Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wiek - kiedy przestać jeździć na nartach,


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 luty 2017 - 18:24

Hmm... dziś rozmawiałem ze znajomym. Skończył 73 lata, wciąż w niezłym zdrowiu, choć to i owo dolega. W przyzwoitej formie. Wciąż jeździ na nartach, głównie do Włoch. Ale jego rówieśnik, także niezły narciarz, też w niezłym zdrowiu, powiedział dość. Wyrzucił narty, 3 pary butów narciarskich i skończył z narciarstwem. Kolejny rówieśnik też skończył po upadku w niegroźnych okolicznościach bardzo przykrymi konsekwencjami: złamania miednicy, główki kulszowej... Kości już słabsze, każde ew. złamanie goi się ciężko.

 

Z drugiej strony w Zillertal widziałem kilku 80-latków, bynajmniej nie sportowej sylwetki. A więc da się.


  • 1

#2 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2061 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 23 luty 2017 - 18:30

Ten pan jeździ od 10 roku życia, a w tym roku liczy sobie 106 wiosen i nadal śmiga :)

22070325-mmmain.jpg?w=797&h=494

http://unofficialnet...rns-in-michigan


  • 2

#3 piter

piter
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar cham 2.0 97Atomic d2 sl,Voelkl RTM 84,rossignol experience 88HD,dynastar omeglass
  • Imię :piter

Napisano 23 luty 2017 - 18:32

Do setki napewno :boogie: ...

 

 

...a może i dłużej.... :D

http://unofficialnet...rns-in-michigan


  • 3

#4 piter

piter
  • Użytkownik
  • 173 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar cham 2.0 97Atomic d2 sl,Voelkl RTM 84,rossignol experience 88HD,dynastar omeglass
  • Imię :piter

Napisano 23 luty 2017 - 18:33

Oooo..byli szybsi. :D

Pozdrawiam


  • 1

#5 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2061 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 23 luty 2017 - 18:38

Ważniejsze pytanie kiedy zacząć i dlaczego tak późno :)


  • 1

#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 luty 2017 - 20:48

Nawet nie wiedziałem, że można do tak późna. A jaka pogoda ducha 98-latka. Pomijając wszystko inne, trzeba mieć dobre geny, dużo szczęścia i oczywiście samozaparcia. Ale pocieszające. No to mi jeszcze trochę nartowania zostało. ;)


  • 2

#7 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 23 luty 2017 - 21:21

Andrzej osobiście znam dwóch 83 - latków którzy posuwają że aż miło patrzeć, tak że życie narciarskie jeszcze przed nami i to długie!!!

PS. dobry temat, gdy byłem znacznie młodszy czasami zastanawiałem się jak długo można jeździć, teraz już wiem że jeśli tylko zdrowie pozwala to naprawdę długo!!!

Użytkownik marecki edytował ten post 23 luty 2017 - 21:24

  • 1

#8 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 23 luty 2017 - 22:30

Znam 3 - 78 latków, jeszcze nieźle zasuwają i nie myślą o zakończeniu kariery narciarskiej


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#9 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 24 luty 2017 - 09:57

Cześć

"Dobry narciarz nie upada". Jeżeli potraficie tak jeździć to jeździć jak najdłużej, jeżeli nie to kończyć.

Pozdrowienia


  • 1

#10 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 24 luty 2017 - 10:16


jeżeli nie to kończyć
i oddać prawo jazdy :)
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#11 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 luty 2017 - 12:34


"Dobry narciarz nie upada". Jeżeli potraficie tak jeździć to jeździć jak najdłużej, jeżeli nie to kończyć.

 

Trochę prowokujące, ale w dużym stopniu prawdziwe. Tzn. że umiesz ocenić okoliczności i dopasować się do nich, biorąc pod uwagę własne możliwości. Choć wiadomo, los może zesłać niespodziankę, np. spadający na Twoją głowę meteoryt. :)  W Zillertal leżałem raz i to z powodu wypięcia wiązania na muldzie. Czyli jeszcze mogę pojeździć. :)


  • 1

#12 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 26 luty 2017 - 00:43

Hmm... dziś rozmawiałem ze znajomym. Skończył 73 lata, wciąż w niezłym zdrowiu, choć to i owo dolega. W przyzwoitej formie. Wciąż jeździ na nartach, głównie do Włoch. Ale jego rówieśnik, także niezły narciarz, też w niezłym zdrowiu, powiedział dość. Wyrzucił narty, 3 pary butów narciarskich i skończył z narciarstwem. Kolejny rówieśnik też skończył po upadku w niegroźnych okolicznościach bardzo przykrymi konsekwencjami: złamania miednicy, główki kulszowej... Kości już słabsze, każde ew. złamanie goi się ciężko.

 

Z drugiej strony w Zillertal widziałem kilku 80-latków, bynajmniej nie sportowej sylwetki. A więc da się.

Cześć.

To chyba bardzo indywidualna sprawa. Mój tegoroczny wypad na Czarną Górę Sienna miał na celu skorzystanie z Centrum Testowego Volkl kolekcji 2017/18. Przy tej okazji wpadłem na trop 84-letniego instruktora który aktywnie uczył dzieci pierwszych kroków na nartach. działał sprawnie. Widywałem go także podczas zjazdów.Nie szalał ale jeżdził bardzo sprawnie.Cieszy mnie to bo sam dobiegam 70-siątki. Na dodatek nic mi nie dolega.Więc myślę że jeszcze sporo mam czasu do narciarskiej emerytury.Jeżdżę coraz więcej.Kiedyś tydzień w roku i parę dni . Ostatnich kilka lat są to 3-4 tygodnie.Nie ukrywam że staram się porządnie przygotować do sezonu. I tak np.w tym roku wszystkie trasy  na Czarnej Górze pokonuję bez odpoczynku w dość szybkim tempie.Gdyby podzielić jeżdżących na stoku na cztery grupy zaawansowania ze względu na technikę i szybkość zjazdu to zdecydowanie widzę się w pierwszej grupie.

Pozdrawiam i życzę syberyjskiego zdrowia. :russian:

Intensywność jazdy to 5-6 godzin na stoku.


  • 2

#13 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 luty 2017 - 10:29

Staszku, brzmi bardzo pocieszająco. Wiem, że można długo i wiem także jak wiele zależy od zdrowia, na które BTW mamy pewien wpływ. Z moich rozlicznych dolegliwości najbardziej daje mi się we znaki kręgosłup. Pokłosie młodzieńczego urazu na siatkówce (dyscyplinie sportowej, nie tej w oku :)). Cóż, sport to zdrowie. I pomimo dość intensywnych ćwiczeń, nieźle mi dokucza, zwłaszcza na nartach. Nie dla mnie już jazda po muldach czy stromych trasach. Owszem, zjadę, ale nie zjadę płynnym śmigiem, a to jest moje kryterium dobrej jazdy.  Ale wciąż daję radę. Większość moich znajomych równolatków (66-67) wciąż jeździ, ale różnie to bywa. Wielu się zapuściło uprawiając zbyt intensywnie "sport samochodowy" i jest to jedyny jaki uprawiają. Nie mówiąc o przerostach tu i ówdzie. :) I nie są to mięśnie.


  • 3

#14 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 27 luty 2017 - 21:13

"Dobry narciarz nie upada". Jeżeli potraficie tak jeździć to jeździć jak najdłużej, jeżeli nie to kończyć.


Cholera, to już mnie nie zobaczycie na nartach !?  :stres:


Użytkownik marecki edytował ten post 27 luty 2017 - 21:17

  • 3

#15 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 01 marzec 2017 - 19:46

wywracać się można, gorzej ze wstawaniem. ja skończę jeździć, jak się okaże, że już nie potrafie sie podnieść.

PS. Moi Rodzice zakończyli jeździć w wieku 85 lat


  • 4

#16 o_andrzej

o_andrzej
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 marzec 2017 - 20:35


wywracać się można, gorzej ze wstawaniem.

 

Coś jest na rzeczy. Ja nie mam z tym większych problemów, zwłaszcza od czasu, gdy zacząłem regularnie ćwiczyć brzuszki. W razie czego wstaję opierając się mocno na kijach. Ale żona i siostra, obie po 60-ce, już mają. Nie potrafią wstać bez pomocy innej osoby. Gdy takiej brakuje muszą się wypiąć z wiązań.


  • 1

#17 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 02 marzec 2017 - 03:54

 


wywracać się można, gorzej ze wstawaniem.

 

Coś jest na rzeczy. Ja nie mam z tym większych problemów, zwłaszcza od czasu, gdy zacząłem regularnie ćwiczyć brzuszki. W razie czego wstaję opierając się mocno na kijach. Ale żona i siostra, obie po 60-ce, już mają. Nie potrafią wstać bez pomocy innej osoby. Gdy takiej brakuje muszą się wypiąć z wiązań.

 

duzo zalezy od genow

ale wiecej od stylu zycia...

 

w Utah wyszedlem do samochodu, zeby odpalic na narty - obok stalo subaru i wlasnie dochodzilo do niego 2 facetow - starszych - na pewno

jeden mial kurtke z naszytym 80+  : okazalo sie , ze obaj maja 88 lat - troche narzekali, bo w padajacym sniegu mieli problemy z widzeniem.........

 

 

PS co do upadania - sezon w ktorym nie upadne DOBRZE chociaz raz bedzie moim ostatnim!!!!

bo bedzie znaczylo, ze sie woze....


Użytkownik jan koval edytował ten post 02 marzec 2017 - 03:56

  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#18 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 30 marzec 2017 - 14:38

Kolejny 84-latek w autokarze do Saint Vincent.To ANDRZEJOWI DLA POCIESZENIA. :boogie:


  • 3

#19 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 30 marzec 2017 - 15:28


84-latek w autokarze do Saint Vincent.
to ja w takim razie kończę narciarstwo - nie wytrzymuję w autobusie z Krakowa do Zakopanego
  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#20 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 marzec 2017 - 15:40

 


84-latek w autokarze do Saint Vincent.
to ja w takim razie kończę narciarstwo - nie wytrzymuję w autobusie z Krakowa do Zakopanego

 

 

I to pewnie kierowca tego autobusa byl :boogie:


  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych