Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ankieta/buty


  • Nie możesz napisać tematu
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pit

Pit
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 09 luty 2009 - 12:56

Jakich butów narciarskich używasz i dlaczego właśnie tych? Proszę o trzy słowa komentarza: zalety/wady.
  • 2

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#2 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 09 luty 2009 - 14:01

Jakich butów narciarskich używasz i dlaczego właśnie tych? Proszę o trzy słowa komentarza: zalety/wady.

A ja używam dwóch marek...
Przed tym sezonem kupiłem Dalbello Axion 7, ale patron narciarzy (jest taki?) strzegł i nie wyrzuciłem starych, tylnowejściowych Alpina R5 - bez nich miałbym jeden wyjazd w Alpy w charakterze obserwatora zamiast narciarza
Zalety pierwszych: dobrze trzymają, piętę też (patent ze skośną klamrą moim zdaniem się sprawdza) i są dosyć wysokie, co akurat mi odpowiada.
Wady: po 2-3 godzinach jeżdżenia trzeba dociągać klamry. Innych na razie nie zauważyłem.
Zalety drugich: wygoda zakładania, niska cena.
Wady: trzymają tak sobie. Na początek wystarczą, ale na pewnym etapie to już zaczyna przeszkadzać.
  • 0
pozdrawiam
Jarek

#3 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 09 luty 2009 - 14:29

[...] ale patron narciarzy (jest taki?) strzegł [...]

Patronem narciarzy jest św. Bernard z Aosty....

Bardzo króciutko o samym świętym (ze strony Duszpasterstwa Turystycznego Archidiecezji Krakowskiej):
"Do niedawna nazywano go najczęściej Bernardem z Menthon. Tak uczynił również Pius XI, gdy w 1923 roku ogłaszał go patronem górali alpejskich i alpinistów.[...]
Tymczasem starsze przekazy hagiograficzne reprezentujące tradycję włoską, pozwoliły ustalić, iż w rzeczywistości pochodził z okręgu Aosty (płn. Włochy). Tam też był potem archidiakonem i rozwijał działalność charytatywną. Koncentrował się zwłaszcza na trosce o zaniedbanych górali oraz pielgrzymów i podróżnych, których wówczas często napadali madziarscy lub saraceńscy rozbójnicy. To właśnie Bernardowi zawdzięcza swe powstanie hospicjum na Montjoux (Mons Jovis), zwane dziś Wielkim Świętym Bernardem, a może także hospicjum na Colonne-Joux (Columna Iovis, dziś Mały Święty Bernard).
Św. Bernard jest dziś także patronem turystów, narciarzy i ratowników górskich. Ci ostatni widzą w nim pierwszego organizatora górskiego ratownictwa."


... to ostatnia informacja jest bardzo ciekawa, dlatego pozwolę sobie wyjaśnić.
To naszemu świętemu przypisywane jest "udoskonalenie" ślicznej rasy psów górskich- bernardynów, które to przez niego i podległych mu zakonników były wykorzystywane w akcjach dających początek ratownictwu górskiemu.
Andrzej Marciniec w swojej książce pt. "Hobby: Bernardyn" pisze:

"W XI w. św. Bernard z Aosty (...) założył przy przełęczy klasztor i schronisko (...). W późniejszym okresie zakonnicy przebywali najtrudniejsze odcinki drogi codziennie, mając do pomocy psy. Zazwyczaj jeden zakonnik przewodził dwóm psom, jednemu starszemu, wprawionemu w akcjach ratowniczych, i drugiemu młodszemu, rozpoczynającemu służbę w ratownictwie. Należy podkreślić, że człowiek nie miał wielkiego udziału w nauce psów. Po dwóch, trzech lekcjach przy boku swojego psiego nauczyciela nowy adept sztuki ratowniczej na następne akcje wyruszał samodzielnie. Jedne patrole kierowały się w stronę włoską, aż do Aosty, drugie na stronę szwajcarską. Psy nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych nie gubiły drogi do schroniska.(...)
Wyróżniające się aktywnością psy wykonywały służbę ratowniczą samodzielnie, bez towarzystwa zakonników. Patrol składał się z 3-4 psów. Po odkopaniu ofiary spod śniegu dwa psy układały się przy niej, aby ogrzać ją swoimi ciałami, a trzeci lizał twarz nieszczęśnika, by przywrócić mu przytomność. W tym czasie czwarty pies biegł do klasztoru i sprowadzał zakonników z noszami. Każdy pies miał przymocowaną baryłkę z alkoholem, którym mógł się wędrowiec rozgrzać."


Ciekawe, prawda?

O butach napiszę w najbliższym czasie....
  • 2

#4 o_andrzej

o_andrzej
  • Użytkownik
  • 4204 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 09 luty 2009 - 15:36

Wyróżniające się aktywnością psy wykonywały służbę ratowniczą samodzielnie, bez towarzystwa zakonników. Patrol składał się z 3-4 psów. Po odkopaniu ofiary spod śniegu dwa psy układały się przy niej, aby ogrzać ją swoimi ciałami, a trzeci lizał twarz nieszczęśnika, by przywrócić mu przytomność. W tym czasie czwarty pies biegł do klasztoru i sprowadzał zakonników z noszami. Każdy pies miał przymocowaną baryłkę z alkoholem, którym mógł się wędrowiec rozgrzać.


Super. Zwlaszcza ta barylka z alkoholem.

Jezdze w Salomonach xwave 8. Nastepne beda o oczko wyzej. A moje panie jezdza w Tecnica Attiva Vento 8 i 70. Wlasnie wczoraj kupowalem dla corki Vento 70. W Decathlonie za 700 zl po obnizce.
  • 0

#5 Gość_jarek_*

Gość_jarek_*
  • Gość

Napisano 09 luty 2009 - 19:45

Salomon impact 10 bo...... bo tao bardzo wygodne imadła.
Żony i córki butki, końca żywota doczekały... jakie będą? zobaczymy / na pewno wygodne.

j.
  • 0

#6 AdamSlask

AdamSlask

    Nadworny Fotograf

  • Użytkownik
  • 2296 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:Lusti RCT
  • Imię :Adam
  • Ulubiony stok:pusty i dobrze przygotowany

Napisano 09 luty 2009 - 20:47

Co do butów to Nordica. Dlaczego? Dostałem w spadku ;) W zasadzie nic o nich nie wiem ale są wygodne ale już troszkę za miękkie. Dobry temat bo przymierzam sie do wymiany!
  • 0

#7 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 09 luty 2009 - 20:51

Moje buty to Rossignol soft 3 to taki bardziej kobiecy but ale przed jego kupnem mierzylem dziesiatki innych i wszystkie byly do .... kichy.Dodam ze moje narty (jeszcze) to sl12 a waze 87kg.Flex tych butow to chyba 60 wiec zestaw nietypowy.
  • 0

#8 Pit

Pit
  • Autor tematu
  • Administrator
  • 5366 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:ZPY
  • Narty:Dynastar Course 178
  • Imię :Piotr
  • Ulubiony stok:Szczyrk

Napisano 10 luty 2009 - 12:47

Proszę się nie bać i dodawać swoje głosy. Chyba że reszta jezdzi bez butów, to nic na siłę....

Zapomniałem dodać że u mnie salomon na nogach, dokładnie taki sam jak u Jarka.
  • 0

"Trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu"

forum narciarskie, narty, narciarstwo, narciarskie,carving, ski, narty, narty forum, ski-forum, forum narty, dobór nart, ośrodki narciarskie, narciarstwo klasyczne, kaski, freeride, forum narciarskie, artykuły górskie, fotki z gór, gogle narciarskie, urazy, lodowce alpejskie, porady, Tatry, kijki narciarskie, wyjazdy na narty, opinie, stoki narciarskie, Dolomity, skoki narciarskie, orczyki, race, bielizna termiczna, muldy. Porady ekspertów i instruktorów szkół narciarskich. Skala umiejętności narciarskich, kurtki narciarskie, Adam Małysz, buty, zawody, freestyle, dziecko na stoku, zawody Pucharu Świata alpejskiego., wiatr, foki, porady w doborze nart, okulary z filtrem, Beskidy, nauka jazdy na nartach, Podhale, wyciągi, relacje, wiązania narciarskie, rękawiczki narciarskie, kamery, dekalog FIS, śnieg, Sudety, Alpy, górskie wyprawy, Kamil Stoch, portal narciarski, skocznie narciarskie, skipass, wspinaczka, dyskusje narciarskie, kontuzje, opady śniegu, Karkonosze, gondole, ubezpieczenia narciarskie, narty,


#9 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 11 luty 2009 - 15:27

Proszę się nie bać i dodawać swoje głosy. Chyba że reszta jezdzi bez butów, to nic na siłę....

Nie mogę. Dałem "inne" (Alpina) i na drugie (Dalbello) już mi nie pozwala
  • 0
pozdrawiam
Jarek

#10 filinator

filinator
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 11 luty 2009 - 19:10

Tecnica-bo nie mam problemów z doborem,wygoda i trzymanie stopy tak jak lubię.Ale parę sezonów w atomicu i byłem też zadowolony.
  • 0

#11 Marcin

Marcin
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • Skąd:Katowice

Napisano 11 luty 2009 - 20:06

Atomic M110 , znakomite , polecam . Zapinam rano , na stoku , odpinam późnym popołudniem . W trakcie jazdy , dociągam oczywiście , o "ząbek lub dwa" i dociągam pasek , na maksa . Dla mnie - perfekcja, choć planuję , w tym sezonie zakup Dragon-ów ... i pewnie "odejdę" od Atomica ... a tak go polubiłem ( wcześniej M 90 , także były suuuper ! ).
  • 0

#12 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 15 lipiec 2009 - 22:18

Ja jeżdżę w HEAD EDGE zalety to przedewszystkim bardzo dobre dopasowanie do stopy ( nawet jak coś z nią jest nie tak), przy dobrym dopasowaniu wielkości dobrze trzymają stopę i można w nich jeździć naprawdę cały dzień bez rozpinania.
Wady - to chba tylko to (ale bardzo ważne ) że po dwóch sezonach używania rzepy straciły swoje własności przyczepne i nie trzymają.

Pozdrawiam
  • 0

#13 HisToriA

HisToriA
  • Użytkownik
  • 573 postów
  • Płeć:Kobieta
  • Imię :Kasia

Napisano 16 lipiec 2009 - 08:16

[...] po dwóch sezonach używania rzepy straciły swoje własności przyczepne i nie trzymają.

Może dlatego można w nich jeździć cały dzień bez rozpinania??? :)
:eek:

(no nie, nie, rozumiem :) - są jeszcze klamry!)

Użytkownik KaBeSz edytował ten post 16 lipiec 2009 - 08:19

  • 0

#14 marecki

marecki
  • Użytkownik
  • 1055 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Imię :Marecki
  • Ulubiony stok:Blisko Domu

Napisano 16 lipiec 2009 - 19:53

KaBeSz - rzep według mnie "robi" za dodatkową tylko że miękką klamrę i jeśli jest sprawny to bardzo dobrze trzyma samą górę buta, co pozwala na jeszcze większe czucie buta. Dlatego brak jego trzymania uznałem za sporą wadę.
Co do nie rozpinania przez cały dzień - gdy były nowe czyli dobre, również nie musiałem rozpinać !!!

Pozdrawiam
  • 0

#15 fan

fan

    TOEG

  • Użytkownik
  • 454 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 16 lipiec 2009 - 20:52

Nordica Speedmachine 10.....wygodne i dobrze trzymają :eek:
  • 0

#16 Gość_pytek 23_*

Gość_pytek 23_*
  • Gość

Napisano 16 lipiec 2009 - 21:32

Moje buty to Rossignol soft 3 to taki bardziej kobiecy but ale przed jego kupnem mierzylem dziesiatki innych i wszystkie byly do .... kichy.Dodam ze moje narty (jeszcze) to sl12 a waze 87kg.Flex tych butow to chyba 60 wiec zestaw nietypowy.

Male uaktualnienie teraz na nogach mam Atomic B 110.Po prostu swietne.
  • 0

#17 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 20 lipiec 2009 - 11:47

Cześć

rzep według mnie "robi" za dodatkową tylko że miękką klamrę i jeśli jest sprawny to bardzo dobrze trzyma samą górę buta, co pozwala na jeszcze większe czucie buta. Dlatego brak jego trzymania uznałem za sporą wadę.
Co do nie rozpinania przez cały dzień - gdy były nowe czyli dobre, również nie musiałem rozpinać !!!

Pozdrawiam

Rzep odkąd sie pojawił pełni bardzo wazna funkcje w bucie i jeżeli nie trzyma to buty sa praktrycznie do wyrzucenia.
A co do butów to chronologicznie:
- skórzane nazwy nieznanej
- San Marco
- Kasprowy
- Caber
- Dachstein V4
- Alpina - ze skórzanym kapciem, świetny but typu imadło
- Rossignol
Obecnie tez Rossignol model KX.
Czas na zmiane.
Pozdrowienia
  • 0

#18 JarekS

JarekS

    bezczelny dyletant

  • Użytkownik
  • 922 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Police (Zachodniopomorskie)
  • Narty:Fischer RC4 Race SC

Napisano 21 lipiec 2009 - 10:57

Rzep odkąd sie pojawił pełni bardzo wazna funkcje w bucie


Jaką? Bo na sklepowych półkach stoją również buty bez rzepów...

jeżeli nie trzyma to buty sa praktrycznie do wyrzucenia.

Eee, nie takie rzeczy my ze szwagrem naprawiali :eek:
  • 0
pozdrawiam
Jarek

#19 Mitek

Mitek

    zwykły narciarz

  • Użytkownik
  • 5127 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Warszawa
  • Imię :Mitek

Napisano 21 lipiec 2009 - 12:06

Cześć

Jaką? Bo na sklepowych półkach stoją również buty bez rzepów...


Eee, nie takie rzeczy my ze szwagrem naprawiali :eek:

Buty na pólkach bardzo rózne stoją i między innymi obecnością rzepa oraz jego wyglądem, sposobem mocowania i bejmowania buta mozna odróznic but dobry od słabszego.
Dobry rzep to niezależny pas obejmujący poza kapciem górną część cholewki buta - powinna byc profilowana pod rzep. Pełni funkcje dodatkowej klamry, stabilizuje but wewnetrzny i nogę w skorupie.
Buty bez rzepa sa praktycznie do niczego.
Pozdrawiam
  • 0

#20 J@n

J@n
  • Administrator
  • 9837 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Narty:black crows atris
  • Imię :Jan
  • Ulubiony stok:FIS w Szczyrku

Napisano 15 styczeń 2010 - 10:35

trochę wspomnień
1 -skórzane robocze, przyniesione z huty przez dziadka
2 -skórzane, na dole sznurowane, u góry 2 klamry
3 -FOS KROSNO
4 -Alpina- przemyt z NRD
5 -Rieker
6 -San Marco
7 -Caber
8 - Dachstein białe
9 - Dachstein fioletowe
10- Head Easy on 9
11 - Atomic Hawx 120 bo kolor mi się spodobał
  • 0
Dołączona grafika
pozdrawiam Jan narciarki i narciarzy, początkujących i zaawansowanych, a także ośrodki narciarskie: Szczyrk , Wisła , Istebna , Ustroń , Zwardoń , Koniaków , Korbielów , Zawoja , Rabka , Zakopane , Bukowina Tatrzańska , Krynica , Karpacz , Szklarska Poręba , Czarna Góra , Tatrzańska Łomnica , Szczyrbskie Jezioro , Stary Smokovec , Jasna , Winterberg, Willingen, Neuss, Zell am See , Saalbach , Hinterglemm , Mayrhofen , Tux , Hintertux , Stubai , Sölden , Obergurgl , Ischgl , Obertauern , St. Anton, Zürs, St. Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Valluga, St. Jakob, Venet, Fiss, Ladis, Serfaus, Zams, Hochsölden, Kühtai, Hochoetz, Livigno , Wolkenstein , Selva , Santa Christina , Sankt Ulrich , Arabba , Colfosco , Canazei , Pozza di Fassa, Belvedere, Marmolada, Alpe Lusia, Bellamonte, Passo San Pellegrino, Falcade, Latemar, Obereggen, Catinaccio, Pera, Moena, Cortina , Sulden , Gressoney , Cervinia , Kronplatz , Coumayeur , Sestriere , Alagna Valsesia, Macugnaga, Monterosa, Gressoney, Zermatt , Saas Fee , Saas Grund, Hohsaas, Grächen , Aletsch , Crans Montana , Verbier , Thyon 2000, Les Collons , Rosswald , Belalp , Leukerbad, Bettmeralp, Fiesch, Fiescheralp, Brig, Visp, Zinal, Grimentz, St. Luc,  Samnaun, Serre Chevalier, Vialattea, Val dIsere , La Mongie , Montgenevre , Alpe dHuez , Les Duex Alpes , Sybelles , Tignes , Val dIsere , Les Arcs , La Plagne , Val Cenis, Termignon, Val Frejus, Champagny , Courchevel , Meribel , Les Menuires , Val Thorens , Orelle, La Grave , Oz , Saint Sorlin , Chamonix , Megeve , Flaine , Morzine , Les Portes du Soleil, Galibier, Thabor, Valloire, Valmeiniere






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych