Skocz do zawartości


Zdjęcie

buty skitourowe a wiązania zjazdowe ?


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9800 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 10 kwiecień 2013 - 20:39

Hej koledzy skitorowcy!
ostatnio przymierzałem w sklepie buty skitourowe
i sprzedawca zdecydowanie odradzał wpinanie ich do
wiązania alpejskiego - podobno nie będzie wypinać
jedyne wyjście to zakup butow z wymiennymi spodami

jeśki ktoś to przerabiał w praktyce to proszę o opinie

Użytkownik jabol edytował ten post 12 kwiecień 2013 - 06:58

  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#2 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 11 kwiecień 2013 - 01:44

Hej koledzy skitorowcy!
ostatnio przymierzaęm w sklepie buty skitourowe
i sprzedawca zdecydowanie odradzał wpinanie ich do
wiązania alpejskiego - podobno nie będzie wypinać
jedyne wyjście to zakup butow z wymiennymi spodami

jeśki ktoś to przerabiał w praktyce to proszę o opinie


ja osobiscie za cholere nie robil bym tego

jak juz musze podejsc, to i tak robie to w moich butach zjazdowych (foczenie)

czyli kombinacje : buty zjazdowe plus wiazania AT przerobilem, ale buty tour'owe + wiazania zjazdowe - nie…….
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#3 peregrin

peregrin
  • Użytkownik
  • 183 postów
  • Skąd:Katowice
  • Imię :Maciek

Napisano 11 kwiecień 2013 - 22:05

Cześć, a jakie buty mierzyłeś?

Ja często stosuję kombinację but skiturowy + narta z wiązaniem zjazdowym lub w odwrotnej konfiguracji. Nie mam z tym żadnych problemów i nie mam pojęcia co kolega sprzedawca Ci naopowiadał.
Wiązanie skiturowe typu np. Diamir co do zasady działa tak samo jak każde inne wiązanie zjazdowe. Problem może być w butach dedykowanych do wiązań Dynafita, które to rzeczywiście mogą nie być przystosowane do wiązań zjazdowych (np. buty TLT5).
Jeżeli jednak kupisz jakiś but typu np. Scarpa/Garmont/Lowa/Black Diamond - na pewno nie będziesz miał problemu z wykorzystaniem buta w swoich nartach boiskowych (czasem konieczna jest lekka regulacja wiązań: mój but skiturowy (Scarpa Skokuum) ma podeszwę 320mm, natomiast but zjazdowy (oldskulowy Salomon X-scream) ma 330mm. W niektórych przypadkach trzeba też wyregulować wysokość przedniego wiązania).

A tak w ogóle to pamiętaj: sprzęt jest sprawą wtórną w narciarstwie pozatrasowym ;)

pzdr
  • 1

#4 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9800 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 kwiecień 2013 - 06:57

Cześć, a jakie buty mierzyłeś?

Dalbello Sherpa 7/3 i 5/5 - b. wygodne ale dosyć miękkie
no i jeszcze Dynafit EVO ale to zupełnie inna bajka cenowa
a z butów freerajdowych Tecnica Cochise
poszukam jeszcze gdzieś do przymierzenia Black Diamond Factor 110 lub 130
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#5 kuzon

kuzon
  • Użytkownik
  • 139 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Salomon Enduro XT 850, Majesty Superior

Napisano 05 listopad 2015 - 19:33

Nie lubię niepotrzebnie tworzyć nowych tematów, więc wrzucam tutaj. Szach-mat w temacie dylematu w wyborze wiązań alpine-skitour-freeride tongue.png A jak wynika z opisu, to i buty nie będą miały znaczenia.

 

http://www.bavariana...anifest.com/en/

 

Świetnie, że ludzie mają pomysły i pchają ten "narciarski wózek" do przodu. No i żeby nie było, że sobie przypisuję odkrycie, to news znaleziony tutaj:

 

http://www.skitury.f...e-da,17574.html


  • 1
"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
- Maya Angelou

#6 Rafals1976

Rafals1976
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Katowice

Napisano 16 grudzień 2016 - 21:41

z własnego doświadczenia z wyjazdów gdzie zjazdy mieszały sie z turami: bytu ski turowe Skarpy, z wiązaniami zjazdowymi zarówno uniwersalnymi (Marker baaardzo starej produkcji) jak i dedykowanymi (Atomic sprzed 10 lat i nowe Elany) - nie zauważyłem żadnych trudności. wypinały się super na wszystkich wyjazdach.  Choć faktem jest, że na żadnym wyjeździe nie miałem jakichs bardzo ekstremalnych wywrotek z jakimiś pokręconymi wektorami sily wypięcia - typu skręcenie boczno skośne buta...


  • 1

#7 jupil

jupil
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 kwiecień 2021 - 17:42

miał racje takie będą się wypisnać chyba że nie będą to sporo wspinaczki 


  • 0

#8 Joanna Sm

Joanna Sm
  • Użytkownik
  • 572 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:Volkl
  • Imię :Joanna
  • Ulubiony stok:Big Sky

Napisano 25 wrzesień 2021 - 23:32

Mam pytania o buty Alpine Touring:
Dzisiaj w sklepie natknęłam się na
K2 Mindbender.... akurat lokalnie mieli tylko flex 90 i last 100
Bardzo wygodne.... z tymże trochę szerokie....
Można znaleźć węższy model na sieci
Zarówno mój rozmiar juniorskiego modelu:
https://www.evo.com/...BSABEgJl5_D_BwE
Jak i kobiecy węższy i sztywniejszy model:
https://www.backcoun...CyABEgIDjfD_BwE
Chyba nie dam rady przymierzyć ....
Last 98 zdecydowanie lepiej trzyma nogę w każdym innym bucie.
To jakie są zalety węższego i sztywniejszego buta typu Alpine Touring?

Załączone pliki


  • 1

#9 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 wrzesień 2021 - 08:56

Mam pytania o buty Alpine Touring:
.
Last 98 zdecydowanie lepiej trzyma nogę w każdym innym bucie.
To jakie są zalety węższego i sztywniejszego buta typu Alpine Touring?

 

Przede wszystkim to napisz do czego szukasz buta. Są trzy zasadniczo różniące się obszary:

- freeride

- freetour

- skituring

W każdym z nich używa się mocno różniących butów (i wiązań też).

 

Pierwszy but, prawdę powiedziawszy, nie nadaje się do niczego. Drugiego nie mogę oglądać bo przerzuca na europejską stronę (rodo) i nie wiem o jaki model Ci chodzi. 


  • 1

#10 Lexi

Lexi
  • Użytkownik
  • 838 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:San Escobar
  • Narty:RADAR SENATE PRO

Napisano 26 wrzesień 2021 - 09:22


Drugiego nie mogę oglądać bo przerzuca na europejską stronę (rodo) i nie wiem o jaki model Ci chodzi. 

 

Chodzi chyba o ten model.. https://k2snow.com/e...iance-ski-boots


  • 1

#11 star

star
  • Użytkownik
  • 1661 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Wola Wysoka
  • Narty:Rossignol
  • Imię :Tadeusz
  • Ulubiony stok:Studicni

Napisano 26 wrzesień 2021 - 09:24

Drugiego nie mogę oglądać bo przerzuca na europejską stronę (rodo) i nie wiem o jaki model Ci chodzi.

 
Chodzi chyba o ten model.. https://k2snow.com/e...iance-ski-boots
Freeride, inne podobne https://k2snow.com/e...nder-ski-boots/
https://www.evo.com/...bender-120-2020

Użytkownik star edytował ten post 26 wrzesień 2021 - 09:34

  • 1

#12 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 wrzesień 2021 - 11:02

 


Drugiego nie mogę oglądać bo przerzuca na europejską stronę (rodo) i nie wiem o jaki model Ci chodzi. 

 

Chodzi chyba o ten model.. https://k2snow.com/e...iance-ski-boots

 

 

No jeśli o ten to... też się nie nadaje do niczego.

 

edit

Przepraszam, z wymienioną podeszwą na alpejską (bo jak rozumiem są dwie)  mogą być do freeride


Użytkownik Wujot edytował ten post 26 wrzesień 2021 - 11:05

  • 1

#13 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9800 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 26 wrzesień 2021 - 11:31


No jeśli o ten to... też się nie nadaje do niczego.
Przepraszam, z wymienioną podeszwą na alpejską (bo jak rozumiem są dwie)  mogą być do freeride

 

czyli dalej jeszcze nikt nie wymyślił dobrych butów uniwersalnych ?


  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#14 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3525 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 26 wrzesień 2021 - 13:43

 


No jeśli o ten to... też się nie nadaje do niczego.
Przepraszam, z wymienioną podeszwą na alpejską (bo jak rozumiem są dwie)  mogą być do freeride

 

czyli dalej jeszcze nikt nie wymyślił dobrych butów uniwersalnych ?

 

moje Lupo 130 uzywam do nart z wiazaniami  AT i "normalnymi" - dla mnie  - universalny but - ale juz do skitpuring'u nie bardzo....


  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#15 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 wrzesień 2021 - 18:28

 


No jeśli o ten to... też się nie nadaje do niczego.
Przepraszam, z wymienioną podeszwą na alpejską (bo jak rozumiem są dwie)  mogą być do freeride

 

czyli dalej jeszcze nikt nie wymyślił dobrych butów uniwersalnych ?

 

 

Masz na myśli uniwersalne do ślubu, biegania i na spacer oraz do narciarstwa i windsurfingu???


  • 1

#16 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 26 wrzesień 2021 - 19:05

Masz na myśli uniwersalne do ślubu, biegania i na spacer oraz do narciarstwa i windsurfingu???


Widze, że ogarniasz. Poważne pytanie. Co polecisz do takiej sytuacji. Najważniejszy jest zjazd.... Ale trzeba najpierw na niego wejść.... tak do 3h. Spokojnym tempem. Generalnie łatwym terenem. Jak łatwym... co tam mamy... do tego trzeciego stopnia. Łatwo, mało trudno, całkiem trudno.
Nie musi być bardzo lekko, ma być wygodnie.
  • 0

#17 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 wrzesień 2021 - 20:49

 

Masz na myśli uniwersalne do ślubu, biegania i na spacer oraz do narciarstwa i windsurfingu???


Widze, że ogarniasz. Poważne pytanie. Co polecisz do takiej sytuacji. Najważniejszy jest zjazd.... Ale trzeba najpierw na niego wejść.... tak do 3h. Spokojnym tempem. Generalnie łatwym terenem. Jak łatwym... co tam mamy... do tego trzeciego stopnia. Łatwo, mało trudno, całkiem trudno.
Nie musi być bardzo lekko, ma być wygodnie.

 

 

Eeee, to bardzo łatwe. To sprzęt freeturowy. Bezkompromisowo dobre buty do jazdy i solidne wiązania pinowe. 

 

Napiszę o swoim komplecie: 

 

Buty Dynafit Beast Carbon, flex 110, waga około 3000 g (para).

 

buty-dynafit-ft1-carbon-white-black.jpg

W jeździe nie ustępuje moim poprzednim (Black Diamond Factor 130). Chodziłem w tym do 1000 m vertical. W porównaniu do Factora leciutkie i mobilne a w porównaniu do TLT7 (drugie jakie mam) -  kloce. Ale ogólnie całkiem wygodnie można iść po skale, bardzo sztywne po zapięciu - magnezowy spoiler chyba robi robotę. 

 

Do tego mam wiązanie ATK freeraider 12 - teraz są lepsze FR 12/14 (nowy lepszy skistop). 360 g/szt 

 

fr12-glam-edition-000-399.6239.png

 

 

Czyli buty plus wiązania to około 3800 g. W porównaniu do mojego turowego kompletu (2200 g) strasznie dużo ale w porównaniu do sprzętu Kuby to tyle co jego same buty :) :) :)

 

Zarówno buty jak i wiązania mają konkurentów. Na przykład Spectre 2 La Sportiva są sztywniejsze (flex 125) i lżejsze pewnie ze 100 g/para. O wiązaniach niech się wypowie lepiej MarioJ bo ja mam skrzywienie na ATK i uważam, że wyprzedzili mocno resztę świata. Ale może Mariusz powie, że nie.

 

Acha foki też są ważne, o wiele bardziej jak się wydaje. I też różnica na wadze to może być 200 g/szt przy dużych powierzchniach. Na innych parametrach podobnie.

 

Pozdro

Wiesiek


Użytkownik Wujot edytował ten post 26 wrzesień 2021 - 20:59

  • 0

#18 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 wrzesień 2021 - 22:16


Zarówno buty jak i wiązania mają konkurentów. Na przykład Spectre 2 La Sportiva są sztywniejsze (flex 125) i lżejsze pewnie ze 100 g/para. O wiązaniach niech się wypowie lepiej MarioJ bo ja mam skrzywienie na ATK i uważam, że wyprzedzili mocno resztę świata. Ale może Mariusz powie, że nie.

 

Zdaje się że kolega pyta tylko o buty, bo z reszty chyba jest zadowolony.  :)


Użytkownik MarioJ edytował ten post 26 wrzesień 2021 - 23:50

  • 0

#19 Wujot

Wujot
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 wrzesień 2021 - 08:11

 


Zarówno buty jak i wiązania mają konkurentów. Na przykład Spectre 2 La Sportiva są sztywniejsze (flex 125) i lżejsze pewnie ze 100 g/para. O wiązaniach niech się wypowie lepiej MarioJ bo ja mam skrzywienie na ATK i uważam, że wyprzedzili mocno resztę świata. Ale może Mariusz powie, że nie.

 

Zdaje się że kolega pyta tylko o buty, bo z reszty chyba jest zadowolony.  :)

 

 

Dla mnie but i wiązanie to para, zawsze rozpatruję łącznie. Na przykład "moje" polecone buty nie będą współpracowały z wiązaniami szynowymi.


  • 0

#20 MarioJ

MarioJ
  • Użytkownik
  • 656 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 27 wrzesień 2021 - 21:00


Dla mnie but i wiązanie to para, zawsze rozpatruję łącznie. Na przykład "moje" polecone buty nie będą współpracowały z wiązaniami szynowymi.

 

Bardzo byłem ciekaw Twojej odpowiedzi. Nie zawiodłeś mnie.  :)

 

Zauważyłem że pytający jeszcze nie skomentował.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych