Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nasze przygody z kolanem (urazy kolan)


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#1 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9800 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 17 kwiecień 2009 - 20:31

widzę na czacie że jest zainteresowanie, Ania też miała problemy więc jeśli macie ochote to podzielcie się waszymi cierpieniami, napiszcie co i jak było leczone.
Przedstawiam schematycznie jak to u mnie wygląda - pęknięcie kości piszczelowej, podobno acl nie naruszone.

Załączone pliki


  • 1
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#2 skiman6

skiman6
  • Użytkownik
  • 619 postów
  • Imię :adam

Napisano 17 kwiecień 2009 - 20:40

Dzięki Janusz za temat...
...bo problem z kolanem prędzej czy później każdego "szaleńca" dotknie...
...też mam jakieś bóle /po letnim rowerowym locie/w okolicy mocowania więzadła rzepki...ale mam nadzieję, że to raczej zaburzenia hipochondryczne/taki nałóg, jeden z wielu. mój/

Załączone pliki


  • 1
Dołączona grafika

#3 Gość_MirekN_*

Gość_MirekN_*
  • Gość

Napisano 20 kwiecień 2009 - 08:06

Od 1996 z rozerwanym/naderwanym ACL (prawe kolano) . Bez diagnostyki inwazyjnej . Obecnie rezonans + kolorowe USG co 1,5 roku. (czasami różnice w opisie). Jazda w stabilizatorach z początku profi. teraz to już bardziej dla "głowy" rehband. Da się pojechać (ale ja to już taki lajcik) ale boli mnie podczas śmigu hamującego . Kontrole u ortopedy Żory / Piekary co 9-12 miesięcy.
Teraz żałuję, że nie zrobiłem rekonstrukcji (zwyrodnienia i brak komfortu).
  • 0

#4 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5124 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 20 kwiecień 2009 - 10:10

Witam
Sport to zdrowie .

Załączone pliki


  • 1

#5 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 20 kwiecień 2009 - 10:20

Ten skan to z jakiegoś horroru.... z tego co pamiętam to chyba "Oszukać przeznaczenie 2"
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#6 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4190 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 20 kwiecień 2009 - 14:49

widzę na czacie że jest zainteresowanie, Ania też miała problemy więc jeśli macie ochote to podzielcie się waszymi cierpieniami, napiszcie co i jak było leczone.


Swoje perypetie z kolanami opisywalem kiedys w grupie rowerowej, ale powtorze, bo dotycza tez nart. W dziecinstwie ponaciagalem troche sciegien krzyzowych - zdarzylo sie padac na tzw. pysk z rozkraczonymi nartami i oczywiscie niewypietymi nartami. Kandahary z definicji nie wypinaly. I troche te dzieciece urazy wracaja na starosc, ale na szczescie tylko troche. Procz tego - odpukac - nie mialem powazniejszych urazow kolanowych.

Ale zaszkodzilem im w inny sposob: regularnie jezdzac na rowerze w zimie z nieocieplonymi kolanami. Niestety po kilku sezonach kolana zaczely bolec, nawet w miare cieple dni. Rowniez na nartach, bo wciaz jezdzilem w piankach, a te zdefinicji sa przewiewne. Zaczynalem miec klopoty przy schodzeniu ze schodow. I tu apel do wszystkich: na rowerze i na nartach trzymajcie kolana w ciepelku. Chroncie je nie tylko przed zimnem, ale takze przed przewianiem.

Od dobrych kilku lat pilnuje sie bardzo. Na nartach jezdze w spodniach, ktore sa nieprzewiewne, podobnie na rowerze w zimniejsze dni. Gdy jest naprawde zimno wkladam dodatkowe ocieplacze polarowe na kolana. I - odpukac - prawie nie narzekam. Przynajmniej na te elementy mojego organizmu.
  • 2

#7 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 20 kwiecień 2009 - 16:04

Pamiętam jeden taki sezon... 13 marca 2004 roku.
Szczyrk. Łatwiutka trasa - 8, w górnej jej części jedzie się taką szeroką polaną. Jeden z ostatnich zjazdów (tak miało być) tego dnia i na pewno: tamtego sezonu. Nie wiem, jak to się stało , że w tym szerokim miejscu, w którym oprócz mnie i mojego męża nie było zupełnie nikogo... nasze narty się spotkały...
Najpierw odczułam zmianę kierunku jazdy, o ułamek sekundy później oboje usłyszeliśmy chrzęst dość nieprzyjemny dla ucha... Zrobiło mi się słabo... chyba z tego dźwięku... Za moment śnieg pod plecami, gwiazdy w oczach... Niby nic, a wydawało się, że zemdleję...
To był jedyny upadek, po którym leżałam dobrych kilka minut. I nie wiedziałam, czy sama wstanę.
Mąż przerażony, zastanawiał się, czy już wzywać pomoc, czy jeszcze chwilę poczekać...
Co było dla mnie zaskoczeniem: podniosłam się i zjechałam jeszcze z Golgoty (trasa nr 8 połączona jest z Golgotą, a na Solisku mieliśmy samochód).
Podobno naderwałam sobie ścięgno krzyżowe. Tak stwierdził lekarz. Skończyło się na bandażu. Tak naprawdę jedyny kłopot sprawiało mi wchodzenie po schodach, w pozostałych sytuacjach właściwie wszystko było ok., no, poza tym, że wieczorami kolano było całkiem przyzwoicie opuchnięte. Taka jazda trwała ok. półtora miesiąca.

Od tej pory mam drobne problemy z bólem tej części nogi, szczególnie kiedy wysiłek jest intensywny. Jednak w takich sytuacjach pomaga mi maść traumon.

Zgodzę się też z Andrzejem: kolana, jeśli mają być sprawne, nie mogą być przemarznięte. A mnie to dopada szczególnie na wyciągach (np. na Skrzyczne). Jadę więc, trzymając się za kolanka

Nie interesowałam się nigdy w sposób bardzo szczególny tym tematem, więc Wasze hasło: "ACL" zabrzmiało dla mnie zupełnie obco.
Poszukałam i... okazało się, że to i w jakimś sensie moje doświadczenia z urazami kolana. Wydaje mi się też, że znalazłam całkiem ciekawą stronę na temat tegoż wiązadła. Może kogoś z Was zainteresuje, choć dobrze by było, abyście zajrzeli tam jedynie z czystej ciekawości, a nie potrzeby... Niestety, Mirku, nie wszyscy tak mogą...
http://www.rehabilit...article&sid=503

Załączone pliki


  • 1

#8 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5124 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 20 kwiecień 2009 - 19:41

Witam

Ten skan to z jakiegoś horroru.... z tego co pamiętam to chyba "Oszukać przeznaczenie 2"

Nie . Kolega robił mi rezonans w jakiś czas po tym jak skończyłem z ambitniejszą jazda na nartach a po osoatniej kontuzji kolano bolało i było niestabilne. Tez dostałem info od lekarza że jest nacigniete więżadło, może lekko naderwane i dwa tygodnie gipsu sprawę załatwią. Teraz już wiem, ze w kwestii więzadeł zalecenie gipsu nic nie załatwi.
Reszta to reperkusje skoków i ostrej jazdy po muldach. Nie robiłem rekonstrukcji, być może to błąd ale kolana jak narazie nie doskwierają mi za bardzo czego wszystkim życzę. A jak cos się stanie to dobra diagnoza i szybki zabieg.
Pozdrawiam
  • 1

#9 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 07 maj 2009 - 18:38

Ja lewe kolano popsułem sobie rok temu, przy grze w piłkę. Chciałem zawrócić w prawo - biodra poszły, udo też, a stopa i łydka zostały. Zabolało po wewnętrznej stronie w przedniej części na wysokości rzepki i musiałem zejść z boiska. Przez kilka dni bolało przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach, ale nic nie puchło. Teraz czasem się odzywa. I w sumie chyba kolano jest trochę mniej sprawne - chociaż możliwe też, że to ja nie mam już do niego takiego zaufania jak kiedyś.
Moja rada dla wszystkich: nie żałujcie czasu na rozgrzewkę. Przed nartami też.
  • 1
pozdrawiam
Jarek

#10 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9800 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 maj 2009 - 15:04

jeszcze troche pomarudzę o mom kolanie, niestety proces gojenia nie przebiega pomyślnie, po konsultacji z 3 ortopedami i 2 chirurgami, wykonaniu 2 rezonansów i tomografii kolanko (a właściwie kość poniżej) będzie pojutrze na nowo rozwalona, ustawiona we właściwy sposób i skręcona śrubami. Nie będzie mnie na forum przez troche czasu, trzymajcie się
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#11 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 12 maj 2009 - 15:19

Uuuu kochanie, powodzenia
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#12 axyz

axyz
  • Użytkownik
  • 406 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 maj 2009 - 16:01

Januszu:) Wiem, ze to marne pocieszenie, ale podobno lepiej polamac kosci w kilku miejscach z przemieszczeniem wlacznie niz kolanko zalatwic...
Bede trzymac kciuki jak ino bede mogla, zebys jak najszybciej zaczal skakac, na skakance nawet;)...jak bedziesz chcial:)
Pozdrawiam serdecznie:DDD
Ania
  • 1

#13 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4190 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 maj 2009 - 16:21

kolanko (a właściwie kość poniżej) będzie pojutrze na nowo rozwalona, ustawiona we właściwy sposób i skręcona śrubami.


Tak, aby kolanko bylo w pelni gotowe przed nastepnym sezonem. I bedzie.
Ciekaw jestem po jakim czasie wyciaga sie sruby.
  • 1

#14 skiman6

skiman6
  • Użytkownik
  • 619 postów
  • Imię :adam

Napisano 12 maj 2009 - 16:32

jeszcze troche

Dawać rady jest łatwo i tylko dla swoich jesteśmy bezradni?
Janusz, najbliższą szyszkę zawiozę za Ciebie, więc planuj spokojnie zimowe wyjazdy, bo szyszkę zawiozę dość dużą, a dla pewności ze dwie?
-adam
  • 1
Dołączona grafika

#15 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 12 maj 2009 - 16:44

Trzymaj się Jabolu, może kolejne marne pocieszenie ale ja dziś wybiłem(pradopodobnie) palec w lewej ręce
  • 1

#16 zuzanna

zuzanna
  • Użytkownik
  • 56 postów

Napisano 12 maj 2009 - 17:06

Dawać rady jest łatwo ....
-adam


Madre slowa......

rad dawac nie bede
za to kciuki trzymac bede z pewnoscia ...
bo nie rady a swiadomosc,ze ktos mysli pozytywnie jest cholernie wazna gdy ciezko i trudno....
niestety wiem cos o tym .....
ale wiem rowniez ze z najgorszej opresji mozna sie pozbierac
i wrocic do pelnej aktywnosci.
  • 1
Zuza

#17 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 406 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:W-wa
  • Narty:Fischer RX Fire
  • Imię :Rysiek

Napisano 12 maj 2009 - 17:49

hmm, może to i mało śmieszne, ale Witaj w klubie.
Moje śrubki zostaną na "wieki" chyba, że się poodkręcają
ale, 6 miechów z głowy
Trzymam kciuki
  • 1

#18 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 12 maj 2009 - 18:48

jeszcze troche pomarudzę o mom kolanie, [...] Nie będzie mnie na forum przez troche czasu, trzymajcie się


I my trzymamy za Ciebie kciuki!
I czekamy!!!
  • 1

#19 Gość_jarek_*

Gość_jarek_*
  • Gość

Napisano 12 maj 2009 - 19:01

rad dawac nie bede

ja również ... bo i jakie one by być miały???
Obiecuje natomiast, iż co wieczór gdy Szefowi o całym swym dniu opowiadam ... szepnę Mu słowo o Tobie..... i przypominał będę często.
Trzymaj się......

jarek
  • 0

#20 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 12 maj 2009 - 19:13

Dokładnie tak.
W ogóle się niczym nie przejmuj i pamiętaj że masz jeszcze drugą nogę.
Nie jest zle
  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,







Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych