Skocz do zawartości


Zdjęcie

Długość tras – Europa robi porządek ?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#21 ciechowy

ciechowy
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 28 sierpień 2014 - 18:48

Cecha pisania tego co się naprawdę myśli jest bardzo cenna. Ale nie do przecenienia jest również cecha pomyślenia zanim się napisze co się naprawdę myśli, żeby później nie tłumaczyć co się napisało a co się myślało. Zwłaszcza że te tłumaczenia bywają lata świetlne odległe od tego co się myślało że się napisało a się wcześniej nie pomyślało.

 

Janka znam dobrze (jak to w Szejku od dobrej i zlej strony, pamieta ktos ten cytat? ) wiec sie nie oburzam. Janek taki jest.

 

Andrzeju, doskonale rozumiem Twoje podejście. Ale trzeba na to patrzeć także z punktu widzenia tzw. wirtualnego plemiona cyfrowego. Jak widzę babcię w tramwaju to ustępuję jej miejsca bo tak mnie nauczono - bo oceniam to na podstawie rzeczywistości, która fizycznie mnie otacza. A wirtualne plemiona cyfrowe są wbrew pozorom bardzo demokratyczne i żadnemu nick-owi nie należą się jakieś szczególne względy, wszystkich obowiązuje ten sam regulamin.

 

Hej koledzy chyba Wojtkowi w tym temacie wcale nie chodziło o zachłystywanie się kilometrami
a jedynie o ośrodkowym bajkopisarstwie w celu podniesienia jego atrakcyjności

 

Janie, dokładnie taka była moja intencja zakładając ten wątek aby podyskutować o – jak to ładnie określiłeś – ośrodkowym bajkopisarstwie. Niezależnie od tego kto jakiej ilości tras potrzebuje, to warto jednak wiedzieć kto nas robi w trąbę bo pochodną tak liczonej wielkości ośrodka jest chociażby cena karnetu (przynajmniej ja mam takie spostrzeżenie). Może warto przygotować czarną listę ośrodków J

 

Proponuję więc wrócić do tematu albo usunąć cały wątek bo chyba nic wartościowego on już nie wniesie.

 

Pozdrawiam
Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 28 sierpień 2014 - 18:49

  • 1

#22 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 29 sierpień 2014 - 01:39

Cecha pisania tego co się naprawdę myśli jest bardzo cenna. Ale nie do przecenienia jest również cecha pomyślenia zanim się napisze co się naprawdę myśli, żeby później nie tłumaczyć co się napisało a co się myślało. Zwłaszcza że te tłumaczenia bywają lata świetlne odległe od tego co się myślało że się napisało a się wcześniej nie pomyślało.

 

Az takiej odleglosci nie widze.

takze nie mam zamiaru nikogo obrazac.

mam swoje spojrzenie  troche z wiekszej perspektywy .

Wierz mi- bedac co kilka lat w Polsce, moge docenic wyniki Kraju moze nawet lepiej, niz "tubylcy" - ciekawe jest, jak Polska, pomimo durnych politykow(kierow)  doskonale sobie radzi…….

 

Jezeli widze tylko jakies przyklady wyzszosci sytuacji w POlsce nad amerykanska - to ich uzywam - nawet takie drobnostki, jak….kontrola techniczna samochodow  - w wiekszosci stanow,  kontrola techniczna jest co roku, niezaleznie od wieku samochodu. wiec wtedy mowie , ze to glupota i  przytaczam przyklad Polski (mam nadzieje, ze stale tak jest), ze dla nowego samochodu kontrola jest po 3 latach , pozniej 2 a dopiero pozniej co roku - i oczy sie otwieraja - faktycznie - to ma sens…...

itp itd - przy czym tez razi mnie stereotyp (takze w polskiej prasie) o tym, jacy to amerykanie sa glupi itp……..

 

a ze  wspomnialem o zascianku - a tak nie bylo????


Użytkownik jan koval edytował ten post 29 sierpień 2014 - 01:39

  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#23 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 29 sierpień 2014 - 07:57

Drodzy panowie - myślę że już wszystko sobie w sprawach politycznych wyjaśniliśmy, dalsze ofttopowanie w tym temacie będzie przenoszone do działu Bla-Bla :russian:

 

 

Pytanie tylko co jest lepsze, czy tak jak w Ameryce podawac powierzchnie tras/osrodka, czy tak jak w Europie liczbe km?

 

Pierwsze 10 z 758 ośrodków w Ameryce Północnej

Altitude info
2072 m - 3398 m (Difference 1326 m)
Slopes
250 km

Ski lifts 

28

Lift ticket
US$ 99,- / approx. € 75,- (Day ticket main season)

2 Snowmass
Altitude info
2473 m - 3813 m (Difference 1340 m)
Slopes
237 km
Ski lifts
17
Lift ticket
US$ 119,- / approx. € 90,- (Day ticket main season)
 
Altitude info
652 m - 2284 m (Difference 1632 m)
Slopes
200 km
Ski lifts
31
Lift ticket
C$ 109,- / approx. € 75,- (Day ticket main season)

4 Vail
Altitude info
2476 m - 3527 m (Difference 1051 m)
Slopes
193 km
Ski lifts
25
Lift ticket
US$ 139,- / approx. € 105,- (Day ticket main season)

5 The Canyons
Altitude info
2080 m - 2774 m (Difference 694 m)
Slopes
182 km
Ski lifts
19
Lift ticket
US$ 107,- / approx. € 81,- (Day ticket main season)

6 Steamboat
Altitude info
2103 m - 3221 m (Difference 1118 m)
Slopes
165 km
Ski lifts
16
Lift ticket
US$ 124,- / approx. € 94,- (Day ticket main season)

7 Breckenridge
Altitude info
2926 m - 3914 m (Difference 988 m)
Slopes 
155 km  
Ski lifts
23
Lift ticket
US$ 110,- / approx. € 83,- (Day ticket main season)
 
Altitude info
2424 m - 3369 m (Difference 945 m)
Slopes
150 km
Ski lifts
28
Lift ticket
US$ 79,- / approx. € 60,- (Day ticket main season)


9 Beaver Creek
Altitude info
2255 m - 3488 m (Difference 1233 m)
Slopes
149 km
Ski lifts
17
Lift ticket
US$ 119,- / approx. € 90,- (Day ticket main season)

10 Winter Park
Altitude info
2743 m - 3676 m (Difference 933 m)
Slopes
143 km
Ski lifts
22
Lift ticket
US$ 104,- / approx. € 78,- (Day ticket main season)
 
i Europa - 1 dziesiątka z 3356 ośrodków
 
1 Les Portes du Soleil
Altitude info
1000 m - 2466 m (Difference 1466 m)
Slopes
650 km
Ski lifts
200
Lift ticket
€ 47.50 (Day ticket main season)
Altitude info
 1100 m - 3230 m (Difference 2130 m)
Slopes
600 km
Ski lifts
157
Lift ticket
€ 57,- (Day ticket main season)

3 Les Quatre Vallées
Altitude info
821 m - 3330 m (Difference 2509 m)
Slopes
412 km
Ski lifts
72
Lift ticket
SFr. 70,- / approx. € 58,- (Day ticket main season)

4 Via Lattea
Altitude info
1350 m - 2823 m (Difference 1473 m)
Slopes
400 km
Ski lifts
62
Lift ticket
€ 47,- (Day ticket main season)

5 Zermatt-Cervinia
Altitude info
1524 m - 3899 m (Difference 2375 m)
Slopes
360 km
Ski lifts
54
Lift ticket
SFr. 86,- / approx. € 71,- (Day ticket main season)

6 Les Sybelles
Altitude info
1100 m - 2620 m (Difference 1520 m)
Slopes
310 km
Ski lifts
68
Lift ticket
€ 43.20 (Day ticket main season)
Altitude info
1550 m - 3456 m (Difference 1906 m)
Slopes
300 km
Ski lifts
85
Lift ticket
€ 50.50 (Day ticket main season)

8 SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental
Altitude info
620 m - 1957 m (Difference 1337 m)
Slopes 280 km
Ski lifts
90
Lift ticket € 45,- (Day ticket main season)

9 Le Grand Massif
Altitude info
700 m - 2561 m (Difference 1861 m)
Slopes 265 km 
Ski lifts
72 
Lift ticket € 44.50 (Day ticket main season)

10  Serre Chevalier
Altitude info
1200 m - 2800 m (Difference 1600 m)
Slopes 
250 km 
Ski lifts
58 
Lift ticket € 47,- (Day ticket main season)

Drodzy czytelnicy - nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się do tych ośrodków i zweryfikować zaprezentowane liczby :)

  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#24 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2073 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 sierpień 2014 - 09:28


Drodzy czytelnicy - nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się do tych ośrodków i zweryfikować zaprezentowane liczby

 

Z Amerykanskich bylem tylko w jednym osrodku Whistler i zdecydowanie nie ma tam 200km tras.

Zreszta widac to po liczbie wyciagow - 31. Troche malo zeby takie km objezdzic.

Sadze ze ktos mylnie przetlumaczyl informacje z tej strony:

http://www.whistler....er/stats-facts/

 

Trails 200+

Wg mnie oznacza ze maja tam ponad 200 tras, ale nie koniecznie 200km tras:)

Zreszta oni by to w milach podali - to ich glowna jednostka a nie km.

 

Tak jak wczesniej napisalem oni tam podaja powierznie na ktorej mozna jezdzic i raczej tym sie tam trzeba sugerowac jesli chodzi o wielkosc osrodka:

Total Terrain 3,307 hectares / 8,171 acres

 

 

Z Europejskich te Portes du Soleil wydaje sie byc mocno przesadzone jesli chodz o km.


  • 0

#25 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 29 sierpień 2014 - 10:47

w Ameryce nie byłem więc tylko palcem po mapce

tam każdy żlebik jest czarną trasą i nawet ma swoją nazwę

pre_1409305421__breck.jpg

 

gdyby takie "traski" wyznaczyć np w Zermatt to może by się uzbierało nawet i 1000 km :)


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#26 ciechowy

ciechowy
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 29 sierpień 2014 - 21:30

W Skiamade też przeliczyli długość tras zgodnie z rekomendacją austriackiego zrzeszenia kolei linowych. Tutaj komunikat z 22 sierpnia 2013 r.:

 

http://www.skiamade....r-ski-amade.pdf

 

Teraz jakoś przypominam sobie gdzieś jakiś artykuł w zeszłym roku pod tytułem gdzie się podziało ileś tam kilometrów w Skiamade.

Ciekawe dlaczego te informacje na stronach Skiamade są głęboko zakopane a nas stronach Molltaler Gletscher w ogóle nie znalazłem tej informacji jak również na stronach operatora kolejek czyli Schultz Gruppe. Wydaje się, że to jest akurat dobra informacja marketingowa.

 

Poszperałem w Internecie i znalazłem tą rekomendację austriackiego zrzeszenia kolei linowych dla mierzenia długości stoku. Można ją znaleźć tutaj:

 

https://www.wko.at/C..._12.06.2013.pdf

 

W sumie te zalecenia to oczywista oczywistość, dziwne że trzeba było rekomendacji zrzeszenia aby poprawnie zmierzyć długość trasy.

Pozostawia się również dobrowolność podawania innych informacji takich jak powierzchnia czy szerokość.

 

Pozdrawiam
Wojtek


Użytkownik ciechowy edytował ten post 29 sierpień 2014 - 21:30

  • 1

#27 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 29 sierpień 2014 - 22:37

 


Drodzy czytelnicy - nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się do tych ośrodków i zweryfikować zaprezentowane liczby

 

Z Amerykanskich bylem tylko w jednym osrodku Whistler i zdecydowanie nie ma tam 200km tras.

Zreszta widac to po liczbie wyciagow - 31. Troche malo zeby takie km objezdzic.

Sadze ze ktos mylnie przetlumaczyl informacje z tej strony:

http://www.whistler....er/stats-facts/

 

Trails 200+

Wg mnie oznacza ze maja tam ponad 200 tras, ale nie koniecznie 200km tras:)

Zreszta oni by to w milach podali - to ich glowna jednostka a nie km.

 

Tak jak wczesniej napisalem oni tam podaja powierznie na ktorej mozna jezdzic i raczej tym sie tam trzeba sugerowac jesli chodzi o wielkosc osrodka:

Total Terrain 3,307 hectares / 8,171 acres

 

 

Z Europejskich te Portes du Soleil wydaje sie byc mocno przesadzone jesli chodz o km.

 

OOOOOPS

 zapominasz, ze WB to Canada a nie USA - a wiec tam uzywa sie km, litrom iw ogole SI

 

ciekawe, ze z 10 pierwszych osrodkow w Ameryce Pln (bo te sa WYLACZNIE w Plna nie PLd)  tylko Big sky i do pewnego  zakresu beaver sa  dobre. inne - wrecz nie lubie np Breck...

Snowmass…. nieporozumienie - nie beirzcie mnie opacznie - np jak jest meeting w snowmass to jade, ale jak juz nie ma, to wole dziesiatki innych miejsc…...

a w kazdym z 10 osrodkow bylem osobiscie za wyj the canyons…..

aspen musi np miec baaaaaardzo duzo sniegu, zeby ineresujace fragmenty byly przejezdne….

 

Ta mapa, to nowy osrodek w col - warty odwiedzenia….

osobiscie wole "zaliczyc" jeden taki "zlebik (ciekawe, ilu piszacych tutaj zjechalo by  dobrym zlebem w jackson, mierzacym tylko 500m dlugosci……)  niz nawalac sie kilometrami ugladzonego, upierdliwego , ucywilizowanego  szlaku…. o srednim nachyleniu 20 PROCENT,  a  w porywach 30 PROCENT...


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#28 ciechowy

ciechowy
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 238 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:okolice Wa-wy
  • Narty:Voelkl RTM 84
  • Imię :Wojtek
  • Ulubiony stok:Obertauern, 5a z Seekarspitz

Napisano 29 sierpień 2014 - 23:07

Jan przytoczył informacje o ośrodkach w Ameryce Północnej chyba z portalu skiresort.info, z resztą podane liniki przekierowują właśnie na ten portal. Poszperałem sobie trochę i posprawdzałem te ośrodki wskazane przez Jana. Kolega Jacek miał chyba rację z tym błędnym tłumaczeniem.

Np dla Big Skay Resort mamy na skiportal.info:

 

 

Total:
250 km
Easy
55 km
(22 %)
Intermediate
69 km
(28 %)
Difficult
126 km
(50 %)

 

 

 

 

 

 

 

Ale na stronach tego ośrodka jest już taka informacja:

 

Ski Terrain

5,800 acres

250 named runs covering over 110 miles on three separate mountains.

 

Czyli 250 ale tras a nie kilometrów ! Te 110 mil też się ma nijak do 250 km. 

Sprawdzałem w kilku innych: liczba kilometrów na skiresort.info jest równa liczbie tras na stronach poszczególnych ośrodków  :excl:

Trochę to mało profesjonalne....


  • 0

#29 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3554 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 29 sierpień 2014 - 23:18

Jan przytoczył informacje o ośrodkach w Ameryce Północnej chyba z portalu skiresort.info, z resztą podane liniki przekierowują właśnie na ten portal. Poszperałem sobie trochę i posprawdzałem te ośrodki wskazane przez Jana. Kolega Jacek miał chyba rację z tym błędnym tłumaczeniem.

Np dla Big Skay Resort mamy na skiportal.info:

 

 

Total:
250 km
Easy
55 km
(22 %)
Intermediate
69 km
(28 %)
Difficult
126 km
(50 %)

 

 

 

 

 

 

 

Ale na stronach tego ośrodka jest już taka informacja:

 

Ski Terrain

5,800 acres

250 named runs covering over 110 miles on three separate mountains.

 

Czyli 250 ale tras a nie kilometrów ! Te 110 mil też się ma nijak do 250 km. 

Sprawdzałem w kilku innych: liczba kilometrów na skiresort.info jest równa liczbie tras na stronach poszczególnych ośrodków  :excl:

Trochę to mało profesjonalne....

POwiem Tobie wprost - jezeli ktos sie wybiera do stanow lub canada i posluguje sie takim g…..m zrodlem, to wspolczuje….. z w/w wynika np ,ze vail ma znacznie wiecej stromych terenow (procentowo) niz np A.Basin - a jest wrecz odwrotnie.

 

forsowanie vail, snowmass, generalnie  summit county itp jest  napedzane  masowym interesem przymyslu….

 

co do liczb - nie wiem, czy sa faktyczne - tutaj , oczywiscie, tez duza czesc  narciarzy przywiazuje  znaczenie do obszaru i kilometrazu….

tez lataja z  IPhone Apps, HeroPro itp…….

na szczescie

na szczescie dlatego, ze w prawdziwych perlach jest cisza, ludzi z reguly sie nie spotyka, za wyj  wyciagow…...


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych