Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opony zimowe


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
179 odpowiedzi w tym temacie

#61 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 08 grudzień 2017 - 02:56

Do Mitka:

 

Lexus : mieszanka komfortu z realna jazda w glebokim sniegu I w terenie: np : centralna blokada, caly czas 4x4,  I w ogole - swietne auto nawet na  opady sniegu pow metra....


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#62 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 08 grudzień 2017 - 18:09

 

doklkadnie taki rozmiar ma mojej zony samochod, z tym, ze szerokosc, o ile pamietam, 265

Cześć

Chyba w terenówce a to nie jest terenówka.

Pozdro

 

 

no nie ośmielił bym się w Waszym towarzystwie  :zab: nazwać tego "terenówką" :eek:

 

auto ma napisane w papierach:  KOMBILIMOUSINE - GLK 220 CDI 4 MATIC

 

Znajomy mechanik oglądał opony i stwierdził że nie trzeba wymieniać bo  w górach nie mieszkamy. 


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#63 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 grudzień 2017 - 12:58

Ma moze ktos jakies doswiadczenia z zimowkami run-flat?


  • 0

#64 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:38

Blizzak ciesza sie dobra opinia.

osobistego doswiadczenia nie mam - na kolach zwykle mam "universalne" ale z w miare agresywnym bieznikiem


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#65 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 grudzień 2017 - 17:41

Blizzak ciesza sie dobra opinia.

osobistego doswiadczenia nie mam - na kolach zwykle mam "universalne" ale z w miare agresywnym bieznikiem

 

Gdzies wyczytalem ze opony na amerykanski rynek maja twardsza mieszanke i wieksza zywotnosc.

Spotkales sie z czyms takim? Jest rzeczywiscie jakas roznica pomiedzy US a Europa?


  • 0

#66 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:00

 


no nie ośmielił bym się w Waszym towarzystwie  :zab: nazwać tego "terenówką" :eek:

 

auto ma napisane w papierach:  KOMBILIMOUSINE - GLK 220 CDI 4 MATIC

 

Znajomy mechanik oglądał opony i stwierdził że nie trzeba wymieniać bo  w górach nie mieszkamy. 

 

Cześć

No i słusznie bo to nie ma nic wspólnego z terenówką.

"nie trzeba wymieniać bo  w górach nie mieszkamy.\" - znajomy... ale napij się z nim piwa a mechanika poszukaj.


Użytkownik Mitek edytował ten post 12 grudzień 2017 - 18:00

  • 1

#67 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 12 grudzień 2017 - 18:04

Ma moze ktos jakies doswiadczenia z zimowkami run-flat?

Cześć

W tym momencie zdecydowanie nie polecam. Powiedz mi ile razy miałeś konieczność wymiany koła na drodze w ciągu ostatnich 5 lat?

Kuba mądrze pisze Blizzak DM-V2- świetna opona zimowa tylko polecam jak najwęższe.

Pozdrowienia


  • 1

#68 kwik44

kwik44
  • Użytkownik
  • 218 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 grudzień 2017 - 21:21


tylko polecam jak najwęższe.

Mitku, możesz napisać dlaczego? Ja do tej pory preferowałem odwrotnie, ze względu na założenie, być może błędne, że takie dadzą lepsze hamowanie.


  • 0

#69 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 12 grudzień 2017 - 21:41

 


tylko polecam jak najwęższe.

Mitku, możesz napisać dlaczego? Ja do tej pory preferowałem odwrotnie, ze względu na założenie, być może błędne, że takie dadzą lepsze hamowanie.

 

Cześć

Zerknij sobie na opony sportowe. Szutrówka jest węższa od slika a zimówka (choć ta ma kolce więc jest nieco inaczej) ale za to jest szerokości opony do malucha. Im mniejsza powierzchnia stylu tym większy nacisk na jednostkę powierzchni.

Pozdro


  • 1

#70 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 grudzień 2017 - 23:00


mechanika poszukaj.
Mitku

- przy jakiej wysokości bieżnika wymieniasz opony zimowe w Twoich samochodach ?

- po ilu latach wymieniasz opony w Twoich samochodach ?


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#71 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 grudzień 2017 - 06:59

 


mechanika poszukaj.
Mitku

- przy jakiej wysokości bieżnika wymieniasz opony zimowe w Twoich samochodach ?

- po ilu latach wymieniasz opony w Twoich samochodach ?

 

Cześć

Jak potrzeba. Sam wiesz, dobra zimówka jak pojeździsz po ciepłym leci bardzo szybko a przecież nie będziemy zmieniać opon co weekend. Przez ostatnie trzy czy dwa albo nawet trzy sezony nie zakładałem zimówek w ogóle bo we wszystkich samochodach sie skończyły a zimy takie że nie było sensu kupować opon do leżenia w garażu.

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 13 grudzień 2017 - 07:05

  • 1

#72 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 13 grudzień 2017 - 08:51


Przez ostatnie trzy czy dwa albo nawet trzy sezony nie zakładałem zimówek w ogóle bo we wszystkich samochodach sie skończyły a zimy takie że nie było sensu kupować opon do leżenia w garażu.
a zimą w Beskidy, Tatry, Alpy jeździsz na letnich czy transportem zbiorowym ?
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#73 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:37

 


Przez ostatnie trzy czy dwa albo nawet trzy sezony nie zakładałem zimówek w ogóle bo we wszystkich samochodach sie skończyły a zimy takie że nie było sensu kupować opon do leżenia w garażu.
a zimą w Beskidy, Tatry, Alpy jeździsz na letnich czy transportem zbiorowym ?

 

Cześć

Przez ostatnie dwa sezony na normalnej drodze w zimie włączyłem napęd na 4 dwa razy i to tylko po to by ładnie zaparkować w zaspie. Naprawdę nie było sensu kupować zimówki.

Pozdro


Użytkownik Mitek edytował ten post 13 grudzień 2017 - 09:38

  • 1

#74 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 grudzień 2017 - 09:40


Im mniejsza powierzchnia stylu tym większy nacisk na jednostkę powierzchni.

 

Masz rację, prawa fizyki, zimówki często są o jeden rozmiar węższe w stosunku do letnich. Ale z drugiej strony węższa opona gorzej się zachowuje na suchym czy nawet wilgotnym (ale nie bardzo zalanym wodą) asfalcie. M.in. gorzej się hamuje. Czyli wiele zależy od tego w jakich warunkach głównie jeździmy zimą. Myślę, że spokojnie można założyć nieco węższą oponę zimową, ale nie przesadzać.


  • 0

#75 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 grudzień 2017 - 11:24

 


Im mniejsza powierzchnia stylu tym większy nacisk na jednostkę powierzchni.

 

Masz rację, prawa fizyki, zimówki często są o jeden rozmiar węższe w stosunku do letnich. Ale z drugiej strony węższa opona gorzej się zachowuje na suchym czy nawet wilgotnym (ale nie bardzo zalanym wodą) asfalcie. M.in. gorzej się hamuje. Czyli wiele zależy od tego w jakich warunkach głównie jeździmy zimą. Myślę, że spokojnie można założyć nieco węższą oponę zimową, ale nie przesadzać.

 

Cześć

Opona zimowa jest do jeżdżenia w warunkach zimowych. Tak jak napisałem wcześniej jak takich warunków nie ma lub występują rzadko to nie ma sensu w ogóle niszczyć zimówek.

Lato 255 75 zima 215 80 właściwości tej drugiej na ubitym śniegu czy zmrożonej nawierzchni rewelacyjne w porównaniu z inna zimówką 255. Sprawdzone w jeździe.

Pozdrowienia


  • 1

#76 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 grudzień 2017 - 12:35


Tak jak napisałem wcześniej jak takich warunków nie ma lub występują rzadko to nie ma sensu w ogóle niszczyć zimówek.

 

Ale kto to zapewni. Zimówkę zakłada się w polskich, dodajmy dużych, miastach na wszelki wypadek. Bo jednak kilka dni śnieżnych się trafi i wtedy warto być uzbrojony. Ci co jeżdżą w góry od czasu do czasu, np. na narty :), też powinni jeździć w zimówkach.

 

Ale szczerze mówiąc najchętniej przeszedłbym na całoroczne. Micheliny Crossclimat lub Goodyear Vector. Kolega jeździ na tych drugich już drugi sezon i bardzo sobie chwali. Są nieco gorsze od dobrych zimówek (nowych), nieco gorsze od typowych letnich. Dla przeciętnych kierowców, mieszkańców niegórskich, do których się zaliczam (i tak więcej km wykręcam na rowerze) bardzo dobre rozwiązanie. Kłopot w tym, że szkoda wyrzucać jeszcze dobre opony. Albo letnie albo zimowe, bo na ogół ich zakupy nie są bliskie sobie w czasie. Np. moje zimówki mają 2 sezony, letnie 6. Z kolei kupując nowy samochód, kupujemy go z oponami defaultowymi. Nawet nie wiem czy można sobie zażyczyć, by były to całoroczne. A jeśli tak, to za ile.

 

Porównanie https://goo.gl/VvGtsc


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 13 grudzień 2017 - 12:37

  • 1

#77 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 13 grudzień 2017 - 14:34

Jack - nie wiem...........

BTW:  wydawalo mi sie, ze w Pl trzeba zmieniac opony na zime?


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#78 kordiankw

kordiankw
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2057 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 13 grudzień 2017 - 14:48

Jack - nie wiem...........
BTW:  wydawalo mi sie, ze w Pl trzeba zmieniac opony na zime?

To tylko zalecenie, nie obowiązek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#79 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 13 grudzień 2017 - 22:59

 


Tak jak napisałem wcześniej jak takich warunków nie ma lub występują rzadko to nie ma sensu w ogóle niszczyć zimówek.

 

Ale kto to zapewni. Zimówkę zakłada się w polskich, dodajmy dużych, miastach na wszelki wypadek. Bo jednak kilka dni śnieżnych się trafi i wtedy warto być uzbrojony. Ci co jeżdżą w góry od czasu do czasu, np. na narty :), też powinni jeździć w zimówkach.

 

Ale szczerze mówiąc najchętniej przeszedłbym na całoroczne. Micheliny Crossclimat lub Goodyear Vector. Kolega jeździ na tych drugich już drugi sezon i bardzo sobie chwali. Są nieco gorsze od dobrych zimówek (nowych), nieco gorsze od typowych letnich. Dla przeciętnych kierowców, mieszkańców niegórskich, do których się zaliczam (i tak więcej km wykręcam na rowerze) bardzo dobre rozwiązanie. Kłopot w tym, że szkoda wyrzucać jeszcze dobre opony. Albo letnie albo zimowe, bo na ogół ich zakupy nie są bliskie sobie w czasie. Np. moje zimówki mają 2 sezony, letnie 6. Z kolei kupując nowy samochód, kupujemy go z oponami defaultowymi. Nawet nie wiem czy można sobie zażyczyć, by były to całoroczne. A jeśli tak, to za ile.

 

Porównanie https://goo.gl/VvGtsc

 

Cześć

Andrzej daj spokój.

Na wszelki wypadek - przecież to żenujące.

Pozdro


  • 0

#80 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 13 grudzień 2017 - 23:05


Na wszelki wypadek - przecież to żenujące.

 

Nie rozumiem? Co jest żenujące? Że namawiam do całorocznych? Czy że zgadzam się z Tobą co do mertium?


  • 1



Podobne tematy

  Temat Autor Podsumowanie Ostatni post



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych