Skocz do zawartości


Zdjęcie

siła wypięcia nart


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 skifan

skifan
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 13 wrzesień 2015 - 18:54

Temat może banalny ale bardzo wazny jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Rzadko korzystam z wypozyczalni ale przy wypozyczeniu padają pytania:

-poziom określam jako zawansowany chociaż nie do końca wiem jak na to pytanie odpowiedzieć

-wiek powyżej 50lat (sporo powyżej)

-waga 76kg tu nie ma żadnych wątpliwości

-skorupa buta 285

dostaję nastawy 6.

Idę na stok i przy pierwszym ostrym zakrawędziowaniu lub wpadnięciu na mulde jestem w samych butach .

Swoje wiązania nastawiałem najpierw 7 pózniej 8 wypinały się rzadko jednak przy moim sposobie jazdy

bardziej siłowym niż technicznym (ciągle pracuję nad techniką) zdarzało się wypięcie.

Myślę że  optymalne dla mnie to 9

Zatrzymałem się na 9 i uważam to właśnie to(twardość buta 120).Narta wypina się w faktycznie w krytycznej sytuacji.

Czy moje ustawienie można uznać za prawidłowe. Z wyliczeń wynika 7 siła wypięcia kontrolowana w serwisie jest ok. Co o tym sadzicie? Przesadzam? :excl:

pozdro.

 


  • 1

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 14 wrzesień 2015 - 07:54

bardzo wazny jeżeli chodzi o bezpieczeństwo

zgoda - koniecznie poczytaj stary temat

http://www.kochamnar...so-11088/page-3

 

niestety rzadko faktyczna siła wypięcia jest zgodna z cyferką na wiązaniach, odchyły dochodzą do +- 3 wartości


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 wrzesień 2015 - 13:58

 

Myślę że  optymalne dla mnie to 9

Zatrzymałem się na 9 i uważam to właśnie to(twardość buta 120).Narta wypina się w faktycznie w krytycznej sytuacji.

Czy moje ustawienie można uznać za prawidłowe. Z wyliczeń wynika 7 siła wypięcia kontrolowana w serwisie jest ok. Co o tym sadzicie? Przesadzam? :excl:

Jezdze dobrze technicznie, juz nie za szybko i dynamicznie (wiek). Od wielu, wielu lat, nawet wtedy gdy jezdzilem duzo bardziej dynamicznie, ustawialem na ok. 7.5. Wzrost 186, waga 86-88, rozmiar buta 45. Mysle, ze 7 w Twoim przypadku to wlasciwa nastawa. 9 wydaje mi sie duzo za duzo.

 

Warto by sprawdzic na specjalnej maszynie wskazania nastaw w wiazaniach. W moich poprzednich wiazaniach (Tyrolia) wyszlo prawie dobrze, tzn. wskazania maszyny pokrywaly sie z tymi na wiazaniach, to samo w Atomikach corki, ale juz w przypadku zony, tyly byly przeklamane o 1. 


  • 0

#4 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 14 wrzesień 2015 - 17:44

 

 

Myślę że  optymalne dla mnie to 9

Zatrzymałem się na 9 i uważam to właśnie to(twardość buta 120).Narta wypina się w faktycznie w krytycznej sytuacji.

Czy moje ustawienie można uznać za prawidłowe. Z wyliczeń wynika 7 siła wypięcia kontrolowana w serwisie jest ok. Co o tym sadzicie? Przesadzam? :excl:

Jezdze dobrze technicznie, juz nie za szybko i dynamicznie (wiek). Od wielu, wielu lat, nawet wtedy gdy jezdzilem duzo bardziej dynamicznie, ustawialem na ok. 7.5. Wzrost 186, waga 86-88, rozmiar buta 45. Mysle, ze 7 w Twoim przypadku to wlasciwa nastawa. 9 wydaje mi sie duzo za duzo.

 

Warto by sprawdzic na specjalnej maszynie wskazania nastaw w wiazaniach. W moich poprzednich wiazaniach (Tyrolia) wyszlo prawie dobrze, tzn. wskazania maszyny pokrywaly sie z tymi na wiazaniach, to samo w Atomikach corki, ale juz w przypadku zony, tyly byly przeklamane o 1. 

 

Cześć

Andrzeju wytłuściłem różnicę odpowiedzialną za różnicę nastawów jak myślę.

Pozdrowienia


  • 0

#5 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 14 wrzesień 2015 - 18:08

 

 

 

Myślę że  optymalne dla mnie to 9

Zatrzymałem się na 9 i uważam to właśnie to(twardość buta 120).Narta wypina się w faktycznie w krytycznej sytuacji.

Czy moje ustawienie można uznać za prawidłowe. Z wyliczeń wynika 7 siła wypięcia kontrolowana w serwisie jest ok. Co o tym sadzicie? Przesadzam? :excl:

Jezdze dobrze technicznie, juz nie za szybko i dynamicznie (wiek). Od wielu, wielu lat, nawet wtedy gdy jezdzilem duzo bardziej dynamicznie, ustawialem na ok. 7.5. Wzrost 186, waga 86-88, rozmiar buta 45. Mysle, ze 7 w Twoim przypadku to wlasciwa nastawa. 9 wydaje mi sie duzo za duzo.

 

Warto by sprawdzic na specjalnej maszynie wskazania nastaw w wiazaniach. W moich poprzednich wiazaniach (Tyrolia) wyszlo prawie dobrze, tzn. wskazania maszyny pokrywaly sie z tymi na wiazaniach, to samo w Atomikach corki, ale juz w przypadku zony, tyly byly przeklamane o 1. 

 

Cześć

Andrzeju wytłuściłem różnicę odpowiedzialną za różnicę nastawów jak myślę.

Pozdrowienia

 

dzięki pewno będzie trzeba skorygować zanim nie będzie za póżno.


  • 1

#6 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 14 wrzesień 2015 - 19:44

dzięki pewno będzie trzeba skorygować zanim nie będzie za póżno.

nie koryguj..............................

sprawdziles w ciagu wielu lat, ze przy nizszych nastawach Ci wypina

niespodziewane wypiecie jest tez zle.

kiedys juz mowilem, jak idiotycznie wybralem sie w powazne gory prosto z samolotu, z kompletnie wyluzowanymi wiazaniami (czyli ok 5 w DIN - zwykle uzywam 10/11 lub 11/12). jeden upadek - nic zlego, ale mialem wrazenie, ze cos jest nie tak. dopiero po drugim, w czasie ktorego o malo nie  zwichnalem lokiec sppojrzalem na nastawy i nie moglem uwierzyc, ze nie ustawilem moich normalnych  sil wypiecia....

 

Wiem, ze Andrzej i MItek nie beda mnie lubili za to, co teraz powiem:  ludzie, ktorzy jezdza delikatnie , PASYWNIE, dobrze technicznie dadza rade na,  powyzej przytoczonych przez moich przedmowcow, nastawach.......ja sie na PASYWNIE nie bawie, wiec dla mnie  takie cos nie zdaje egzaminu - chociaz, jak z mojej historyjki wynika, przejezdzilem w powaznych gorach (stoki 30-40 stopni) 3h zanim sie walnalem.....

 

a jezeli  stale beda argumentowali, ze dobrzy technicznie, to tacy, co jezdza na jedynkach, zapytam - to czemu  ludzie bawiacy sie na bramkach maja nastawy po 12,14 i 16?????  czy to wskutek braku techniki????????.

 

PS to tak, zeby  naswietlic troche perspektywy...

 

PS # 2 i tu juz na powaznie, nic personalnego, ale:

1/ wlasciwa nastawa

2/czy wlasciwy nastaw

3/ wlasciwe nastawienie

 

bo "wlasciwe nastawy" to chy6ba kazdy sie zgodzi, ze to po polsku...


  • 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#7 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 14 wrzesień 2015 - 20:03


a jezeli  stale beda argumentowali, ze dobrzy technicznie, to tacy, co jezdza na jedynkach, zapytam - to czemu  ludzie bawiacy sie na bramkach maja nastawy po 12,14 i 16?????  czy to wskutek braku techniki????????.

 

 

Właśnie Ciągle podnosisz ten temat. Sprawdziłem pare razy, co mają u mnie ponastawiane ludzie, co się w to bawią zawodowo. Łącznie z taką panią Tiną ze Słowenii, co akurat trenowała na Parsenn. No i wszyscy jak jeden mieli 8. Może mieli takie ćwiczenia. Nie wiem. Latali mocno. Zrobiłem nawet zdjęcia w wagoniku, jak z nimi jechałem na te okoliczność. Tylko znaleść muszę.

 

Ja mam 6.5 ale ja nie jeżdże, tylko się wożę. Zresztą Jan może zaświadczyć  :)


  • 1

#8 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 wrzesień 2015 - 21:42

A czy przypadkiem warunki w jakich jezdzimy nie maja wplywu na nastawienie sily wypiec? Na jazde po sztuksie i np na swiezym, mokrym sniegu takie same ustawienia powinny byc wg Was?

 

JK jezdzi w zupelnie w innych warunkach niz my europejscy narciarze, stad tez moga byc jego ustawienia rozne od naszych...


  • 1

#9 skifan

skifan
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 629 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Kneissl RED STAR SC Salomon XDR 80Ti, FISCHER The CURV DTX
  • Ulubiony stok:Szczyrk/Kronplatz

Napisano 15 wrzesień 2015 - 08:14

 

dzięki pewno będzie trzeba skorygować zanim nie będzie za póżno.

nie koryguj..............................

sprawdziles w ciagu wielu lat, ze przy nizszych nastawach Ci wypina

niespodziewane wypiecie jest tez zle.

kiedys juz mowilem, jak idiotycznie wybralem sie w powazne gory prosto z samolotu, z kompletnie wyluzowanymi wiazaniami (czyli ok 5 w DIN - zwykle uzywam 10/11 lub 11/12). jeden upadek - nic zlego, ale mialem wrazenie, ze cos jest nie tak. dopiero po drugim, w czasie ktorego o malo nie  zwichnalem lokiec sppojrzalem na nastawy i nie moglem uwierzyc, ze nie ustawilem moich normalnych  sil wypiecia....

 

Wiem, ze Andrzej i MItek nie beda mnie lubili za to, co teraz powiem:  ludzie, ktorzy jezdza delikatnie , PASYWNIE, dobrze technicznie dadza rade na,  powyzej przytoczonych przez moich przedmowcow, nastawach.......ja sie na PASYWNIE nie bawie, wiec dla mnie  takie cos nie zdaje egzaminu - chociaz, jak z mojej historyjki wynika, przejezdzilem w powaznych gorach (stoki 30-40 stopni) 3h zanim sie walnalem.....

 

a jezeli  stale beda argumentowali, ze dobrzy technicznie, to tacy, co jezdza na jedynkach, zapytam - to czemu  ludzie bawiacy sie na bramkach maja nastawy po 12,14 i 16?????  czy to wskutek braku techniki????????.

 

PS to tak, zeby  naswietlic troche perspektywy...

 

PS # 2 i tu juz na powaznie, nic personalnego, ale:

1/ wlasciwa nastawa

2/czy wlasciwy nastaw

3/ wlasciwe nastawienie

 

bo "wlasciwe nastawy" to chy6ba kazdy sie zgodzi, ze to po polsku...

 

Faktycznie do 9 dochodziłem przez kilka sezonów. Jak już wspomniałem z techniką jestem trochę na bakier więc moja jazda jest bardziej siłowa.Przez wiele lat uprawiałem kolarstwo szosowe wyczynowo stąd silne nogi i braki techniczne nadrabiałem siłowo.

Teraz staram się poprawić technike jazdy. Pomimo że jestem już starszym seniorem poważnie myślę o kursie doskonalącym.

Na 9 narty przestały się wypinać ale może to już przekroczona granica bezpieczeństwa.W Ubiegłym roku byłem w Menuires zjazd z

Dome De Polset kawałek czarnej -glacier przechodzi w czerwoną-Beranger-Lauzes i końcówka czarna Caskade.Na caskade zaliczyłem glebe ale ślizgając się po stromym zboczu udało mi się złapać kontakt narty ze śniegiem i podniosłem się z upadku.

Podobno wyglądało to jak zamierzona ewolucja chociaż w moim przypadku to odruch sytuacyjny. Miałem wtedy 9. Myślę że przy nastawie 6-7 goniłbym na tyłku wypięte narty. Chociaż ta 9 to może faktycznie za dużo.

pozdro. :stres:


  • 1

#10 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 15 wrzesień 2015 - 08:34


PS # 2 i tu juz na powaznie, nic personalnego, ale:
1/ wlasciwa nastawa
2/czy wlasciwy nastaw
3/ wlasciwe nastawienie

 

ad 1 - chyba kolokwializm, czyli tak sie mowi, choc jest to niepoprawne

ad 2 - blad

ad 3 - OK

 

Janku, mozna ustawic i 12 (wiecej nie dam rady na moich wiazaniach) i pewnie nic zlego by sie nie stalo. W czasie tygodnia alpejskiego bywa, ze nie przewracam sie w ogole. Czasem jest to tzw. podporka bez konsekwencji. Ale wlasciwe nastawienie ma nas statystycznie obronic w sytuacjach upadkow nieprzewidzianych, ktore moga sie zdarzyc kazdemu, nawet tym jezdzacym dobrze i pasywnie jak piszesz. Typowy przyklad to przejazd przez fragment hamujacy, np. ukryta pod cienka warstwa sniegu ziemia. Nagle zatrzymuje ci narty a ty katapultujesz do przodu. Dwoch moich znajomych powaznie uszkodzilo sobie stawy skokowe, wlasnie przez zbyt mocne nastawienie tylu. Inny typowy przyklad to zderzenie z kims, np. ktos malo wprawny wpada na Ciebie od tylu. I wtedy tez przydaje sie dobre nastawienie. Innymi slowy, nam dobrze jezdzacym zdarzaja sie upadki rzadkie, ale zupelnie nieprzewidziane, bo do tych przewidywalnych nie dopuszczamy. I wtedy wlasciwe nastawienie bardzo sie liczy. Przez te wszystkie lata mojego jezdzenia nie nabawilem sie zadnej kontuzji nogi. No moze z malym wyjatkiem w dziecinstwie, gdy naciagnalem sciegno jezdzac na zbyt dlugich nartach w kandaharach (0 bezpiecznkow). Innymi slowy, wypinalo kiedy trzeba. Dodam, ze od zawsze sam reguluje sobie i mojej rodziny nastawy. Raz, gdy zawierzylem serwisowi, musialem poprawiac, czyli ustawic mocniej.

 

Moze te amerykanskie DIN-y sa inne od europejskich (dokladnie niemieckich). :) A moze powinienes sprawdzic na maszynie wskazania Twoich wiazan?


Użytkownik o_andrzej edytował ten post 15 wrzesień 2015 - 09:41

  • 1

#11 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 15 wrzesień 2015 - 10:04

Cześć

Generalnie zgadzam się z Janem ale nie do końca. Nastawy powinny być dobrane do umiejętności, stylu jazdy a nawet charakteru  zjazdu. Zgadzam się, że SkiFan nie powinien zmieniać ustawień bo skoro zostały sprawdzone empirycznie to żadne teoretyzowanie ani maszynka tego lepiej nie zrobi. 

Sam jeżdżę obecnie na dość niskich ustawieniach, które są różne w różnych nartach i typach wiązań i również sprawdzone empirycznie. Czasami - zawody, zjazd w głębokim śniegu czy w trudnym albo przepaścistym terenie podkręcam wiązania bo:

- jazda z założenia będzie bardziej siłowa

- starta narty może być znacznie groźniejsza w skutkach

Staram się jeździć tak - tu oczywiście Kuba zaraz się obruszy i zaliczy mnie do dziadów kalwaryjskich, żeby nie upadać bo każdy upadek wiąże się z ryzykiem kontuzji - zwłaszcza u ludzi dobrze i bardzo dobrze jeżdżących.

A propos:

Kuba jestem świeżo po rezonansie prawego kolanka, które jest nieco zaniedbane. Czy mogę Ci puścić opis w celu oceny stanu. Mam oczywiście swojego lekarza, któremu ufam w 100% ale interesuje mnie Twoje zdanie nie tylko jako lekarza ale jako narciarza również?

Pozdrowienia


  • 4

#12 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 16 wrzesień 2015 - 03:55

Cześć

Generalnie zgadzam się z Janem ale nie do końca. Nastawy powinny być dobrane do umiejętności, stylu jazdy a nawet charakteru  zjazdu. Zgadzam się, że SkiFan nie powinien zmieniać ustawień bo skoro zostały sprawdzone empirycznie to żadne teoretyzowanie ani maszynka tego lepiej nie zrobi. 

Sam jeżdżę obecnie na dość niskich ustawieniach, które są różne w różnych nartach i typach wiązań i również sprawdzone empirycznie. Czasami - zawody, zjazd w głębokim śniegu czy w trudnym albo przepaścistym terenie podkręcam wiązania bo:

- jazda z założenia będzie bardziej siłowa

- starta narty może być znacznie groźniejsza w skutkach

Staram się jeździć tak - tu oczywiście Kuba zaraz się obruszy i zaliczy mnie do dziadów kalwaryjskich, żeby nie upadać bo każdy upadek wiąże się z ryzykiem kontuzji - zwłaszcza u ludzi dobrze i bardzo dobrze jeżdżących.

A propos:

Kuba jestem świeżo po rezonansie prawego kolanka, które jest nieco zaniedbane. Czy mogę Ci puścić opis w celu oceny stanu. Mam oczywiście swojego lekarza, któremu ufam w 100% ale interesuje mnie Twoje zdanie nie tylko jako lekarza ale jako narciarza również?

Pozdrowienia

jezeli nie przejdzie, to dam Ci namiary na e-mail...

 

Andrzeju - a zauwazyles, ze sa tytul tematu to jeden wielki blad???????

 

zawsze ustawiam tyly   jedynke mniej - tak do tego doszedlem droga prob i bledow - tak nastawiam calej rodzinie

a nastawy u nas faktycznie sie roznia - jak jezdze na nudnym stoku, to spoko

ale poza trasa to wiecej

nastawy sa rowne dla wszystkich wiazan - sprawdzone

amerykanskie DIN- sa identyczne (hmmmm wiekszosc moich wiazan to i tak z Europy przyleciala...)

 

nie chcialbym , zebys odbieral moje odezwania, jak to odbiera Michal - nie jest to licytacja - ale do moich rozmiarow,  miejsc w jakich  jezdze - takie wlasnie sie sprawdzaja....

corka , ktora wazy ok 58 kg, nastawia GS-y na 14/13 - ale tylko na GS  - normalnie  zwykle 8/7


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#13 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 16 wrzesień 2015 - 08:03


tytul tematu to jeden wielki blad???????

masz jakąś propozycję na zmianę tytułu tematu ?

 

Zapewne książkowe ustawienie DIN to dolna granica wytrzymałości ludzkich kości i ścięgien

być może górna granica to te 13/14  - choć osobiście niechciałbym tego przetestować,

naturalnie  zawodnicy częściej nastawiają powyżej owej granicy


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 16 wrzesień 2015 - 09:33

Cześć

Dobrze, że nic nie widać. Ja bym tego nie przytaczał za to tutaj bym poczytał:

http://lanzi.at/karriere-ski.html

Pozdrowienia


  • 1

#15 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 wrzesień 2015 - 11:28


Andrzeju - a zauwazyles, ze sa tytul tematu to jeden wielki blad???????

 

Szczerze mowia to nie, ale oczywiscie powinno byc "Sila wypiecia wiazan".

 

To bardzo wazny temat, bo zwiazany z naszym bezpieczenstwem. Nie kazdy, tak jak ja, ma zdolnosci manualne i nie boi sie grzebac w mechanizmach, a kazdy jezdzacy na nartach powinien miec wlasciwie ustawione sily wypiecia wiazan. Starzy wyjadacze, tak jak Ty,  i tak beda ustawiac po swojemu, ale ogolne wskazowki dla mniej zorientowanych podsumowalbym nastepujaco:

 

1. Sile wypiecia powienien ustawiac serwis, a my powinnismy to ustawienie sprawdzic zgodnie z tabela DIN podawana w internecie. Niestety czasem, na szczescie rzadko, ustawienia serwisowe sa zle.

 

2. Serwisy maja tendencje do ustawienia zbyt slabego (dupochron). Gdy wylatujemy z nart powinnismy dokrecac po pol stopnia az do skutku. Zbyt slabe nastawy sa rownie grozne jak zbyt mocne.

 

3. W kilkuletnich wiazaniach (niestety czasem i w nowych), powinnismy sprawdzic wiarygodnosc wskazan na podzialkach wiazan na specjalnej maszynie w dobrym serwisie. Kosztuje to niewiele. Czasem roznice sa porazajace i dochodza, jak pisze Jan, do +-3. Przewaznie nie przekraczaja 1.


  • 1

#16 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 17 wrzesień 2015 - 14:24

Cześć

Dobrze, że nic nie widać. Ja bym tego nie przytaczał za to tutaj bym poczytał:

http://lanzi.at/karriere-ski.html

Pozdrowienia

Piękna kariera w jego 2 narciarskim życiu.

Filmik symboliczny ale obrazuje (moim zdaniem) zbyt optymistyczne nastawienie siły wypięcia.

W narciarstwie zawodowym jest sporo ograniczeń i kontroli jeśli chodzi o rozmiary nart, kombinezony, doping

i zastanawiam się dlaczego właściwie nie ma górnej granicy siły wypięcia wiązań - przecież tu chodzi o zdrowie startujących?


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#17 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 17 wrzesień 2015 - 18:45

.......Filmik symboliczny ale obrazuje (moim zdaniem) zbyt optymistyczne nastawienie siły wypięcia.

W narciarstwie zawodowym jest sporo ograniczeń i kontroli jeśli chodzi o rozmiary nart, kombinezony, doping

i zastanawiam się dlaczego właściwie nie ma górnej granicy siły wypięcia wiązań - przecież tu chodzi o zdrowie startujących?....

 

Cześć

Żartujesz oczywiście.

Pozdrowienia


  • 0

#18 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 20 wrzesień 2015 - 15:02

 


tytul tematu to jeden wielki blad???????

masz jakąś propozycję na zmianę tytułu tematu ?

 

Zapewne książkowe ustawienie DIN to dolna granica wytrzymałości ludzkich kości i ścięgien

być może górna granica to te 13/14  - choć osobiście niechciałbym tego przetestować,

naturalnie  zawodnicy częściej nastawiają powyżej owej granicy

 

 

 

 


Andrzeju - a zauwazyles, ze sa tytul tematu to jeden wielki blad???????

 

Szczerze mowia to nie, ale oczywiscie powinno byc "Sila wypiecia wiazan".

 

To bardzo wazny temat, bo zwiazany z naszym bezpieczenstwem. Nie kazdy, tak jak ja, ma zdolnosci manualne i nie boi sie grzebac w mechanizmach, a kazdy jezdzacy na nartach powinien miec wlasciwie ustawione sily wypiecia wiazan. Starzy wyjadacze, tak jak Ty,  i tak beda ustawiac po swojemu, ale ogolne wskazowki dla mniej zorientowanych podsumowalbym nastepujaco:

 

1. Sile wypiecia powienien ustawiac serwis, a my powinnismy to ustawienie sprawdzic zgodnie z tabela DIN podawana w internecie. Niestety czasem, na szczescie rzadko, ustawienia serwisowe sa zle.

 

2. Serwisy maja tendencje do ustawienia zbyt slabego (dupochron). Gdy wylatujemy z nart powinnismy dokrecac po pol stopnia az do skutku. Zbyt slabe nastawy sa rownie grozne jak zbyt mocne.

 

3. W kilkuletnich wiazaniach (niestety czasem i w nowych), powinnismy sprawdzic wiarygodnosc wskazan na podzialkach wiazan na specjalnej maszynie w dobrym serwisie. Kosztuje to niewiele. Czasem roznice sa porazajace i dochodza, jak pisze Jan, do +-3. Przewaznie nie przekraczaja 1.

 

Jan - narty nie wypinaja to wiazania wypinaja

im szybciej sie jezdzi, tym bezpieczniejsze jest nastawienie wyzsze

najgorsze urazy sa spowodowane upadkami w"zwolnionym tempie" - nie licze oczywiscie wypadkow przy 100km/h..............

 

niestety, stale prowadzone badania (np Kneebinding)   nie przyniosly znaczacego postepu w zabezpieczeniu kolan.. Kiedys osobiscie rozmaqwialem przez ponad pol h z zalozycielem  spolki produkujacej kneebinding - facet szczery, nie moglem od Niego wydobyc  np wynikow badan na cadaverach..... bo ich nie robil...

Interesujacym lite motiv'em bylo to, ze czlowiek ow  twierdzil, ze w jego wiazaniach skala jest nizsza.....................(chyba do 9???) - tlumaczyl, ze ze wzgledu na inna konstrukcje wyzsze nastawy nie sa potrzebne

 

Ale juz w temacie : jak Jego nastawy "tlumacza sie" na DIN-y innych wiazan nie mial przekonujacej odpowiedzi...........

 

KB stale sa na rynku, ale  nie wiem, czy nalezy  ich pozycje nazwac "znaczaca" - problemem jest tez to, ze KB sa wylacznie do "flat skis" - ....


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#19 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 20 wrzesień 2015 - 21:47


Jan - narty nie wypinaja to wiazania wypinaja

no ale ta są zazwyczaj przyczepione do nart :)


Interesujacym lite motiv'em bylo to, ze czlowiek ow  twierdzil, ze w jego wiazaniach skala jest nizsza.....................(chyba do 9???) - tlumaczyl, ze ze wzgledu na inna konstrukcje wyzsze nastawy nie sa potrzebne
 Ale juz w temacie : jak Jego nastawy "tlumacza sie" na DIN-y innych wiazan nie mial przekonujacej odpowiedzi...........
 KB stale sa na rynku, ale  nie wiem, czy nalezy  ich pozycje nazwac "znaczaca" - problemem jest tez to, ze KB sa wylacznie do "flat skis" - ....

wybacz ale z tego to nie zrozumiałem nic


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#20 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 20 wrzesień 2015 - 23:28

 


Jan - narty nie wypinaja to wiazania wypinaja

no ale ta są zazwyczaj przyczepione do nart :)

 

 


Interesujacym lite motiv'em bylo to, ze czlowiek ow  twierdzil, ze w jego wiazaniach skala jest nizsza.....................(chyba do 9???) - tlumaczyl, ze ze wzgledu na inna konstrukcje wyzsze nastawy nie sa potrzebne
 Ale juz w temacie : jak Jego nastawy "tlumacza sie" na DIN-y innych wiazan nie mial przekonujacej odpowiedzi...........
 KB stale sa na rynku, ale  nie wiem, czy nalezy  ich pozycje nazwac "znaczaca" - problemem jest tez to, ze KB sa wylacznie do "flat skis" - ....

wybacz ale z tego to nie zrozumiałem nic

 

czy juz jest takzle z moim jezykiem?

czy nie rozumiesz  "watku" o KB??


  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych