Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzyby= Ja, las, piwo i szukanie ;)


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wardziu

Wardziu
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 17 luty 2016 - 16:57

           Jako, że mam jeszcze inne pasje to się pochwale ;) Uwielbiam zbierać grzyby! Mogę chodzić cały dzień po lesie z zimnym piwem i szukać :D W lesie uwielbiam tą ciszę, spokój, a jeżeli do tego dołożymy wiadra grzybów, to jest cudownie :D

Najlepsze jest, że nie lubię ich jeść, jestem tylko z zamiłowania zbieraczem i poszukiwaczem kozaków i prawdziwków.

W tamtym roku na Dolnym śląsku było tragicznie pod względem ilości grzybów, ale wybraliśmy się do powiat Żagańskiego (województwo lubuskie). Nasz zbór z końca Września. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ trafiliśmy w idealny moment i idealne miejsce, tzw. "miejscówka" ;)

(nie mogę zmniejszyć zdjęć ponieważ już wcześniej zrobiłem z nich linka)

 

 

hbJgwlW.jpg

 

B7u3Mki.jpg

 

OUhGdd7.jpg

 

3dWXvvM.jpg

 

iZzTrPp.jpg

 

HJSDXRf.jpg

 

blmRNuJ.jpg

 

 

 

W78mx2e.jpg

 

x0tieAM.jpg


Użytkownik Wardziu edytował ten post 17 luty 2016 - 17:00

  • 4

#2 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 18 luty 2016 - 09:00

Imponujacy urobek. A ten prawdziwek na łące. Boski. Osobiscie lubie jesc grzyby a mniej je zbierac. Ale zdarza mi sie. Najwieksze zbiory odnbotowalem we Francji w slynnym lasku Fontainebleau (letni popas krolow francuskich). Ogromne ilosci podgrzybkow. 


  • 2

#3 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 23 luty 2016 - 19:26

Na tle grzybów mam kompleks-nigdy nie mam pewności jaki znalazłem :stres:


  • 1

#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 luty 2016 - 19:41

Na tle grzybów mam kompleks-nigdy nie mam pewności jaki znalazłem


Staszku, sprawa jest prosta. Zbieraj tylko grzyby z dziurkami na spodzie kapelusza. Te z blaszkami odpusc sobie, choc np. taki rydz jest blaszkowy. Zbierajac "dziurkowce" nie da sie pomylic. Odpusc sobie tylko takie sino-czerwone bo moga byc sztanskie (nie zatruja, ale bedzie biegunka) i goryczaki, ktore maja paskudny smak, choc nie sa trujace. Goryczaki czasem trudno rozpoznac na wyglad, ale natychmiast poznasz je na smak.
  • 3

#5 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 23 luty 2016 - 19:49

 

Na tle grzybów mam kompleks-nigdy nie mam pewności jaki znalazłem


Staszku, sprawa jest prosta. Zbieraj tylko grzyby z dziurkami na spodzie kapelusza. Te z blaszkami odpusc sobie, choc np. taki rydz jest blaszkowy. Zbierajac "dziurkowce" nie da sie pomylic. Odpusc sobie tylko takie sino-czerwone bo moga byc sztanskie (nie zatruja, ale bedzie biegunka) i goryczaki, ktore maja paskudny smak, choc nie sa trujace. Goryczaki czasem trudno rozpoznac na wyglad, ale natychmiast poznasz je na smak.

 

Muszę tą poradę wydrukować i wbić sobie do głowy,może jesienią się przyda. :chair:


  • 1

#6 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 23 luty 2016 - 22:50

lubię grzyby ale tylko spożywać

- takie pytanie: wyrywać czy obcinać ?


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#7 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 luty 2016 - 09:01

Janie, wykrecac. Podobno to bez znaczenia, bo grzybnia i tak zostaje w ziemi.


  • 1

#8 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2061 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 18 sierpień 2016 - 10:06

Efekt 5 minutowego wypadu na zapuszczoną działkę sąsiada :)
  • 2

#9 Wardziu

Wardziu
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:45

Hej, gratulacje :D Ja sezon grzybowy rozpocząłem już 18 czerwca. Staram się zawsze po pracy chodzić do lasu na 2-3 godzinki. Nie zdarzyło się w tym roku abym z pustym wyszedł ;) zawsze z te 2 były.

 

Czerwiec 18

13418473_1040461279371996_65966259271451

 

2 lipca :D Potwór znaleziony w rowie

 

13521942_1049005625184228_66626329889358

 

28 lipca

 

13882329_1065531346864989_42364773821005

 

14 sierpnia
 Iłowa

13912322_1077710945647029_53477345499950

 


  • 2

#10 Wardziu

Wardziu
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 sierpień 2016 - 19:47

A tutaj ciekawe zwierzątka, które chodzą i żyją  u mnie ;)

 

Ślimak "tygrysi"

 

13914172_1055879034460760_13554488808751

 

 

Salamandra plamista (pod ochroną)

 

12891564_980811795300818_228947220807641


  • 1

#11 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 sierpień 2016 - 20:22

U nas też obrodziło

 

Załączony plik  grzyb.jpg   95,16 KB   5 Ilość pobrań


  • 2

#12 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 23 sierpień 2016 - 07:04

Cześć

Dlaczego akurat Tyskie???

Załączony plik  DSC_0253.JPG   140,49 KB   5 Ilość pobrań

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 23 sierpień 2016 - 07:06

  • 3

#13 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 sierpień 2016 - 10:36

Cześć

Dlaczego akurat Tyskie???

 

Zestawiłem z puszką piwa, by pokazać rozmiar. A Tyskie, bo takie miałem pod ręką. Dodam, że duży grzyb jest prawdziwkiem, waży ok. 800 g i znalazła go moja sąsiadka. W tym czasie ja zbierałem jeżyny (uzbierałem 5 kg), a żona grzyby. Uzbierała tyle, że wystarczy do bożenarodzeniowego barszczu z uszkami.

 

Mitku, fascynujący urobek. :) Gratulacje.


  • 2

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 23 sierpień 2016 - 10:46

Cześć

No widać, że konkret. Metoda zbierania zakłada duży urobek.

Pozdrowienia


  • 1

#15 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 sierpień 2016 - 13:36

Cześć

No widać, że konkret. Metoda zbierania zakłada duży urobek.

Pozdrowienia

 

Ty to chyba z kosa wszedles do tego lasu :D


  • 1

#16 kordiankw

kordiankw
  • Użytkownik
  • 2061 postów
  • Płeć:Nie powiem

Napisano 23 sierpień 2016 - 19:59

W 89 roku byłem na praktykach w Miedzyrzeczu. Mieszkałem w internacie kilometr od lasu. Droga do lasu zajmowała więcej czasu niż zebranie dwóch koszy podgrzybków. Najlepsze grzybobranie miałem wówczas 1 listopada. Był lekki mrozik i trochę poprószyło śniegiem. Podgrzybki ładnie odcinały się na białym tle :), a zbierało się je jak kamienie. Przez dwa miesiące udało mi się ususzyć ponad 30 kilogramów:). Takie ilości grzybów widziałem tylko dwa razy w życiu. Drugi raz na poligonie w Rembertowie, gdzie na grzyby jeździliśmy późno wieczorem po zajęciach i przy świetle latarek zbieraliśmy codziennie masę prawdziwków. Smażone z cebulką na masełku smakowały wyśmienicie :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 2

#17 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 24 sierpień 2016 - 08:18

W 89 roku byłem na praktykach w Miedzyrzeczu. Mieszkałem w internacie kilometr od lasu. Droga do lasu zajmowała więcej czasu niż zebranie dwóch koszy podgrzybków. Najlepsze grzybobranie miałem wówczas 1 listopada. Był lekki mrozik i trochę poprószyło śniegiem. Podgrzybki ładnie odcinały się na białym tle :), a zbierało się je jak kamienie. Przez dwa miesiące udało mi się ususzyć ponad 30 kilogramów:). Takie ilości grzybów widziałem tylko dwa razy w życiu. Drugi raz na poligonie w Rembertowie, gdzie na grzyby jeździliśmy późno wieczorem po zajęciach i przy świetle latarek zbieraliśmy codziennie masę prawdziwków. Smażone z cebulką na masełku smakowały wyśmienicie :).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

W najbliższy weekend wybieramy się na grzyby. Zgodnie z poradą Andrzeja zbieram ''dziurkowce".Myślę że w związku z tym to nie

ostatni pobyt na forum. :)


  • 2

#18 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 24 sierpień 2016 - 10:49


W najbliższy weekend wybieramy się na grzyby. Zgodnie z poradą Andrzeja zbieram ''dziurkowce".Myślę że w związku z tym to nie
ostatni pobyt na forum.

 

Zbieraj śmiało. Jedyny trujący grzyb z "dziurkowców" to podobno bardzo rzadko występujący borowik ponury, często mylony z tzw. "poćcem". Ale nawet one są trujące tylko w stanie surowym. Poćce (pociec, tak nazywają je górale), oficjalnie borowiki ceglastopore (czerwone nóżki i kapelusze od spodu), są chętnie zbierane przez tubylców), ale przed spożyciem są przegotowywane, a woda odlana. No i uważaj na goryczaki, bo się co prawda nimi nie zatrujesz, ale popsujesz sobie smak nawet najlepszej potrawy.


  • 1

#19 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 24 sierpień 2016 - 14:04

Cześć

 

 

Zbieraj śmiało. Jedyny trujący grzyb z "dziurkowców" to podobno bardzo rzadko występujący borowik ponury, często mylony z tzw. "poćcem". Ale nawet one są trujące tylko w stanie surowym. Poćce (pociec, tak nazywają je górale), oficjalnie borowiki ceglastopore (czerwone nóżki i kapelusze od spodu), są chętnie zbierane przez tubylców), ale przed spożyciem są przegotowywane, a woda odlana. No i uważaj na goryczaki, bo się co prawda nimi nie zatrujesz, ale popsujesz sobie smak nawet najlepszej potrawy.

 

Ja bym tak nie upraszczał z dwóch powodów:

1. Grzyby to bardzo zmienna i dość "tajemnicza" grupa organizmów. Wiele gatunków ma opisy niepełne a ich dokładne działanie po spożyciu nie jest znane. W dużej części interakcje mogą być związane ze sposobem przygotowania, powiązanymi posiłkami itd.

Zasada jest jedna: zbieramy grzyby, które znamy i wiemy, że są jadalne w wypadku wątpliwości i niemożności ich weryfikacji 100% wywalamy i koniec.

2. Nie zbierając grzybów blaszkowych tracimy bardzo wiele znakomitych bardzo smacznych grzybów. Płachetki, gołąbki, gąski, kanie, opieńki o rydzach nie mówiąc, żeby wymienić tylko te znane najpowszechniej.

 

Rozpoznawania grzybów na poziomie zbieracza amatora jest się w stanie nauczyć małe dziecko gdy ma ze sobą kogoś kto pokaże i atlas.

Pozdrowienia 


Użytkownik Mitek edytował ten post 24 sierpień 2016 - 14:09

  • 2

#20 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 24 sierpień 2016 - 14:11



Cześć
Dlaczego akurat tyskie
Pozdrowienia


No tak, Żywiec tez jest ok......Dołączona grafika
  • 3




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych