Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nasze przygody z kolanem (urazy kolan)


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#41 kiedar

kiedar

    ..i..

  • Użytkownik
  • 1771 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 listopad 2010 - 22:40

Mateo, chodzi o to, że mgr to młody człowiek w wieku 16 lat!
  • 1

#42 Mateo

Mateo
  • Użytkownik
  • 16 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Limanowa
  • Imię :Mateusz
  • Ulubiony stok:Limanowa-ski

Napisano 30 listopad 2010 - 22:45

nie no, racja - nie powinno się zażywać żadnych specyfików bez konsultacji z lekarzem. ale to podobnie jak te wszystkie Rutinoscorbin, Vigor, Centrum czy Marsjanki :P prawda taka, że nawet witamin nie powinno się brać bez zaleceń.
  • 2

#43 satari

satari
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 19 październik 2011 - 14:20

Witajcie,

Je tej zimy także nabawiłem się potwornej kontuzji. Pojechałem oczywiście poskakać w Alpy no i wygrzmociłem się w sposób absolutnie szablonowy. Uszkodzenie tkanek miękkich, naderwane więzadeł później pojawiło się okropne zapalenie ścięgien - można by pomyśleć, że coś mnie prześladuje, ale nie do końca. Na początku rzeczywiście potrzebowałem chwili czasu, żeby znaleźć rozsądnego lekarza, ale się udało.

Lekarz, który mnie prowadzi zaproponował mi terapię PST (terapia sygnałem pulsacyjnym). Na początku nie byłem przekonany, ale pomyślałem, że spróbuję - nic nie tracę. Pojechałem na kilkudniową terapię do kliniki w Częstochowie (http://www.pst-polska.pl/), a efekty przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. Ból ustał, znacznie poprawiła się ruchomość stawu - lekarz powiedział, że więzadła wyglądają podobno imponująco. Nie traktujcie mojego wpisu jako reklamy - jestem od tego daleki, ale jako info o fajnej technologii.

Pozdro,
Robert
  • 1

#44 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 22 październik 2011 - 13:36

witam serdecznie po przebudzeniu z narkozy, śrubki wyciągnięte Dołączona grafika
i mam nadzieję że na tym kończy się historia mojego zeszłorocznego lądowania
dostałem na pamiątkę:

hmmmmmmm, widze , ze cie dobrze zalatwili - nawet locking plate widze, co jest zwykle najlepszym wyborem w niektorych zlamaniach...
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#45 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 18 luty 2012 - 18:50

Witam;)
Temat mojego kolana zaczęłam opisywac tutaj http://www.kochamnar...8685#entry38685 ,ale żeby nie dublować kontynuuję tu ;)
Diagnoza pierwotna po rtg w szpitalu w Zakopanem-zerwany ACL -usztywnienie tutorem.
Po usg w Łodzi : Podejrzenie uszkodzenia MM(łękotka),uszkodzenie wiezadła pobocznego piszczelowego(II/III st.),podejrzenie uszkodzenia więzadla krzyżowego przedniego.Zmiana ortezy na http://www.rehmed.co...niwersalny.html zaprzyjaźnić się na 5 tyg. zakres 0-50 stopni w tym czasie rezyduję w domu i ćwiczenia na czworogłowy 3 rodzaje po 200 powt. okłady z mrożonek,altacet . 16.03 czeka mnie wizyta u ortopedy,zdjęcie stabilizatora,dalsza rehab. i decyzja o rezonansie w celu sprawdzenia co z ACL.Na moje pyt. dot. rehab.czemu tylko czworogłowy -napinanie,odpowiedział mi lekarz,że najpierw ma się wygoić poboczne,wtedy szerszy wachlarz ćwiczeń.Ma to jakiś sens :alegosc: .Jedyna nadzieja w wyniku rezonansu,ale zbytnio się nie łudzę,że skalpel mnie ominie tym bardziej,ze nart nie odpuszczę :boogie:

Użytkownik Kasia edytował ten post 18 luty 2012 - 19:00

  • 1

#46 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 18 luty 2012 - 20:23

Extra przygody, nie ma co. Serdecznie współczuję!
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#47 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 luty 2012 - 05:22

Witam;)
Temat mojego kolana zaczęłam opisywac tutaj http://www.kochamnar...8685#entry38685 ,ale żeby nie dublować kontynuuję tu ;)
Diagnoza pierwotna po rtg w szpitalu w Zakopanem-zerwany ACL -usztywnienie tutorem.
Po usg w Łodzi : Podejrzenie uszkodzenia MM(łękotka),uszkodzenie wiezadła pobocznego piszczelowego(II/III st.),podejrzenie uszkodzenia więzadla krzyżowego przedniego.Zmiana ortezy na http://www.rehmed.co...niwersalny.html zaprzyjaźnić się na 5 tyg. zakres 0-50 stopni w tym czasie rezyduję w domu i ćwiczenia na czworogłowy 3 rodzaje po 200 powt. okłady z mrożonek,altacet . 16.03 czeka mnie wizyta u ortopedy,zdjęcie stabilizatora,dalsza rehab. i decyzja o rezonansie w celu sprawdzenia co z ACL.Na moje pyt. dot. rehab.czemu tylko czworogłowy -napinanie,odpowiedział mi lekarz,że najpierw ma się wygoić poboczne,wtedy szerszy wachlarz ćwiczeń.Ma to jakiś sens :alegosc: .Jedyna nadzieja w wyniku rezonansu,ale zbytnio się nie łudzę,że skalpel mnie ominie tym bardziej,ze nart nie odpuszczę :boogie:

zmien lekarza
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#48 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 19 luty 2012 - 10:58

Możesz podać argumenty?
  • 1

#49 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 19 luty 2012 - 11:26

Kasia, trochę ciekawych rzeczy:
http://www.kochamnar...kieciekawostki/
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#50 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 19 luty 2012 - 13:08

Znalazłam coś takiego: http://www.artromedi...skopia-kolana#5
  • 0

#51 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 luty 2012 - 16:33

Możesz podać argumenty?


ta orteza jest za krotka
5 tyg na pewno nie wystarczy w ortezie
0-90 stopni a nie 0-50
wylacznie 4-glowy jest bledem
czekanie z MRI nie ma najmniejszego sensu - wszscy pacjenci przeciez maja jakies prywatne zycie i powinni byc poinformowani jak najszybciej o stopniu uszkodzenia kolana - bo to zmienia czas np do pelnego wygojenia
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#52 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 19 luty 2012 - 16:46

Znalazłam coś takiego: http://www.artromedi...skopia-kolana#5

w sumie dosc dobre ale wiele wpadek (diabel tkwi w szczegolach , nieprawda??)
przyklady:

1/unieruchowmienie w urazie kolana - w zasadzie nigdy, chyba ze zlamanie, ale i tak wtedy tylko do czasu operacji (lub u mlodszych , wtedy jest sens gips)
2/ dwuetapowe leczenie (lakotka i ACL) ma sens tylko wtedy, jezeli uraz jest starszy niz ok 2 dni a "mlodszy" niz ok 6 tyg i nie ma pelnego zakresu ruchu z twardym blokowaniem
3/ torbiel lakotki to nie jest cel leczenia, to tylko objaw uszkodzenia lakotki
4/ duuuuza wpadka nt miejsca zerwania ACL : zwykle jest to tzw midsubstance a nie femoral origin
5/ nastepna wpadka BPTB skraca wiezadlo rzepki!!!!!!
6/ uszkodzenie MCL nie jest pwskazaniem do uzycia hamstrings
7/ syntetyczny ACL , przy obecnym stanie wiedzy, NIGDY nie powinien byc rozwazany
8/ wkladki w leczeni LCL to ortopedia z lat 70-tych poprzedniego wieku (przypominam , obecnie jest wiek 21-szy and counting)
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#53 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 10 kwiecień 2012 - 18:09

Po MR sprawa wygląda tak;
Częściowe zerwanie ACl z zachowaniem ciągłości,pęknięcie tylnego rogu MM.(łękotka),stłuczenie szpiku kłykcia bocznego (mam takie coś?)kosci piszczelowej,uszkodzenie i miejscowe odwarstwienie przyczepu udowego w.pobocznego strzałkowego,wysięk w kaletce nadrzepkowej ,zachylkach bocznych oraz tylnym przedziale kolana.
Reszta(pcl,w.własciwe rzepki,w.poboczne piszczelowe oraz łąkotka boczna bez zmian.
mam za soba reha.-krio +pole magn. ciąg dalszy za chwile rozszerzony o rozruszanie lewej nogi.W piątek zapadla decyzja o zdjęciu ortezy- podczas badania u ortopedy(szuflada itp..) wyszło na to,że więzadła trzymaja,mam uważać na nogę,nie biegać,chodzic po równym podłożu. Jeśli cos sie zadzieje do ortopedy-wtedy ew.artroskopia zwiazana z łąkotką. Nowe zlecenie na stabilizator(typowo do sportu""""nartki""") i 2 do wyboru: http://www.mdh.pl/TRAINER.html http://www.mdh.pl/FI...kolanowego.html

miałam w ręku oba i skłaniam sie ku nr2,ma on 2 szyny co wydaje mi się bezpieczniejsze i jest otwarty,(widzialam b.podobny za 1500pln typowo na narty, :boogie: )
Jak na razie cała sytuacja wydaje się w miarę opanowana,lekko kuleję,ale to pozostałości po ortezie i asekuracja tej nogi.
Ból sporadyczny,choć w trakcie zabiegów z polem magnetycznym ból się nasilał.

Użytkownik Kasia edytował ten post 10 kwiecień 2012 - 18:14

  • 0

#54 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4190 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 10 kwiecień 2012 - 18:52

Kasiu, nie pomoge w wyborze stabilizatora. Moja zona uzywa typu zblizonego do tego pierwszego. Niestety tez przytrafila sie jej "przygoda" z kolanem. W trudnych warunkach, przy malej predkosci rozjechaly sie jej narty, padla na tzw. pysk i narobila sobie bigosu. W obu kolanach naderwala sciegno krzyzowe. W jednym stopien naderwania wynosi az 2, co jest ponoc dosc powazne. Na szczescie nic wiecej zlego sie nie stalo., tzn. lakota czy rzepka sa nieuszkodzone. Zaczela rehabilitacje, kuleje i daje w kosc mezowi. :)

A wszystko to z dwoch powodow. Po pierwsze pojechalismy nieprzygotowani. W poprzednich sezonach, przed wyjazdem cwiczylismy co najmniej przysiady. Na dobre kilka tygodni przed wyjazdem. W tym - 0 cwiczen, z roznych powodow. U mnie nie bylo tak zle bo staram sie nie uzywac samochodu na codzien, wszedzie przemieszczam sie na nogach lub rowerze. Ale zona sie troche zapuscila. Po drugie warunki w tym dniu byly fatalne. Swiezy opad, zdradliwe kopki, marna widocznosc. Co ja pokusilo by wybrac sie na nieubita trase w tych warunkach? Pania w pewnym wieku dodajmy.

Bedzie dobrze u Ciebie. Cierpliwosci. A przed kolejnymi nartami duzo cwicz i przygotuj sie starannie. Powodzenia.
  • 2

#55 Narciarz

Narciarz
  • Użytkownik
  • 615 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Polska
  • Narty:Erbacher

Napisano 11 kwiecień 2012 - 13:40

Dobry stabilizator na kolana i da się żyć.
  • 1

Erbacher i Kneissl to przyjemność i satysfakcja z jazdy na tych nartach.

Forcefield – Nie krępuje twoich ruchów na nartach tyko chroni twój kręgosłup.

 


#56 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 14 kwiecień 2012 - 01:38

Dobry stabilizator na kolana i da się żyć.


moze w skrocie - jezeli stabilizator jest konieczny - nie powinienes/as jezdzic na nartach……...
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#57 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 14 kwiecień 2012 - 13:28

Sporo ludzi(nawet po rekonstrukcji ACL)jeździ w stabilizatorach,w sklepie z takim sprzętem też to usłyszałam,dlatego pytam,na co zwrócić uwagę.
  • 1

#58 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 14 kwiecień 2012 - 15:36

Sporo ludzi(nawet po rekonstrukcji ACL)jeździ w stabilizatorach,w sklepie z takim sprzętem też to usłyszałam,dlatego pytam,na co zwrócić uwagę.


o co w sklepach maja mowic?? nie kupuj, bo nie chcemy, zebys wydala pieniadze na nasze produkty??

powtarzam :
jezeli ktos po acl MUSI nosic brace 6-9 mies po opoeracji to:
- jest psychicznie uzalezniony od brace
- nie przeszedl odpowiedniej rehab

zaznacze, ze np orteza dobrze dopasowana (a tylko taka ma ew sens) zwieksza ryzyko obrzeku stawu kolanowego
poza tym moze miec konflikt z butem
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#59 Kasia

Kasia
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Blizzard Viva ;-)

Napisano 14 kwiecień 2012 - 17:25

Skoro tak,to jaki cel ma lekarz przepisując stabilizator typowo do sportu?
Czy nie chodzi o ochronę np więzadeł pobocznych,ACL lub rzepki?Konfliktu z butem nie ma-jest krótszy,nie zachodzi na cholewkę.Pierwszy sezon bez stabilizatora,to ja chyba tylko w knajpie spędzę( chłopina grozi sankami ;/) .
  • 0

#60 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4190 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 kwiecień 2012 - 18:29

Sporo ludzi(nawet po rekonstrukcji ACL)jeździ w stabilizatorach,w sklepie z takim sprzętem też to usłyszałam,dlatego pytam,na co zwrócić uwagę.


Kasiu, lekarzem nie jestem, ale troche sie nasluchalem. Mysle, ze Jankowi chodzi o to, by nie przyzwyczajac sie do ortezy. Dobrze zrehabilitowane kolano jej nie potrzebuje. Ale znam przypadki narciarzy, ktorzy w ortezie jezdza od lat i to z powodzeniem. Jednym z nich byl Mirek Nowak, ktory tu sie kiedys mocno udzielal. O ile pamietam mial powazny wypadek (samochodowy) i mocno uszkodzil kolano.
  • 1






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych