Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsza jazda, pierwsze narty. POMOCY?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Siara-Siedlce

Siara-Siedlce
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 styczeń 2016 - 17:54

Witam wszystkich jeżdzących i leżących, przymierzam się do nowej zajawki czyli Narty, cale zycie spędziłem przy pilce nożnej,kickboxingu,siłowni,moto cross,crossfit itp. czyli mój poziom usportowienia jest dosyć wysoki, nie ukrywam że chcę kupić jakieś narty, buty , strój itp. obejrzałem już wiele filmów na temat nart, poczytałem nieco informacji na waszym forum ale czas na zakup pierwszych nart i butów, potrzebuje rad. Facet/ 30 lat/ 185cm/ 85kg. na co zwrócić uwagę i co kupić. Budżet ograniczony bo nie wiem czy mnie ten sport pochłonie, dlatego wolę kupić uzywane a nie nowe. Upatrzyłem 

 

http://allegro.pl/na...5893666969.html

 

oczywiście bedę się uczył od podstaw ale wolę przejść do nart w miarę konkretnych dla średnio zaawansowanych , a nie do nauki 5-latków.Oczywiście przepraszam za moją niewiedzę.

 

Dokupić muszę jeszcze dla 9 i 5 latka, żonę puszcze na descę do prasowania lub na jabłuszku, proszę pomożcie w dobraniu nart dla rodzinki, mile widziane linki do aukcji alle... i Olx...


  • 1

#2 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:44

Witam wszystkich jeżdzących i leżących, przymierzam się do nowej zajawki czyli Narty, cale zycie spędziłem przy pilce nożnej,kickboxingu,siłowni,moto cross,crossfit itp. czyli mój poziom usportowienia jest dosyć wysoki, nie ukrywam że chcę kupić jakieś narty, buty , strój itp. obejrzałem już wiele filmów na temat nart, poczytałem nieco informacji na waszym forum ale czas na zakup pierwszych nart i butów, potrzebuje rad. Facet/ 30 lat/ 185cm/ 85kg. na co zwrócić uwagę i co kupić. Budżet ograniczony bo nie wiem czy mnie ten sport pochłonie, dlatego wolę kupić uzywane a nie nowe. Upatrzyłem 

 

http://allegro.pl/na...5893666969.html

 

oczywiście bedę się uczył od podstaw ale wolę przejść do nart w miarę konkretnych dla średnio zaawansowanych , a nie do nauki 5-latków.Oczywiście przepraszam za moją niewiedzę.

 

Dokupić muszę jeszcze dla 9 i 5 latka, żonę puszcze na descę do prasowania lub na jabłuszku, proszę pomożcie w dobraniu nart dla rodzinki, mile widziane linki do aukcji alle... i Olx...

JA BYM NA TWOIM MIEJSCU SKUPIL SIE  na butach - kup cos solidnego ,, z flex ok 100-110, dobrze dopasowane. jak znajdziesz jakies tanie narty, obojetnie jakie, kup

ale nieco dluzsze - przy Twoich rozmiarach (popelnie swietokradztwo)  ok 170 cm.. obojetne dla Ciebie czy maja rocker czy nie - zupelnie nieistotne

albo po prostu powypozyczaj narty - buty sa podstawa!!!!


  • 3
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#3 ciechowy

ciechowy
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 03 styczeń 2016 - 21:03

Siara i wszystko jasne !

Witaj,

Gdzie mi tam z radami do Kuby ale napiszę Ci z mojego doświadczenia bo zaczynałem przygodę z nartami nawet trochę później niż w twoim wieku.

Mało jest osób, które jak spróbują nart, to od nich odejdą więc tak jak napisał Kuba – nawet na pierwszy sezon kup sobie buty. Niestety pochodną flax-a są ceny więc za buty w tej twardości co pisze Kuba zapłacisz w tej chwili ca 1000 PLN. Jeśli przekracza to Twój budżet to kup bardziej miękkie, będą tańsze. Nieważna jest firma, w zasadzie w dzisiejszych czasach nie ma „gorszych” i „lepszych” marek. Przymierz więc kilka, kilkanaście par i wybierz to co będzie najlepsze dla Twojej nogi. Narty do nauki weź z wypożyczalni, chyba że planujesz w tym roku spędzić więcej niż 3 tygodnie na stoku – wtedy opłaca się kupić nowe narty nawet do nauki a później je odsprzedać.

Ja wiem ze swojego skromnego doświadczenia, że po 2-3 sezonach amatorskiej jazdy, zupełnie inaczej spostrzega się właściwości różnych nart i wtedy bardziej świadomie dokonuje się zakupu nart.

Co do młodzieży – też mam dwójkę i przekalkulowałem, że dopóki nie dorośnie im stopa oraz nie dorosną do swojego wzrostu to nie warto inwestować w zakupy, lepiej zapłacić za sprzęt w wypożyczalni. Pytanie jest znowu o ilość dni spędzonych na stoku – jeśli to jest jeden typowy wyjazd na 1-2 tygodnie, to po prostu nie warto inwestować w sprzęt dla rosnących dzieci.

 

Pozdrawiam

Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 03 styczeń 2016 - 21:41

  • 1

#4 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 03 styczeń 2016 - 22:36

Siara i wszystko jasne !

Witaj,

Gdzie mi tam z radami do Kuby ale napiszę Ci z mojego doświadczenia bo zaczynałem przygodę z nartami nawet trochę później niż w twoim wieku.

Mało jest osób, które jak spróbują nart, to od nich odejdą więc tak jak napisał Kuba – nawet na pierwszy sezon kup sobie buty. Niestety pochodną flax-a są ceny więc za buty w tej twardości co pisze Kuba zapłacisz w tej chwili ca 1000 PLN. Jeśli przekracza to Twój budżet to kup bardziej miękkie, będą tańsze. Nieważna jest firma, w zasadzie w dzisiejszych czasach nie ma „gorszych” i „lepszych” marek. Przymierz więc kilka, kilkanaście par i wybierz to co będzie najlepsze dla Twojej nogi. Narty do nauki weź z wypożyczalni, chyba że planujesz w tym roku spędzić więcej niż 3 tygodnie na stoku – wtedy opłaca się kupić nowe narty nawet do nauki a później je odsprzedać.

Ja wiem ze swojego skromnego doświadczenia, że po 2-3 sezonach amatorskiej jazdy, zupełnie inaczej spostrzega się właściwości różnych nart i wtedy bardziej świadomie dokonuje się zakupu nart.

Co do młodzieży – też mam dwójkę i przekalkulowałem, że dopóki nie dorośnie im stopa oraz nie dorosną do swojego wzrostu to nie warto inwestować w zakupy, lepiej zapłacić za sprzęt w wypożyczalni. Pytanie jest znowu o ilość dni spędzonych na stoku – jeśli to jest jeden typowy wyjazd na 1-2 tygodnie, to po prostu nie warto inwestować w sprzęt dla rosnących dzieci.

 

Pozdrawiam

Wojtek

co my roblismy w Polsce jeszcze to mielismy 5-7 rodzin "znajomych" - wypadalo 10-14 dzieci w roznym wieku - ktos kupowal narty metrowe, ktos dlusze, do tego buty i przed kazdym sezonem sie wymienialismy po prostu......

 

tutaj z kolei (nie wiem, czy w Pl dostepne) jest tzw youth program - tzn placi sie poczatkowo za nowy komplet, ale po sezonie oddaje sie go i za niewielka doplata, otrzymuje nowy, dla rosnacego dziecka ( zastrzegam prawa patentowe!!!!). I tak, co sezon , do czasu, az dziecko przstanie rosnac. 

 

PS - co do butow - wybierz najtwardsze, ktore bedziesz mogl kupic i ktore ci dobrze leza......oplaca sie, zapeewniam - narty to rzecz drugorzedna - najwazniejsze buty i wiazania


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#5 ciechowy

ciechowy
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 03 styczeń 2016 - 23:36

co my roblismy w Polsce jeszcze to mielismy 5-7 rodzin "znajomych" - wypadalo 10-14 dzieci w roznym wieku - ktos kupowal narty metrowe, ktos dlusze, do tego buty i przed kazdym sezonem sie wymienialismy po prostu......

 

Przy takich uwarunkowaniach to ma sens. Ja byłem i na razie jeszcze jestem zdany na samego siebie.

 

utaj z kolei (nie wiem, czy w Pl dostepne) jest tzw youth program

 

Niestety nie słyszałem o takich programach w Polsce.

 

Pozdrawiam

Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 03 styczeń 2016 - 23:43

  • 1

#6 ciechowy

ciechowy
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 03 styczeń 2016 - 23:40

narty to rzecz drugorzedna - najwazniejsze buty i wiazania

 

Tutaj całkowicie się zgadzam. Zaczynając naukę nie ma większego znaczenia na jakich nartach zaczyna się naukę, bo zwykle to są to tzw. "narty wybaczające błedy". Co do butów - warto mieć własne chociażby ze względów higienicznych. Pamiętam, że jak wypożyczałem w Polsce buty, to były to jakieś buty z dwoma klamrami bez mikroregulacji i za każym razem trzeba było się uczyć je zakładać. Jak się ma swoje, to przeważnie lepsze niż w wypożyczalni i człowiek nauczy się je raz zakładać. To moje doświadczenia z wypożyczalni w Polsce sprzed 6 lat, nie wiem jak jest teraz.

 

Pozdrawiam

Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 03 styczeń 2016 - 23:45

  • 1

#7 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 04 styczeń 2016 - 11:16


żonę puszcze na descę do prasowania lub na jabłuszku
nie ma to jak dobór właściwego sprzętu dla żonki, niech zabierze dużo kremu do opalania
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#8 Siara-Siedlce

Siara-Siedlce
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 styczeń 2016 - 20:52

Dziękuje wszystkim za rady, czyli wnioskuję że muszę się zająć butem, czyli mam szukać twardych, mniej wygodnych, nie ukrywam ze za buty chce zaplacic 300-400zł max, jak mowilem mam kupic narty, jakiś prowizoryczny strój kijki niemal wszystko, więc szkoda mi wywalić teraz 1500-3000zł na ubranie i sprzęt, ktory zaloze przez tydzień ferii, a pozniej kto wie, ok więc jadę do jakiegoś sklepu sportowo-narciarskiego i coś trzeba pomierzyć, wybieram się do Vielka Raca jakieś rady? noclegi?wiem ze nie tutaj miejsce na kurorty ale może ktoś coś doda od siebie, pozdrawiam.


  • 0

#9 Siara-Siedlce

Siara-Siedlce
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 styczeń 2016 - 21:39

jeszcze dodatkowe pytanie, jak jest "cienka krawedz narty" tzn. ze są bardzo często ostrzone i bardzo zuzyte? lepiej takich nie kupować? 


  • 0

#10 ciechowy

ciechowy
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 04 styczeń 2016 - 23:43

czyli mam szukać twardych, mniej wygodnych,

Twardszy wcale nie oznacza mnie wygodny. Mierz buty od miękkich do twardszych i wybierz najtwardsze, w których czujesz się jeszcze wygodnie. Z tą twardością to trochę tak jak z ubiorem: koszula flanelowa i spodnie od dresu są wygodne ale to wcale nie oznacza, że dobrze skrojony garnitur, koszula z dopasowanym obwodem i dobrze zawiązany krawat na półwindsor sa mniej wygodne a i człowiek czuje sią jakoś tak dostojniej  :)

 

za buty chce zaplacic 300-400zł max

W tym budżecie ciężko będzie znaleźć buty z flexem powyżej 100. Chyba że jakieś mega promocje na późny koniec sezonu albo model z poprzednich lat – nie pój się nowych butów z poprzedniego sezonu albo nawet jeszcze starszych. Proponuję objechać wszystkie dostępne sklepy (nie kupuj butów przez Internet bez przymierzania !) i zajechać także do Decathlon-u. Np. marka własna Wed’ze. Tutaj najtańsze jakie znalazłem:

http://www.decathlon...id_8342974.html

Twardość mała ale ja zaczynałem naukę na Lang-ach o twardości 60 i kilka sezonów amatorskiej jazdy było mi potrzebnych aby dojść do wniosku, że tak miękki but mnie ogranicza. Warunek to 4 klamry i mikroregulacja. Wed’ze to marka własna Decathlon’u – nie ma się czego obawiać. Jeśli chce się mieć na butach logo Salomon, Tecnica, Head, Dalbello albo co tam jest jeszcze na rynku no to trzeba zapłacić więcej….

Jeśli zamierzasz wyjechać w tym sezonie na narty tylko na jeden tydzień ferii, to naprawdę odpuść sobie kupno nart. Wybierz w wypożyczalni jak najnowsze i jak najmniej zużyte narty dla początkujących (takie co „wybaczają błędy”). Z moich doświadczeń wynika, że przy takiej częstotliwości wyjazdów narty najlepiej kupić nie wcześniej niż na trzeci - czwarty sezon. Lepiej wydać pieniądze na kurtkę i spodnie – nie wierzę, że ten sport Ci się nie spodoba więc odzież zostanie na następne sezony.

 

 

wybieram się do Vielka Raca jakieś rady?

Nie byłem, ale kolega jeździł przez kilka sezonów pod rząd i był zadowolony. Patrząc na mapkę - jak na pierwszy wyjazd do nauki to aż nadto.

 

Życzę powodzenia, zadowolenia i pozdrawiam

Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 04 styczeń 2016 - 23:51

  • 1

#11 Siara-Siedlce

Siara-Siedlce
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 07 styczeń 2016 - 20:29

Dodatkowe pytanie, mam do kupna narty 

http://olx.pl/oferta...67-IDdmn8J.html

 

jak się nie myle model 2002-2003 czyli dośc stare, cenę jaką dogadałem to 150zł , jeśli nie są zbyt zajechane, zużyte to czy warto? wiem ze to bardziej profesjonalne, ale przynajmniej starczy na kilka lat dla żony, co wy na to? proszę o pomoc.


  • 0

#12 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 07 styczeń 2016 - 22:30

Now kupuj tych salomonow. Twarde, ostre slalomki dla mocnej, dobrze jezdzacej osoby.
  • 0

#13 mig

mig
  • Użytkownik
  • 876 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Rybnik
  • Ulubiony stok:bliski
  • Serwisant:w piwnicy
  • Pracownik:U siebie

Napisano 08 styczeń 2016 - 07:33



 
Niestety nie słyszałem o takich programach w Polsce.
 
Pozdrawiam
Wojtek

W conajmniej kilku wypozyczslniach/sklepach w Wiśle można tak się umówić i to od 20 lat.... sprawdzone. Oczywiście na angielska nazwę nie reagują.


  • 0






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych