Skocz do zawartości


Zdjęcie

z kijkami czy bez


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#1 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 grudzień 2012 - 09:53

Kije odłoz abys nie zrobił sobie krzywdy i innym w odpowiednim czasie przyjdzie na to czas.

nie jestem instruktorem ale uważam że w tym wypadku jaknajbardziej z kijami
wyprowadźcie mnie proszę jeśli jestem w błędzie
bodykarwing już chyba powoli wychodzi z mody ?
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#2 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 12 grudzień 2012 - 10:27

Kwestia wielokrotnie poruszana.Moze w Stanach ucza inaczej.Poczekajmy na wypowiedz Kovala.Ja jestem za kijami od poczatku.
  • 1
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#3 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 grudzień 2012 - 12:36

Kwestia wielokrotnie poruszana.Moze w Stanach ucza inaczej.Poczekajmy na wypowiedz Kovala.Ja jestem za kijami od poczatku.

na filmikach szkoleniowych demonstratorzy także trzymają kijki w rękach
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#4 maxiklenczonu14

maxiklenczonu14
  • Użytkownik
  • 597 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Atomic Redster D2 SL
  • Imię :Maciek

Napisano 12 grudzień 2012 - 12:48

Specjalistą nie jestem ale wydaje mi się, że kijki są potrzebne chociażby dla prawidłowej pozycji narciarskiej
  • 1
Dołączona grafika

#5 miecz

miecz
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:bobo
  • Imię :Miet
  • Ulubiony stok:dla poczatkujacych

Napisano 12 grudzień 2012 - 12:51

Już wyjasniam dla czego bez kijków jedne z pierwszych ćwiczeń jazdy na nartach jest , wchodzenie przez schodkowanie szkolony z wykorzystamiem kijków może sie podeprzec a bez nie i tu instruktor wyłapuje jak sa ułożone kolana i jak sa zakrawedzowane narty jeżeli szkolony zle obciazy narty lub jest złe krawedziowanie wbity kijek ponizej dolnej narty może spowodowac przewrucenie sie szkolonego i w tym cwiczeniu nie chodzi tylko o nauczenie wchodzenia pod górke bo jest to mało istotny element a nauki krawedziowania i co sie dzieje z nartami w zależnosci od nachylenia stoku i ustawienia krawedzi wzglegem teoretycznej linii spadku stoku.I już na tym prostym ćwiczeniu instruktor i szkolony widzi co sie dzieje z nartami i jak pracuja krawedzie i na czym to polega a z kijkami może sobie pomóc podpierajac sie wiec juz w tym momencie nabiera złych nawykow brak odpowiedniego krawedziowania i dociazenia nart.Jazda na nartach jest techniczna ale jak ktoś lubi sie katowac to już jego sprawa.
Narty i kijki sa jednakowe wszedzie na świecie czy w Polsce czy w Stanach tylko trzeba chciec i umieć pokazac ta najprostrza drogę do celu ,wiem że można zaczac jazde na pługiem i zakończyc edukacje na pługu :))
Mówimy z rozpoczeciu zabawy w narciarstwo a nie jezdzie tu chodzi o pierwsze godziny na nartach 3-5 godzin, w miare zwiekszenia umiejetnosci szkolonego wprowadza sie jazde z kijkami.Nie ukrywam ,że 27 lat na zat kiedy to mnie uczono, instruktor tez uczył mnie z kijkami ,ale o narcie taliowanej jeszcze nikt nie słyszał i o skrecie cietym też.Nie utrudniajmy a pomagajmy.

Użytkownik miecz edytował ten post 12 grudzień 2012 - 13:10

  • 0

#6 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 12 grudzień 2012 - 13:19

Zlych nawykow to sie nabiera jezdzac bez kijow.Piszesz o krawedziowaniu nart i skrecie cietym,do ktorego poczatkujacy ma bardzo daleka droge.Efekt moze byc taki,ze jak dasz uczniowi kijki w pozniejszej fazie to nie bedzie wiedzial co z nimi robic.Jesli zaczyna sie z kijami wyrabiasz sobie poprawna sylwetke,ktora nie ucierpi przy bezkijkowych cwiczeniach do skretu cietego.
  • 2
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#7 miecz

miecz
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:bobo
  • Imię :Miet
  • Ulubiony stok:dla poczatkujacych

Napisano 12 grudzień 2012 - 13:34

Specjalistą nie jestem ale wydaje mi się, że kijki są potrzebne chociażby dla prawidłowej pozycji narciarskiej



Masz racje jest takie cwiczenie z kijkami groty zamiast w dół skierój do góry i jadac w dół wykonujac skrety staraj sie utrzymać kijki na tej samej wyskosci,szerokości i cały czas równolegle do siebie jak zjedziesz z wszystkimi tymi parametrami jednoczesnie to twoja pozycja w czasie jazdy jest OK miłego ćwiczenia :))
  • 0

#8 miecz

miecz
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:bobo
  • Imię :Miet
  • Ulubiony stok:dla poczatkujacych

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:14

Poczatkujacy musi wiedziec po co sa krawedzie , kiedy pomagaja a kiedy szkodza narciarzowi.Jednym z kolejnych elementów nauki na nartach sa upadki.
Z klasyczna narta nie było problemu aby wiazania wypieły i po problemie ale w narcie taliowanej jest inaczej ,polecam post koleżanki DASTI83 ona bardzo ładnie to opisała wraz z wszystkimi konsekwecjami.Tak działa narta taliowana na nasze stawy i wiazadła jak opisała nasza koleżanka i narciarz a instruktor od samego poczatku kontaktu z tym sportem powinien mówic o krawedziach jak maja one wielki znaczenie i jak ich uzywac aby nie doszlo do powyższej sytuacji.
Skret ciety jest najprostrzym skretem w narciarstwie nic już prostrzego nie wymyslono a to umozliwiła tylko narta taliowana,wykonamy go bez kijków, NW ,NWN,

Pisałem o ćwiczeniu z kijkami i jeżeli sobie zjedzie pare razy zobaczysz jaka masz prawidłowa sylwetke i do czego kijki
sa potrzebne Zycze miłego ćwiczenia.
W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie teraz maja mniejsze znaczenie.
  • 0

#9 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:27

Poczatkujacy musi wiedziec po co sa krawedzie , kiedy pomagaja a kiedy szkodza narciarzowi.Jednym z kolejnych elementów nauki na nartach sa upadki.
Z klasyczna narta nie było problemu aby wiazania wypieły i po problemie ale w narcie taliowanej jest inaczej ,polecam post koleżanki DASTI83 ona bardzo ładnie to opisała wraz z wszystkimi konsekwecjami.Tak działa narta taliowana na nasze stawy i wiazadła jak opisała nasza koleżanka i narciarz a instruktor od samego poczatku kontaktu z tym sportem powinien mówic o krawedziach jak maja one wielki znaczenie i jak ich uzywac aby nie doszlo do powyższej sytuacji.
Skret ciety jest najprostrzym skretem w narciarstwie nic już prostrzego nie wymyslono a to umozliwiła tylko narta taliowana,wykonamy go bez kijków, NW ,NWN,

Pisałem o ćwiczeniu z kijkami i jeżeli sobie zjedzie pare razy zobaczysz jaka masz prawidłowa sylwetke i do czego kijki
sa potrzebne Zycze miłego ćwiczenia.
W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie teraz maja mniejsze znaczenie.


gdzie jest ten post , ktory cytujesz? mozesz podac link?
nie rozumiem, jaka jest roznica w mozliwosci wypiecia wiazania w narcie klasycznej vs taliowanej
Uwazaj, bo w moim rankingu stajesz sie krolem urban legends..........
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#10 pytek45

pytek45
  • Użytkownik
  • 2358 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Texas Ranger
  • Ulubiony stok:21 Bardonecchia

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:30

W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie

Z calym szacunkiem-glupoty piszesz.

Użytkownik pytek45 edytował ten post 12 grudzień 2012 - 14:30

  • 1
So many angles,so many lines.
Dołączona grafika

#11 J@n

J@n
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 9814 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:42

podpieranie to chyba ne to samo co wbicie kijka w odpowiednim momencie
przy karwingu występuje raczej wleczenie kija - które jest jakby rodzajem nieznacznego podpierania
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere

#12 Jack

Jack
  • Użytkownik
  • 2054 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 grudzień 2012 - 14:53

podpieranie to chyba ne to samo co wbicie kijka w odpowiednim momencie
przy karwingu występuje raczej wleczenie kija - które jest jakby rodzajem nieznacznego podpierania


Chyba wiem o co mu chodzi kiedy pisze o tych "starszych technikach" i podpieraniu sie:


Użytkownik JacK edytował ten post 12 grudzień 2012 - 14:54

  • 0

#13 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4192 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 grudzień 2012 - 16:51

Mówimy z rozpoczeciu zabawy w narciarstwo a nie jezdzie tu chodzi o pierwsze godziny na nartach 3-5 godzin, w miare zwiekszenia umiejetnosci szkolonego wprowadza sie jazde z kijkami.Nie ukrywam ,że 27 lat na zat kiedy to mnie uczono, instruktor tez uczył mnie z kijkami ,ale o narcie taliowanej jeszcze nikt nie słyszał i o skrecie cietym też.Nie utrudniajmy a pomagajmy.


Moja corka stawiala pierwsze kroki na nartach we Francji. I to w czasach mocno przedkarwingowych. Przez ok. pol dnia dzieciaki uczone byly jazdy bez kijkow. Poczatkowo pani jechala tylem, a dziecko plugiem. Mysle, ze pomysl stawiania pierwszych krokow bez kijkow jest rozsadny, bez wzgledu na to czy jezdzimy na nartach mocno taliowanych czy nie. Wazne tylko by nie czekac zbyt dlugo z dolozeniem kijkow. Powiedzmy nie dluzej niz jeden dzien.

A druga rzecz, ale to temat obszerniejszy, warto uswiadamiac poczatkujacych, nawet uczac ich na poczatku tylko skretu na krawedzi, ze im dalej w las (w sensie przenosnym i doslownym) tym kijki sa coraz wazniejsze. Ze nie da sie wszedzie zjechac karwingiem, ze w trudnijszym terenie musimy uciec sie do techik zeslizgowych, w ktorym praca kijkow odgrywa bardzo wazna role.
  • 4

#14 miecz

miecz
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:bobo
  • Imię :Miet
  • Ulubiony stok:dla poczatkujacych

Napisano 12 grudzień 2012 - 17:46


Poczatkujacy musi wiedziec po co sa krawedzie , kiedy pomagaja a kiedy szkodza narciarzowi.Jednym z kolejnych elementów nauki na nartach sa upadki.
Z klasyczna narta nie było problemu aby wiazania wypieły i po problemie ale w narcie taliowanej jest inaczej ,polecam post koleżanki DASTI83 ona bardzo ładnie to opisała wraz z wszystkimi konsekwecjami.Tak działa narta taliowana na nasze stawy i wiazadła jak opisała nasza koleżanka i narciarz a instruktor od samego poczatku kontaktu z tym sportem powinien mówic o krawedziach jak maja one wielki znaczenie i jak ich uzywac aby nie doszlo do powyższej sytuacji.
Skret ciety jest najprostrzym skretem w narciarstwie nic już prostrzego nie wymyslono a to umozliwiła tylko narta taliowana,wykonamy go bez kijków, NW ,NWN,

Pisałem o ćwiczeniu z kijkami i jeżeli sobie zjedzie pare razy zobaczysz jaka masz prawidłowa sylwetke i do czego kijki
sa potrzebne Zycze miłego ćwiczenia.
W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie teraz maja mniejsze znaczenie.


gdzie jest ten post , ktory cytujesz? mozesz podac link?
nie rozumiem, jaka jest roznica w mozliwosci wypiecia wiazania w narcie klasycznej vs taliowanej
Uwazaj, bo w moim rankingu stajesz sie krolem urban legends..........

Odpowiadam przywitanie DASTI83. :))) Prosze czytac ze zrozumieniem chodzi o upadek od momentu zetkniecia sie naszego ciała ze sniegiem do momentu wypiecia narty tardycyjnej a w narcie taliowanej do jej wypiecia , o ta róznice bo samo wypiecicie w obudwu nartach jest powiedzmy takie same.Jeżeli wiesz o czym pisze to dobrze a jezeli nie to :

Prosze sbie siasc na dole lub stojac w kolejce do wyciagu i obserwowac jeżdzacych narciarzy i tych tkorzy sie przewracaja ilu z nich laduje głowa w dół lini spadku stoku a ilu pomimo upadku narty ma sierowane w dód i konstoluja swój upadek.
Zadac sobie pytanko dlaczego tak sie dzieje i jakie urazy doznaja ci co laduja głowa dół /oni sa juz po urazie potem dopiero dochodzi głowa i kregosłup/ i ci co w odpowiednim momencie wyłaczyli prace krawedzi w narcie taliowanej. Zapraszam do obserwacji.

Użytkownik miecz edytował ten post 12 grudzień 2012 - 18:29

  • 0

#15 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 grudzień 2012 - 18:13



Poczatkujacy musi wiedziec po co sa krawedzie , kiedy pomagaja a kiedy szkodza narciarzowi.Jednym z kolejnych elementów nauki na nartach sa upadki.
Z klasyczna narta nie było problemu aby wiazania wypieły i po problemie ale w narcie taliowanej jest inaczej ,polecam post koleżanki DASTI83 ona bardzo ładnie to opisała wraz z wszystkimi konsekwecjami.Tak działa narta taliowana na nasze stawy i wiazadła jak opisała nasza koleżanka i narciarz a instruktor od samego poczatku kontaktu z tym sportem powinien mówic o krawedziach jak maja one wielki znaczenie i jak ich uzywac aby nie doszlo do powyższej sytuacji.
Skret ciety jest najprostrzym skretem w narciarstwie nic już prostrzego nie wymyslono a to umozliwiła tylko narta taliowana,wykonamy go bez kijków, NW ,NWN,

Pisałem o ćwiczeniu z kijkami i jeżeli sobie zjedzie pare razy zobaczysz jaka masz prawidłowa sylwetke i do czego kijki
sa potrzebne Zycze miłego ćwiczenia.
W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie teraz maja mniejsze znaczenie.


gdzie jest ten post , ktory cytujesz? mozesz podac link?
nie rozumiem, jaka jest roznica w mozliwosci wypiecia wiazania w narcie klasycznej vs taliowanej
Uwazaj, bo w moim rankingu stajesz sie krolem urban legends..........

Napisałem przywitanie DASTI83. jesteś bystrzach :)))


AND????????

nie wiem, czy wiesz, ale ilosc urazow na nartach taliowanych przez poczatkujacych nie rozni sie od ilosci na nartach klasycznych. (zagadka - jaka grupa MA WIEKSZA ilosc???? - masz szanse zmniejszyc ilosc p-tow na krola UL - urban legend - w mojej klasyfikacji, jezeli na to pytanie odpowiesz)

nie wiem tez, dlaczego na nartach taliowanych, po upadku, trzeba zjezdzac glowa w dol. i czemu ta narta taliowana jest taka niebezpieczna

PS dziekuej za wyjasnienie, nie do konca bylo jasne dla mnie, tam tez zagladnalem , a pytanie, a jakze, tez zostawilem...

Użytkownik jan koval edytował ten post 12 grudzień 2012 - 18:15

  • 0
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#16 jan koval

jan koval
  • Użytkownik
  • 3529 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:p-n
  • Narty:volkl
  • Imię :kuba
  • Ulubiony stok:jackson hole, fernie, chugach

Napisano 12 grudzień 2012 - 19:31





Poczatkujacy musi wiedziec po co sa krawedzie , kiedy pomagaja a kiedy szkodza narciarzowi.Jednym z kolejnych elementów nauki na nartach sa upadki.
Z klasyczna narta nie było problemu aby wiazania wypieły i po problemie ale w narcie taliowanej jest inaczej ,polecam post koleżanki DASTI83 ona bardzo ładnie to opisała wraz z wszystkimi konsekwecjami.Tak działa narta taliowana na nasze stawy i wiazadła jak opisała nasza koleżanka i narciarz a instruktor od samego poczatku kontaktu z tym sportem powinien mówic o krawedziach jak maja one wielki znaczenie i jak ich uzywac aby nie doszlo do powyższej sytuacji.
Skret ciety jest najprostrzym skretem w narciarstwie nic już prostrzego nie wymyslono a to umozliwiła tylko narta taliowana,wykonamy go bez kijków, NW ,NWN,

Pisałem o ćwiczeniu z kijkami i jeżeli sobie zjedzie pare razy zobaczysz jaka masz prawidłowa sylwetke i do czego kijki
sa potrzebne Zycze miłego ćwiczenia.
W starszych technikach podpierano sie na kijkach przy skrecie teraz maja mniejsze znaczenie.


gdzie jest ten post , ktory cytujesz? mozesz podac link?
nie rozumiem, jaka jest roznica w mozliwosci wypiecia wiazania w narcie klasycznej vs taliowanej
Uwazaj, bo w moim rankingu stajesz sie krolem urban legends..........

Napisałem przywitanie DASTI83. jesteś bystrzach :)))


AND????????

nie wiem, czy wiesz, ale ilosc urazow na nartach taliowanych przez poczatkujacych nie rozni sie od ilosci na nartach klasycznych. (zagadka - jaka grupa MA WIEKSZA ilosc???? - masz szanse zmniejszyc ilosc p-tow na krola UL - urban legend - w mojej klasyfikacji, jezeli na to pytanie odpowiesz)

nie wiem tez, dlaczego na nartach taliowanych, po upadku, trzeba zjezdzac glowa w dol. i czemu ta narta taliowana jest taka niebezpieczna

PS dziekuej za wyjasnienie, nie do konca bylo jasne dla mnie, tam tez zagladnalem , a pytanie, a jakze, tez zostawilem...


Nie chodzi tu o ilośc bo ilosci moga byc podobne a w roznicy doznawanych urazów przez narciarzy w tradycyjnej narcie najczesciej dochodziło do złamania potem do zerwania wiazadeł a do uszkodzenia torebek sawowycj sporadycznie.
Jeżeli znana jest tobie anatomia to wiesz ,ze uraz złamania nie jest tak grozny jak zerwanie wiazadeł i uszkodzenie torebki stawowej i o jej rehabilitacje. Narta taliowana powoduje takie własnie urazy nie złamania a zerwania wiazadeł i uszkodzenia torebek stawowych nawet przy nie wielkich predkosciach . Mysle ,ze zrozumiałes o co mi chodzi.To jusz mamy wyjaśnione .Jezdze na nartach 27 sezonów i bez urazów i tobie też tyle zycze a o mnie nie musisz sie martwic dałem sobie rade.


znow wsp[inasz sie na szczyty UL -
1/ zmiana epidemiologii ze zlaman na urazy wiezadel NIE JEST zwiazana z wprowadzeniem nart taliowanych - ta zmiana spowodowana zostala wprowadzeniem twardych butow i nowoczesnych wiazan ( o ironio)
2/ o anatomii JAKIES pojecie mam
3/ w watku "witajacym zostawilem dla Ciebie pytanie
  • 1
"...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#17 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 12 grudzień 2012 - 20:01

Kwestia wielokrotnie poruszana.Moze w Stanach ucza inaczej.Poczekajmy na wypowiedz Kovala.Ja jestem za kijami od poczatku.

...no i dlatego rozpoczynając 3 sezon zainwestowałam w kije :) bo nikt nigdy -nawet instruktor u ktorego zaczynałam nie podpowiedział mi że mogę, albo powinnam zaczac z kijkami...
  • 0

#18 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 12 grudzień 2012 - 20:06

Zlych nawykow to sie nabiera jezdzac bez kijow.Piszesz o krawedziowaniu nart i skrecie cietym,do ktorego poczatkujacy ma bardzo daleka droge.Efekt moze byc taki,ze jak dasz uczniowi kijki w pozniejszej fazie to nie bedzie wiedzial co z nimi robic.Jesli zaczyna sie z kijami wyrabiasz sobie poprawna sylwetke,ktora nie ucierpi przy bezkijkowych cwiczeniach do skretu cietego.

tej Pytek Ty mnie lepiej nie strasz! bo na koncu sie okaże ze nie będe umiała z nimi jeździć , a posłużą tylko do przyłożenia komuś w kolejce do gondoli... jak to kiedys ktoś ładnie napisał :) hehe
Powiem Ci że się zastanawiałam jak będzie mi się jechać z kijkami... i wiesz że nie mam zielonego pojęcia!!! nawet nie wiem co z nimi robić, jak je trzymać , czy to wyjdzie samo z siebie... to jakas masakra!
  • 0

#19 asiuta

asiuta

    asiuta

  • Użytkownik
  • 1098 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Skąd:WLKP Jarocin
  • Narty:Salomon Enduro RS800 Ti

Napisano 12 grudzień 2012 - 20:14

tak szczerze... to nic z tego nie rozumiem! dla mnie temat bez sensu, i te dziwne nazewnictwo miecza... -może nie dziwne, ale książkowe!
wolałabym czytać normalnie jak co dzień, nie wbijając sobie do głowy różnych dziwnych sytuacji -jak co i wogóle powinno być, wygladać i jest!!! Po co wdrażac się o urazy początkujących a zaawansowanych, na nartach taliowanych itd. bla bla bla...
Może to jest głupie co pisze, ale wolałabym żebyście pisali bardziej zrozumiałym prostym językiem który początkujący także zakumają!

Użytkownik asiuta82 edytował ten post 12 grudzień 2012 - 20:18

  • 0

#20 miecz

miecz
  • Użytkownik
  • 187 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:bobo
  • Imię :Miet
  • Ulubiony stok:dla poczatkujacych

Napisano 12 grudzień 2012 - 20:30

znow wsp[inasz sie na szczyty UL -
1/ zmiana epidemiologii ze zlaman na urazy wiezadel NIE JEST zwiazana z wprowadzeniem n
art taliowanych - ta zmiana spowodowana zostala wprowadzeniem twardych butow i nowoczesnych wiazan ( o ironio)
2/ o anatomii JAKIES pojecie mam
3/ w watku "witajacym zostawilem dla Ciebie pytanie

Masz prawo miec swoje zdanie i to szanuje buty w latach 80 czy 90 tez były twrde miały regulacje FLEX i mały regulacje na szprotawosc i koslawosc kolan ale o tym sie nie mówiło lata 90 Nordica Syntech 9,9 miała wszystkie regulacje zpodbiciem stopy włacznie.Wiazania obecne sa jeszce bardziej dokładne i bezpieczne może słyszałes o wiazaniach beta lub gama :)) tu nie chodzi o wiazania i o buty a o narte .Porozmawiaj z byłymi zawodnikami ja rozmawiałem z Grzegorzem Dandysem powinienes wiedziec kto to jest z nim jeżdziłem w stanach uczył nas jazdy carvingowej. Zgadnij jakich urazów doznał jezdzac na nartach taliowanych.
Jeżeli uwazasz ze jest to wina butów i wiazan to twoja sprawa.
Przeanalizuj upadek poczatkujacego narciarza na stoku od momentu zetkniecia dowolna czescia ciała ze sniegiem do momentu wypiecia sie nart lub do momentu oderwania krawadzi nart od sniegi w jakiej pozycji znajduje sie narciarz i dla czego tak sie dzieje i wtedy zorzumiesz wszystko jak działa siła odsriodkowa na narte taliowana w odruznieniu od narty prostej i może wtedy zrozumiesz dlaczego dochodzi do urazów wiazadeł i torebek stawowych.
Stare wygi wiedza co niesie za soba jazda na narcie taliowanej i pomimo upadku nie leca głowa w dól, lub pleckami
Cziesze cie ,ze jakies pojecie masz o anatomii, zlamanie sie zrosnie lub skreci sie srubami ale torebki stawowej ani wiazadeł tak szybko nie naprawisz.
Jesli chodzi jazde w stanach to Hanter ,Leid Plecid ,Vermont, Beler , Winadam . na zachodnie stany Yuta najlepiej zmnienic narty na naszych nie pojeżdzisz chyba że po szyje w śniegu :))) czyba ze jezdzisz tylko po wyprasowanych stokach.
Na tym zakonczymy te polemiki zycze miłych slizgów i czerpania przyjemnosci z narciarstwa przez wiele lat tak jak ja.

Użytkownik jabol edytował ten post 13 grudzień 2012 - 00:01
- cytat

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych