko badziewia w wypożyczalniach, co wcale łatwe może nie być, celuje w styczniu w rozmiar stopy pomiędzy 15-,5 a 17 cm, Salomon ma takie buciki T1 JR Girly, i fajne nartki jak w linku, dla bardzo początkujących, kijki nie będą jej na razie potrzebne, bo taka ja będzie podtrzymywał na początku, aczkolwiek nie wiem jaka długo będzie ten fakt tolerować :) .

P.S. A Tynka Panie Janie jest raczej taka miejsc.wiejsko/międzynarodowa :), to nasze miasto, jedno drugie i trzecie , gdzie mamy domy ( w czwartym miejskim w ogóle jeszcze nigdy nie była), to bardziej wiocha niż miasto, na Tene to właściwie jak w orlim gnieździe a nie w mieście się mieszka :) . W Kowalach góry są za oknem Panie Janie, te słynne Szczyrkowsko-Brenneńsko-Ustrońsko-Wiślańskie wkoło mamy na wyciągniecie ręki.

Użytkownik Sarensis edytował ten post 25 wrzesień 2020 - 08:42

• 1

#18 J@n

J@n
  • Administrator
  • 7284 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 08:56

Ja jej do niczego nie będę zmuszał, to dziecko po prostu chce robić to co tata i wole od razu jej kupić odpowiedni sprzęt, zamiast szukać na szybko badziewia w wypożyczalniach, co wcale łatwe może nie być, celuje w styczniu w rozmiar stopy pomiędzy 15-,5 a 17 cm, Salomon ma takie buciki T1 JR Girly, i fajne nartki jak w linku, dla bardzo początkujących, kijki nie będą jej na razie potrzebne, bo taka ja będzie podtrzymywał na początku, aczkolwiek nie wiem jaka długo będzie ten fakt tolerować .

oczywiście - masz czas i chęci to eksperymentuj,

przyznam się że jeśli corona pozwoli na wyjazd w marcu z młodszą córką i wnuczkami to też będziemy próbować indoktrynacji najmłodszej wnuczki

- będzie miała rok i 10 miesięcy. 

• 1
Dołączona grafika

#19 Sarensis

Sarensis
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 536 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 09:22

Ja jej do niczego nie będę zmuszał, to dziecko po prostu chce robić to co tata i wole od razu jej kupić odpowiedni sprzęt, zamiast szukać na szybko badziewia w wypożyczalniach, co wcale łatwe może nie być, celuje w styczniu w rozmiar stopy pomiędzy 15-,5 a 17 cm, Salomon ma takie buciki T1 JR Girly, i fajne nartki jak w linku, dla bardzo początkujących, kijki nie będą jej na razie potrzebne, bo taka ja będzie podtrzymywał na początku, aczkolwiek nie wiem jaka długo będzie ten fakt tolerować .

oczywiście - masz czas i chęci to eksperymentuj,
przyznam się że jeśli corona pozwoli na wyjazd w marcu z młodszą córką i wnuczkami to też będziemy próbować indoktrynacji najmłodszej wnuczki
- będzie miała rok i 10 miesięcy. 

To może z Tynka już pośmigać , wówczas dzieci jeszcze szybciej łapią przez naśladowanie rówieśników :) .

• 1

#20 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3458 postów

Napisano 25 wrzesień 2020 - 10:32

Pozdro

W tej kwestii jak najbardziej posłucham rady fachowca.

Cześć

OK. Jestem w drodze na kajaki ale jak wrócę (środa) służę uprzejmie.

Krótko...

Jakieś planowe szkolenia w jeździe na nartach w takim wieku nie ma sensu ale wszelkiego rodzaju zabawy sprzętem, próby jego zakładania, zdejmowania, ślizgania się, oglądanie nart w TV, pętanie się nart po domu itd . jest ze wszechmiar pożądane i daje znakomite efekty na później. To znakomita forma nauki i tworzenia przyzwyczajeń i formowania zachowań.

Już sam widzisz jak to działa na przykładzie roweru.

Pozdrowienia serdeczne

• 2

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Jaworzyna, Krynica Zdrój, Muszyna, Maluchy na nartach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych