Skocz do zawartości


Zdjęcie

Które wybrać buty i czy warto?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 arek94

arek94
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:brak

Napisano 04 luty 2017 - 14:22

Cześć wszystkim.
Na początek jako mój pierwszy post przedstawię się wszystkim.
Jestem młodym pasożytem żerującym na Waszej wiedzy i zamierzam się dowiedzieć bardzo wielu rzeczy na temat narciarstwa cool.png
Omijając miły wstęp do konkretów.

Przymierzam się do zakupu butów narciarskich jako moich pierwszych.
Czytałem wiele artykułów na temat tego jak dobrać buty itp. itd.

O sobie na temat narciarstwa:
waga: 66-68kg
wzrost: 171cm
wiek: 23

Szerokość stopy bez skarpet 100mm

stopień zaawansowania: mało co jeżdżę przez brak sprzętu, ale bardzo szybko się uczę. Powiedziałbym średnio-zaawansowany do tej pory. Zostałem tak również oceniony przez naprawdę doświadczonych narciarzy, którzy śmigają od najmłodszych lat.
Lubię przygotowane stoki i szybką jazdę przy dobre technice, krótkie śmigi na stoku, a nie na całą szerokość stoku skręcać.
Zamierzam się ciągle rozwijać i poprawiać technikę jazdy.

Poszukuję butów odpowiednich do moich umiejętności.
Odnosząc się do flexu strzelam w 90-100. Oczywiście flex to nie jest jedyne kryterium doboru.
Nie zamierzam się zajmować różnymi systemami jak regulacja flexu, przycisk walk/ski itp. bo dla mnie to po prostu chwyty marketingowe.
Wolę proste buty, w których będę mógł łatwo przełożyć impulsy na narty.

Mam parę opcji wyboru:

1. esklep.intersport.pl/pl/product/144841/b...x-1.0-100x-ae5015980
2. www.decathlon.pl/buty-narciarskie-mid90-100-id_8342976.html
3. esklep.intersport.pl/pl/product/124372/b...dapt-edge-95x-605129
4. esklep.intersport.pl/pl/product/144879/b...next-edge-85x-606148

Podaję linki do stron, by każdy zainteresowany mógł sam zwietrzyć buty bez zbędnego poszukiwania.
1. Memory Fit - system termicznego dopasowania skorupy, buty formują się w zakresie 6mm i w okolicach pięty do 10mm
2. najmniej co wiadomo o nich. Podeszwa z PU.
3. TF w pełni
4. TF: uformowanie buta wewnętrznego w różnych strefach, poprawia komfort i dopasowanie

oraz podsumowanie o co chodzi mi z tymi TF itd.
esklep.intersport.pl/pl/dobor-butow-2016...oradnik_dobor_butown

Oczywiście kwestia przymierzania, która nastąpi za parę dni, ale to są 4 modele, nad którymi rozmyślam.

I pytanie podsumowujące:

Czy warto inwestować w takie buty jak atomic/head za 800zł i czy te systemy memory fit i thermo fit są naprawdę niezbędne? Oczywiście dopasowanie termiczne wkładki do stopy jest bardzo ważne, ale czy naprawdę jest to aż tak pożądane?
Z kolei firma Wed'ze do mnie nie przemawia, ale cena jest atrakcyjna.
To nie problem kupić atomic/head, ale czy naprawdę jest to potrzebne? (te systemy dopasowania skorupy)

Proszę się również nie sugerować tym, że to moje pierwsze buty i lepiej kupić tańsze itd. Po prostu chcę dobre buty spełniające oczekiwania w stosunku do jakości użytych materiałów, wytrzymałości oraz stopnia przełożenia siły na narty. Nie chcę walczyć na stoku, by skręcić, a z przyjemnością krótkie ruchy


  • 1

#2 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 04 luty 2017 - 16:28

jezeli myslisz o agresywnej jezdzie I jestes  facetem, ktory robi postepy - skresl te wszystkie buty.......nie dadza Ci spodziewanego zadowolenia......

dla mnie te wszystkie buty to papcie - OK dla niedzielnych narciarzy - ale nie dla ambitnych


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#3 arek94

arek94
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:brak

Napisano 04 luty 2017 - 19:51

To, co mógłbyś polecić w tej klasie cenowej? do 800zł max? Miej na uwadze konieczność przymierzania w sklepie. Jestem z okolic Katowic

Jeżeli ciężko jest Ci wyszukać coś odpowiedniego, albo masz lenia, to które z tych 4 wyżej byłyby najlepsze?

Dla mnie jako niewprawionego w nowinki sprzętowe narciarza nie potrzeba zmyślnych systemów i butów za x tysięcy, bo zawsze się znajdą lepsze i droższe.


Użytkownik arek94 edytował ten post 04 luty 2017 - 19:55

  • 1

#4 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 04 luty 2017 - 21:18

cześć Arek, witam na forum

do 800zł max

z  linków brał bym te Atomiki Hawx, bardzo udana seria produkowana od sezonu 08/09

używałem ich przez 5 sezonów i byłem bardzo zadowolony

http://www.kochamnar...tomic-hawx-120/

 

naturalnie musisz przymierzyć , w Katowickiej Silesi jest sklep Intersportu i jeśli się nie mylę mają też maszynkę do  wygrzewania

i przygotowania termformowalnej wkładki


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#5 ARN

ARN
  • Użytkownik
  • 245 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster x7
  • Imię :Marcin

Napisano 04 luty 2017 - 22:59

Mam Hawx'y poprzedniej generacji. Kupione jakieś 3 lata temu. Ale ja nie o tym.

 

Moim zdaniem wiele Twoich dylematów rozwieje się, gdy po prostu założysz skorupę na nogę - najpierw jeden model, potem kolejne... Strzelam, że znajdzie się but polecony przez sprzedawcę, którego nawet nie brałeś pod uwagę, a który będzie leżał Ci na nodze jak stary sandał - w sensie pozytywnym: jakby był modelowany na Twojej nodze.

 

To po prostu poczujesz, jak zaczniesz mierzyć, że ta skorupa Ci siedzi, a ta nie.

 

Ja tak miałem z dalbello i z jakimś jeszcze plastikiem. Podbicia miały tak uformowane, że ledwo założyłem. jeden wielki ucisk. Po prostu nie na moją stopę. Za to hawx siadł super.

 

I jeszcze jedno: mimo, że hawxy to są moje drugie kupowane nowe buty (wcześniej kaleczyłem na używkach lub pożyczanych), to i tak już po pierwszym sezonie zorientowałem się, że chyba wziąłem pół numera za duże. I od razu przypomniałem sobie, jak na tym forum gdzieś wyczytałem, że dobrze dobrane buty to kupuje się dopiero mniej więcej trzecie z rzędu :) U mnie się to sprawdziło. Przyznaję się bez bicia.


  • 1

#6 arek94

arek94
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:brak

Napisano 08 luty 2017 - 22:44

Sytuacja wygląda następująco:

Kupiłem buty Fischer cruzar x8,5
Rozmiar 26,5
Według producenta odpowiada to rozmiarowi buta 41 1/3 (ja noszę 42-43)
Według przyrządu do mierzenia firmy Fischer mam mieć 26,5 (jeden sprzedawca wybrał mi 26,5 drugi 27,5)

Sam but podczas założenia. Przymierzałem but z wystawy (czyli już trochę rozbity) jak i całkiem nowe.
W całkiem nowych dopasowanie buta:
Podczas swobodnego siedzenia nie czuję końcówki buta (jest bardzo blisko, ale nie czuję jej - jedynie moment łączenia góry wkładki z podeszwą jest lekko wyczuwalny)
Podczas stania swobodnego czuję opór palca na wkładkę (lewa stoka ok, prawa trochę ciśnie - wiadomo, każda stopa trochę inna. Kwestia wyrobienia? A może lepiej do sklepu, by piankowo mi je dopasowali? Nałożenie w odpowiednie miejsca pianki i rozgrzanie buta itd.)
Podczas pochylenia w pozycji narciarskiej nie czuję końcówki butów, albo jest minimalnie wyczuwalna.
Sprawa kości. Siedząc teraz w tym bucie już prawie pół godziny czuję na lewej nodze opór w kości z zewnętrznej strony nad kostką)
zdjęcie stopy
Nie jest to moja stopa, więc mniej więcej zaznaczyłem punkt ucisku.

Pytanie co z tym zrobić..?
Nie te buty, czy może moja stopa jest tak ukształtowana (w prawej tego nie czuję).
Wyrobi się to? Czy lepiej do sklepu, by mi to termicznie dopasowali i wsadzili piankę w tym miejscu, by podczas dopasowywania było tam miejsce?

I ostanie pytanie:
Czy jest to dobrze dopasowany but do jazdy w miarę agresywnej, aczkolwiek wciąż uczącej się osoby?
Sprzedawcy w skiteam/intersport doradzali mi 26,5 (być może sam ich tak kierowałem)
Za to inny doświadczony narciarz, który naprawdę dobrze jeździ i od wielu lat uprawia ten sport mówi, że powinno być troszkę luzu w bucie, by był możliwy przepływ powietrza itd. Chyba miał na myśli, że lepiej rozmiar większe.

Mierzyłem także Atomic haxw 1.0 100x z intersportu rozmiar 27,5 i w bucie wyrobionym (wystawowy) podczas swobodnego stania czułem ledwo końcówkę buta. W pochyle wcale i miałem tam troszkę miejsca.

Czy więc lepiej mieć buty "na styk" całkowicie, czy troszkę większe, czy mieć swobodę, że nie czuję tej wkładki na końcu? Kwestia rozbicia wkładki wewnętrznej jeszcze istnieje.

 

I mała być może nowinka: Sprzedawca wyjął but wewnętrzny i włożyłem stopę tak, by palcami dotykać końcówki buta. Wtedy od strony pięty wkłada się różnej grubości takie patyczki (coś na wzór nunczako) i mi pasował prawie idealnie kolor czerwony (był niebieski duży, czerwony średni i czarny mały). Powiedział, że to też sposób, by udowodnić, że but jest dobrze dobrany. - im bliżej czarnego, tym lepsze dopasowanie usłyszałem.


Użytkownik arek94 edytował ten post 08 luty 2017 - 22:54

  • 0

#7 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 09 luty 2017 - 08:38

Moim zdaniem jak nosisz normalnie 42-43 to 26,5 będzie za mały.

Zmierz w domu obie stopy w skarpetach narciarskich, przystaw stopę piętą do ściany, obrysuj paluchy z przodu mazakiem i zmierz odstęp od ściany.

Ja dodaję jeczcze 0,5 cm i w sklepie proszę o takie buty do przymiarki (zazwyczaj zgadza się to z pomiarami sprzedawcy)


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#8 Bolek74

Bolek74
  • Użytkownik
  • 335 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 09 luty 2017 - 09:31

Dugosc buta to jedno - powinna byc oczywiscie dopasowana do stopy, nie mozesz miec podkurczonych palcow - jednak moim zdaniem wazniejsza jest ogolna sztywnosc i objetosc skorupy. Mysle, ze idealna jest sytuacja, w ktorej nogi sa jak w imadlach - zero luzu, ale po chwili da sie o tym uczuciu zapomniec. Mi sie to udaje z K2 Spyne 130. Namierzylem sie i nanosilem wiele butow - K2 siadly mi najlepiej. Czyli, albo ma sie szczescie od pierwszego strzalu, albo proby i bledy. Ogolnie jednak radzilbym: im sztywniej - tym lepiej. Aha, i bardzo polecam formowane indywidualnie wkladki, np. Sidas.


  • 0

#9 Gleber

Gleber
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 październik 2017 - 10:55

Jak kolega wyżej z doświadczenia polecam Ci buty od K2 spyne 130. Kupiłem w rozmiarze 27 . Też mi doradzali ten rozmiar choć mam raczej bliższy 42. W twoim przypadku na 100% będzie Ci pasować 27. Takie buty powinny być sztywne i bez żadnego luzu pozostawionego stopie - dla Twojego bezpieczeństwa.


Użytkownik J@n edytował ten post 10 październik 2017 - 12:10
- link komercyjny

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych