Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kamerka


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

#81 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:07

Nie no mozesz nagrywac w nizszej rozdzielczosci. Nadal bedziesz mial stabilny obraz.

Do edycji tez znajdziesz cos z mniejszymi wymaganiami sprzetowymi jak sie postarasz. Ale nie wykorzystasz tego co Ci daje 8'ka w calosci.

Jak masz PC a nie laptopa to zapewne wystarczy upgrade karty graficznej i dorzucenie pamieci.

Ja mialem do dyspozycji tylko laptopy i tam karty graficznej sie nie da zmienic (no chyba ze to nowy laptop ze zlaczeme Thunderbolt 3).


  • 1

#82 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 29 styczeń 2020 - 18:50

Mozna wiedziec jakiego kodeka uzywasz? Jakie wymagania ma tv?

 

 

Tv potrzebują czasem coś do niusów, a nie chce im się wysyłać auta to dostają 20 Mb/s. Do serwisów internetowych idzie zmontowane 12-13 mega nie więcej. Co oni z tym dalej robią nie wiem, bo nie oglądam, ale wysyłany materiał jest bardzo dobrej jakości.

Oczywiście 1080 50 klatek. mpg4, H264

Jeśli wszelkiej maści tv będzie zależało wyemitują materiał nagrany nawet młynkiem do kawy.

Na potrzeby dokumentalno-klipowo-reportażowe do jakiś 2 lat wstecz nagrywałem 28Mb/s, teraz zdarza się 50 mega, 4K 25 klatek 60 mega, większy bitrate nie był na razie konieczny, Arri czy Redem póki co nie ma potrzeby, a i tak wtedy kodeki i bitrate to nie mój problem :)

Gdzieś wyczytałem, że do netflixa potrzeba łącza 25 mega, czyli z grubsza wiadomo jakie są maksymalne przepływy 4K z wszelkimi hadeerami i dolbami, zresztą widać to też w jutubie 4 czy 8K 


Użytkownik deczko inny edytował ten post 29 styczeń 2020 - 18:57

  • 2

#83 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 styczeń 2020 - 23:20

Dzieki.

Ciekaw jestem jak dlugo jeszcze te 25/50 klatek sie utrzyma? Monitory na ktorych pracuje maja 60. Smartfony o ile wiem tez maja 60.

Netflixy etc nadaja 60...  Zostaja tylko telewizory z PAL w tym formacie...

 

BTW

Nie wiem czy to widziales?

 

https://www.youtube....h?v=qstJ1TDfqf0


  • 1

#84 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 30 styczeń 2020 - 12:48

Ciekaw jestem jak dlugo jeszcze te 25/50 klatek sie utrzyma?

 

 

Ale mnie teraz załatwiłeś :D Nie lubię pisać referatów powyżej kilku zdań, więc jak najkrócej, choć to trudne. Wszyscy od urodzenia do dzisiaj oglądamy przekaz tv 25 klatek PAL kiedyś SECAM, w USA, Japoni itd 30 NTSC. Nie 50 czy 60, albowiem przekaz tv 50i to 25 półobrazów na sekundę. 50p, 60p (pełnych klatek) to tylko przekaz pozatelewizyjny (np jutube). a kino, czyli najbardziej wysublimowany rodzaj obrazu to 24 klatki i to jest wystarczające dla oka i mózgownicy, żeby oglądać płynny ruch na ekranie. Dlatego np nie 12 czy 15, bo to już możemy zobaczyć jako brak płynności, choć znam takich co nie zobaczą i uważam ich za szczęśliwych. Ale przy takiej małej ilości klatek obraz będzie nieostry, poruszony. Nie! w gopro, prymitywnej optycznie (brak przesłony) kamerce za ekspozycję odpowiada migawka, która przy dziennym filmowaniu narciarskim cyka z częstotliwością 1/kilkusetnej, kilkutysięcznej części sekundy dając 50, 60, 120, 240 ostrych klatek. W postprodukcji możemy więc złożyć filmik z np 25, 50 (25p 50p) ostrych klatek na sekundę zwalniając według uznania fragmenty nagrane z wyższą ilością (ostrych) klatek. Wśród użytkowników małych kamerek panuje przekonanie, że 60 jest lepsze niż 50 bo szybsze, guzik prawda. To tylko różnice wynikające systemów tv stosowane uniwersalnie, żeby kamerkę sprzedawać na całym świecie. No ale to dokładnie to samo co różnice kątów (poniesienia) wpływające na zachowanie się narty, czy tam innych struktur w jeździe w Nowej Osadzie. W sumie nieistotne bleblenie.

Sens dużej ilości klatek w tv: już teraz głowią się jak pomieścić wielką ilość kanałów w ograniczonej przepustowości, więc po co dokładać coś czego nie widać, a co obciąży łącza, chyba lepiej zwiększyć nędzny bitrate.

Jestem stałym kibicem narciarstwa alpejskiego na tfu eurosporcie i tak się czasem przyglądam i myślę gdzie ten brak płynności i inne smużenie opisywane w różnych testach, kurcze chyba jestem lekko ślepy. Ostatnia sprawa dotycząca dużego fps: oglądam sobie jakiś tam zjazd, czy slalom, jako że niedowidzę wszystko widzę płynnie, ale gdzieś tam czuwa realizator ORF który przezornie zapisuje obraz z części kamer w dużej ilości klatek podając mi go jako obraz zwolniony od czasu do czasu, a ja jestem z tego powodu bardzo zadowolony.

 

 

Nie wiem czy to widziales?

 

 

Nie, dzieki :)

Jest tam na początku Canon XL2, ale to była kamerka... 20 lat temu :)

 

aha, apropo sporego fps, wiesz że mają już gopro11 do kręcenia szybkich jak promień światła narciarzy :)

 

https://www.youtube...._yKGNFRQ&t=639s


  • 3

#85 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 styczeń 2020 - 14:08

Dzieki za referat. Lubie takie czytac i pewnie kilu osobom tu sie przyda.

Moze tylko warto jeszcze dodac ze te 50/60 wzielo sie od czestotiwosci napiecia w sieci - Europa 50, US 60 no i krecac filmy przy lampach fluorescencyjnych moze pojawic sie migotanie obrazu gdy czestotliwosci sie nie zgadzaja (mozna to tez zlikwidowac przestwiajac szybkosc migawki).

Na cale szczescie na nartach przy lampach nie jezdze :)

 

10 Trillion fps.

Niedlugo pewnie taki fps bedzie w spartfonach :boogie:

Moj przestarzaly juz model smartfona ma tylko 480fps (przy 720) :blush:


  • 2

#86 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 30 styczeń 2020 - 20:21

Moze tylko warto jeszcze dodac ze te 50/60 wzielo sie od czestotiwosci napiecia w sieci

 

Noo, szacun. Mało kto to wie.

 

 

 

Niedlugo pewnie taki fps bedzie w spartfonach
Moj przestarzaly juz model smartfona ma tylko 480fps (przy 720)

 

Co się dzieje! Co się dzieje :) 500 klatek/s HD w telefonie!

Mam 11-letnią mydelniczkę Casio, która kręci max 1000 fps, ale nawet przy 480 do HD "trochę" brakuje. Tym niemniej wtedy był to kosmos.


Użytkownik deczko inny edytował ten post 30 styczeń 2020 - 20:22

  • 1

#87 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 luty 2020 - 19:20

Ten sam klip:

 

https://gopro.com/v/Db6KJ1vGBNKye

 

vs

 

https://youtu.be/fZDGSV1y_RU

 

jutube sieczke z tego zrobil :dry:

 

Bede musial dalej kombinowac.


Użytkownik Jack edytował ten post 02 luty 2020 - 19:21

  • 1

#88 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 02 luty 2020 - 21:38

Hmmm... a ja się zestarzałem. ;) Dałem sobie spokój z kamerami i większym filmowaniem. Jedyne co mi zostało z filmowanie to kompakt Canon G7X. Robi naprawdę niezłe filmy. Kręcę zawsze na 30 fps (lub wielokrotności) z powodów, które wyjaśniałem dużo wyżej w tym wątku. Ale nie chce mi się tych kawałków składać, przynajmniej tych z nart, bo np. to co nakręciłem w dniu dziadków w przedszkolu wnuka, to złożyłem. :)

 

Tak więc kręcę krótkie filmiki kompaktem (dużo lepsze niż smartfonem) i zostawiam je jako osobne kawałki w kolekcji zdjęć. A wszystko to wkładam do Google Photos. Nawet obróbkę zdjęć robię już tam. I wiecie co? Bardzo często wracam do tych albumów GP, a to na komputerze w domu, a to w pracy albo na smartfonie, gdzie nie mam dostępu do komputera. 


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 02 luty 2020 - 21:41

  • 3

#89 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 02 luty 2020 - 21:41

Raczej nic nie wykombinujesz. To Jutub źle kompresuje . Ściągnąłem Twój filmik, odtworzyłem na tv i to samo.Odtworzyłem swój wrzucony w bardzo dobrej wersji i też momentami pikseloza. Właśnie, nie cały czas, a tylko momentami. Już wcześniej coś tam oglądając widziałem podobną sieczkę, ale myślałem że ktoś coś źle zgrał. Teraz widzę, że to reguła.

Na wersji oryginalnej zobaczyłem jeszcze, że chyba jest tam błąd w montażu gotowego materiału w innej ilości klatek niż oryginalny tzn. 25-30, 50-30. Ten na jutubie ma 30 i pojawiają się w nim rozjeżdżenia konturów w ruchu, czyli typowy objaw niezgodności ilości klatek.

Sprawdź w projekcie edycji ilość klatek, bo coś mi pachnie, ze nagrywałeś w 50, a zmontowałeś w 30 :) 50-50, 50-25 byłoby OK

Przeglądnę dawno wrzucone i zobaczę jak tam jest z kompresją.


Użytkownik deczko inny edytował ten post 02 luty 2020 - 21:45

  • 1

#90 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 luty 2020 - 09:54

Zawsze na 30/60 nagrywam, wiec to raczej nie to. Wiem ze jestes fanem 25/50, ale czasami lacze tez filmiki z smartfona i tam nie da sie ustawic 25/50. Poza tym monitory tez ustawione tu na 60'ke sa.

Wczesniej taka sieczka sie pojawiala jak mialem namieszane z ustawieniami w Vegas. Nic, bede suszkal, kombinowal i eksperymentowal.


  • 1

#91 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 03 luty 2020 - 19:15

wiec to raczej nie to

 

 

Poddaję się po raz drugi. Kiedyś dawno, dawno temu coś takiego pojawiało się przy plikach SD z przeplotem. Raz pomyliłem się i pliki 25 zmontowałem w 50. Całe szczęście, że był to filmik na prywatny użytek.

 

jestes fanem 25/50

 

Nie, po prostu mam sprzęt nagrywający w palu :)


Użytkownik deczko inny edytował ten post 03 luty 2020 - 19:15

  • 1

#92 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 luty 2020 - 21:00


Nie, po prostu mam sprzęt nagrywający w palu

 

Pal, secam, ntsc to systemy analogowe. Teraz jest cyfralizacja (tfu... nawet nasz dzial juz jest teraz Digital zeby bylo w zgodzie z trendami :D ).

 

Wzialem zrobilem download filmiku z youtube ktory wczesniej wrzucilem na jutuba. 

 

Bad news... ta cholera hd filmiki konwertuje z 1080 na 720 i mocno kompresuje. 400-700MB zostaje zmiazdzone do 70MB. Bit rate 2-2.5Mbps...

Ten wybor formatu na youtube przy odtwarzaniu to pic na wode.

 

Zrobilem ten sam test z gopro plus. Ile wrzucilem tyle sciagnalem. Ta sama jakosc zostala.

Chyba pora sie przeniesc z filmikami na gopro plus...


Użytkownik Jack edytował ten post 03 luty 2020 - 21:20

  • 2

#93 deczko inny

deczko inny
  • Użytkownik
  • 1861 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:czarna d...ziura

Napisano 03 luty 2020 - 21:50

Pal, secam, ntsc to systemy analogowe

 

Mój błąd, mam sprzęt z końcówką E nagrywający 25, 50 p,i

 

 

Wzialem zrobilem download filmiku z youtube ktory wczesniej wrzucilem na jutuba

 

Twój błąd :) Filmiki są w takich rozdzielczościach i fps-ach jak oryginały do 8K. Jedyny ściągacz, który Ci to potwierdzi:

https://www.4kdownlo...videodownloader

 

Po pierwszym zainstalowaniu powinien być, a przynajmniej był w pełnej wersji, potem ogranicza do 1080 i obcina bitrate, chyba że się kupi pełną wersję.


Użytkownik deczko inny edytował ten post 03 luty 2020 - 21:50

  • 1

#94 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 luty 2020 - 22:07

Dzieki :D

Jest troche lepiej - 130MB nawet. Ale skoro jest soft ktory to sciaga to znaczy ze jest API.

A to oznacza ze sie da pod to podpiac :boogie: 

https://developers.g...getting-started

 

Mam czym sie bawic. 

Dzieki Deczko :boogie:


  • 1

#95 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 luty 2020 - 23:18


 

Ten sam klip:

 

https://gopro.com/v/Db6KJ1vGBNKye

 

vs

 

https://youtu.be/fZDGSV1y_RU

 

jutube sieczke z tego zrobil :dry:

 

Bede musial dalej kombinowac.

Zabawiłem się Twoimi filmikami. Ściągnąłem Twój oryginalny. Dobrze ponad 440 MB. Ściągnąłem też ten na YT. Ok. 70 MB, 1280x720, bitrate ok. 2300 kbps . Wysłałem Twój oryginał na GP i następnie go ściągnąłem. Aż ok. 220 MB, 1920x1080, ok. 7550 kbps. Jakość lepsza. To jest powód dla którego wszystkie swoje filmy daje w GP.


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 03 luty 2020 - 23:20

  • 1

#96 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 luty 2020 - 10:53

Dzieki Andrzej. Nie pomyslalem o Google Photos. Jest to jakas alternatywa dla youtube. Teraz mam mozliwosc korzystac z GoPro plus, wiec chyba przy nich na razie zostane.


  • 0

#97 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 luty 2020 - 15:15

Pomyśl o GP, bo naprawdę jest niezły. W sumie daje podobne możliwości co YT w zakresie udostępniania. Nie ma takich możliwości edycyjnych, ale dla większości to bez znaczenia. Ale po prawdzie to nie rozumiem polityki Google. Przecież YT wchodzi w skład Google? Skąd różnice w jakości w filmach? Zapewne inne algorytmy kompresji. A może nie? Faktem jest, że w przypadku Twojego filmu, gdzie masz duże połacie jednorodnego śniegu kompresja jest trudna, bo łatwo się może zagalopować. Stąd niekiedy te nieostrości na śniegu.


  • 0

#98 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 luty 2020 - 21:16

Mysle wlasnie i cos takiego wygrzebalem ze swoich archivow GP:

 

https://photos.googl...aD3rlKhAULmQA6v


  • 0

#99 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 11 czerwiec 2022 - 22:25


GoPro plus

Postanowiłem zakupić GoPro Hero 10 - ma ktoś jakieś doświadczenia z tym modelem ?


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#100 moruniek

moruniek
  • Użytkownik
  • 458 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Krzysiek

Napisano 11 czerwiec 2022 - 23:05

 


GoPro plus

Postanowiłem zakupić GoPro Hero 10 - ma ktoś jakieś doświadczenia z tym modelem ?

 

Tak, od jakiś 2 tygodni. 

 

Pierwsza uwaga, na GoPro.com jest najtaniej. W USD i CHF taniej niż w Euro. 

 

Druga uwaga, słaba bateria. Kup 2 w komplecie, lub tą wersję enduro.

 

Trzecia, uwaga. Ich oprogramowanie, wymusza korzystanie z niego. Intuicyjnie prowadzi, ułatwia kopiowanie plików, gromadzenie danych w chmurze itp. (utrudnia przenoszenie plików do kompa, itp.). Da się to jednak obejść. Dodam, że subskrypcja kosztuje 50 Euro na rok, w cenie ubezpieczenie kamery z bezpłatną wymianą. 

 

Czwarta uwaga, kamera prosta w obsłudze, nagrywanie intuicyjne, GoPro daje proste narzędzia do obróbki filmów. Dobra jakość w dobrym świetle. 

 

Osprzęt (kaseta do wody, chroni też od kurzu, uchwyt itp.) maki Telesin, są 3 krotnie tańsze od oryginałów, a całkiem niezłe. 

 

Moje pierwsze zabawy (nie wiem czy nie wykasuje odnośnika)

 


  • 0



Podobne tematy

  Temat Autor Podsumowanie Ostatni post



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych