Skocz do zawartości


Zdjęcie

Luzujecie wiazania po sezonie?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 marzec 2017 - 14:49

Bo ja nie. Kiedyś to robiłem, czyli ustawiałem skale regulacji na 0, ale od wielu lat mi się nie chce. Chyba powinno się, przynajmniej tak nakazuje rozum. Za to smaruję ślizgi jakimś smarem TOKO przed odłożeniem na spoczynek.


  • 1

#2 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 24 marzec 2017 - 15:52

Nie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  • 1

#3 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 marzec 2017 - 17:35

Nie luzuje, ale smaruje slizgi, na goraco.


  • 1

#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 marzec 2017 - 18:17

Pytam, bo na zdrowy inżynierski rozum powinno się luzować. Co prawda nie jestem inżynierem, ale znajomy lekarz twierdzi, że mam inżynierską duszę. :) Na pewno sprężyny ściśnięte tracą swoje właściwości. Z drugiej strony w czasie kilku miesięcy zimowych i tak pozostają ściśnięte. Myślę, że zmiana ich charakterystyki jest na tyle wolna, że wcześniej wymienimy narty niż nastąpią w sprężynach istotne zmiany.


  • 1

#5 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 24 marzec 2017 - 18:43

Andrzej, Witek, Jacek - chyba jeszcze nie zakończyliście sezonu narciarskiego ?


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#6 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 marzec 2017 - 20:08

Serfaus za tydzien...
  • 1

#7 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 24 marzec 2017 - 20:23

Andrzej, Witek, Jacek - chyba jeszcze nie zakończyliście sezonu narciarskiego ?

Ja już rozpocząłem sezon rowerowy. W jednym aucie wymieniłem już opony na letnie. W drugim dyżurne zimowe czekają. Jak dosypie śniegu na Chopoku przed świętami, to jeszcze jakiś wypad zaliczę. Jak wiosna zawita na całego to skipassy wykorzystam latem w Tatralandii.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#8 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 marzec 2017 - 23:15

Ja już po sezonie narciarskim. Nie mam wnuczki. :) Ale w przyszłości, gdy będzie więcej czasu emerytalnego zamierzam pojeździć więcej. O ile zdrowie pozwoli. Co najmniej dwa wypady tygodniowe w Alpy.


  • 1

#9 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 27 marzec 2017 - 20:18


Co najmniej dwa wypady tygodniowe w Alpy.
a Kasprowy ? masz rzut beretem, podobno jeszcze dobre warunki tam panują
  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#10 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 marzec 2017 - 09:00


a Kasprowy ? masz rzut beretem, podobno jeszcze dobre warunki tam panują

 

SKS. Już się nie chce. :) BTW, zapomniałem, że można na Kasprowy. Zwłaszcza o tej porze roku. Ale gdy sobie pomyślę, że najpierw trzeba autobusem z Krakowa (coraz mniej lubię jeździć samochodem, szczególnie Zakopianką), z zakopiańskiego dworca do Kuźnic, potem raczej z buta na Goryczkową (bo dostać się do kolejki ciężko) płacąc niewielki haracz na wejściu do parku (nawet nie chodzi o sumę, tylko o fakt płacenia, czuję to jako zniechęcające ograniczenie mojej wolności osobistej). Potem, uprzednio płacąc niemało za kilkugodzinny karnet, dawno nieremontowanym krzesłem (a może się poprawiło?) na górę i wreszcie można wykonać pierwszy zjazd. A wieczorem powrót do Krakowa ruchliwą Zakopianką. Jeszcze jakieś 10 lat temu tak robiłem kilka niedziel w roku, teraz mi się już nie chce.

 

A to kilka zdjęć i jeden filmik z Kasprowego 2007. https://goo.gl/photo...HPYNJjieu36Ey18

 

I dalej nie wiem czy luzować czy nie luzować? :)


  • 1

#11 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 marzec 2017 - 10:20


I dalej nie wiem czy luzować czy nie luzować?

 

Jak sklerozy nie masz i bedziesz pamietal o tym zeby przed sezonem je dokrecic tak jak byly to mozesz luzowac :zeby:


  • 2

#12 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 01 kwiecień 2017 - 19:10

Nie luzowac...;-) . Zanim sprężyna padnie to zdążysz wymienić narty. .... Jako ciekawostkę napisze ze w poprzednim sezonie zreanimowalem moje 'luksusowe' narty nabyte w roku 1976. Czyli sprężyna była ustawiona na 3 ( w skali 1-4, czasy przeddinowskie) przez równo 40 lat. Okazało się ze nic wiazaniom nie brakuje ( Tyrolia150) -sprawdzone na stoku i to uwzględniając ze jestem o 20 kg starszy ; -). Ale może teraz robią bardziej badziewne sprężyny?

Użytkownik mig edytował ten post 01 kwiecień 2017 - 19:13

  • 1

#13 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 05 kwiecień 2017 - 10:35

Luzuje. Przyklejam karteczki z właściwym ustawieniem. Wiązania ustawiam na maszynie i trzymam się ustawionych wartości. Znam wiązania, w których siadły sprężyny i ustawianie takich wiązań bez maszyny nie ma sensu. Mam nadzieje, że luzowanie sprężyny zapobiega temu.

Z kół  samochodowych spuszczam powietrze do 1 atmosfery.

Przerzutkę w rowerze zostawiam na zimę w takiej pozycji aby sprężyna nie była napięta.


Użytkownik Maciej S edytował ten post 05 kwiecień 2017 - 10:39

  • 1

 "ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"


#14 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 05 kwiecień 2017 - 12:15

robie to samo , tylko nie rozumiem  tego powietrza kolach....


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#15 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 05 kwiecień 2017 - 16:29

Cześć

Ja wiązania rozbieram na części opisując wszystkie karteczkami i czyszczę. Później przechowuję w specjalnych roztworach konserwujących. Narty rozklejam i czyszczę każdą warstwę a później przechowuję w stanie nieważkości i w próżni.

Samochodem przestałem jeździć, żeby się nie niszczył. Na rowerze jeszcze pojeżdżę w tym roku ale to będzie ostatni sezon bo serwis zabiera mi jakieś dwa miesiące na tydzień jeżdżenia.

Pozdrowienia


  • 3

#16 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 05 kwiecień 2017 - 16:53


Z kół  samochodowych spuszczam powietrze do 1 atmosfery.

 

Tego też nie rozumiem.


  • 0

#17 Maciej S

Maciej S
  • Użytkownik
  • 393 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 05 kwiecień 2017 - 17:02

robie to samo , tylko nie rozumiem  tego powietrza kolach....

Mając dwa zestawy kół: lato i zima i nie robiąc rocznie dużych przebiegów, o okresie przydatności opony decyduje jej starzenie a nie zużycie. Producenci opon zalecają w przypadku opony przechowywanej na feldze obniżenie ciśnienia na czas przechowywania do ok. 0,7 atm. Zapobiega to pękaniu gumy i zwalnia proces starzenia się. Przed wymiana i tak trzeba koło nadpompować więc fatyga niewielka, podobnie jak poluzowanie sprężyn w wiązaniach , czy ustawienie przerzutki na zimę.


  • 2

 "ilość energii potrzebnej do obalenia bzdur jest o rząd wielkości większa niż do ich wyprodukowania"


#18 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 06 kwiecień 2017 - 18:49

wiązań nie luzuję, powietrza z opon nie spuszczam....


  • 0

#19 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 06 kwiecień 2017 - 19:18

Czyli większość nie luzuje. Choć niektórzy, vide Mitek, nawet rozkręcają wiązania. Chyba przesadzają. ;) A ja wciąż się wahom. 


  • 1

#20 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 07 kwiecień 2017 - 08:33


A ja wciąż się wahom.

nie wahoj  :)  tylko pakuj narty, buty do plecaka i wsiadaj do Szwagropola na dworcu autobusowym

na Gubałówce doskonałe warunki do freerajdu

pre_1491550193__20170407_gubawka.jpg


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych