Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wybieramy buty dla Michała


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michał

Michał
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 31 grudzień 2012 - 21:08

Niejako poruszony tematem o flex'ach postanowiłem, że czas na zmianę butów. Nie pali mi się więc czasu trochę mam. Tym bardziej, że nie mam i tak bladego pojęcia jaki but wybrać. Tak więc proszę Was o pomoc. Jeżdżę bardzo dużo, ale generalnie nie mam pojęcia o sprzęcie.

Próbowałem zakwalifikować się do jakiejś grupy umiejętności jazdy, ale nie potrafię. Możemy powiedzieć, że jest to "upojony miłością" z minusem. Ważę grube 80kg i mam 172cm wzrostu jeśli to ma jakieś znaczenie. Mam też dużą łydkę i małą stopę 26cm. Generalnie większość czasu spędzam "on piste". Powiedzmy, że nie mamy ograniczenia finansowego więc jeśli ktoś twierdzi, że w zasadzie jedynym słusznym wyborem jest np. Heierling i jest w stanie mi to wytłumaczyć to też z WIELKĄ chęcią poczytam.
Sam ze swojej strony "myślę" o Lange bo tej firmy buty mam i jestem z nich super zadowolony. Jednak oczywiście nie mam bladego pojęcia w jaki model celować. Na razie nie byłem w żadnym sklepie, nic nie przymierzałem - nie mam czasu. Jedynie oglądam przez szybę wieczorem i mogę o kolorach napisać, że mi się strasznie takie niebieskie podobają :)

No i to by było na tyle tematem wstępu. Zapraszam wszystkich zorientowanych w temacie do tematu.

Pozdrawiam
Michał

Ps coś w tym stylu :D

Dołączona grafika
  • 0

#2 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 31 grudzień 2012 - 21:28

Bierz czarne.Sa najwygodniejsze :D .
  • 0
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#3 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 31 grudzień 2012 - 22:09

Też właśnie tak myślę :D do tej pory miałem czarne.
  • 0

#4 maxiklenczonu14

maxiklenczonu14
  • Użytkownik
  • 597 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster D2 SL
  • Imię :Maciek

Napisano 31 grudzień 2012 - 22:18

A właśnie, że bierz pomarańczowe - one są najwygodniejsze :)
  • 0
Dołączona grafika

#5 ARN

ARN
  • Użytkownik
  • 245 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster x7
  • Imię :Marcin

Napisano 02 styczeń 2013 - 21:37

Sam szukam butów, żadnym specjalistą nie jestem ale na Twoim miejscu brałbym te/tę ze zdjęcia :) :) :)
  • 0

#6 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 03 styczeń 2013 - 13:47

Z tą nie było problemu, problem jest z butami ;)
  • 0

#7 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 03 styczeń 2013 - 13:58

Ja mam takie niebieskie i jeszcze nazywają się Lange :alegosc: Są najlepsze
  • 0

#8 marianna.j

marianna.j
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:kilka par:)
  • Imię :Marianna
  • Instruktor:SITN PZN

Napisano 03 styczeń 2013 - 17:08

ja bym polecała buty o twardości 110 dla Ciebie. Mogą być lange, jak są dla Ciebie wygodne. Po zdjęciu cięzko powiedzieć jaki to model: czy race czy rs sc (zawodnicze)...:) Ja bym polecała te z grupy race raczej. Ja mam buty 100(atomic hawx) i świetnie trzymają nogę, do tego są wygodne, a jest to ważne jeśli spędza się cały dzień na stoku. Trzeba buty przymierzyć - optymalny rozmiar to taki kiedy zapniesz buta ugniesz kolana i twój duży palec będzie dotykał czubka wewnętrznej wkładki w bucie.
  • 0

#9 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 03 styczeń 2013 - 17:34

ja bym polecała buty o twardości 110 dla Ciebie. Mogą być lange, jak są dla Ciebie wygodne. Po zdjęciu cięzko powiedzieć jaki to model: czy race czy rs sc (zawodnicze)... :) Ja bym polecała te z grupy race raczej. Ja mam buty 100(atomic hawx) i świetnie trzymają nogę, do tego są wygodne, a jest to ważne jeśli spędza się cały dzień na stoku. Trzeba buty przymierzyć - optymalny rozmiar to taki kiedy zapniesz buta ugniesz kolana i twój duży palec będzie dotykał czubka wewnętrznej wkładki w bucie.


Marianna, wszystko pieknie i optymalnie, ale do pierwszych duzych mrozow. Wtedy wychodzi brak przestrzeni dla palcow i groza powazne konsekwencje. Moj kolega, tak jak Ty instruktor SITN (wtedy jeszcze PZN), jeszcze zdazyl uratowac sie przed powaznym odmrozeniem. Ale od tamtych ponurych chwil zawsze wyznaje zasade, ze lepsze buty ciut za duze niz ciut za ciasne. Mnie to samo kiedys spotkalo. Moj numer stopy jest wyjatkowo pechowy. 44.5 cm. Probowalem jezdzic w rozmiarze 44. NIe byly bardzo ciasne, wlasnie duzy palec dotykal po zapieciu przodu kapcia. Nic wiecej ani mniej. Przezylem straszne katusze w Kaprun, przy duzych mrozach, gdy zatrzymalismy sie w restauracji i zdjalem buty. Nigdy wiecej zbyt ciasnych butow!
  • 0

#10 marianna.j

marianna.j
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:kilka par:)
  • Imię :Marianna
  • Instruktor:SITN PZN

Napisano 03 styczeń 2013 - 17:43

Wkładki się ubijają...moje już są znacznie większe niż wtedy kiedy je kupowałam. Buty przymierza się na skarpetę narciarską, wtedy uniknie się kłopotu.To że palec dotyka czubka wewnętrznej wkładki nie znaczy, że but ma być za mały - tego nie powiedziałam, ma być DOPASOWANY. Chodzi o to, żeby nie był za duży bo wtedy nie będzie prawidłowo trzymał stopy. Takie moje zdanie.
  • 0

#11 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 04 styczeń 2013 - 08:26

ja też kupuję buty trochę większe, lubię mieć możliwość poruszania palcami w butach. No i odpadają buty, które dopasowują się do stopy podczas termicznego formowania
  • 0

#12 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 04 styczeń 2013 - 16:33

ja też kupuję buty trochę większe, lubię mieć możliwość poruszania palcami w butach. No i odpadają buty, które dopasowują się do stopy podczas termicznego formowania


I Ty to rozumiesz, bo moze tez przeszlas przez katusze odtajania zmarznietych stop wyjetych z przyciasnych butow. Mozliwosc w miare swobodnego poruszania palcami w butach ratuje przed przemrozeniem. Fakt, spada troche efektywnosc, ale odpada grozba powaznych odmrozen. Od wielu lat slysze to samo. Wkladasz buta, zapinasz klamry, naciskasz goleniami cholewki i dopiero wtedy duzy palec nie powinien dotykac przodu wewnetrznego buta, a nawet moze lekko dotykac. To dobry sposob wyboru optymalnej dlugosci buta, efektywnego sterowania, itp. I najlepszy by odmrozic sobie palce, gdy przyjdzie jezdzcic przez kilka godzin przy -10 stopniach i mniej. Dziwie sie, ze niewielu ludzi zwraca na uwage. Dziwie sie dlatego, bo zazwyczaj nie marzna mi palce u rak i nog. Jezdze w najcienszych mozliwych polarowych rekawiczkach ubierajac nieco grubsze tylko przy wielkich mrozach. A wielu, zwlaszcza wiele, narzeka na zimno w konczynach. Co jest wiec grane? Czegos tu nie rozumiem. Moze wspolczesne narciarstowo zjazdowo-rekreacyjne w ogole nie przewiduje jazdy na nartch przy nizszych temperaturach? :) -5 stopni - idziemy przeczekac do baru. ;)
  • 0

#13 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 04 styczeń 2013 - 21:11

Nie wiem jak to jest z tym dobieraniem rozmiaru dokładnie. Ja mam teraz takie buty w których "leciutko" dotykam przodów, ale mogę ruszać palcami do woli. marznięcie przy -5 czy -10 mnie nie dotyczy bo to są standardowe temperatury zimowe. Przy -15 na jednej parze skarpet stopy marzną na orczyku, ale bez przesady. Dopiero przy -20 zaczyna się robić nieprzyjemnie. A tak mieliśmy przez 6 tygodni w zeszłym roku. W tym roku dla odmiany mamy "wiosnę" niestety :(
Poza tym jak już jesteśmy przy marznących stopach to ja zawsze od ok -10 wkładam synowi jednorazowe wkładki ogrzewające do butów i rękawiczek. Dobrze to działa przez cały dzień.
Widziałem nawet takie rękawiczki a nawet skarpetki na "baterie" oraz wkładkę do buta narciarskiego. Gdybym miał problem z marznącymi stopami "nagminnie" lub dużo łaził na skitury czy freeride gdzie wszystko może się zdarzyć to na bank bym sobie coś takiego zapodał.

Wracając do butów pytanie jaka jest różnica między butami race, rs, a all mountain ? Na stronie Lange widziałem tylko race, on piste i all mountain. Nie ma rs.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam
Michał
  • 0

#14 marianna.j

marianna.j
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:kilka par:)
  • Imię :Marianna
  • Instruktor:SITN PZN

Napisano 04 styczeń 2013 - 23:12

rs to jeden z modeli lange z grupy race(http://www.lange-boo...s-men-race.html, z resztą całkiem fajny).- zle spojrzalam na rodzaje butow lange.. powinnam zaczac od konkretnych grup: grupa race jest raczej dla osób jeżdzących bardzo dobrze i zawodnikow, grupa on piste dla reszty. all mountain dla fanów jazdy poza trasami i freeride. generalnie chodziło mi o to aby nie kupować butów typowych dla zawodników, model który znalazłam też gdzieś typowo zawodniczy to był ten rs sc:)
  • 0

#15 web

web
  • Użytkownik
  • 1378 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:Krakow
  • Narty:RACETIGER SL speedwall 170, racetiger sc uvo
  • Imię :Majka
  • Właściciel:+

Napisano 05 styczeń 2013 - 10:10

fajna ta strona, jest tutaj opis wszelkich butów z serii race
http://www.lange-boo...s-men-race.html
  • 0

#16 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 05 styczeń 2013 - 20:38

Problem tej strony polega na tym iż przy każdym bucie pisze to samo ;)
  • 0

#17 marianna.j

marianna.j
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Narty:kilka par:)
  • Imię :Marianna
  • Instruktor:SITN PZN

Napisano 06 styczeń 2013 - 23:08

Róźnią się minimalnie parametrami, trzeba uważnie poszukać. Ale co to tak naprawdę daje i czy duża różnica w jezdzie jest trudno orzec. Ja nie znam się tak dobrze na langach, nie jezdzilam w nich, mysle ze trzeba by zapytac albo kogos kto je sprzedaje, albo kogos kto dlugo juz w nich jezdzi i jest na biezaco.
  • 0

#18 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 07 styczeń 2013 - 01:41

Problem tej strony polega na tym iż przy każdym bucie pisze to samo ;)


w wyborze butow zacznij od tzw "last" w skrocie, jest to szerokosc srodstopia w najszerszym miejscu
typowo wyczynowe buty to 95(rzadko mniej) do 97/98
jezeli nie masz szczuplych stop, to mozna takie buty przystosowac droga rozszerzenia termicznego.
jest jeszcze cos takiego jak high volume, low volume

Twoje Langi maja najprawdopodobniej high volume przodostopia, znaczy, ze "wyczynowymi" nie sa, bo typowo najwyzsze modele lange byly stos low volume przod i tyl

gdy juz bedziez wiedzial swoj "last" to sa odpowiednie publiakcje (ja takie zestawienie zrobilem w skiforum, moze uda mi sie poszukac), ktore zawieraja last, high/low volume i flex

flex, rprzy Twej wadze i, domyslam sie, dynamicznej jezdzie, od 110 (wlacznie) do 130. osobiscie wole 130 -NIEPRAWDA, ZE MUSZA BYC NIEWYGODNE!!!!!!
generalnie, jak juz znajdziesz swoj last/volume wzialbym te, z najwyzszym flex'em, ktore stale sa wygodne (powyzej 130 nie ma sensu)

taki but bedzie do wszystkiego , takze do jazdy poza trasa - nieprawda jest, ze freeride wymaga innych butow- tak wymaga, ale wylacznie, jezeli ladujemy duze skoki...

Mieszkasz w gorach, prawdopodnie kazdy sklep sportowy ma nieco inny asortyment - idealna sceneria do swietnego dobrania

mam




szerokosc butow na 2012


pozwole sobie uszeregowac buty wg tzw width, czyli szerokosci srodstopia

waskie
(tzw narrow last/narrow fit);
w nawiasie flex i W, jezeli for women)



97 mm szerokosci maja nastepujace buty
Garmont 2-110h (110) i g2-90 (90,W)
Lange rs 130(130) i rs110 SC (110, W)
Rossignol experience sensor inside 130 (130) i electra prosensor inside 110 (110, W)

98 mm


Dalbello scorpion SR 130 (130) i dalbello scorpion 105 (105, W)
Head raptor 130 rs (130) i 115 rs (105/115, W)
Nordica girishpro (130) i hotpro 105 w (105, W)
Tecnica inferno 130 (130) i viva inferno crush (100, W)
Atomic medusa 90 (90, W)


medium, srednie


99mm


Dalbello mantis 12 (95, W)

100mm

Atomic hawx 120 (120) i hawx 100 W (100,W)
Dalbello viper 12 (120)
Fsher soma x-110 (110) i soma zephyr 110 (110)
Head vector 100 (90/80 , W)
Lange rx130 (130) i exclusive rx 100 (100)
Nordica fire arrow f1 (16 , ?????) i f3 (13,5 W)
Rossignol experience sesnor 120 (120) i electra sensor 100 (100, W)
Salomon idol 85 cs (85)
Tecnica demon 130 (130) i viva demon 100 air shell (100,W)


szeroki, wide fit


takie , jak
Dalbello boss ; szer 103 flex (110/120)
Fisher viron 103 ; (125) my style 103 (90, W)
Head vector 103 (120/110)
Lange exclusive delight super 102 (100)
Rossignol synergy sensor 102 (110) vita sensor 102 (90, W)
Salomon mission rs12 102 (120)

zmienna szerokosc



Salomon x3 120 cs 98-104mm (120) i impact 100-106 (120/120+) oraz idol 100-106 (85, W)
Atomic livefit 120 102 - 1056 (100) i livefit 90 W 102-106 (90,W)
Head adaptedge ltd 102-104 (110/100) i adaptedge 100 one 102-104 90/80 , W)
Tecnica viva phenix max 10 airshell 98-102 (09/80, W)

mysle, ze to zestawienie przyda sie na poczatek, oczywiscie nie sa to wszystkie buty na rynku, w/w sa raczej z wyzszej polki
prosze o uzupelnienie wg podanego wzoru
PS dalbello maja byc oferowane (scorpion oczywiscie) w 130 , 150 i 160 flex w dwoch szer ; 95 i 98


Użytkownik jan koval edytował ten post 07 styczeń 2013 - 01:46

  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#19 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 07 styczeń 2013 - 19:22

Jan Koval, wielkie dzięki. Przeczytam to jeszcze 10 razy, dowiem się gdzie się te śródstopie mierzy i napiszę co mi wyszło z tego. Mam tu sklepów od groma albo i więcej, ale na razie nie mam czasu do nich iść. Jak mam wolne to wolę na nartach jeździć niż butów szukać. Zresztą widzę, że zwyczajnie dobrze się tu zapytać :) najpierw. Szczególnie, że ja "nerwowy" na zakupach jestem i bym brał pierwsze lepsze bo by mi się przymierzać nie chciało ;)

Dziękuję jeszcze raz.
Pozdrawiam
Michał
  • 0

#20 Michał

Michał
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1588 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Stoeckli Spirit Globe / Head Monster M77 / Kaestle BMX108

Napisano 07 styczeń 2013 - 21:22

Nie wiem czy dobrze mierze. Wychodzi mi na gołej stopie linijką, że jest to 10cm czyli, że niby 100 ? Chyba, że w sklepach mają jakiś lepszy sprzęt pomiarowy oraz inne miejsce na stopie do pomiaru i wyjdzie coś innego. Zobaczymy.
Teraz inne pytanie w związku z powyższym. Czym się różnią buty
Race
http://www.lange-boo...s-men-race.html
od On Piste
http://www.lange-boo...en-onpiste.html
Poza oczywiście wyglądem, klamrą i podeszwą ;)

Pozdrawiam
Michał
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych