Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nastawianie siły wypięcia wiązań narciarskich a ISO 11088


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 20 luty 2009 - 16:06

Rozważania przy okazji zmiany nart i butów

Naturalnie w ulotce dołączonej do nowych wiązań jest wyraźnie napisane że należy tego dokonać w autoryzowanym warsztacie, ja jestem ciekaw jak robią to nasi forumowicze.
Wiem że istnieje maszyna do pomiaru siły wypięcia, wiem że między wiązaniami poszczególnych firm są różnice ale z doświadczenia wiem że ten zmierzony i fachowo wyliczony współczynnik wacha się w granicach dochodzących nawet do 2 wartości

w internecie znalazłem taki oto przelicznik:

http://www.edelwiser...ngseinstellung/

Gewicht - waga naciarki/narciarza
Grösse - wzrost
Sohlenlänge - długość stopy w mm DŁUGOŚĆ SKORUPY BUTA (PODESZWY) Edycja TT
über 50 Jahre - po 50tce
Fahrertyp - 1 początkujący, 2 średnio zaawansowany, 3 zaawansowany

pobawcie się nim i napiszcie jakie macie odchyły od wyliczonej wartości

Użytkownik jabol edytował ten post 04 listopad 2009 - 22:49

  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#2 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 20 luty 2009 - 18:17

wynik:

Załączone pliki

  • Załączony plik  wynik.jpg   18,3 KB   41 Ilość pobrań

  • 1

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#3 Gość_jarek_*

Gość_jarek_*
  • Gość

Napisano 20 luty 2009 - 21:44

wg. wyliczeń 8,5
w rzeczywistości ustawiam na 7,5

jarek
  • 0

#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 20 luty 2009 - 21:56

Ja ustawiam calej rodzinie wg. http://www.narty.pl/index.php?id=301&tx_ttnews[tt_news]=138&cHash=bad58a56a0
Wg. Twojej i "mojej tabelki wychodzi mi to samo: 7.0. Podnosze na nosa do 7.5.
  • 1

#5 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 20 luty 2009 - 22:53

Tak jak Andrzej, wyniki dla mnie i rodziny również takie same. Mi wychodzi 5, podnoszę o 0,5. Żonie i synowi o 0,5 obniżam.
  • 1
pozdrawiam
Jarek

#6 Gość_MirekN_*

Gość_MirekN_*
  • Gość

Napisano 21 luty 2009 - 05:33

Wyszło mi 8 ustawiam 9 no chyba ,że pusta trasa to więcej
  • 0

#7 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 22 luty 2009 - 00:07

wynik:


Pit, tam trzeba wpisać długość skorupy buta (podeszwy)!!!!!
Zawyżyłeś sobie pomiar o 1 do 1,5 jednostki.
Miej litość nad swoimi kośćmi i stawami!!!

Przy Twoich wymiarach i tak jak wpisałeś umiejętnościach - 2 powinno być 7, a nie 8,5.

Ale jeśli umiejętności 3 to wychodzi 8,5.
  • 1
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#8 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 22 luty 2009 - 00:18

wynik:


Pit, tam trzeba wpisać długość skorupy buta (podeszwy)!!!!!
Zawyżyłeś sobie pomiar o 1 do 1,5 jednostki.
Miej litość nad swoimi kośćmi i stawami!!!


właśnie Tadziu kto inny jak Ty mógł odkryć ten błąd, ale przykładowo w moim wypadku jak wstawię długość mojej stopy 283mm to wychodzi Z=7 a długość skorupy 326mm to Z=6, w praktyce jednak mam nastawione na 7 bo przy 6stce narty wypinały niepotrzebnie, dlatego właśnie jestem zainteresowany Waszymi doświadczeniami.
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#9 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 22 luty 2009 - 11:32

Janusz!
Dwa pytania:
1.
Co wpisałeś w umiejętności? Jeśli 2 to za mało. W tym systemie 2 to zdecydowanie średnio zaawansowany, czyli trochę więcej niż początkujący. I Ty i Pit na pewno powinniście wpisać 3.

2.
Czy robiłeś pomiar rzeczywistej siły wypięcia wiązań? Może Twoje wiązania pokazywały 6, a siła była 5. Bardzo często spotykane. Choć spotkałem się z wiązaniami, które pokazywały niższą siłę niż w rzeczywistości była.
  • 1
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#10 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 22 luty 2009 - 16:11

Janusz!
Dwa pytania:
1.
Co wpisałeś w umiejętności? Jeśli 2 to za mało. W tym systemie 2 to zdecydowanie średnio zaawansowany, czyli trochę więcej niż początkujący. I Ty i Pit na pewno powinniście wpisać 3.


Wpisałem: waga 88, wzrost 178, dł.skorupy 326, po 50tce, umiejętności 3

2.
Czy robiłeś pomiar rzeczywistej siły wypięcia wiązań? Może Twoje wiązania pokazywały 6, a siła była 5. Bardzo często spotykane. Choć spotkałem się z wiązaniami, które pokazywały niższą siłę niż w rzeczywistości była.


pomiaru nie robiłem bo wiązania były nowe i nastawiono je w warsztacie właśnie na 6 no i przy pierwszej próbie w czasie całkiem normalnego hamowania z dużej szybkości wiązanie puściło.
Nastawiłem na 7 i do tej pory jeszcze nie wypięło bez przyczyny.
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#11 Tadeusz T

Tadeusz T
  • Użytkownik
  • 404 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Dynastar CR74 pro 178 cm, Voelkl Racetiger SL 165 cm

Napisano 22 luty 2009 - 17:15

...
Wpisałem: waga 88, wzrost 178, dł.skorupy 326, po 50tce, umiejętności 3
...
Nastawiłem na 7 i do tej pory jeszcze nie wypięło bez przyczyny.


I dobrze!
Ja wpisuję 78 175 315 3 i też mi wychodzi 6. Ale ja jestem o 10 kg lżejszy
Poza tym jeździsz jak przed pięćdziesiątką.
Jednak bardziej liczy się waga niż wzrost. Jak w tabeli DIN nie uwzględnić wzrostu to wyjdzie Ci 7 nawet jak się uwzględni wiek.
http://www.narty.pl/...Hash=bad58a56a0
  • 1
Tadek
Forum narciarskie kochamnarty :-))

#12 Gość_MirekN_*

Gość_MirekN_*
  • Gość

Napisano 22 luty 2009 - 18:30

....pomiaru nie robiłem bo wiązania były nowe ...

Zrób koniecznie miałem nówki rozjechane o 2,5 Din.
  • 0

#13 maniaq

maniaq
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 luty 2009 - 19:34

92 kg 178 cm poziom 3 skorupa 314 - wychodzi 7
nastawy między 9-10 DIN - w zależności od narty (slalom/gigant) - czasami więcej jeszcze o oczko góra półtora

niestety nie uwzględnia to twardości buta a wg serwisantów windsport kraków ma to znaczenie - głównie w teście wiązań
w tym że serwisie jest jeszcze poziom 3+,co podnosi wartości o 1-1,5 oczka

pzdr
  • 1

#14 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 22 luty 2009 - 20:02

wynik:


Pit, tam trzeba wpisać długość skorupy buta (podeszwy)!!!!!


A to zmienia postać rzeczy, teraz rozumiem
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#15 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 luty 2009 - 23:14

Dorzuce kilka uwag. Przede wszystkim nie wierzcie nastawom serwisowym! Kilkakrotnie okazywaly sie zupelnie rozne od prawidlowych. Pierwszy raz we Francji w serwisie Decathlon. Ustawiono mi o 1.5 za slabo. Wylecialem z nart po kilku skretach. Drugi raz w Polsce. Znow o 1 za slabo. A 18-letniej corce kolegi o srednich parametrach (reczej szczupla, wzrost i i umiejetnosci srednie, dluga stopa - 41) ustawiono jej 8! W partackim serwisie w Krakowie, choc nie byl to Windsport. A wiec trzeba zachowac czujnosc.

Parametry tabelki sa dosc sztywne. Co to znaczy byc po 50-ce? Roznica pomiedzy 49 i 51 latkiem, tym samym osobnikiem, ktory postarzal sie tylko o dwa lata, wynosi w nastawach 1.5 podzialki! To duzo. Podobnie umiejetnosci. 3 oznacza wysoki stopien umiejetnosci, ale przede wszystkim agresywny sposob jazdy. Jesli ktos jezdzi swietnie, ale malo agresywnie to ile powinien przyjac? Mysle, ze te tabelki sa niezle, zreszta nie ma innych, ale trzeba je stosowac z glowa.
  • 1

#16 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 23 luty 2009 - 15:06

Wyliczyłam. Wyszło jak w załączniku...
... ale nie wiem, na ile mam ustawione...

O ile to jest to, o czym myślę, że to jest to , to mam ustawione na niecałe 4... Jednak nie zauważyłam (jeszcze!), by coś było nie tak...

Załączone pliki

  • Załączony plik  siła.png   11,76 KB   31 Ilość pobrań

  • 1

#17 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 luty 2009 - 20:30

Wyliczyłam. Wyszło jak w załączniku...
... ale nie wiem, na ile mam ustawione...

O ile to jest to, o czym myślę, że to jest to , to mam ustawione na niecałe 4... Jednak nie zauważyłam (jeszcze!), by coś było nie tak...


Podzialka z liczbami przy przednim i tylnym mocowaniu. Jesli 4 to troche za malo. Ale skoro nic zlego sie nie dzieje, pewnie moze byc.

Nawiasem mowiac malo wazysz. Nawet przekornie sie zastanawiam czy nie "przytoczylas" obrazka by sie tym pochwalic. W kazdy razie ja, bedac kobieta, tak bym zrobil.
  • 1

#18 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 23 luty 2009 - 22:13

Nawiasem mowiac malo wazysz. Nawet przekornie sie zastanawiam czy nie "przytoczylas" obrazka by sie tym pochwalic.

Andrzej! Rozłożyłeś mnie tą informacją na łopatki!
Tego się nie spodziewałam!
Znów powiem: gdybyś był na naszym spotkaniu w Szczyrku, to dowiedziałbyś się, że nie ma we mnie niektórych cech typowo kobiecych...
"Przekornie" się zastanawiasz - to prowokacja!

Mało ważę? Bo rzeczywiście nie za wiele.
Ale za to stara jestem - to się wyrównuje!
  • 1

#19 kiedar

kiedar

    ..i..

  • Użytkownik
  • 1771 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 29 październik 2009 - 16:21

<a href="http://"http://818499ec55297bf9.edelwiser.com/d"" target="_blank">http://818499ec55297bf9.edelwiser.com/d ... alkulator/</a>

Gewicht - waga naciarki/narciarza
Grösse - wzrost
Sohlenlänge - długość stopy w mm DŁUGOŚĆ SKORUPY BUTA (PODESZWY) Edycja TT
über 50 Jahre - po 50tce
Fahrertyp - 1 początkujący, 2 średnio zaawansowany, 3 zaawansowany

pobawcie się nim i napiszcie jakie macie odchyły od wyliczonej wartości



Wiem, że to stary post, ale dla mnie ciekawy i chciałem sprawdzić swoje nastawy jednak niestety w/w link nie działa :thumbsup:

Pomoże ktoś??

Użytkownik kiedar edytował ten post 29 październik 2009 - 16:22

  • 1

#20 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 29 październik 2009 - 16:29

Gewicht - waga naciarki/narciarza
Grösse - wzrost
Sohlenlänge - długość stopy w mm DŁUGOŚĆ SKORUPY BUTA (PODESZWY) Edycja TT
über 50 Jahre - po 50tce
Fahrertyp - 1 początkujący, 2 średnio zaawansowany, 3 zaawansowany

Pomoże ktoś??


http://www.edelwiser...ngseinstellung/

Użytkownik jabol edytował ten post 29 październik 2009 - 16:31

  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych