Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomoc w wyborze butów


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Molek82

Molek82
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 10:09

Witam,

 

To mój pierwszy post. Od 4 sezonów jeżdżę na nartach. W kategorii od 1-10 oceniam siebie na 5. Jeśli chodzi o sprzęt, do to tej pory korzystałem z wypożyczalni, jednak zamierzam w końcu kupić sobie przynajmniej buty. 

 

Oczywiście budżet mocno ograniczony. Zostawiam kasę na wypady na stok:)

 

Przymierzałem ok 10 par różnych butów w cenie max 500zł. Były to buty i nowe i używane. Odpadły wszystkie buty z szerokością 104 i większą. Miałem za duże luzy w stopie.

 

Te, które wg mnie były najbardziej wygodne, to nowe Lange Concept 7 z 2010 roku (regulowany flex 65-75). Szerokość 103 mm. Drugie, to używane Rossignol Synergy Sensor 90 z 2011 (flex 90) o szerokości 102mm. Te używane, to akurat buty znajomego (więc użytkowała je tylko jedna osoba), który właśnie wymienia na buty z wyższym flexem. Są całkiem zadbane. Nie ma pęknięć, rysy na skorupie delikatne a spody są w na prawdę dobrym stanie.

 

Moje pytanie, czy lepiej kupić nowe buty ale z niższym flexem, czy używane z wyższym?

 

Mam też pytanie, jak to jest z tym regulowanym flexem? Czy to działa? Czy mogę przyjąć, ze te nowe Lange mają rzeczywiście flex o indeksie 75 czy raczej odnośnikiem będzie 65?

 

Mój wzrost to 178 a waga 73kg. Chcę się rozwijać i czuje, że jazda coraz lepiej mi wychodzi i sprawia coraz większą przyjemność.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.


Użytkownik Molek82 edytował ten post 19 styczeń 2015 - 10:11

  • 0

#2 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 19 styczeń 2015 - 13:41


lepiej kupić nowe buty ale z niższym flexem, czy używane z wyższym?
nowe buty z wyższym flexem :)

jeśli jesteś w takim wieku że noga przestała rosnąć to moim zdaniem tylko nowe buty

dołożyć te 300 PLn  i najlepiej kupić w porządnym sklepie z pomiarem stopy i indywidualnym dopasowaniem wkładki

flex 90 powinien wystarczyć


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#3 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 13:54

No wiem, wiem...ale nie dam rady więcej kasy wydać. A z tych dwóch opcji które podałem wcześnie? Co będzie mniejszym złem :) Obie pary leża na prawdę bardzo dobrze. 


  • 0

#4 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 19 styczeń 2015 - 13:55


mniejszym złem

od znajomego

ile dni znajomy jeździł ?

po 100 dniach na nartach buty są zazwyczaj do wyrzucenia


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#5 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:01

Dzięki za odpowiedz. Czyli flex 75 to dla mnie za mało? Zrobię jak podpowiadasz. Dużo nie kosztują, to pojeżdżę trochę i za dwa sezony odłożę i kupię coś porządnego.


  • 0

#6 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:05


ile dni znajomy jeździł ?

po 100 dniach na nartach buty są zazwyczaj do wyrzucenia

 

Każdego roku jeden tygodniowy wypad + wyjazd firmowy + 2-3 razy pojedyncze wypady, co daje łącznie 52 dni.


  • 0

#7 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:20


po 100 dniach na nartach buty są zazwyczaj do wyrzucenia

 

Cześć

To taki żart rozumiem...

Pozdro

 

Zawsze lepiej kupić buty nowe. Lepiej jednak poczekać z tym do końcówki sezonu - wtedy można znaleźć naprawdę dobrą okazję. Jeżeli zainwestujesz od razu w trochę twardsze = lepsze, wyższej klasy buty, które dopasujesz tak jak Jan napisał - miarka itd. To będą Ci służyły 4-5 lat co najmniej chyba, że uznasz sam, że chcesz je wymienić.

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 19 styczeń 2015 - 14:23

  • 0

#8 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9813 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:30

To taki żart rozumiem...
no nie całkiem - powiedzmy że przeżycia na własnej skórze

z moimi butami zazwyczaj po 3, 4 max 5 sezonach zaczyna się dziać coś niedobrego

ostatnie Atomiki pękły w poprzednich Headach zaczęły drętwieć palce, ułamała się klamra - policzyłem dni na nartach i tak mi wyszło te 100-120dni


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#9 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:54

Jesli te uzywane Langi pasuja, bralbym je. Jesli nic zlego sie nie dzieje ze skorupa czy klamrami to jedyne co grozi to odksztalcenie wkladki. Mozna to poprawic dokupujac wkladki do buta, np. Sidas. Pomaga.


  • 0

#10 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:59

 

To taki żart rozumiem...
no nie całkiem - powiedzmy że przeżycia na własnej skórze

z moimi butami zazwyczaj po 3, 4 max 5 sezonach zaczyna się dziać coś niedobrego

ostatnie Atomiki pękły w poprzednich Headach zaczęły drętwieć palce, ułamała się klamra - policzyłem dni na nartach i tak mi wyszło te 100-120dni

 

Cześć

Buty tez się naprawia (oklamrowanie) najgorsze jest wyklepanie kapcia ale to - przy twardszych butach nie następuje tak szybko.

Widać nowsze buty ulegają szybszej degradacji.

Pozdrowienia


  • 0

#11 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 19 styczeń 2015 - 15:10

Jesli te uzywane Langi pasuja, bralbym je. Jesli nic zlego sie nie dzieje ze skorupa czy klamrami to jedyne co grozi to odksztalcenie wkladki. Mozna to poprawic dokupujac wkladki do buta, np. Sidas. Pomaga.

Lange są nowe a Rossignol używane


  • 0

#12 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 19 styczeń 2015 - 15:15

 

Jesli te uzywane Langi pasuja, bralbym je. Jesli nic zlego sie nie dzieje ze skorupa czy klamrami to jedyne co grozi to odksztalcenie wkladki. Mozna to poprawic dokupujac wkladki do buta, np. Sidas. Pomaga.

Lange są nowe a Rossignol używane

 

Sorry. Pomylilem. Ale reszta zostaje. Nie wiem czy mozliwosc zmiany flexu to gadzet czy nie. Z reguly chodzi o wieksze usztywnienie w jednym kierunku. Tak czy tak te Rossy maja przyzwoita sztywnosc. BTW zmienilem buty z flexa 90 na 110 i szczerze mowiac zadnej roznicy nie poczulem.


  • 0

#13 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 20 styczeń 2015 - 08:52

Dziękuję za porady :)


  • 0

#14 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3528 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 20 styczeń 2015 - 13:50

 

To taki żart rozumiem...
no nie całkiem - powiedzmy że przeżycia na własnej skórze

z moimi butami zazwyczaj po 3, 4 max 5 sezonach zaczyna się dziać coś niedobrego

ostatnie Atomiki pękły w poprzednich Headach zaczęły drętwieć palce, ułamała się klamra - policzyłem dni na nartach i tak mi wyszło te 100-120dni

 

az sie przerazilem - bo czwarty sezon ten sam but... (just kiding) (czyli juz ok 142 dni a jeszcze musza wytrzymac do konca sezonu - jakies nastepne 30 dni)

z butami to jest tak, ze nawet jak sie nie urwa czy pekna(o peknieciach juz dawno nie slyszzalem), zuzywaja sie baaaaaaardzo powoli i dopiero  wejscie w nowy but  jest otwierajacym oczy doswiadczeniem........


  • 2
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#15 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 21 styczeń 2015 - 15:07

Panowie, mam obydwie pary butów w domu. 

Rossignole pomimo, że używane, to są w na prawdę dobrym stanie. Ryski tylko delikatne, spody prawie nie zjechane. Skorupa ok. Wkładka przyzwoita. Są bardzo wygodne, nie uciskają nigdzie punktowo.

Nieużywane Lange też są równie wygodne jednak w lewym bucie przy symulowaniu ruchów narciarskich, czuję ucisk, dość mocny ból w kostce po wewnętrznej stronie. Podobnie w momencie kiedy zegnę palce, to też pojawia się ucisk, który powoduje ból. 

Jeśli chodzi o twardość, to wg mnie, obie pary są jednakowo twarde (rozumiem, że jeśli chodzi o twardość buta, to sprawdzam go przy naciskaniu na języki, czy to jest twardość całej skorupy?)

Jedyne co mnie martwi przy Rossach, to że pięta jak gdyby bardziej się w nich podnosi..Czy to może dlatego, ze Lange są nowe i wkładka jeszcze nie jest ubita? Czy to że pięta się podnosi, to niedobrze? Na boki jest wszystko idealnie, tylko jak próbuję stanąć na palcach, to pięta troszkę się podnosi.

 

Dodam jeszcze, że dużo wygodniej chodzi się w Rossach. Podczas chodzenia pięta prawie się nie podnosi..może bardzo delikatnie w lewym bucie a jak nacisnę na języki i próbuję stanąć na palcach, to pięta ani drgnie.


Użytkownik Molek82 edytował ten post 21 styczeń 2015 - 15:24

  • 0

#16 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 21 styczeń 2015 - 18:21

Jedyne co mnie martwi przy Rossach, to że pięta jak gdyby bardziej się w nich podnosi..Czy to może dlatego, ze Lange są nowe i wkładka jeszcze nie jest ubita? Czy to że pięta się podnosi, to niedobrze?


Nie powinna sie podnosic. Czy dlatego, ze jest juz wysluzona? Niekoniecznie, w nowych butach tez tak moze byc. Moze trzeba lepiej dociagnac klamry? A moze, jak juz pisalem, wstawic odpowiednie wkladki Sidasa. Niestety troche kosztuja.

Jesli w Langach gniecie punktowo w jednej kostce mozna temu zaradzic robiac tzw. odbarczania, czyli przygrzewajac i wypychajac w tym miejscu skorupe. 2 lata temu kosztowalo to 50 zl od punktu. Ale powalczylbym najpierw z Rossy.
  • 0

#17 ARN

ARN
  • Użytkownik
  • 245 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster x7
  • Imię :Marcin

Napisano 21 styczeń 2015 - 20:52

Marcinie - imienniku, nie jestem żadnym ekspertem od butów, ale jak 2 lata temu postanowiłem sprawić sobie nowe kapcie, to objechałem większość sklepów w Rzeszowie i przymierzałem prawie wszystkie możliwe modele, nawet te, na które wiedziałem, że i tak nie będzie mnie stać. Po co? A no po to, bo przeczytałem na tym forum, że but butowi nie równy. I racja. Powiem Ci, że kapeć prawie każdej marki leżał na nodze jakby "inaczej". Każdy "uciskał" jakby w innym miejscu. Po tym morderczym teście wybrałem buty, w których noga miała największy komfort. Mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Pewnie niewiele pomogłem :) Powodzenia.


  • 0

#18 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 22 styczeń 2015 - 06:55

Czyli piąta musi być nieruchomo? pobawię się butami dzisiaj. Langi już musiałem oddać. Zostaje przy Ross,tylko co z ta pięta.
  • 0

#19 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5126 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 22 styczeń 2015 - 07:53

Panowie, mam obydwie pary butów w domu. 

Rossignole pomimo, że używane, to są w na prawdę dobrym stanie. Ryski tylko delikatne, spody prawie nie zjechane. Skorupa ok. Wkładka przyzwoita. Są bardzo wygodne, nie uciskają nigdzie punktowo.

Nieużywane Lange też są równie wygodne jednak w lewym bucie przy symulowaniu ruchów narciarskich, czuję ucisk, dość mocny ból w kostce po wewnętrznej stronie. Podobnie w momencie kiedy zegnę palce, to też pojawia się ucisk, który powoduje ból. 

Jeśli chodzi o twardość, to wg mnie, obie pary są jednakowo twarde (rozumiem, że jeśli chodzi o twardość buta, to sprawdzam go przy naciskaniu na języki, czy to jest twardość całej skorupy?)

Jedyne co mnie martwi przy Rossach, to że pięta jak gdyby bardziej się w nich podnosi..Czy to może dlatego, ze Lange są nowe i wkładka jeszcze nie jest ubita? Czy to że pięta się podnosi, to niedobrze? Na boki jest wszystko idealnie, tylko jak próbuję stanąć na palcach, to pięta troszkę się podnosi.

 

Dodam jeszcze, że dużo wygodniej chodzi się w Rossach. Podczas chodzenia pięta prawie się nie podnosi..może bardzo delikatnie w lewym bucie a jak nacisnę na języki i próbuję stanąć na palcach, to pięta ani drgnie.

Cześć

Od końca zaczynając - buty narciarskie nie są do chodzenia i zazwyczaj im lepszy but tym  gorzej się w nim chodzi. Chodzenie w butach narciarskich, siedzenie w nich, itd nie ma większego sensu bo nigdy nie wytworzysz sił i nacisków jakie działaja w czasie normalnej jazdy.

Uciski punktowe, trzymanie statyczne, zakres regulacji - reszta wyjdzie na stoku.

 

Pięta powinna być nieruchomo oczywiście w momencie gdy jesteś w pozycji narciarskiej a w pozycji tej (nogi lekko ugięte w kolanach, ciężar ciała na całej stopie) gdy tylko włożysz buty. W palcach powinien być lekki luzik umożliwiający delikatne poruszanie.

Zasada jest taka:

zakładasz but - jeżeli robisz to z kłopotami i wydaje Ci się po zapięciu, że nie da rady wytrzymać zdejmij i weź pół numeru większy. Załóż zapnij po pewnym czasie pojawią się luzy. Zdejmij i wróć do poprzedniego bo był dobry.

Dobór buta zawsze na podstawie miarki!

Pozdrowienia

Pozdrowienia


Użytkownik Mitek edytował ten post 22 styczeń 2015 - 07:57

  • 1

#20 Molek82

Molek82
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 50 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marcin

Napisano 22 styczeń 2015 - 09:23

W pozycji narciarskiej pięta jest nieruchomo.

W rossach lepiej się chodzi pewnie dlatego, że mają gumową podeszwę.

Dzięki wszystkim


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych