Skocz do zawartości

Zdjęcie

Canting

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2399 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 10 November 2017 - 13:58

Andrzej :

pod pojeciem "canting" rozumiemy  podszlifowanie  wnetrza lub zenw podeszwy. Ta kobieta ma wieksze odchylenia od "normalnej" osi niz Ty

• 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#2 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 10 November 2017 - 20:43

pod pojeciem "canting" rozumiemy  podszlifowanie  wnetrza lub zenw podeszwy.

W Polsce (i nie tylko) przyjęło się tak nazywać regulację pochylenia bocznego cholewki buta przy pomocy bocznych pokręteł, o ile but je posiada. Regulacja może być tylko z jednej lub dwóch stron. Wiem, że można ten sam efekt osiągnąć podcinając podeszwę od spodu, ale się z tym osobiście nie spotkałem. Można też próbować odpowiednimi wkładkami. W moim przypadku wystarczyła regulacja śrubkami, choć trzeba było nimi pokręcić na maksa.

• 1

#3 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2399 postów

Napisano 11 November 2017 - 02:11

sterowanie pochyleniem bocznym przez pokretla - nie jest czystym "canting'iem" (shimmering).

to , ze  w Pl tak sie przyjelo, nie znaczy, ze jest to prawidlowe okreslenie na uzywanie sruby/srub

Jezeli w jezyku polskim przyjmuje sie jakies okreslenia, powinno je sie uzywac zgodnie z oryginalnym znaczeniem (patrz losy slowa : oportunistyczny)

.

• 1

#4 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 11 November 2017 - 07:00

pod pojeciem "canting" rozumiemy  podszlifowanie  wnetrza lub zenw podeszwy.

W Polsce (i nie tylko) przyjęło się tak nazywać regulację pochylenia bocznego cholewki buta przy pomocy bocznych pokręteł, o ile but je posiada. Regulacja może być tylko z jednej lub dwóch stron. Wiem, że można ten sam efekt osiągnąć podcinając podeszwę od spodu, ale się z tym osobiście nie spotkałem. Można też próbować odpowiednimi wkładkami. W moim przypadku wystarczyła regulacja śrubkami, choć trzeba było nimi pokręcić na maksa.

Czy ktoś zna serwis szlifujący podeszwy  butów  narciarskich w Polsce. Podobno windsport w Krakowie???

• 1

http://www.opolska.m...i/mojajazda.wmv

Jazdę na nartach udoskonaliłem dzięki Ronowi LeMaster

#5 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 11 November 2017 - 13:17

sterowanie pochyleniem bocznym przez pokretla - nie jest czystym "canting'iem" (shimmering).
to , ze  w Pl tak sie przyjelo, nie znaczy, ze jest to prawidlowe okreslenie na uzywanie sruby/srub

Jezeli w jezyku polskim przyjmuje sie jakies okreslenia, powinno je sie uzywac zgodnie z oryginalnym znaczeniem (patrz losy slowa : oportunistyczny)

Janku, nie chcę się rozpisywać, bo to z zakresu dzielenia włosa na czworo lub jak mawiają Francuzi - studiowania płci aniołów. W anglojęzycznych opisach butów strzałka wskazuje na "canting screw" a czasem po prostu "canting". Po polsku zresztą też. Nie "shimmering screw" :) A znaczenia słowa "canting" nie muszę Ci tłumaczyć. :)

Sprawdziłem jak to używają  Francuzi. Takie zdanie z poważnego portalu dotyczącego narciarstwa: "Le terme de canting désigne l’inclinaison latérale du collier par rapport au sabot." W skrócie: Określenie canting znaczy pochylenie boczne. :)

Fakt, słowa oportunistyczny uległo, delikatnie mówiąc, lekkiej dewiacji. :) I wiele innych. Ale tak się dzieje wszędzie, we wszystkich językach. Zaczynając od słowa "actually" w języku angielskim, które ma zupełnie inne znaczenie niż w innych europejskich językach, a znaczenia "as a matter of fact" nabrało dopiero pod koniec 18 wieku.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 11 November 2017 - 13:34

• 1

#6 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2399 postów

Napisano 11 November 2017 - 14:52

Andrzej:

z calym szacunkiem : francuska interpretacja angielskiego slowa ma dla mnieZERO znaczenia

Stale mysle, ze na tym forum jest grono ludzi, ktorzy sa na nieco wyzszym poziomie, niz Joe Schmo

Wylacznie dlatego uwazam, ze  w tym gronie powinnismy sie nieco wyniesc na wyzszy poziom. Dlatego , bedac nieco zarozumialy, rozumiem, ze potrafimy to zrobic . Wylacznie dlategochce, zebysmy uzywali jak najbardziej precyzyjnego jezyka, a nie typu "addidas" jako okreslenie na kazdy but sportowy.

wiec, jezeli chcemy sie precyzyjnie porozumiewac I byc dokladnym, to , jezeli juz musimy uzywac slowka angielskie, rozdzielmy "canting" (jako modyfikacja "spodu buta" - poprzez szlifowanie, wstawianie klinow etc)  of    "cuff alignment".

Doskonale zdaje sobie sprawe z ewolucji jezyka, ale akurat w tym powinnismy byc TUTAJ  precyzyjni. Jest to jeden ze sposobow, zeby podniesc poziom dyskusji . No I nieskromnie powiem, ze chyba mam najwiecej do czynienia z zywym, takze "narciarskim" jez angielskim, wiec chce sie dzielic  swopimi wiadomosciami z ludzmi, ktorzy chca sie doskonalic, jak I ja - dlatego osobiscie chectnie porownuje dynamike jez polskiego I amerykanskiego, chcociaz czasami mnie drazni nie dokladnosc, oraz frazy typu "...zeby przesiasc sie na enduraka musisz miec srogie skilsy"...... 

Użytkownik jan koval edytował ten post 11 November 2017 - 14:54

• 1

#7 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 11 November 2017 - 21:45

I byc dokladnym, to , jezeli juz musimy uzywac slowka angielskie, rozdzielmy "canting" (jako modyfikacja "spodu buta" - poprzez szlifowanie, wstawianie klinow etc)  of    "cuff alignment".

Formalnie masz rację, tyle że prawie nikt nie używa określenia "cuff aligment", nawet Amerykanie :). Dla obu operacji, czyli regulacja śrubką czy podcięcie butów (w Polsce mało kto to robi), używane jest jedno słowo "canting". Zobacz np. to  

BTW, w komentarzu też ktoś zwraca na to uwagę co i Ty i dostaje rozsądne tłumaczenie. W każdym razie na śrubce od cantingu w bucie masz napisane "canting" a nie "cuff aligment". A jeśli nie, to masz to napisane w instrukcji. :)

To trochę tak jak w polskim rozróżnienie na "wujek" i "stryjek". Gdzieniegdzie jeszcze rozróżniają, ale 99% mówi po prostu "wujek". A kiedyś jeszcze rozróżniano "ciocię" i "stryjną".

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 11 November 2017 - 21:45

• 1

#8 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 11 November 2017 - 22:13

Spór jest akademicki. Firmy stosują róże nazwy.

Co do Salomona i filmu: Salomon nie nazywa tej czynności cantingiem, wg Salomona canting co to o czym pisał Koval. Pan na filmie tez nie nazywa tego cantingiem. Tytuł filmu jest bez sensu Salomon przeczy własnej instrukcji.

Co do śrubki co to ją serwisant wykręca: to jest to Micro Cuff Allignment  ( MCA)  i na tej śrubce jest napisane a właściwie odlane,  MCA :)

U Rossiniola jest to Micrometric Cuff Adjustment.  Duży napis na bucie, A więc znowu nie canting.

I jeszcze instrukcja Salomona:

Canting could be adjusted by following operations :
• Internal boot sole grinding
• Chassis grinding on X MAX 130 model
• 4mm canting lifters kit available for X MAX 120 and
100 models:
- This kit allows an adjustment of
+/- 0.7° in function of the lifter
side mounting
- Maximum screwing value:
0.8 N·m
- Maximum assembly/
disassembly: 5 times

i jeszcze

Cantable Alpine Pads
Available as spare part, Cantable Alpine Pads are compatible with following models : XPro / Ghost Max / Quest / Quest Access / Ghost Max.
Warning: Cantable Alpine Pads must be ground before using to reach compliance with ISO 5355 norms. Grinding should be done with the same angle, on both the top and bottom of the Cantable Alpine Pad, in order to guarantee that both surfaces are parallel
Grinding on the top and bottom surfaces should not go beyond the reference lines marked on Cantable Alpine Pads. A canting angle of 0 to 1.5° can thus be obtained

Tyle że spieramy się o czynność, której chyba w Polsce nikt nie robi ( myślę) o cantigu. A jeśli ktoś robi to bardzo proszę o info kto i czy dobrze.

Użytkownik Maciej S edytował ten post 11 November 2017 - 22:17

• 1

#9 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2399 postów

Napisano 11 November 2017 - 23:14

Spór jest akademicki. Firmy stosują róże nazwy.

Co do Salomona i filmu: Salomon nie nazywa tej czynności cantingiem, wg Salomona canting co to o czym pisał Koval. Pan na filmie tez nie nazywa tego cantingiem. Tytuł filmu jest bez sensu Salomon przeczy własnej instrukcji.

Co do śrubki co to ją serwisant wykręca: to jest to Micro Cuff Allignment  ( MCA)  i na tej śrubce jest napisane a właściwie odlane,  MCA :)

U Rossiniola jest to Micrometric Cuff Adjustment.  Duży napis na bucie, A więc znowu nie canting.

I jeszcze instrukcja Salomona:

Canting could be adjusted by following operations :
• Internal boot sole grinding
• Chassis grinding on X MAX 130 model
• 4mm canting lifters kit available for X MAX 120 and
100 models:
- This kit allows an adjustment of
+/- 0.7° in function of the lifter
side mounting
- Maximum screwing value:
0.8 N·m
- Maximum assembly/
disassembly: 5 times

i jeszcze

Cantable Alpine Pads
Available as spare part, Cantable Alpine Pads are compatible with following models : XPro / Ghost Max / Quest / Quest Access / Ghost Max.
Warning: Cantable Alpine Pads must be ground before using to reach compliance with ISO 5355 norms. Grinding should be done with the same angle, on both the top and bottom of the Cantable Alpine Pad, in order to guarantee that both surfaces are parallel
Grinding on the top and bottom surfaces should not go beyond the reference lines marked on Cantable Alpine Pads. A canting angle of 0 to 1.5° can thus be obtained

Tyle że spieramy się o czynność, której chyba w Polsce nikt nie robi ( myślę) o cantigu. A jeśli ktoś robi to bardzo proszę o info kto i czy dobrze.

I byc dokladnym, to , jezeli juz musimy uzywac slowka angielskie, rozdzielmy "canting" (jako modyfikacja "spodu buta" - poprzez szlifowanie, wstawianie klinow etc)  of    "cuff alignment".

Formalnie masz rację, tyle że prawie nikt nie używa określenia "cuff aligment", nawet Amerykanie :). Dla obu operacji, czyli regulacja śrubką czy podcięcie butów (w Polsce mało kto to robi), używane jest jedno słowo "canting". Zobacz np. to  

BTW, w komentarzu też ktoś zwraca na to uwagę co i Ty i dostaje rozsądne tłumaczenie. W każdym razie na śrubce od cantingu w bucie masz napisane "canting" a nie "cuff aligment". A jeśli nie, to masz to napisane w instrukcji. :)

To trochę tak jak w polskim rozróżnienie na "wujek" i "stryjek". Gdzieniegdzie jeszcze rozróżniają, ale 99% mówi po prostu "wujek". A kiedyś jeszcze rozróżniano "ciocię" i "stryjną".

Canting often gets confused with Cuff Alignment, so let's tackle them both. Yay. 

Canting involves adjusting the foot and leg shaft angles of the entire boot. This is achieved by literally grinding an angle into the bottom of your boot sole so that your entire boot (not just the upper cuff) permanently leans inward or outward. The toe and heel lugs of the boot have to be then be machined back to DIN standard so they can fit back into your binding. Most lower shells come out of the factory at 90/0 degrees (not Canted)- if you look at the vertical seam at the heel of your boot, it will be perpendicular with the ground. Atomic's race boots, for example, are Canted 1 degree outwards right out of the box. When your boots are Canted and sole planed correctly, you have a boot that is mega responsive to the slightest input you give it. This is kinda overkill for most folks on here, but if you want to drop the $200-$300 to give it a try, it will turn your Pinto into a Ferrari when executed properly. (Be careful, this can cause serious damage to your boot and you if not executed properly). 

What is more common is Cuff Alignment, which is unfortunately mislabeled on the cuff rivets of most ski boots as "Canting". Cuff Alignment specifically deals with the inward or outward angling of your upper cuff; it does not involve an adjustment to the lower shell. The purpose of this adjustment is to match the angle of the upper cuff to the curvature of your lower leg shaft for better comfort, greater control, and more responsive skiing. Sometimes, only the outside cuff rivet is adjustable, but you have greater alignment potential when both the inner and outer rivets can move. It is way less complicated than truly Canting your boot, but if you screw it up it still sucks so don't immediately bust out the hex wrench and go to town on your boots. 

Both of these adjustments also presuppose that you have your footbed totally dialed in. If your footbed is not totally dialed, your ankle will be out of alignment and consequently so will your leg shaft, which defeats the purpose of doing either of these adjustments. 

I'm also of the mindset (mostly) that if it ain't broke don't fix it, especially for skiers who aren't racing. This post was mainly to serve as info rather than advice, and hopefully it has cleared up some things for some of you.

Jeszcze raz powtarzam : STAC NAS  na to,zeby uzywac jezyka precyzyjnie: to ,ze morons uzywaja w inny sposob nie jest wytlumaczeniem na znizanie sie do takiego poziomu.
PS: jaki szczegol anatomii korygujemy poprzez canting, a jaki przez cuff MCA - chyba troche wychodzi poza zakres zainteresowania tego forum….
PS #2: zadnego komentarza nie zobaczylem…..ani nie uslyszalem

Użytkownik jan koval edytował ten post 11 November 2017 - 23:18

• 2

#10 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 12 November 2017 - 10:45

Pan na filmie tez nie nazywa tego cantingiem.

Jakże nie nazywa. Posłuchaj początku. Oczywiście, zgodzę się, że spór jest akademicki. "Jak zwał tak zwał". Przyznaję też, że termin "Cuff Alignment" poznałem dopiero w tym wątku, choć o podcinaniach butów słyszałem, a o "cantingu" w znaczeniu regulacji śrubkami słyszałem wielokrotnie. BTW przy okazji sprawdzę w Winter Sporcie czy to robią. Odbarczałem tam skutecznie jednego buta.

PS #2: zadnego komentarza nie zobaczylem…..ani nie uslyszalem

Otwórz film przez YT (kliknij na Youtube). Zobaczysz 3-4 komentarze. Jeden z nich, ostatni, który miałem na myśli:

S Stewart is correct.   Cuff or Lower leg alignment has been mislabled for eternity.  Canting has far fewer letters than "cuff alignment", thus canting was printed on the nuts (rivets) that connect lower to upper boot.      For true canting seek out a Qualified Masterfit Bootfitter or someone else that can cant.  Yes it is very helpful for your skiing stance Balance.

I jeszcze dwa zdjęcia z instrukcji Tecnici:

Załączony plik  IMG_3663.JPG   70.99 KB   1 Ilość pobrań

Jeśli trzeba to poszukam instrukcji do Salomona, bo też gdzieś ją mam.

Załączone pliki

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 12 November 2017 - 11:05

• 2

#11 J@n

J@n
  • Administrator
  • 6218 postów
  • Narty:Grizzly
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 November 2017 - 12:32

Tak offtopowo; Moi drodzy panowie widać czego Wam brakuje

:zima2:  :na narty:  :narciarz:

od ilu dni nie byliście na nartach ?  :zab:

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#12 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 12 November 2017 - 13:18

Janku, masz rację. Nie ja zacząłem. :) Nie lubię gdy ktoś zaprzecza oczywistościom. Dorzucam zdjęcie z instrukcji Salomona, którą znalazłem.

Załączony plik  IMG_3668.JPG   88.41 KB   2 Ilość pobrań

A do wyjazdu zostało jeszcze 6 tygodni. Sporo.

Użytkownik o_andrzej edytował ten post 12 November 2017 - 13:19

• 1

#13 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2399 postów

Napisano 12 November 2017 - 14:46

Wypierasz to wypieraj: troche mnie rozczarowales niemozliwoscia czytania, o co mi chcodzi - a chodzilo wylacznie o SPRECYZOWANIE pojec, a nie o jakas klotnie - doskonale sobie zdaje sprawe , co jezyk potoczny  uzywa - mialem nadzieje na wyzszy [poziom

ja sie poddaje - prawdopodobnie wiesz lepiej

Użytkownik jan koval edytował ten post 12 November 2017 - 14:50

• 0

#14 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 843 postów
  • Narty:Elan SLX FIS
  • Imię :Witek
  • Ulubiony stok:Jaworzyna Krynicka, Szczyrk, Czarna Góra

Napisano 12 November 2017 - 15:03

A w BSA taka sytuacja:

23472258_794573100751058_239558806827437

• 1
„Kto ma wartości ciągle w gębie, ma je także w pobliskim nosie”

#15 jan koval

jan koval
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2399 postów

Napisano 12 November 2017 - 15:05

A w BSA taka sytuacja:

23472258_794573100751058_239558806827437

Co to BSA?

• 0

#16 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 843 postów
  • Narty:Elan SLX FIS
  • Imię :Witek
  • Ulubiony stok:Jaworzyna Krynicka, Szczyrk, Czarna Góra

Napisano 12 November 2017 - 15:08

Co to BSA?

Beskid Sport Arena w Szczyrku. Będę tam za dwa tygodnie :), niekoniecznie na nartach, chociaż pewnie zabiorę je "just in case" :)

• 1
„Kto ma wartości ciągle w gębie, ma je także w pobliskim nosie”

#17 Niki

Niki
  • Użytkownik
  • 93 postów
  • Narty:Atomic Redestar Xti 176cm; Stockl Spirit Globe 170cm
  • Imię :Wiktor
  • Ulubiony stok:stromy

Napisano 12 November 2017 - 15:25

A ja za miesiąc będę już w Alpach!!! :boogie: 

• 1

#18 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 12 November 2017 - 21:26

Wypierasz to wypieraj: troche mnie rozczarowales niemozliwoscia czytania, o co mi chcodzi - a chodzilo wylacznie o SPRECYZOWANIE pojec, a nie o jakas klotnie - doskonale sobie zdaje sprawe , co jezyk potoczny  uzywa - mialem nadzieje na wyzszy [poziom

Się nie wypieram. :) Nawet się przyznałem, że nie wiedziałem nic o "dopasowywaniu mankietu", bo tak jakoś należałoby przetłumaczyć "cuff alignment". Dla mnie to był właśnie "canting". Ściśle przez canting rozumiałem możliwość bocznego pochylenia cholewki. W jakikolwiek sposób, przez podcięcie podeszwy też, choć głównie przez pokręcenie śrubkami.  I rozumiem Twoje intencje. Ale życie jest jakie jest. Producenci narzucili pewien standard terminologiczny, może dlatego, że nie pasuje im ingerencja w podeszwy. 

• 1

#19 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 14 November 2017 - 09:05

o_ andzrzej: oczyść swoją skrzynkę odbiorczą jest zapchana.

• 0

#20 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 2944 postów

Napisano 14 November 2017 - 09:34

o_ andzrzej: oczyść swoją skrzynkę odbiorczą jest zapchana.

Trochę poczyściłem. Jakoś żal oczyszczać dalej, bo szkoda mi niektórych miłych maili. Jakby co to zawsze andrzej.ozieblo@gmail.com

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych