Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nasze przygody z kolanem (urazy kolan)

• Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

#161 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 13 listopad 2019 - 11:15

J@n pytał,jak doszło do mojego urazu.

No cóż-tradycyjnie.Mieszczę się w chyba najczęstszej kategorii w skrócie zwanej przeszarżowaniem.W nomenklaturze policyjnej-niedostosowaniem prędkości do warunków jazdy( i umiejętności)

Szerzej:od jakiś 3-4 wyjazdów zaczęłam w końcu,po ponad 10 latach na nartach trochę szybciej jeździć.I częściej wjeżdżać na te bardziej strome trasy.Trochę się rozzuchwaliłam,bo niektóre udawało się przejechać w zasadzie bez hamowania.

I mamy dzień sądu-niebo bez jednej chmurki,kilka stopni mrozu.Trasa wygląda na stromą,jeszcze nią nie jechałam.Zupełnie pusta-jak okiem sięgnąć nikogo nie widać.

Ok,jedziemy(bez koniecznej jak się okazało pokory).Po paru skrętach czuję,że się za bardzo rozpędziłam(kompilacja świeżo nasmarowanych nart,stromego stoku i dziwnie "szybkiego" śniegu-z grani spływał wiatr idealnie gładząc nawierzchnię).Myślę oho-trzeba zwolnić,ale akurat zbliżał się prawy brzeg trasy-ok,zrobię skręt i podciągnę trochę do góry,żeby zwolnić.Następne co pamiętam to lecę głową w dół,spadam na plecy i niestety nie udaje mi się utrzymać lewej nogi w powietrzu,zahaczam tyłem narty z dużym impetem o stok,słychać głośne chrupnięcie w kolanie i czuję eksplozję bólu.Potem rotuję ciało i hamując rękami i prawą nogą (z nartą)udaje mi się zatrzymać.Uff-ból w zasadzie ustąpił.Słyszę nad sobą jakiś szelest-to wypięta narta jedzie prosto na moją głowę.Udaje się ją jakoś przechwycić za pomocą kijków,których nie straciłam przy tym wszystkim.Ok.kilka głębokich wdechów.Szybka ocena sytuacji:leżę na środku nadal bardzo stromego stoku,po bokach jest dość miejsca na manewry następnych narciarzy.Na szczęście mam jaskrawą kurtkę,więc może nikt we mnie nie wjedzie. Wiem że mam załatwione kolano,ale tyle się naczytałam o uszkodzeniach więzadeł,że jestem przekonana,że właśnie to mnie spotkało. Może da się dalej jechać?Próba pionizacji natychmiast weryfikuje ten pomysł-żeby przesunąć uszkodzoną nogę choć kawałek muszę użyć dwóch rąk.Ok-koniec kozakowania!Czas na akcję ratowniczą.Popodziwiam jeszcze otoczenie-Bożesz,jak tam było pięknie!Wysokie góry,słońce,śnieg,cisza aż w uszach dzwoni,nikogo w zasięgu wzroku,a ja sobie wygodnie leżę na boczku i kontempluję piękno przyrody.Gdyby nie uszkodzona noga to byłaby najpiękniejsza chwila w moim życiu(może to tylko emocje związane z uratowaniem życia-kto wie..)

• 1

#162 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6803 postów
  • Narty:Grizzly
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 13 listopad 2019 - 14:03

więzadeł,  że jestem przekonana,że właśnie to mnie spotkało.

a wiesz że ja wtedy też tak pomyślałem, tym bardziej że mogłem jeszcze jechać

• 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#163 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 13 listopad 2019 - 21:51

Wczoraj zaliczyłem całkiem miłe spotkanie integracyjne w mojej firmie. Pierwsza część to rozmowy Polaków przy zakąskach i całkiem dobrym winie. Ja ograniczyłem się do czerwonego. :) Jak to mam w swoim zwyczaju, podchodziłem do różnych ludzi i konwersowałem z nimi o różnych różnościach. W mojej pracy jest kilku zapalonych narciarzy, w tym jeden czynny instruktor. I co ciekawe, wszyscy, z jednym wyjątkiem, czyli mnie samego, mieli dość poważne kontuzje kolanowe spowodowane narciarstwem. W dwóch przypadkach doszło do zerwania ścięgna krzyżowego i jednej rekonstrukcji (ta druga osoba wciąż się przymierza). Do tego doliczyłbym żonę, z poważną kontuzją kolana. Dzieci to jakoś ominęło. Nie ma co, sport to zdrowie. :)

• 2

#164 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2490 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 13 listopad 2019 - 21:58

ACL to wiezadlo a nie sciegno!!!!!!

Jag24 : jezeli moge jeszcze spytac - kiedy to sie wydarzylo? rano, w poludnie, tuz przed zakonczeniem dnia?

Użytkownik jan koval edytował ten post 13 listopad 2019 - 21:59

• 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#165 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 13 listopad 2019 - 23:05

Kiedy się wydarzyło?5 dnia wyjazdu,14 dnia sezonu (dla mnie sezon to ok 15 dni).Przedpołudniem,po wcześniejszym przejechaniu dwóch długich,porządnych,czerwonych tras- tak na oko razem ok.5-8 km,czyli dobrze rozgrzana i gotowa na większe wyzwania.Tak jak mówiłam-przeceniłam swoje możliwości.Dodatkowo świeżo nasmarowane i naostrzone narty wyraźnie

szybciej jechały,stok okazał się zaskakująco stromy ( dla mnie oczywiście),a śnieg miał inną konsystencję i przyczepność niż ten na wcześniejszych trasach-stok był jakoś dziwnie wygładzony przez wiatr schodzący z grani,trudno mi to nawet dobrze opisać.

Gdybym była zmęczona,ale gdzie tam.To wytłumaczenie akurat odpada.

• 1

#166 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6803 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 08:29

I w końcu decyzja zapadła - usuwasz żelastwo teraz czy po zakończeniu sezonu ?

• 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#167 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 09:10

Nie,nie zapadła.W przyszłym tygodniu jeszcze jedna konsultacja,ale powoli zaczynam się godzić z faktem,że nikt nie poleca tak szybkiego usuwania materiału zespalającego.Niemiecka Kasa Chorych to dobra firma,z doświadczeniem statystycznym ogromnym- jeśli oni zalecają czekać przynajmniej rok,to do mnie to bardzo przemawia.Raczej nie będę ryzykować.Ale piłka jeszcze w grze...

• 2

#168 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3239 postów
  • Imię :Mitek

Napisano 14 listopad 2019 - 09:29

Cześć

A przeszkadza Ci to żelastwo w jakiś sposób, tak szczerze?

Pozdrowienia

• 2

#169 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 10:18

Gdyby całkiem nie przeszkadzało nie biłabym piany.Pytanie,czy dyskomfort,który odczuwam jest na tyle duży,że warto już coś z tym robić-tu odpowiedź nie jest jednoznaczna,bo odczucie komfortu jest bardzo subiektywne.

• 1

#170 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3239 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 10:35

Gdyby całkiem nie przeszkadzało nie biłabym piany.Pytanie,czy dyskomfort,który odczuwam jest na tyle duży,że warto już coś z tym robić-tu odpowiedź nie jest jednoznaczna,bo odczucie komfortu jest bardzo subiektywne.

Cześć

Ale co i w jaki sposób konkretnie. Wybacz, że tak dopytuję ale może będę widział się z Tomkiem (pisałem Ci) to bym zasięgnął języka, bo na tel. jak zwykle nie odpowiada. :)

Pozdrowienia

• 2

#171 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 13:31

Wysłałam na priv.

• 2

#172 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 2490 postów
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 14 listopad 2019 - 14:00

sa 4 powowdy glowne, dla ktorego usuwa sie metal:

1/ ludzie nie lubia miec metalu w ciele

2/ bol I podraznienie  metalem

3/ infekcja

4/ sluzba w armii czy innych formacjach

to ze kasa zaleca czekac rok to wylacznie dlatego, ze nie chca placic za operacje. Powtarzam po raz ostatni - metal moze bys usuniety w momencie, kiedy zlamanie jest w pelni zagojone……….reszta to BS 

• 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#173 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 15:00

A kiedy jest w pełni wygojone-jak ortopeda patrząc na zdjęcia mówi,że jest zrost i pozwala normalnie obciążać nogę?To ten moment?

Jeśli chodzi o powody to na pewno dotyczy mnie pkt 1. Pkt 2 tak pół na pół:czasem boli,a zwykle jakby przeszkadza.Pkt 3 i 4 -nie dotyczy.

Co do Niemiec- jednak płacą za operację po upływie roku,a wcześniej nie-chyba minimalizując możliwość,że zrost będzie jeszcze zbyt słaby i wszystko się rozsypie?

• 1

#174 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6803 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 15:09

Co do Niemiec- jednak płacą za operację po upływie roku,

prawdopodobnie gdyby lekarz zawnioskował z dobrym uzasadnieniem to może by się zgodzili

Jeśli jesteś ubezpieczona w Niemczech to w jakiej kasie chorych ? Przykładowo w AOK trudno o wyjątki.

Boisz się jeźdzć ze śrubami czy lekarz nie zaleca ?

• 0
Dołączona grafika

#175 jag24

jag24
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 16:23

Nie,nie jestem ubezpieczona w N.Ale ich system ochrony zdrowia jest nieporównywalnie bardziej wydolny niż polski i dlatego Cię podpytuję.

Czy boję się jeździć ze śrubami- wolałabym bez.

• 1

#176 Mitek

Mitek

zwykły narciarz

• Użytkownik
  • 3239 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 18:13

A kiedy jest w pełni wygojone-jak ortopeda patrząc na zdjęcia mówi,że jest zrost i pozwala normalnie obciążać nogę?To ten moment?

Jeśli chodzi o powody to na pewno dotyczy mnie pkt 1. Pkt 2 tak pół na pół:czasem boli,a zwykle jakby przeszkadza.Pkt 3 i 4 -nie dotyczy.

Co do Niemiec- jednak płacą za operację po upływie roku,a wcześniej nie-chyba minimalizując możliwość,że zrost będzie jeszcze zbyt słaby i wszystko się rozsypie?

Cześć

Mogę Ci jedynie sprzedać pewne osobiste sugestie dotyczące ptk.2.

Nie spodziewaj się, że będzie tak samo jak przed. Pewne dolegliwości mogą ustąpić, pewne nie ustąpią nigdy. Ciało obce - jeżeli nie przeszkadza - co u Ciebie jak widać może mieć miejsce. Podrażnienie metalem - szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi.

Moja żona - siedzi tu obok - mówi żebyś się napiła i wyluzowała. Może to dobra rada...

Szkoda, że nie masz pewnego lekarza bo wtedy miałabyś z czaszki. Jeżeli tylko złapię kontakt z Tomkiem to postaram się pomóc ale to może być przyszły miesiąc.

Pozdro

• 2

#177 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 6803 postów

Napisano 15 listopad 2019 - 10:21

nieporównywalnie bardziej wydolny niż polski
i niestety stoi na skraju bankructwa
  • 1
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych